VERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN AD- I 1875, Veertiende Jaargang. No. 44. BUITENLAND. BINNENLAND. DO ND Eli DAG 4 November. z i MIMI (IIIIIra de r. katholieke gees- ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. die wacht op hare ontwikkeling door gunstige den verschrikkelijken strijd daar is dan zal ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cis. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. Voor eenigen tijd werden te Haarlem door een handelshuis twee soorten of monsters zoogenaamd xkunstmeel” den bakkers aangeboden. Door belang stellenden werden die monsters in handen gesteld van de Vereeniging tot bevordering der Volksge zondheid, die aan de tweede sectie opdroeg ze aan een chemisch onderzoek te onderwerpen. Het bleek daarbij, dat die beide monsters zoogenaamd «kunst meet” hoofdzakelijk bestonden uit zwavelzuren kalk en koolzuren kalk, of gips en krijt. Het is zeker Te Antwerpen veroorzaakten de gemeenteraads verkiezingen die Dinsgdag plaats hadden groote opgewondenheid. Tot welke middelen men zijn toevlugt nam kan uit het volgende blijken: de clericale bladen verhaalden dat de pastoor-deken der groote kathedraal toen hij van een zieke wien hij de laatste sacramenten had toegediend terugkeerdeop de publieke straat beleedigd en uitgejouwd was. De pastoor-deken mgr. Sacré haastte zich het feit in een ingezonden stuk aan den Précurteur te bevestigen. Maar toen kwamen vier katholieken die op de plaats waar hij be leedigd heette te zijn voor het heilig sacrament neergeknield hadden verklaren dat zij geen en kelen belecdigenden kreet of handeling vernomen of gezien hadden. Uit Metz berigt men dat op 13 j.l. in de na bijheid van de fransche grenzen brand is uitge barsten in een schuurstaande nabij het spoor wegstation te Basilly. Er bevonden zich in die schuur en in de daaraan grenzende gebouwen 6000 stuks schapen die allen in de vlammen zijn om gekomen. Twaalfwurtcmburgsche veewaggons zijn insgelijks verbrand De schade aan fransche vee- handeiaren daardoor toegebragtwordt op ruim 90.000 franks begroot. liet pas voltooide fort «Kroonprins van Saksen”, niet ver van Straatsburg, is aan een groot gevaar ontkomen. Omstreeks elfureinden morgen hoorde men in den omtrek een zwaren knal en zag men vlak in de nabijheid van het kruidmagazijn een zware rookkolom opstijgen. Er was in het labora torium een granaat, dien een kannonnier had la ten vallen, gesprongen en hierdoor was eenig kruid in de nabijheid ontploft. De muur van het daar naast gelegen kruidmagazijn was weggeslagen, doch het kruid was toevallig niet met het vuur in aan raking gekomen anders waren de gevolgen onbe rekenbaar geweest. Behalve de materiëele schade heeft men het verlies van drie menschenlevens te betreuren. Zes andere kannonniers zijn levensge vaarlijk gekwetst. De burgemeester heeft toen de volgende procla matie laten aanplakken «Medeburgers! Daar ik verantwoordelijk ben voor de goede orde geloof ik ’t stilzwijgen niet te mogen bewaren over de feiten welke mij ter oore gekomen zijn Door aanplakbiljetten op de muren en door onder ’t publiek uitgestrooide ge- schriften trachten eenige personen het gerucht ingang te doen vinden dat de katholieke eere- dienst in de straten onzer stad beleedigd is, voor welke beleediging zij een deel onzer medeburgers verantwoordelijk stellen. Deze beschuldigingen die weersproken zijn door het onderzoek, dat ik deed instellen kunnen slechts strekken tot het opwekken van haat, tweedragt en wanorde. Het is mijn pligt de bevolking voor dergelijke gevaar lijke aanhitsingen te waarschuwen. Het bestuur is overigens vast besloten alle overtredingen der wetten en reglementen, strekkende tot handhaving der orde en openbare rust, ten strengste te straften. «Gedaan op het stadhuis, 22 Oct. 1875. «De Burgemeester, «Leopold de W/el.” In den volgenden nacht werd op alle muren der stad «een Antwoord aan den heer Leopold de WaaJ aangeplakt waarin staande gehouden werd dat het heilige sacrament door twee per sonen was gehoond. De burgemeester deed weer aanplakken dat het door hem officieel ingestelde onderzoek de onwaarheid der beweaing had aan den dag gebragt. Een circulaire van de katholieke kiesvereeniging te Turnhout vertelde den kiezers onder veel an der moois «de belgische constitutie is een werk van ondeugd; «de vrijheid door haar gehuldigd is een werk van den duivel »de gansche wereld moet geplaatst worden onder de voogdij van den heiligen vaderdie thans in het vaticaan «op nat stroo” ligt te kermen «het tegenwoordig (burgerlijk) huwelijk is slechts «boeleering.” Te Brussel heeft men elkander in den schouw burg met stukken hout en ijzer om de ooren ge smeten en elkander opgemonterd door het zingen van: «bet ongediert der papen” en van den «Leeuw van Vlaanderen.” Victor Driessens en zijn schoon zoon Corijn deden dapper mee. Hel l’union fait Ia force (eendragt maakt magt) op het belgische wapen zal zoo zijn bèteekenis verliezen. Te Brussel, Antwerpen, Leuven, Verviers, Mons, Namen Ostende en Diest verkregen de liberalen de meerderheid; te Brugge, Mechelen, Oudenaerde, Spa en Aerschot bleven ze in de minderheid. De heer Gladstone, een Engelschman die ver der ziet dan zijn neus lang is en uit de gegevens van het heden de toekomst tracht te berekenen geeft de uitkomst van een zijner berekeningen in de volgende woorden: «de geweldige stroorning der nienschelijke hartstogten, die wij verkeerdelijk het toeval of het noodlot noemen, denkt Frankrijk op nieuw een verschrikkelijk conflict op leven en dood toe als het met Dnitschland de worsteling aan vaardt over de opperheerschappij in Europa. Zon der twijfel pleit Frankrijk op dit oogenblik voor het behoud van den vrede, maar zijne innerlijkste gedachte, de kiem zijner gedachte voorde toekomst, die wacht op hare ontwikkeling door gunstige om standigheden, is: oorlog en als eens de dag van den verschrikkelijken strijd daar is, dan zal het zich met alle elementen verbinden die daartoe door hunne natuur voorbeschiktheid hebben, 't Zal niet zijn; alliantien lusschen staat en staat, want hoogstens zou het daartoe alleen op Spanje kun nen rekenen maar de eigenlijke bondgenoot van Frankrijk zal geen naam dragen. Zij zal zijn: de ullramontaansche minderheid, die verstrooid is over alle rijken van Europa, in Bel gië triomfeert, in Engeland onrust stookt, in Frank rijk bij afwisseling heerscht en zamenzweringen organiseertDnitschland en Oostenrijk in verzet brengt tegen de wetten en in Italië misschien eenig- zins zwakker is, maar die overalvast aaneenge sloten, hare plannen hardnekkig doorzet, weet wat zij wil, hare leiders gehoorzaamt en het «wachten” verstaat. Die minderheid, welke Dnitschland haat en Italië steeds verontrustwordt door eenc onverstoorbare aantrekkingskracht de geallieerde van Frankrijk als Frankrijk zich laat meeslepen door het kerke lijk fanatisme en zucht naar onzinnige avonturen. De twee groote krachten, welke op zekeren tijd den vrede dreigen te verbreken, zijn deze: «de wrok tegen en de zucht naar wraak die in Frankrijk ten aanzien van L'tiilscbland leven en dagelijks gevoed worden «de beleedigde eerzucht van de r. katholieke gees telijkheid, die vastelijk besloten is om het nog op eene laatste catastrophe te laten aankomen eer zij gansch en al afziet van de wereldlijke heerschappij over Italië”, Die beide krachten zullen ook al passen zij overal niet in elkander, zelfs al hebben zij in en kele opzigten een afschuw van elkander, zich ver- eenigen, teneinde, ieder voor zich zelve, dat doel te berèiken ’t welk hare eerzucht bevredigt”. Een Italiaan, Pugnalini genoemd, kwam aan het turksch-oostenrijksch grensstation Czarina, en ont moette er een oostenrijksch tolbeambte en twee turksche schildwachten. Vijftig pas verder slaat een turksch blokhuis, met eene bezetting van een halve kompagnie nizams, die tot de geregelde troe pen behooren. Hij achtte zich volkomen zeker en onderhandelde met twee personen uit het naburige Drina over den verkoop van zijn geweer, teneinde uit de opbrengst er van zijn honger en dorst te stil len. Dat hij gewapend waskon geen bevreem ding wekken, daar het veeleer iels bijzonders is, wanneer iemand in die streek thans ongewapend uitgaat. De Turken geleidden hem naar het blok huis onder voorwendsel hem van voedsel te zul len voorzien; zij riepen den oostenrijkschen tolbe ambte, die een weinig Italiaanse!) verstaat, om als tolk te dienen. Toen deze echter kwamhoorde hij een vervaarlijk geschreeuw en naderbij komende, zag hij, dat men Pugnalini's hoofd afsloeg en zijn ügchaam met bajonetsteken doorboorde. Waarom dit gebeurde is nog een raadselmaar er waren turksche officieren bij tegenwoordig. Naar men weet en zooals uit de rede van tl Oct. van den min. van buitenl. zaken is gebleken, was het voornamelijk de heer Jesurun van Cura cao die zoowel als eigenaar van het schip «de Midas” als uit anderen hoofde aanzienlijke pre- tentiën tegen Venezuela wilde doen gelden. Wij vernemen thans uit zeer vertrouwbare bron, dat de lieer Jesurun, na een verblijf van eenige maan den in Venezuela en een persoonlijke onderhande- ling met het gouvernement der republiek eenige weken geleden geheel tevreden gesteld op Curasao is wedergekeerd en de moeijelijkheden tusschen hem en de veneznelaansche regering door een schik king geheel uit den weg zijn geruimd. Deze om standigheid is ongetwijfeld geschikt om tot een vredelievende oplossing van de hangende geschil len bij te dragen. Aldus luidt eene mededeeling in het Dagblad, van -Holland.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1