VERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN AD- 1875. VeertiendeJaargang. No 46. BUITENLAND. BINNENLAND. DON DE RD AG 18 November. liniHIE IllllilVf ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cis. van!7 regels. Vervol gens TO Cent per regel Overigens naar plaatsruimte. De italiaansche kloosterlingen toonen zorg to hebben voor den dag van morgen Zeldzame boe ken handschriften kleine schilderstukken bor duursels heiligenbeeldenja zelfs kolossale al taarstukken verkoopen zij aan engelsche en itali aansche handelaars, in de verwachting, dat de kloosters zullen opgeheven worden. Geheele kloos- lerbibliotheken moeten op die wijze verdwenen zijn ja zelfs uit het Vaticaan moeten er onder het zegel van den paus honderden kisten vervoerd zijn waarvan men den inhoud niet kent. Men gelooftdat de regering krachtige maatregelen zal nemen om die systematische plundering van voor werpen die gedurende eeuwen in de kloosters verzameld werdente verhinderen. zelfstandige rijken ontwikkelen. Men kreeg dan voor een kleine maar te betwijfelen is hetof de be volking er wel naar is, dat die lang rustig naast elkander kunnen bestaan. Er is daar nog zooveel van de middeleeuwsche ruwheid en onkunde over gebleven, dat er nog niet zoo spoedig een besten dig voortgaande ontwikkeling verwacht mag worden. In den nacht van 10 op 11 dezer en den mor gen van laatstgenoemden dag heeft er boven Pa rijs een hevige storm gewoed. Verscheidene per sonen zijn gedood door neervallende steenen an deren zwaar en honderden ligt gekwetst. In de rue de Lyon is een muur van 300 meter neerge stort op den qnai de 1’ Hotel de Ville een kar met paarden in de Seine geslingerd. De kracht van den storm was zoo grootdat de zinkplaten op de kerk St. Sulpicein den tuin van het Luxemburg werden geworpen, dat op vijf minuten afstand ligt. Ook te Versailles heeft men de ge volgen ondervonden het dak der slotkapel is op de bibliotheek der Nat. Vergadering gevallen die vernield is. «nieuwe secten” zoo maar niet op kommando gaat en dat de tijd daartoe voor koning Lodewijk nog veel ongunstiger is dan die vroeger was voor her tog Maximiliaan. In den nacht van 3 dezer had bij Göpfritz een spoorwegramp plaats. Een Engelschman die in den verongelukten trein zat, vertelt er van: Kwar tier vóór 8 verheten wij Weenen. Bij Schwartze- nau hoorde ik te 1 uur ’s nachts een hevigen schok en werd ik in de hoogte getild. Onwille keurig greep ik mij aan het vlechtwerk boven in den waggon vastterwijl de zijwanden braken. Op hetzelfde oogenblik vernam ik luide kreten van smart. Ik zag hoe mijn buurman het hoofd uit het raampje stak dat hem terstond werd af gerukt waarna de romp in de coupé terugviel en mij met een bloedstroom overgoot. In eene andere coupé riep eene dame op hartverscheuren- den toon mijn man is dood Ik trachtte licht te maken met de eene hand nog altijd mij bo ven aan den waggon vasthoudend haalde ik met de andere mijne lucifers uil en nu zag ik mij omringd van lijken die ik op zijde schoof. Bui ten was het stikdonkere nachtvan alle zijden hoorde ik schreeuwen en kermen. Toen mijn oog eenigzins aan de duisternis gewend was, bespeurde ik vóór mij drie overeind staande waggons ter wijl andere waggons negen in getal en de lo comotief met den tender geheel verbrijzeld in de diepte lagen terwijl daaronder een aantal dooden en verminkten zich uitstrekten, ik hielp mede De aartsbisschoppen en bisschoppen van Bcije- ren meenen ook dat zij ’t maar voor ’t zeggen hebben. Zij verlangeji van koning Lodewijk niets meer of minder dan de opheffing van de «nieuwe secte” der oud-kalholieken de tusschenkomst van het geestelijk gezag in het openbaar onderwijs de intrekking van al de rijkswetten betreffende de geestelijkheid met name die tot verbanning der jezuiten. De heeren hadden vooraf de geschie denis van den dertigjarigen oorlog (16181648) eens moeten bestuderen ze zonden dan tot de overtuiging kunnen komen dat het opheffen van Eene vreeselijke ontploffing heeft in den avond van 10 dezer in de kolenmijn Marihaya op den regter Maasoever bij Seraing plaats gehad waar bij behalve het aantal gedooden, dat nog niet op gegeven kon worden ruim 100 werklieden ge wond en eenigen hunner zwaar gewond ziju. Op het oogenblik der ontploffing warennaar men zegt, een 200tal in de mijn aan het werk. In één gang heeft men reeds 10 lijken gevonden in een anderen gangdie echter nog niet te be reiken wasvreesde men 7 of 8 lijken te zullen vinden. Den volgenden morgen zijn weer 7 lijken naar boven gehaalden men vreesde maar al te zeerer nog meer te zullen vinden. De controle over de lampen heeft niet naauwkeurig kunnen plaats hebben, daar vele werklieden, die ze droe gen in den algemeenen schrik van het eerste oogenblikzoo snel mogelijk gevlugt zijn. Een geregtelijk onderzoek in loco is terstond door het parket en den regter van instructie te Luik in gesteld. De heeren van den Bergh en Verwaaijen te Arnhem, fabrikanten van het reukwater Eau d' Arn hem zullen daarmee de wereldtentoonstelling te Philadelphia opfrisschen en daar aan de wereld toonen dat er ook Nederlanders zijn die wat kunnen. In de arnhemsche zinkfabriek van den heer van der Made werd volgens model van den architect Cuyperste Amsterdameene fontein vervaardigd ter hoogte van ongeveer zes meter terwijl het voetstuk met de drie ontvangbekkens eene breedte heeft van ruim vijf meter. Deze fon tein bestaat uit drie bekkenin groen en planten verborgen waarvan de stralen de kommen berei ken die op ongeveer twee meter er van verwij derd zijn. Ook die kommen worded met levend groen en bloemen omringdterwijl de bevallige kommen zelve zijn geëmailleerd, en ook het bijna twee meter hooge voetstuk eveneens schittert van goud en email. De hoofdzaak echter is het Eau d' Arnhem, dat de fontein op de tentoonstelling zal opwerpen en waarvan het onlvangbekken 300 liter bevatten kan. Een dag lang kan de fontein het welrie kende water uitspuiten, dat in het voetstuk weder wordt opgevangen waarvan een gedeelte daartoe Uit het Zuidoosten nog niet veel goeds. Een telegram uit Ragusa hield indat de mahonie- daansche bevolking in de Herzegowina buitenge woon opgewonden isin de moskeeën geheime bijeenkomsten houdt en te Mostar, Dauma en op andere plaatsen toebereidselen maakt tot een al gemeenen moord op de christenen. Uit Bosnië wordt vernomen, dat de hoofden der opstandelingen besloten hebbenden oorlogniet tegenstaande den naderenden winter, tot het uiter ste door te zetten en levens het voornemen heb ben te kennen gegeven om eene algemeene volks vergadering bijeen te roepen die in overleg met de leiders van den opstand in de Herzegowina een voorloopig nationaal gouvernement zal be noemen. ’t Wordt waarlijk erg genoeg met den zieken man. In Engeland begint men zijn toestand ook hopeloos te verklaren, aangezien hij niet bij magte is den opstand te dempen en de Turken zoowel de pacha’s en aga’s als de soldaten, al wat chris ten heet, jammerlijk mishandelen, terwijl boven dien de geldzaken op schandelijke wijze worden beheerd. Tot nog toe hield inzonderheid Enge land den sultan de hand boven het hoofd, omdat liet te voorzien wasdat Rusland van zijn val partij zou trekken en Engeland liever den zieke nog wat op de been hield dan den sterke nog sterker te zien worden. Dit gevaar meent de En gelschman kan nu voorkomen worden in plaats van het turksche rijk kunnen nu Rumenië, Ser vië Montenegro Griekenland en Egypte zich als ;root rijk verschillende om hen van onder de verbrijzelde waggons te halen. Wij waren vlak vóór de brug. De rails waren met geweld opgebroken. Met een koloneldie met zijne vrouw en dochters uit een overeind staanden waggon kwam, onderzocht ik de rails en bevond dat met opzet er een was uitgeno men daar de schroeven er regelmatig waren uit gedraaid. Met den machinist Johan Koluchowitz, aan wiens tegenwoordigheid van geest het behoud van drie waggons te danken wasdaar hij met zooveel kracht remdedat deze los raakten en bleven staan trokken wij nu de dooden en ge wonden uil den chaos van hout en ijzertotdat er hulp van het station en de omliggende dorpen kwam. In het slaapsalon was maar één passa gier, die zwaar gewond er uitgebaald werd. Een conducteur miste het halve hoofd. Eene vrouw in een der overeind staande waggonsschonk uit schrik het leven aan een kind en stierf. Drie uren lang waren wij in de open lucht terwijl het hevig vroor. Van de kinderen in den trein werden de meesten gered. Eerst te 4 uur kwam een hulptrein aan waarmee wij de reis voortzetteden. De meeste geredden reisden verder zonder bagage. Het aantal dooden en gekwetsten is onmogelijk aan te geven ik zelf heb 30 doo den geteld. Omtrent de oorzaak van de ramp verklaart de directie zelve, dat die aan misdaad is toe te schrij ven. Er is gebleken dat des nachts tusschen 3 en 4 uur twee personen die, naar hunne klee- te Schwarzenau waren litre uuuumg min. uC glas wijn en verwij- Deze lieden worden opgespoord er zijn geheime agenten uit Weenen i i inzaam te zijn. Een later berigt verzekertdat niet aan mis daad moet gedacht worden. ramp Er is gebleken dat des nachts tusschen ding te oordcelen tot den beschaafden stand be hoorden in een herberg te Schwarzenau waren aangekomen. Hunne zonderlinge houding trok de aandacht. Zij dronken een i derden zich daarop spoedig. J 1 ontboden om hierin behulpzaam te zijn.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1