VERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN AD- i I 1875 Veertiende Jaargang. No 52. BUITENLAND. BINNENLAND. DON DE RD AG 50 December. f Kil IIMH IIJIIIIIT tn De dagbladen doelen ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Vervol gens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. ter deze boot leed. Naar aanleiding van de discussie in de Tweede Kamer over de afdeeling Onderwijs der begrooting en de daarbij aangekondigde voorstellen tot wets wijziging zegt de Haagsche Kroniekschrijver der Groninger Grt «Alles voorspelt, dat we in 't volgende jaar eene onderwijszitting te gemoet gaan waarbij en dit is de schaduwzijde van dezen parlementairen wedstrijd niets anders zal zijn te «leeren”, dan dat er aan den strijd op dat gebied nooit een einde kan komen. «Aan de wenschen der clericalen kan toch niet worden voldaan en zonder dat zullen zij steeds tegenstanders van’t openbaar onderwijs blijven. «Toch belooft de onderwijsstrijd interessante too- neelen. Groen zelf heeft zich nu aan het hoofd van de beweging gesteld en ik kan u met vol doende zekerheid mededeelen, dat de zes voorstel lers van de wijziging de heeren Kuyper, van Wassenaer, van Loon, de Jonge, van Heemstra en Bichon en niet zeven, zooals de Roti. Ct. meldt zeer drukke conferenties op den Vijverberg houden met den leiderden opperbevelhebber der anti-re- volulionaire troepen op’t binnenhof. Groen zelf, zoo verzekert men mij, ontwerpt de herzieningen gaat daarbij voornamelijk met dr. Kuyper te rade. Deze zal dan ook de herziening bij de Kamer in leiden terwijl de overige voorstellers ieder met een onderdeel der verdediging zullen worden be last. «Laat ons den tijd niet vooruitloopen en de din gen afwachtendie men zegt dat reeds spoedig komen zullen. En laat ons ze ik herhaal’t met opregtheid en zonder voor-ingenouienheid, doch natuurlijk met handhaving onzer beginselen, onder zoeken”. den landlooper over de grenzen gebragt heeft zijn spoor nog niet gevonden. De dagbladen doelen van Portorico het berigt mede, dat de stad Areacibo bijna geheel door aard beving is vernield. Slechts twee kerken en zes huizen zijn ongeschonden gebleven. De burgemeester van Luik handhaafde dezen zomer krachtig het verbod op de kerkelijke omme gangen in’t openbaar. Dit werd belangrijk genoeg geacht om te zijner eere een feestmaal aan te rig- ten. Dit feestmaal had den 18 dezer plaats. Er waren ongeveer 1500 gasten en een duizendtal dames woonden op de galerijen het feest bij. De heer Frère-Orban hield eene redevoering ter eere des burgemeesters die «de priesterlijke aanmati ging beteugelende de onvervreemdbare regten van het burgerlijk gezag had gehandhaafd tegenover manifestation, waarmede een privilegie geëischten De manierwaarop in de republiek Frankrijk met republikeinschgezinde burgers wordt gehandeld, heeft iets zeer eigenaardigs. Te Paray-le Monial het land van het heilige hart en van Marie Ala- coque de roenirijkste plaats van het heelalna Rome volgens een bezield prediker de hei lige stad, waar de pelgrims heen stroomen, te Pa- ray le Monial durven de bewoners republikeinsch gezind zijn. Reeds voor lang kozen ze een repu- blikeinschen gemeenteraad, onder welks leden de vrome ministers der republiek niemand konden vinden die waardig was het ambt van maire te bekleeden. Terwijl de hemel zoo rijke zegeningen óver hen uitstortte, de bedevaarten niet ophielden, dc herbergiers rijk werden de handel in rozen kransen ongekende winsten opleverde, monniken en nonnen liet land gelukkig kwamen maken, de jezuiten het heiligdom en de parochiekerk tot een basilika verhieven kozen de inwoners van Pa ray-le Monial republikeinen. Gelukkigdat in Frankrijk de morele orde heerscht. Zij stelde een maire en adjuncten aan, die vreemdelingen waren in de ondankbare stad en het in hun gesteld ver trouwen niet te leur stelden. De maire verlangde een subsidie van 3 a 4000 francs voor een mon nikenschool maar de raad wilde die slechts toe staan, als er ook 1500 francs voor een gemeente school werd besteed. Hiermede was de maat der gruwelen vol; de raad werd zes maanden geschorst en de brave prefect weigerde naar de goddeloozen te luisteren, die wilden beweren, dat dit onwettig was. De minister Buffet handhaafde krachtig zijn prefect en de goede zaak. De maire, wien de pre fect een commissie naar het hart van Buffet ter zijde had gesteldbezorgde den monniken hun school en stond de 1500 francs, die de gemeente raad voor een teekenschool bestemd had, aan een priester toe, die een betere school wilde doen op- rigten en schonk hem daarenboven voor negen jaar hel vrije gebruik van een gebouw dat aan de stad toebelioorde. Nu zou men meenen dat de boozen afgeschrikt waren. Maar de geschorste le den van den gemeenteraad bleken ook verstokt te zijn. Zij kochten uit hun eigen zak een stuk grond, bouwden er een huis op, beriepen een oud- professor der universiteit en openden toen hun schoolwaar zeker veel geleerd werd wat verder felijk was in de oogen der braven. De maire, de prefect en de minister waren dan ook te regt ver ontwaardigd en bedroefd over zooveel slechtheid. De minister aarzelde niet. Den 19 dezer maand was de tijd der schorsing van den gemeenteraad verstreken; hij verlengde dien termijn met nog zes maanden Dat is nu fransch, en ’s lands wijs, ’s lands eer. Professor Palmieri berigtte den 19 dezer uit Na pels, dat in het inwendige van den krater van den Vesuvius reeds vuur is waargenomen. Hij voorspelt een langdurige vuurspuwende periode. Sedert dien dag kwam een zwarte en dikke rookzuil uit den krater. eene overtreding van het gemeene regt beoogd werd manifestation, die, wel bezien, tot burger oorlog aanzetten en meer en meer de vriendschap der andere volken voor Belgie deed verminderen. Dit vooral scheen den spreker reden tot ongerust heid aangezien zeide hij die vriendschap de kracht uitmaakte van het regt der kleine natiën. Om eerst de wereldlijke magt des pausen te her stellen en daarna de heerschappij van den syllabus zooveel mogelijk in andere staten, ook in Belgie, te vestigen, had men een strijd aangevangen, welke vooral na de afkondiging der pauselijke onfeilbaar heid van hoogst bedenkelijken aard was geworden. Het bekende gezegde van den paus omtrent de wetgeving op het burgerlijk huwelijk en hetgeen daardoor in Belgie was uitgelokt bewezen genoeg, meende de heer Frére-Orban, dat eene heelgroote partij in den lande gereed stond om op het eerste teeken van het Vaticaan tegen de constitutie en de door haar gewaarborgde vrijheden te velde te trekken. Deze clericale partij zocht overal meesteres te worden in het gezin in de gemeente in den slaatbet bestuur het onderwijs het legerde regterlijke magi met zijnen geest pogende «te ver giftigen”. Tegen haar moest eene nationale ver dediging worden bereid, met de handhaving en de ontwikkeling van de beginselen der constitutie ten doel. De bijna tachtigjarige burgemeester Piercot ant woordde en waarschuwde tegen de «priester-dwin- gelandij,” de verfoeijelijkste van alle. De burgemeester van Brussel, de heer Anspach, voorspeldedat de stroom van het ultramonta- nisme op de gemeente als op een dam zou afstui ten enz. Toen de heer Piercot binnen kwamwerd hem door het kamerlid de Rossius, uit naam der «libe rale dames uit Luik”, een prachtige ruiker aange boden. Dat is nu belgisch, en 's lands wijs, ’s lands eer. meldt hij zulks aan zijn gezin. Maar hoe onuit sprekelijk dankbaar waren allen weinige dagen la- dat hij niet aan boord was gekomen toen op de kust van Engeland schipbreuk Nu maakte de heer W. dat hij met de stoomboot «Mosel” kon vertrekken ging te Bre- mershaven reeds ’s ochtends aan boordom zijne bagage in de hut te bergen enz. Daarmede ge reed kon hij op het dek gaan om de later aan komende passagiers aan boord te zien komen, af scheid nemen enz. daartoe was de beste plaats bij den schoorsteen. Ten tweeden male is hij ge spaard gebleven want de schoorsteen is zijn be houd geweest hem dekkende bij de ontzettende ontploffing van dynamiet op den wal, wier uitwer king zoo verschrikkelijk was en waardoor de sleep boot zoowel als de groote stoomboothevig ge schokt en ook beschadigd werd. Spoedig telegra feerde hij aan zijn gezin, dat hij er onverlet was afgekomen. Men vetkoopc zich toch niet al te ligtvaardig voor remplaQant. Zekere Duitscher, Hirsch genoemd, die in België tot dne jaar gevangenisstraf was ver oordeeld, werd van Brussel naar Leuven vervoerd, om daar zijne straf te ondergaan. Met denzelfden wagen werd een landgenoot vervoerd, die als land- looper over de grenzen zou worden gebragt. Hirsch trad met hem in gesprek en wist hem te bewegen om, in ruil van de bagage, die hij met zich voerde, zijne plaats in de gevangenis in te nemen; volgens zijn z.eggen behoefde hij slechts drie maand te zit ten. Te Leuven gekomen steeg hij, bij het afroe pen van den naam Hirsch uit den wagen. Den volgenden dag vernam hij dat de straftijd niet drie maand, maar drie jaar was. Nu maakte hij het bedrog bekendwaarvoor hij thans teregt zal staan. Wat Hirsch betreftdeze werd in plaats van den landlooper, over de grenzen gebragt en men Aan de Amst. Crt. wordt het volgende meege deeld «De heer W., van New-York, overwinterde met vrouw en kinderen in een der hoofdsteden van Zuid-Duitschland, doch was verpligt tijdelijk naar Amerika terug te keeren. Hij reist per spoor naar Bremen en komt daar eenige uren na het vertrek der stoomboot «Deutschland” aan. Teleurgesteld

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1