NIEUWS- EN AD VERTENTIEBLAD. No. 45. Veertiende Jaargang. 1875 BUITENLAND. BINNENLAND. DON DERDAG November. HHUM! UH IIIVI En ik hoop dat f en zeer Ik verpligt u dus van niet te kiezen het zal jn voor u. en zal lieren wat gij zout ADVERTENTIEPRIJS: 50 Gts. van 17 regels. Vervol gens 10 Gent per regel Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Gents. gy zult u in eene van my krijgen. Ridder A. de FORMANOIR -1 DE LA CAZERIE. «Het is zeer wen- het volgende jaar israëlitische lagere Te Enschedé werden in verschillende winkels door een paar Duitschers uit Gronau waren gekocht en met valsehe thalers betaald. Een der winkeliers ontdekte het deed aangifte er van bij de politie die na onderzoek bevond dat het paar een broe der en eene zuster was en nog in’t bezit van meer valsche thaler-stukken. Het kwam nog uitdat zij in een twintigtal winkels 23 stuks hadden uitgegeven. De burgemeester gaf terstond bevel tot aanhoudinghet bedriegende paar is te Al melo in arrest gebragt en berigt van een en an der naar Gronau gezonden. Misschien leidt dit tot de ontdekking van een komplot valsche munters. Aan het diaconiebestnur der nederlandsche her vormde kerk te Uriel is door mejufvrouw de wed. van den Anker een legaat gemaakt groot f 6000, benevens een huis in gemeenschap met eene min derjarige ook kreeg de naai- en breischool aldaar eene som van 3000. van ’t geregtshof te 19 jaar, belioorende te familiën aldaar, De correctionele Kamer Dantzig heeft eene dame van tol eene der achtenswaardigst In de londensche wijk Westminster is eene vrouw uit den aanzienlijken stand in behoeftige omstandigheden dood gevonden op eene kamer waarin een afschuwelijke dampkring heerschte en die van al het noodige huisraad ontbloot was. Zij was ter naauwernood gekleed en lag op ëen mor sige matras, met het hoofd op een ledige mand. Bij onderzoek vond men een aantal edelgesteenten en kostbaarheden eene wilsbeschikking ten haren behoeve van f 4000 p. st., gouden sieraden zil veren munten en eemge engelsche boekdeelen van bekende schrijvers; benevens dat alles lag er een bos wortelen en een paar stukken gezouten var- kensvleesch waaraan de ratten geknaagd hadden. De ongelukkige vrouw werd naar alle vermoeden door de verschrikkelijkste gierigheid beheerscht. Zij verliet slechts eenmaal ’s weeks hare kamer. Men zegt dat belangrijke bijzonderheden aan het licht zullen komen. Een heer uit Wolverhampton, waar de vrouw gewoond schijnt te hebben, meld de zich bij de politie aan om inlichtingen te ver krijgen doch weigerde zijn naam op te geven. gij zoudt gelijk gehad hebben. Thansnu wij door eerlijke middelen op onze lauweren kunnen rusten heb ik regt van spreken en ik zal spre ken. Ik mag geen misbruik maken van uw tijd, na de vermoeijenis van den dag maar ik ben er op gesteld u eenige woorden te zeggen. Men heeft willen beweren dat de wakkere strijders van het liberalisme de edele geuzen die getrouw bleven aan de historie, vijanden van den godsdienst zijn. Neen I zeg ik en ik noem die bewering onwaar. «Wij zullen altijd de dienaren van den eere- dienst blijven beschermen wanneer zij eerbied verdienen wanneer zij zich bepalen tot de plig- ten van hun ambt en geen inbreuk trachten te maken op de prerogatieven en regten van het burgerlijk gezag. Als zij hun pligt te buiten gaan als zij hun priesterlijk karakter, hun heilig ambt misbruiken om de gemoederen en het geweien te dwingen, dan zullen wij hunne tegenstanders zijn. Als wij monniken die niets godsdienstigs hebben dan hun kleedden kansel zien beklimmen en verkondigen dat de man in w>en gij uw ver trouwen gesteld hebtzijn verleden verloochend en zijn eer verkocht heeft om burgemeester te worden dan zullen wij hunne vijanden zijn. Gij hebt mij begrepen Deze woorden zullen mij mis schien afkeuring en haat berokkenen. Welnu die afkeuring en dien haat reken ik mij tot eer. Dit is meer dan een personele verklaring al mijn ambtgenooten zijn het met mij ééns. Laten de be dienaren van den eeredienst hun pligt doen wij zullen den onzen honderdvoudig doen.” Ridder A. de FORMANOIR -~.i de la CAZERIE. Heusden den 19 octobre Sieur B. Gy hebt laest mynen brief moe ien ontfangnen in dewelke ik heb u geschreeven dat gy moeste voor de katholieke partie kiezen inaar ik heb naer dien gepeist dat bet better voor u zoo zijn van niet te kiezen et dat gy van die maniere geen moeielijkheeden zout hebben. het gemakkeleikste zij ik de kontrarie niet I her slecht miet zijn. Ik groet u. T Kasteel van Heusden al Melle. In eene correspondentie uit Leuven aan de brus- selsche Chronique wordt gewaagd van de ongere geldheden die bij de verkiezingèn te Leuven zijn voorgevallen. Voor de woningen der gekozen li beralen werden door een hoop studenten aange voerd door een [opgewonden geestelijkeallerlei scheldwoorden ten gehoore gebragt; andere benden trachtten de muziekkorpsen die serenades brag- ten te verjagen. Zeer ernstige vechtpartijen’, waarbij velen werden gekwetst óf kneuzingen ont vingen waren daarvan het gevolg. Al de verant woordelijkheid van deze tooneeïen wordt aldaar op de clerikale partij geworpen, die de mamfes- tatiën heeft uitgelokt en aangevoerd. Men schrijft uit Antwerpen aan de Eloile Beige: Er zijn ongeveer twaalf jaren verloopen sedert de antwerpsche liberalen voor het eerst aan de katholieken de plaatsen in de kamer, den gemeen teraad en de provinciale staten betwistten. Drie ëndertig maal leden zij de nederlaag zonder zich te laten ontmoedigenna iedere nederlaag werd iron aantal grooter en in 1872 behaalden zij ein delijk de overwinning. Met eene meerderheid van 69 stemmen kwamen zij in den gemeenteraad. Ditmaal was hun meerderheid ver over de 600. Na afloop der verkiezingen te Antwerpen hiel den de liberalen aldaar eene vergadering waarop de burgemeester onder anderen het volgende zeide: «Onze tegenstandersziende dat schelden en lasteren met baatte hebben andere middelen ge zocht om invloed op de bevolking uit te oefenen. Een dier middelen was te werken op een diep geworteld gevoel, op den eerbied dien zij voor echten godsdienst koestert. Indien ik bet verder felijk voorbeeld had willen volgen, dat het hoofd der geestelijkheid mij wilde opdringen dan had ik gebruik van mijne positie en den invloed, dien het vertrouwen der kiezers mij verleent, kunnen maken. Gij zoudt hel mij kwalijk genomen en Wie zich aan een ander spiegeltspiegelt zich zacht. De onlangs in Belgie gehouden gemeente- raadsverkieziugen kunnen voor velen een spiegel zijn. Men zie eens goed in de volgende, onver anderd publiek gemaakte briefkens. Heusden den 12 octobre. Sieur BIk laet u weeten als dat ik wilt hebben dat gij in de toekomende kiezingen mit den Pastor kiest. ’T is te zeggen mit de ka- tolieke partije. Als gij anders zoet doen slechte geval zetten en nieuws Ik groet u. p Kasteel van Heusden al Melle. veroordeeld tol acht dagen gevangenisstraf, wegens verregaande onvoorzigtigheid die den dood van een der huisgenooten veroorzaakte. Zij had ’s avonds te half 10 de klep der kagchelpijp digt gedraaid s middags te half 6 was de kagchel gevuld. Er had zich een groote hoeveelheid stiklucht ontwik keld in de slaapkamer van een harer vriendinnen, die ten huize van de ouders der jonge dame lo geerde en tengevolge der inademing van de stik lucht het leven verloor. In de Maria-kolenmijn bij Littilz, in Bohemen, drong op den vroegen morgen van 25 Oct. eens klaps water in de bergwerken waarin zich een opzigter7 bergwerkers en 2 knapen bevonden. De knapen die op een voorpost waren konden nog naar de aanvoerschacht vlugten doch de 8 overigen mogten die niet meer bereiken; het water sloot hen af. De opzigter kommandeerde de werk lieden dadelijk terug in eene zijdsehachtdie in het bovenste deel van het water vrij bleef. Hij nam den werklieden het brood af en verdeelde dit in rations voor verscheidene dagen. Toen liet hij de werklieden uit verschillende stukken hout een kruis vervaardigen, voor hetwelk allen nederkniel- den en om redding baden. Inmiddels waren bo ven reeds pompen aangebragt die dag en nacht werkten. Den 26 Oct. bemerkten de ingeslotenen reeds tot hunne namelooze vreugde dat het wa ter daalde. Nieuwe moed bezielde hen en op den 27 Oct., des morgens te 8 uur, bevond men, dat het water nog slechts 5 voet hoog was. De schacht- meestereen opzigter en 6 bergwerkers daalden in de diepte, waar zij door het water naar de ongelukkigen waaddendie in de hoogste span ning hunne bevrijding afwachtten. De ontmoeting was roerend. Meer dan een bergwerker was reeds zoo uitgeput, dat zij naar de schacht moesten worden gedragen. Onbeschrijfelijk was het gejubel, toen de redders met de geredden boven kwamen vrouwen en kinderen der laatsfen die dag en nacht in de nabijheid der schacht vertoefd had den werden door blijdschap letterlijk overmand. In de warme machinekamer opgenomen werden ze met spijs en drank gelaafd zoodat allen na eenige uren weder hersteld waren. De ondervinding is de beste leermeesteres. In Keulen weet men bij ondervinding wat kerkelijke scholen zijn. Op een voorstel van den gemeente raad betrekkelijk de invoering der neutrale school adviseert de schoolcommissie schelijkdat met Paschen van alle katholieke, evangelische en scholen in neutrale worden veranderd”. Zeer waar schijnlijk zal de raad daartoe besluiten zeker zal er ook wel reden voor bestaan.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1