e VERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN AD- VeertiendeJaargang. No 47. 1875. BUITENLAND. BINNENLAND. DO Pi DER DAG 25 November. c •“<v. iihiiiu win 1 de vloed ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cis. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cent per regel Overigens naar plaatsruimte. Bij het aanbrengen der gasleiding in het huis van den heer Gratama te Zwolle plaatsten de werklieden den meter in een hoek van den kelder en werd de hoofdkraan bij den ingang hiervan gemaakt. Door het niet zuiver sluiten van een der schroefjes van de hoofdkraan ontsnapte het gas beneden die kraan zoodat de kelder geheel met zijne lamp ging bij gebrek aan olie uit. Volle achttien uren lang bleef hij niettemin liggen te midden eener tastbare duisterniswachtende op zijne redders. Toen deze eindelijk opdaagden vonden zij hem ongedeerd en op korten afstand het lijk van zijn onvoorzigtigen medgezel. Te Arnhem werd den 30sten October de apcr- theker v. A. aldaar met zijne vrouw en twee mei den ernstig ongesteld onmiddellijk na het eten van eene geringe hoeveelheid karnemelk zij kre gen aanhoudende brakingen en werden hevig be- naauwd. De heer v. A. zelf was na een lijden van 4 uur weder veel beterhij had slechts één lepel van de melk gebruikt. Zijne vrouw die drie le pels gegeten had (wegens een eenigzins bijtend gevoel in den mond en de keel was zij huiverig meer te nemen), leed niet alleen aan voortdurende brakingen en benaauwdheden, maar ook aan buik pijn diarrhée en krampen in kuiten en voeten zij was bijna bewusteloosde pols was soms niet te voelen zoodat zij eenigen tijd in een zorge- lijken toestand verkeerdethansvijf dagen na de vergiftigingzijn de verschijnselen veel ver beterddoch haar maag is zóó gevoelig, dat zij, bij het gebruiken van eenig voedsel misselijk en pijnlijk wordt. Eene der meiden die weinig ge braakt heeftis nog bedlegerig en klaagt over vrij hevige buikpijnen. De andere meid heeft eene hooge gevoeligheid der maag overgehouden. De beide meiden hadden slechts drie lepels van de melk gebruikt. De hond na even aan het bord gelikt te hebben braakte ook hevig. De karnemelk was den vorigen dag in een ijzeren pan gekookt en toen zonder eenig nadeelig gevolg genuttigdhet overgeblevene was warm in eene bruin aarden pan gedaan en daarin den volgen den avond weer gekookt. Bij scheikundig onderzoek is geblekendat het glazuur van die pan bestond uit eene groote hoe veelheid antimonium en lood. Bovenstaande waar neming bevestigt het reeds bekende feit dat de bruin en geel aarden pannen tegenwoordig met een zoo vergiftig glazuur bedekt zijn dat men niet genoeg voor haar gebrnik kan waarschuwen en dat zij geheel uit de keuken moeten verban nen worden. Wind en water zijn dezer dagen ijverig en krachtig in de weeren op meer dan eene plaats werd door hen groote schade aangerigt. Reeds maakten we melding van den storm, die in Parijs zijn kracht deed gevoelen. Het bulletin Franfais geeft een bij benadering opgemaakt overzigt van wat de luchtstroom zoo al van zijn plaats rukte. Ongeveer 10,000 schoorsteenen zijn afgewaaid 160 daken van verschillenden aard hebben min of meer geleden 30,000 ruiten zijn verbrijzeld 1000 heiningen of schuttingen omvergeworpen 200 boomen ontworteld. Volgens dat blad moet de schade in cijfers op p. m. 500,000 francs ge schat worden. Elf mensehen werden zwaar gekwetst, drie vrou wen gedood. Eenedie de straat wilde overste ken werd door den wind in haren mantel ver ward daardoor struikelde zij over den kant van het trottoir, juist toen er een omnibus kwam aan rijden die haar het hoofd verpletterde. Eene andere vrouw, reeds bejaard, kwam ’s mor gens te 8 uur uit een winkelwaar zij groenten gekocht had en zeidedat het weder zeker on gelukken zou veroorzaken. Dit voorzigtigheid en vrees voor den wind liep zij digt langs de huizen, toen op eens eene schutting omwaaide en haar doodde. De derde was eene vrouw van 25 jaardie ’s morgens te half 10 den boulevard Voltaire over stak met haren zuigeling van 10 maand in de armen. Een klepraampje werd op dat oogenblik door den wind van eene tweede verdieping gerukt en trof de jonge moeder doodelijk terwijl het kind ongedeerd bleef. Bij Nantes zijn 300 stuks vee die men op de eilanden der Loire had laten grazen, in de laatste dagen omgekomen doordat de steeds wassende rivier alles had onder water gezet. Loire Seine, DordogneRhone, ja alle groote rivieren in Fran krijk zijn schrikbarend gewassen. Men vreesde het ergste wanneer de sterke regens en de op stuwende westewind blijven aanhouden. In de Vendée in ’t Westen van Frankrijk, wer den ook ontzaggelijke verwoestingen aangerigt. De gemeente Bouinzoo schrijft men aan de Phare de la Loireis geheel verwoest. In den nacht van den lOden op den lldenzijn de dijken der «Maatschappij tot Indijking” doorgebroken. Toen de met zooveel kosten op de zee veroverde landaanwinning overstroomd was, konden de beide dijken van Saint-Céran geen weerstand meer bie- dan aan de onstuimige zee. Beiden braken door. De woede der golven scheen te verdobbelen na deze ramp; ook de dijken van la Motte Lu- minais die veertig jaren lang aan alle stormen het hoofd hadden geboden bezweken en scheur den. Ongeveer 1000 hectaren land zijn thans te Bouin ondergeloopen en zullen niet dan met ont zaggelijke kosten en moeiten weder aan de zee ontwoekerd kunnen worden. Dit ingedijkte land was van een ongeëvenaarde vruchtbaarheid zoo dat men na kan gaan welke zware verliezen de landeigenaars en boeren daar geleden hebben. Het land was toegezaaid zelfs al loopt het water we der weg, wat slechts langzaam geschiedt, dan is dat werk voor niet geweest. In Engeland vernam men op niet minder na drukkelijke wijze dat Acolus een ongemakkelijk heer kan zijn vooral als hij in bondgenootschap treedt met den watergod. Verschillende graaf- Het aantal slagtoffere bij de mynontploffing te Seraing neemt steeds toe. Er zijn thans reeds acht en veertig lijken gevonden en nog waren volgens de laatste berigten de nasporingen niet afgeloopen Als een staaltje van koelbloedigheid wordt onder de bijzonderheden van die ramp medegedeeld, dat twee werklieden zich op het oogenblik des onheils in een gang bevonden. Een hunner snelde, niet tegenstaande den dringenden raad van zijn mak ker, naar de schacht; de ander, het gevaar ken nende om de met gas gevulde gangen door te gaan legde zich plat op den grond om gemak kelijker adem te balen. Benige uren verliepen en In Suriname is in de bank te Paramaribo eene hoeveelheid goud in die kolonie opgegraven tentoongesteld. Zij woog 1.644 kilogram ter waarde van ƒ2200, in stukjes, korrels en stofgoud. Twee mijnwerkers uit Californie Lee-Tack en Lee-Longdie naar goud zochten in de Maromij- nenhebben met den heer Sawijer eene maat schappij gevormd die 24 werklieden in dienst heeft en tot dusverre met het beste succes arbeidt. Het door haar gevonden goud is van zeer zui ver gehalte eh belooft de voordeeligste resultaten. schappen zijn er overstroomd, tengevolge van het plotseling wassen der rivieren. Maandag en Dingsdag15 en 16 dezer, heeft Lambeth, een digtbewolkte wijk van Londen, van 4 tot 12 voet onder water gestaan. Van de daken zag men des nachts niets dan tallooze straten van watergeïllumineerd door de honderden lichten in de bovenverdiepingen der overstroomde huizen, waarheen de bewoners gevlugt waren. Als een dief in den nacht sloop het water de straten in om eensklaps met ruw geweld muren omver te werpen, voordeuren in te dringen, over stallen vol paarden heen te stroomen en de vuren uit te dooven van gasfabrieken, van glasblazerijen, ja zelfs die van de koninklijke kanongieterij. De nachtpolitie had in tachtig straten naauwelijks den tijd om de kloppers en bellen hevig in bewe ging te brengen ten einde de bewoners te wek ken om vervolgensdiep door het water wa dende en hier en daar zwemmende veiligheid te zoeken op hooger terrein. De bewoners die in deze digtbevolkte buurt ook in de benedenste verdiepingen slapen, hadden niet meer dan den tijd om enkele kleedingstukken onder den arm te nemen en naar boven te snellen, want door vensters en deuren stroomde het water binnen. Meubels werden gebrokenvoorraadkel- ders geheel vernietigd en tallooze winkels geruï neerd. In Southamptonstreet eene zeer lange straat is geen huis, waarvan niet deur en ven sters verbrijzeld werden terwijl in vele gevallen de muren zoo zwaar werden beschadigddat de huizen onbewoonbaar verklaard zijn. Zeven voet hoog stond het water in de benedenvertrekken dier huizen. In de engelsche dagbladen werden vijf a zes compres gedrukte kolommen gevuld met de op somming der huizen winkels en fabrieken die zware schade bekomen hebben door de overstroo- rning. Buizende lieden zijn buiten werk gesteld door het ongeluk dat hunne fabrieken of werk plaatsen trof, en hartverscheurend worden het lij den en de ontbering genoemd van de ongeluk kige bewoners der overstroomde huizendie, toen de vloed geweken wasalles vernield en door weekt vonden en door den onverdragelijken stank van achtergebleven modder en vuilnis uit de hui zen geweerd werden, verkiezende met hunne kin deren in de straat te overnachten. Van alle zijden stroomt hulp toe en dekens warme kleeding steenkool en levensmiddelen worden van de an dere gedeelten van Londen naar het overstroomde district gezonden. De overstroomingen in Engeland geven de Times aanleiding tot de verzuchting «ach hadden wij slechts nederlandsche ingenieurs van den water staat I"

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1