VERTENTIEBLAD. J Veertiende Jaargang. No 48. I 1875. BUITENLAND. BINNENLAND. F f DONDERDAG 2 December. -- - 1 3s v: -. I te* IIWIIIMl ■- ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. i ADVERTENTIEPRIJS: ÖOGts.vau 1—7 regels. Vervol gens 10 Cent per regel Overigens naar plaatsruimte. Zijn de berigten uit Spanje doorgaans van wei nig beteekenis en slecht te vertrouwen, we mogen zwijgen van bet volk dat wel treurige geschiedenis heeft maar ■S Men schrijft uit Kotta Radja (Atsjin) dd.4 Oct.: De vijand wordt eiken dag brutaler en tracht op alle mogelijke wijzen tusschen onze posten door te dringen Eenige dagen geleden hebben de At- sjinezen onze benting te Blang-Tjoet bekropen. Zij waren reeds tot op pl. m 30 passen genaderd alvorens de ontdekking plaats had. De toedragt der zaak was als volgtBij stikdonkeren nacht begonnen zij de benting in het front te beschie ten; toen dit vuur lastig werd en steeds langzaam naderde, werden zij door de geheele bezetting van uit bet aangevallen front beantwoordwaardoor de andere facen behalve de schildwachten geen verdediging hadden. Terwijl het vuren in het front bleef aanhouden, had de vijand een anderen troep afgezonden om ons aan de tegenovergestelde zijde te overrompelen. De omtrekkende troep vuur de niet, en daar het zeer donker was gelukte het tot op pl. m. 30 passen de benting te naderen. Het hoofd in het wit gekleed werd toen door een schildwacht ontdektwaarop onmiddellijk de helft der bezetting naar de besprongen face over ging: na twee uren gevuurd te hebben kon men pas zeggen, dat de aanval was afgeslagen. Om het doordringen van den vijand naar kam pong Djawa te beletten en tevens om van zulk eene onderneming spoedig kennis te krijgen, wor den er 's nachts van Kotta Radja naar Oleh-leh rijdende patrouilles uitgezonden bestaande uit de bereden onderofficieren, korporaals en trompetters der artillerie vergezeld van één kavallerist. De patrouilles zijn gewapend met sabelsdie veel te zwaar voor het gebruik zijn en met pis- deren koe- of andere goede melk geeft. De kin deren die reeds zitten kruipen of loopen kun nen bewegen zi< h of kruipen op den grond in afdeelingen door hekken omringd zoodat zij gc- makkelijk Ie bewaken zijn. De eerste crèche werd geslicht in 1844 door den heer Marbeau presi dent en oprigter van de Société des Crèches een waar menschenvriend door wiens onvermoeide pogingen de meeste crèches tot stand kwamen. Den 11 den der vorige maand is de heer Marbeau te St. Cloud overleden in den ouderdom van 77 jaren. Zijn nuttig werk is echter nog niet vol tooid. In ieder der 20 arrondissementen van Pa rijs bestaat slechts ééne crèche. Het gemiddelde getal wiegen is 45 per crèche, makende alzoo slechts 900 wiegen voor al de arrondissementen. Dit getal is niet voldoende voor Parijs. De be hoeftige werkende klasse is groot in sommige ar rondissementen en daar vooral dienen de crèches vermenigvuldigd te worden. Arme moeders te Parijs, die voor haar levens onderhoud den geheelen dag buitenshuis moeten weiken kunnen hare zuigelingen in crèches (kribben) ter bewaring geven. De chrèches zijn liefdadige instellingen die ten doel hebben om zuigelingen van werksters des daags te bewaren en te verzorgen. Zij worden onderhouden door particulieren en staan onder het toezigt en de be scherming van dames-patronessen. Het voornaamste ameublement der crèches is wiegen dit zal iedereen begrijpen. Haar getal verschilt voor iedere crèche van 30 lot 70. De hulpbehoevende werkende moeder kan haar kind daar den geheelen dag kosteloos laten met vrij heid om het te komen voeden, als zij daartoe ge legenheid heeft, terwijl men er overigens denkin- L 1. Zondagavond is te Parijs in het cirque aan den acrobaat Mayel, l’homme-obus de kogel-man bijgenaamd het volgende ongeval overkomen. Mayel heeft een nieuw kimstuk uitgedachthij laat zich als een kogel in den mond van een soort van kanon stoppen. Het kanon brandt los en werpt den man de lucht in, die in zijn vaart een zwevend rek weet te grijpen. Zondag echter greep hij mis en viel op de barrière die deti eersten rang van het cirque afscheidt. Hij bleef ruim een kwartier bewusteloos en had aan het hoofd een wonde, die sterk bloedde. Dien avond heeft hij geen nieuwe loeren vertoond. Dingsdag echter zou hij zijn kunststukken hervatten. toch niet geheel sedert lang een toch voor Europa niet zonder beteekenis is. Van de Carlislen, wier aantal gaande weg min der wordt, is nog niet veel goeds te melden. Toen onlangs de engelsche brik Emily Burnyeatdoor slecht weer beloopen in de bogt van Guetaria ankerde, werd zij, hoewel de kapitein reeds vóór liet binnenloopen de engelsche vlag bad geheschen, door de Carlislen uit twee stukken beschoten. Het eene schot volgde het andere; een ra werd weg geschoten en twee granaten raakten het schip zelf. De allonsistisclie kominandant van het nabij gelegen fort San Anton zag het gevaarwaarin zu h schip en bemanning bevonden hij zond de hark Felisa met 14 man te hulp, die, ondanks de hooge zee, gelukkig het schip bereikte, de be manning aan boord nam en zonder ongeval naar bel fort terugkeerde. Intusschen had de komman- dant van San Anton een witte vlag doen hijschen en een parlementair naar de Carlisten gezonden om hun mede te deelen dat de Emily werkelijk een engelsch schip en het vuren daarop in strijd met het volkenregt was. De parlementair bragt de boodschap terug, dat men met vuren niet zou op houden vóór er nadere bevelen uit het hoofd kwartier waren gekomen; men had reeds daar heen getelegrafeerd. Eerst tegen dat het donker werd hield het vuren op en niet vóór 10 uur kwam uit het hoofdkwartier order, om het vuren te sta ken en het schip hulp te verleenen. Des nachts kon daaraan niets gedaan worden; den volgenden dag maakte de storm het uitzeilen onmogelijk en eerst daags daarna kon de bemanning zich weer aan boord begeven. De brik is naar San Sebas tian gestevend om daar beklag in te dienen bij den engelschen consul. Don Alfonso, de jeugdige koning, is het met den paus niet eens, dat in zijn rijk alleen katho lieken dienen te wonen. »\Vij Spanjaarden die katholieken zijn”, heeft hij gezegd, »hebben regt tot vrije godsdienstoefening in de protestantsche landen, en hoe zouden wij dan de andere geloofs belijdenissen hetzelfde regt bij ons ontzeggen Bij de opening der centraal-universiteit zeide hij nik moet erkennen, dat de tegenwoordige verhou ding zeer moeijelijk is, maar het is mijn hoogste wenscli, datgene te doen, wat in mijne magt slaat om verlichting te verspreiden en alle nuttige po gingen Ie ondersteunen waaronder geerie hooger staat dan die welke uitgaat om het volk te loe ren en te verbeteren. Daardoor alleen kan Spanje herboren worden en zijn inwendigen vrede terug bekomen. Het doet mij leed, dat ik, die noch di rect noch indirect tot den burgeroorlog heb bijge dragen, zien moet, dat deze nog niet geëindigd is. Mijn schoonste droom zou vervuld worden, zoo de geschiedenis eenmaal kon vermelden, dat het tegen woordige Spanje zich wel niet tot dezelfde magt en grootheid van vroeger tijd kon verheffen, maar zich toch een waardige plaats onder de beschaafde natiën van Europa had welen te verzekeren, door dien zijne zonen zich boven alle kleingeestige harts- togten en belangen wisten te verheffen en met die geestkrachtdie in het nationaal karakter ligt zich aan de kunst en wetenschap te wijden, waar door de grondslag gelegd werd voor een nieuwen en beleren roem. Wij moeten ons bevlijtigen, het volk van de harde en verschrikkelijke slavernij der onwetendheid te bevrijden”. Zulke taal is in Spanje in lang uit geen konings- mond gehoord en de pauselijke nuntius Simeoni gevoelt groeten lustom dat land te verlaten. De gewezen hertog Frans van Modena die in I860 moest toezien, dat zijn rijk werd opgeno men in het koningrijk Italiëis overleden. Die hertog was oom van don Garlos en voorzag dezen zoo nu en dan nog al eens van geld. Zijn dood komt neef Garlos zeer ongelegen want juist nu is geldgebrek voor hem een lastige zaak. De zieke man blijft nog al voortsukkelen. Sul tan te wezen is nog zoo erg niet maar een on tevreden volk te regeren en geen geld te hebben, zal toch wel verdrietig zijn. Van 200.000 in Ame rika bestelde geweren die 40 per stuk moeten kosten kwamen 50,000 te Konstantinopei aan. Bankiers werden aangesproken om maar wat geld voor te schieten. De heeren achtten het eene te groote eer de schulden van den grooten heer te betalen en zeiden maar, dat ze niet bij kas wa ren. De soldaten hebben nog 42 maand soldij te goed en de ambtenaren ontvingen reeds gedurende 3 maand ook niets. Om wat troost te hebben wordt het uit Konstan- stinopel tegengesproken wanneer gemeld wordt dat de opstandelingen eenige overwinning behaal den. Het schijnt toch, dat dit zoo nu en dan plaats heeft. Van Slavische zijde, wordt o.a herigt »Den 11 November verlieten de vereenigde ko- lonnes van Chevfet-pacha en Selim pacha 5000 man sterkGatskoom het fort Goransko en Niksic van levensmiddelen te voorzien. Bij Ma- ratovic gekomen werden die troepen hevig aan gevallen door 4000 insurgenten onder Soschitza Peko-Pavlovich Bogdan Simumch Racevitch en Hadjevitch. Tot den 12den werd er gestreden; toen werden de Turken totaal verslagen en vlugt- ten zij naar Gatzko. De insurgenten maakten zich meester van het geheele convooi levensmid delen en ammunitie, benevens van 300 achter- Jaadgeweren en 50 tenten. Men beweert, dat de Turken niet minder dan 1200 dooden en gewon den hebben verloren en dat de insurgenten 500 afgesneden hoofden medenamen. Zij geven een verlies van 140 dooden op. Eenige uren was het lurksche korps dat zeer slecht aangevoerd werd geheel omsingeld.” Als de christelijke insurgenten zich zoo belust toonen op mohamedaansche hoofden dan kan het niet anders of de Mohamedanen zullen respect krijgen voor den godsdienst der liefde.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1