VERTENTIEBLAD NIEUWS- EN AD- w H 1875. Veertiende Jaargang. No 51. BUITENLAND. BINNENLAND. DON DERDAG 25 December. w Ij IIHUHI Uil III VI i’.J Ie overmagt en ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. «Waar moet dat benen vraagt iemand in de Asser Couranten vervolgt dan «Laatst las ik in de dagbladen eene toespraak van den paus aan de priesters van Rome waarin hij zegt «Er zijn in Rome wel geen tempels meer, toege wijd aan Jupiter, Mercurius of Venus, maar dat beteekent weinig: Er zijn protestantsche kerken. Al zijn die naar men zegtniet zoo gevaarlijk zij geven mij toch reden van groote droefenis. In Rome de stad door God uitverkoren om de hoofdstad te zijn van het groote katholieke huis gezin, geadeld door het bloed der martelaren in Rome de stad die den naam draagt van mees- teresse der waarheid en waar de heerlijke tempels van den christelijken godsdienst zich verhellen, in dat Rome ziet men niet zonder smartelijke aan doeningen naast die tempels de zalen en gebouwen, waar de ketterij zegt God te aanbidden, doch waar zij door die aanbidding in opstand is tegen God. En dan hunne scholen daar heerscht de godde loosheid en men zoekt er door allerlei middelen de jeugd te bederven”. «Spreekt aldus de paus in ’t openbaar, dan moeten de opregte ultramontanen de ware katholieken het gelooven. Waar moet dat henen? Onze katho lieke medeburgers houden ons protestanten dan ook voor dezulken, die tegen God in opstand zijn en die onze kinderen, zelfs door’t onderrigt op de scholen zoeken te bederven I” De N. Rolt. Crt. klaagt er over, datderoomsch katholieke geestelijkheid bij de verkiezing vaneen lid van Ged. Stalen in Limburg de keus heeft doen vallen op een vergeten burgemeester, terwijl een oud-Minister en oud-lid der Kamer tegenover hem stond. In Roermond heeft de roomsch katholieke geestelijkheid de gemeenteraadsverkiezing geheel in banden genomen; het is echter nu de eerste maal dat zij in de verkiezing van een lid der Ged. Sta ten zich zoo openlijk heeft gemengd en het bevel beeft uitgevaardigd op wien de Prov. Staten had den te stemmen. Aan ’t Nad. wordt uit Roermond berigt, dat de magt der geestelijkheid aldaar aan 't ongelooflijke gaat grenzen. Niets gebeurt zonder hare goedkeu- De turksche regering belooft heel wat moois en toch vroeg de minister Midliat Pacha zijn ontslag, omdat zoowel de buitenlandsche als de binnen- landsche politieke handelingen van den groot-vizier hem niet bevallen en vooral ook, omdat hij meent, dat het met de geldzaken anders moet. «Indien wij niet spoedig hervormingen in toepas sing brengendan zullen wij er in Azië de proef mee kunnen nemen. «Wat wij nog zijn danken wij aan den win tervorst. «Geven wij niet toe en belooven wij slechts, dan kunnen wij in 't voorjaar onze biezen pakken Zoo sprak de minister en de sultan bezoekt dagelijks zijne verzameling van wilde beesten, die hij een bijzondere liefde toedraagtterwijl geen kosten en moeite gespaard worden om ze te ver meerderen. De hooge ambtenaren toonen hunne belangstelling voor Z. M. door het zenden van kostbare geschenken, zooals mooije tapijten, kost bare vruchten, arabische paarden enz, die zij door de belastingschuldigen tienvoudig laten betalen. Z. M. is ook een liefhebber van schilderijen en gaf daarvoor dit jaar /72O.D0O uit. Zijn huishouding kost hem jaarlijks 24,000,000, daarvoor heeft hij 1200 vrouwen en 5500 bedienden te onderhouden en te loonen; in 't geheel worden dagelijks zoo on geveer 7000 monden uit de keuken van liet paleis gespijsd. Dan nog moet voorzien worden in het onderhoud van 600 paarden dat is jaarlijks ƒ480,000 en voor den harem (het vrouwenpaleis) wordt jaarlijks 1,920,000 berekend. Aan pen sioenen behoeft de keizerlijke familie jaarlijks ƒ21,859,200. Als men nu nog de uitgaven re kent, die noodig zijn om te voldoen aan Z. Ms. lust tot bouwen en dan weetdat hij geen groe ier tractement heeft dan ƒ14,880,000, dan moet men al een turksch hoofd hebben om in de be rekening uit te komen. Don Carlos heeft den door de spaansche regering gevangen gehouden bisschop van Seo d’ürgel ver zekerd, dat hij hoopt, hem met hulp van God en van zijne wapens, te zullen verlossen omdat hij begaan is met zijn droevig lot. De carlistische krijgsraad heeft Saballs schuldig verklaard aan hoogverraad hem gedegradeerd en veroordeeld lot vier jaar vestingstraf', te ondergaan m Afrikawaar don Carlos over geen voet gronds ie kommanderen heeft Te Périgueux, in ’t Z. van Frankrijk hebben Car- listen hun moed geloond door’t vermoorden van een bejaard man, wien zij onverhoeds overvielen, en wiens zoon, die hem te hulp kwam, door hen insgelijks gevaarlijk gewond werd. De bevolking van Perigueux beschouwde die dapperen als moor denaars en nam twee van hen gevangen; de an deren kozen ’t hazenpad. De Carlisten hebben’t koud gehad, enkelen hun ner zijn bevroren. De khedive van Egypte en koning Jan van Abes- synië zijn geen vrienden. Van een kloppartij, die ze gehad hebben, zijn nu berigten gekomen. De krijgsmagt der Egyptenaren was 2000 man sterk en werd gekommandeerd door een deensch officier. ’t Abessynisch leger telde 30 000 man, waarvan Velen gewapend waren met Snider geweren. Koning Jan kommandeerde zelf en onder hem een Engelschman, generaal Kirkham. De voorhoede van het egyptische leger werd on- middellijk in een gevecht gewikkeld. Kolonel Aren- droop kwam haar met 2 compagniën te hulp maar hij was niet bestand tegen di week, door den vijand achtervolgd. Er werd hevig gevochten en toen hij weer bij de hoofdmagt kwam, waren van zijne twee compagniën nog slechts vijf man over. De toestand werd nu hopeloos. De achterhoede werd mede aangevallen en Rakel Bey sneuvelde aan het hoofd zijner troepen. Arendroop liet wat er nog over was carré vormen, maar het oogenblik was te voorziendat de ammunitie zou opraken. Zoolang zij vuren konden hielden de Egyptenaars dapper stand, ofschoon de vijand wel gewapend was. Arendroop viel, door de borst ge schoten maar de Egyptenaars gaven het gevecht niet ep. Zij bleven vuren totdat alle patronen waren verschoten en toen stormden zij onder aan voering van een arabisch koloneldie reeds ge wond was, met de bajonet naar den vijand. De kolonel stierf op het bed van eer en zijne man schappen beten bijna allen in 't zand. De vijand had zeer geleden en wanneer de getalsterkte maar eenigzins gelijk geweest was, dan zouden de Egyp tenaars stellig den slag hebben gewonnen. Na een gevechtdat van den vroegen morgen tot den laten namiddag duurde was van het ge- heele Egyptische leger slechts een handvol man schappen over. De flesch waarin een der passagiers van «de Deutschland” zijn laatsten groet aan vrouw en kin deren zonJ, is gevonden te Ramsgate waar ze aan spoelde. De brief is geadresseerd aan mevrouw Behring te Bremerhaven. «Wij zijn gestrand sinds een uur, elke minuut voelen wij een verschrikkelijk stooten. Een boot met passagiers reeds weg. D. J. Behring. «Ik geloof dat wij verloren zijn. Ik ga heen in vrede met mijn God en zonder bezorgheid voor u. Mijns harten groeten aan mijn vrienden, mijn kin deren en mijne schoonmoeder. »D. J Behring.” Volgens berigten, bij het Departement van Bui tenlandsche Zaken in Pruissen ontvangen, bedraagt het aantal geredde passagiers van het stoomschip «Deutschland” 48 mannen, 15 vrouwen en kinde ren benevens 86 man der equigage. De namen der verongelukte 40 passagiers en van 20 man der equipage konden niet opgespoord worden, we gens verlies der scheepspapieren. lende plaatsen aanmerkelijke instortingen heeft veroorzaakt. De jammertooneelen onder de toe gesnelde moeders vrouwen en zusters broeders en kinderen toen de dooden en gekwetsten van lieverlede te voorschijn kwamen, moeten hart verscheurend geweest zijn. Een onderzoek is on verwijld ingesteld. Daar de mijn een der best ge ventileerde wasgelooft men algemeen dat de ramp aan onvoorzigtigheid is toe te schrijven of aan eene onverhoedsene ontwikkeling van mijngas, dat met alle voorzorgsmaatregelen pleegt te spotten. Een later berigt stelt het aantal omgekomenen op 122, van welke 111 op de plaats doodbleven. Vier werden nog vermistvan de gekwetsten zijn nog twee bezweken en verkeeren vier in beden- kelijken staat. Onder de omgekomenen zijn 11 vrouwen en jonge meisjes. Ook een aantal paar den zijn gedood. In dezelfde mijn kwamen in 1848, eveneens door eene gasontploffing 96 en verleden jaar 9 personen om het leven. Opmer kelijk is hetdat van één enkel gezin de vader de moeder en vier kinderen het leven verloren zoodat er slechts ééne oude vrouw over is die hare beide eerste mannen door gelijk onheil ver loor en wier derde onlangs is overleden. Uit Bergen verneemt men een aantal bijzonder heden aangaande de geweldige gasontploffing van Donderdag in de steenkolenmijn te Frameries, op een uur afstand van genoemde stad gelegen Op de plaats des onbeils waren 125 mijnwerkers aan den arbeid, van wie er zich slechts drie ongedeerd uit de voeten konden maken. Een elftal werd zwaar gekwetst uit de mijn gehaald en de overi gen 110 in getal kwamen om het leven. Een groot aëntal der ongelukkigen schijnt plotseling gestikt te zijn vele aangezigten vertoonden geen spoor van lijden op sommige lag nog een glim lach. Anderen waren op afgrijselijke wijze ver minkt geworden daar de ontploffing op verschil-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1