NIEUWS- EN AD- VERTENTIEDLAD. n No 49. Veertiende Jaargang. BUITENLAND. BINNENLAND. DONDERDAG 9 December. IIILMI'.It'Hli llllllll ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Gis. van 17 regels. Vervol gens 10 Cent per regel Overigens naar plaatsruimte. een geringe belooning te noe- om over kleu- Een persoon, Zondagavond'den koristen weg van Uselmonde naar Ridderkerk willende volgen, scheen tengevolge van dronkenschap van den regten weg gedwaald. Hij keerde na den bewoner van een watermolen naar het pad te hebben gevraagd, te rug en kwam aan een tewseden watermolen. Daar opende hij eene deur, waaronder zich het zooge naamde kamrad bevond. Onmiddellijk viel de on Dat in België de zucht voor liet liberalisme nog leeft blijkt uit wat uit Brussel geschreven werd aan de Amsterdamsche Courant. «Nooit heeft men in ons land een indrukwekkender manifestatie ge zien dan die van vijftien- tot twintigduizend libe ralen, welke gister (Zondag) uit allé oorden te Gent zijn gekomen om feest te vieren ter gelegenheid van de zege, door den burgemeester bij de verkie zing behaald. De door het volk toegejuichte op- togt door de straten was die van een gansch le ger, doch zonder vijand, want de clericalen had den zich in de stad verspreid en hielden zich ver borgen. In de schoone zaal «Casino” verwekte de plegtigheid een onbeschrijfelijke geestdrift onder de honderden dames van den aanzienlijksten stand zoowel gentsche als antwerpsche enz.en onder de duizenden mannen die in dit uitgestrekte lo kaal plaats hadden kunnen krijgen. Aan den heer de Kerckhove en zijne echtgenoot werden ruikers overhandigd, toespraken werden gehouden door de voorzitters der liberale vereenigingen; dit alles droeg het kenmerk van een indrukwekkende grootheid en bewijst het ontwaken van het liberalisme. De voornaamste ovatiën golden in de eerste plaats het gekozen kamerlid de Kerckhove, vervolgens den heer Bara, gewezen minister van justitie, voorzitter van de Liberale Federatie, en den heer d’ Elhonngne den uitstekenden genlschen redenaarwiens toe spraak eindigde met de woorden: «in ons openbaar regt is de burger alles de priester niets.” Gij zult zien dat door de clericale pers deze woorden uit hun verband zullen gerukt en er een verkeer de uitlegging aan gegeven zal worden men zal zeggen dat de heer dj Elhonngne de afschaffing der geestelijkheid heelt gcëischten vergeten er bij te voegen dat het hier niets anders en niets meer geldt dan «aan de geestelijkheid haren poli tieleen invloed te ontnemen.” De grootschc pleg tigheid eindigde met den kreet«Leve de grond wet!” het eerst aangeheven door den burgemeester- volksvertegcnwoordiger. Vervolgens hebben de hh. Kerckhove vader en zoon, benevens andere gentsche notabelen de gedelegeerden der liberale vereeni gingen op prachtige maaltijden onthaald.” In Frankrijk openbaart zich op staatkundig, niet minder dan op kerkdijk gebied, een krachtige geest van achteruitgang. De tijd, waarop de Nationale Vergadering ontbonden zal worden en de kiezers beslissen zullen, wie daartoe eerlang zullen behoo- ren, nadert. Volgens de nieuwe kieswet zal ieder aruondissement een afgevaardigde kiezen. Parijs moest derhalve 20 hebben, maar het zal niet meer dan 19 mogen kiezen, omdat een der arrondisse menten geen 100,000 inwoners heeft. Intusschen zijn er 17 plattelands-arrondissementen die allen minder inwoners hebben dan dat eene. van Parijs; een daarvan heeft niet meer dan 15.Ó00. Toch zal ieder een afgevaardige zenden. In 4 arrondis sementen van Parijs zijn meer dan 100,000 inwo ners, toch zullen ook deze elk maar één afgevaar digde mogen kiezen, hoewel de wet anders bepaalt. Op de»e wijze krijgt het platteland-meer afgevaar-' tligden dan het toekomt; in Frankrijk zijn Je plat- Een new-yorksch dagblad verhaalt: Jimmie Whar ton, van wieu men zegt, dat Lij een zeer vrolijke jongen geweest is, huwde onlangs. Op den mor gen na de bruiloft verzocht de dame haar echtge noot, baar bij het toilet te helpen, daar het kamer meisje iets anders had te doen gekregen. De man deed het bereidvaardigen toen hij gereed was met het digtrijgen van haar corset, was hij niet weinig onthutst, zijn lief vrouwtje te zien weenen. «Nu, mijn beste schat,” vroeg hij, «wat is er, waar om schreit gij"? «O Jimmie, Jimmie,” antwoordde zij snikkend, alsof haar het hart zou breken, «hoe dikwijls moet gij zoo gedaan hebben om er zoo handig mede te worden. Dat maakt mij zoo vree- selijk ongelukkig I” telandbewoners beter aan den leiband te houden dan de stedelingen. Frankrijk heet een republiek, maar’t volk mag niet republikeinse!) gezind zijn. Bullet, de eerste minister der republiek, is er sterk voor, dat in de de partementen der groole steden de staat van beleg gehandhaafd blijft tot na de verkiezing, opdat de verspreiding van republikeinsche bladen belet kan worden. Sedert 1873 zijn 3 koningsgezinde, 2 clericale, 7 bonapartistische en 115 republikein sche bladen geschorst. Op het oogenblik is aan 53 republikeinsche bladen en aan geen enkel blad van andere partijen de verkoop op straat verboden. In sommige departementen zijn alle li berale bladen verboden. De kiezers van het plat teland krijgen niet anders dan zeer eenzijdig ge kleurde berigten van wat in Versailles voorvalt. Zij mogen enkel lezen, dat de commune op nieuw het hoofd verheft, dat de zaken achteruitgaan, dat de radikalcn de hooge belastingen noodzakelijk maken e d. g. Zoo gaat het in Frankrijk wonen er ook bui ten Frankrijk menschen die zich met eenzijdige voorstellingen vergenoegen en wien men het daar aan dan ook niet laat ontbreken Sprookjes en wonderverhalen verloren zoo niet allen, dan toch veel van hun invloed de werke lijkheid vertoont zich soms zoo mirakulcus, dat zij een sprookje in ongeloofwaardigheid overtreft. In de Gemeentestem treft men een verhaal aan van hetgeen een raadslid in eene openbare gemeen teraadsvergadering zeide bij de behandeling van een voorstel om nog een kweekeling aan te stel len bij de openbare lagere school. «Hij vond het onnoodig zulk een uitgaaf te doen als werd voorgesteld. De hoofdonderwijzer had eene dochter van 14- a lójarigen leeftijd, die de lessen aan een oefenschool in eene naburige stad ter opleiding voor hulponderwijzeres bij woont. Deze kon naar zijn begrip, haar vader w*el een handje behulpzaam zijn. Zijne kinderen moesten op de boerderij ook wel pootaan spelen. En als de va der. hoofdonderwijzer, dit niet wilde of niet goed achtte, dan kon hij zijn zoon van 10 a 11 jarigen leeftijd wel gebruiken diens jeugd deed niets af, want des raadslids kinderen (en het oudste van dezen was van denzelfden leeftijd) hadden el kander wel praten geleerd zonder dat er zich iemand meê had bemoeid waarom zou een jon gen van 10 a 11 jaar den kleinen geen spa-a kun nen leeren Tót meerderen aandrang voegde het bedoelde raadslid hier nog bij dat de hoofdon derwijzer toch 800 jaarwedde geniet en dat dit waarlijk niet zulk men is.” Nog te veel blinden zijn geroepen ren te oordeelen. De donsche kozakken die zich gewoonlijk niet verdiepen in lectuur, zouden op het denkbeeld zijn gekomen dat het einde van het bestaan der we reld op handen is. De bejaardsten onder hen zeg gen daarom hunne bezigheden vaarwel en bestel len hunne doodkisten. De overheden bemoeijen zich niet met deze volks opinie, overtuigd dat de kozakken wel weer uit de doodkisten kruipen en naar de tafel zullen gaan om in’t leven te blijven. Engeland heeft den politiekers wat te denken te praten en te schrijven gegeven en den couran- tiers, voor wie de nieuwtjes niet overvloedig zijn, sloffe, om eenige kolommen te vullen. Engeland leeft van de negotie, dat is bekend. Welnu, het heeft negotie gedaan met den bestuurder of khe- dive van Egypte en daarover gaat nu hel praatje. Nu zoo omtrent 6 jaar geleden kwam het berigt, dat het kanaal van Suez voltooid was zeer (en ge rieve van de scheepvaart op Indië. 't Had heel wat moeite gekost en de ondernemingsgeest van een de Lesseps was er noodig geweest, om dat reuzenwerk aan te vangen en te volbrengen. En ook geld moest er wezen. Eene leening in aan- deelen werd aangegaan en de khedive, die er be lang'in stelde, dal de zaak gelukte, nam vele aan vloeien. Engeland scheen er niet zeer voor te zijn; wel wendde de Lesseps zich daarheen om onder steuning, maar lord Palmerston bestreed de onder neming zoo vinnig mogelijk. Frankrijk toonde zijne ingenomenheid; het beschouwde de egyptische onderneming half en half als een fransche en de voltooijing ids eene overwinning, op Engeland be haald. ■De omstandigheden zijn veranderd. De khedive moest geld gebruiken; hij bood zijne aandeelen te koop aan, en de engelsche regering kocht ze, ten getale van omstreeks 177,000. Door deze ne gotie is Engeland nu de grootste aandeelhouder geworden in het kanaal, dat het eens, zoo’t scheen, met wantrouwen zag tot stand komen. Een ge volg hiervan zal zijn, dat Engeland een overheer- schenden invloed zal kunnen uitoefenen op Egypte. Dit doet Frankrijk zeer en leidt tot de vraag: heeft Engeland ook nog iets anders op't oog dan han delsbelang? Is het ook een voorzorg voor het ge val, dat de zaken daar in Turkije eene wending ne men, die Engelands inmenging wenschelijk maakt? Voorziet Engeland misschien reeds de uitbreiding van de bewegingen in Turkije en wil het niet «lat anderen alleen daarvan partij zullen trekken? liet opwerpen van deze en dergelijke vragen, die elk dan op zijne wijze tracht te beantwoorden brengt nu vele pennen en persen in beweging; de engelsche pers heeft gcene andere dan geruststel lende beschouwingen. Maar meer dan beschou wingen geeft niemand en wie er eenige profetie op bouwen wil, kiest een zeer lossen grond daartoe.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1