NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BGLSW&BB WeWBBABBBB w 1882. Een en Twintigste Jaargang. No. 3. VOOR Huitenlandsche Lïerigten. DONDERDAG 19 JANÜARIJ. Een neutrale Volksschool in Nederland onmogelijk. Een neutrale Staatsschool in strijd met de wet. DONDERDAG 19 JANÜARIJ. Men wordt beleefd verzocht Ingezonden Stukken bestemd voor deze Courant Woens- dagsmorgens vóór 9 uur aan het Bureau te bezorgen. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Meer en meer wordt het de gewoonte om de „openbare”, de „Staatschool”, de „neu trale” te noemen, te spreken van, te schrij ven over „neutraal onderwijs”, oproepingen te plaatsen voor, benoemingen aan „neutra le scholen Die gewoonte acht ik zeer ver keerd dat gebruik een misbruik, ’t Geeft aanleiding tot groote verwarring; ’t komt me voor, dat we er spoedig mee breken moe ten. De liberalen laten het woord zich aan leunen, velen schijnen er zelfs een eer in te stellen om het re gebruiken; de tegenstan ders dringen het ons eerst op, om het daar na als wapen tegen de Staatsschool te ge bruiken. Voor een paar jaren hoorde ik Ds. II. Pierson van Zetten in eene rede hier en elders gehouden tegen de Staats school, een onderwijzer te ’s Hertogenbosch in een bespottelijk daglicht stellenomdat hij geen kans zag onze vaderlandsche ge schiedenis vooral onzen worstelstrijd met Spanje, op neutrale wijze met de kinderen te behandelen en daaromzoodra hij tot dat tijdvak genaderd was, aan de kinderen meedeelde dat hij dat deel der geschiedenis zou overslaanom weer te beginnen met een of ander onverschillig voorval uit de 2de helft dér 17de eeuw. In het no. van 26 Nov. d.v.j. neemt „Ons Noorden" met blijkbaar welgevallen een artikel over uit de „Afaas en Roerbode", getiteld: „Een mar telaar van het neutraal onderwijs”, met het motto„Aankweeking van christelijke en maatschappelijke deugden; eerbiediging van de godsdienstige begrippen en gevoelens van andersdenkenden.” Ter kenschetsing van dit artikel een paar aanhalingen. De on derwijzer begint met een vraag uit de alge- meene geschiedenis, uit welke vraag voor zeker blijkt, dat op die school het onderwijs op zeer hoogen trap staat, althans de mees te kinderen op de lagere school zijn niet zoo op de hoogteom te kunnen weten „dat en wanneer Carthago en Griekenland hun onafhankelijkheid ‘aan de Romeinen KENNISGEVING. De COMMISSARIS des KONINGS in de provincie Friesland Gelet op het besluit van Gedeputeerde Staten der provincievan den 5 January 1882, no. 50, le afdeeling B, alsmede op art. 11 der wet van 13 Junij 1857 (Staats blad no. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden: lo. dat de sluiting der visscherij in deze provincie is bepaald op Woensdag den 1 February 1882, met uitzondering van de palingvisscherij door middel van aalfuiken waarmede voorshands op den bestaanden voet zal kunnen worden voortgegaan 2o. dat de wederopening der visscherij is bepaald op Donderdag den 1 Junij 1882, met uitzondering van het visschen met de zegen, dat niet vóór Vrijdag den 1 Septem ber daaraanvolgende zal zijn geoorloofd. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd en aangeplakt. LEEUWARDEN, den 9 January 1882. De Commissaris des Konings voornoemd, Van HARINXMA thoe SLOOTEN. verloren.” De onderwijzer dan vraagt: Ka rei, welke gebeurtenis greep er plaats in het jaar 146 vóór Christus? en Karei ant woordt: Neem me niet kwalijkmeester, u zegt, vóór Christus mijn familie is van de „moderne richting”wij gelooven niet in Christus die tijdrekening hindert mij kunt u geen neutraal persoon kiezen, bijv, zooveel jaren vóór Minister Six Na nog een paar dergelijke opmerkingen van Karei en Piet, gaat de onderwijzer over tot de vaderlandsche geschiedenis en zegt „We zijn gekomen tot aan den opstand van Nederland tegen Spanje dat tijdperk ech ter van den 80-jarigen oorlog zullen we overslaan, het geeft te licht aanleiding tot kwetsing uwer verschillende Godsdienstige gevoelenstracht door zelfonderricht uit neutrale schoolboeken, of door privaatlessen bij mannen uwer eigen richting, u van de ze merkwaardige gebeurtenis op de hoogte te brengen; de Unie van Utrecht, de West- faalsche vrede en natuurlijk de godsdien stige partijstrijd van Maurits en Frederik Hendrik zijn ook geen neutrale gebeurte nissen, zoo komen we langzamerhand aan het haringkaken en aan de ramp van Lei den.” Zoover de aanhaling. Ze is voldoende om te doen zien hoe er volkomen overeen stemming is, tusschen den anti-revolutionai- ren spreker en den Roomsch-Katholieken schrijver en ook om te doen inzien, dat, al laten wij de wijze van voorstelling voor hun ne rekening, toch duidelijk blijkt, dat neu traal onderwijs ónmogelijk is. Die overtuiging staat althans bij mij vast en toen ik op mij genomen had in de Af deeling van Volksonderwijs: Wijmbritsera- deel en wel te Woudsend eene spreekbeurt te vervullen, was spoedig mijn besluit ge nomen, om daar, zooveel in mij is aan te toonen: le dat eene neutrale volksschool in Nederland onmogelijk is en 2e dat eene neu trale Staatsschool in strijd is met de wet. Die rede is gehouden en ’t was mijn plan onafhankelijk daarvan hetzelfde onderwerp in dit blad te behandelen. Nu is echter een kort verslag dier rede opgenomen in de „Leeuw. Courant" van 6 January en in de „Nieuwe Rotterdammer Courant" van 7 January en dit verslag is met korter of langer bijschriftovergenomen door de „Standaard van 10 January en de „Banier” van 11 January. De Standaard vindt het „leuk” dat ik nu eindelijk tot eene conclu sie komdie de bekrompen bestrijders der Staatsschool in hunne naïeve onschuld op het eerste gezicht maakten en de Banier noemt mij een „eerlijk liberaal” van wien ook alweer eindelijk blijktdat wij van ’t gevoelen onzer tegenstanders zijn, ’t Is waarlijk of ikop ons standpunt althans, iets nieuws gezegd heb, alsof er een einde komt aan onze stompzinnigheid of onze ver blinding. Toch zijn deze of soortgelijke stellingen sinds langen tijd besproken en achtte ik ’t alleen noodzakelijk ze nog eens, zoo duidelijk mogehjkter sprake te brengen omdat de spraakverwarring blijft voortduren en de tegenpartij maar steeds op ’t zelfde aanbeeld blijft slaan, terwijl de liberalen daartoewat niet ontkend kan worden, niet zelden aanleiding geven. Intusschen is het verslag mijner rede pu bliek eigendom gewordenook geeft het een zakehjk overzicht er vandat natuur lijk niet volledig kan zijnmaar dat toch duidelijk den gang mijner denkbeelden aan geeft en dat ik ten grondslag zal leggen aan een en onder wat ik naar aanleiding daarvan wil opmerken. Zie hier dan eerst het verslag: „Te Woudsend trad 4 Januari 's avonds in de openbare vergadering van „Volkson derwijs" de heer M. E. van der Meulen van Bolswardals spreker op om aan te toonen, dat de zoogenaamde neutrale volks school even onmogelijk als onwettig is. De wet schrijft voor {art. 33): opleiding tot nut tige kundigheden. Nu is b.v. de Bijbelsche voorstelling van den aardbodem als het on bewegelijk middelvlak der schepping, en van den hemel als een draaiend luchtgewelf met zijne lichten, in strijd met de eerste begin selen der aardkunde', geen onderwijzer kan zich hier neutraal houden „uit eerbied voor de godsdienstbegrippen van andersdenken den." Wat de vaderlandsche geschiedenis aan gaat, de tachtigjarige oorlogjs niet uitsluitend een religiestrijd geweest, waarover men in de gemengde school zou moeten zwijgen, maar een vrijheidsoorlog, uit welken ons volksbe staan is voortgekomen, zooals de Katholie ken en Christelijk-Nationalen beide moeten erkennen. Zou nu, om Katholieke en an dere kinderen niet te kwetsen, de onderwij zer moeten zwijgen over de geschiedenis „Aankweeking van Christelijke en maat schappelijke deugden bedoelt de schoolwet, met eerbiediging der godsdienstige begrippen van andersdenkenden {art. 33.) Moeten echter óók de ongodsdienstige begrippen van sommige ouders ontzien worden, en bij het onderwijs het bestaan en de voorzienigheid van God in het midden worden gelaten, ja Gods naam niet eens worden genoemd? En kunnen Christelijke deugden worden aanbe volen zonder te spreken van Christus, die deze deugden door zijn leer en voorbeeld ge openbaard heeft Meenen priesters en pre dikanten daarenboven nog hunne kerkleer de jeugd te moeten inprenten, het zij zoo, maar zij mogen den onderwijzers het recht en den plicht niet betwisten, van God en van Jezus in de school te gewagen. De eisch, dat de openbare school godsdienstloos zij, is onre delijk en onwettig, daargelaten de bedoeling, waarmede door de kerkdijken die eisch wordt gedaan. De heer Vierkanthoofdonderwijzer voegde aan het gesprokene eenige proeven uit schoolboeken toe, om de stelling van den redenaar te bevestigen en met voorbeelden toe te lichten, dat de openbare school niet neutraal kan noch mag zijn. Na eene inleiding, eenigermate overeen komende met hetgeen hiervoorgeschreven staat, merkte ik op, dat onzijdig onderwijs, d.i. onderwijs dat geen zijde heeft, dat noch ’t een, noch ’t ander kiest, mij op elke school en in dit geval op een Nederlandsche Volks school voorkomt eene onmogelijkheideen onding te zijn en dat ik zou trachten dit aan te toonenmet ’t oog op Art. 2 der wet van ’78 letter h en f, waar geschreven staat, dat „deze wet onder lager onderwijs be grijpt o.a. het onderwijs in de beginselen van de kennis der natuur en die der vaderland sche geschiedenis,” om daarna te doen uitkomendat zij blijkens Art. 33 ook geen neutraliteit wil op het gebied van den godsdienst. Daarbij zal ik mij niet laten leiden door de overweging van ’t geen de tegenpartij in deze wet inlegt, aan haar op dringt, evenmin door ’tgeen sommige vrij zinnigen er uit zouden willen halen of af leiden, ik zal mij zoo objectief mogelijk be palen bij ’tgeen de wet duidelijk gebiedt en eischt. Wij hebben daarbij niet te vra gen of ’t ons lief is, of wij er ons mee ver- eenigen kunnen. Die er tegen is mag op wetsverandering aandringen en zoolang de ze niet verkregen isop de Staatsschool onderwijs geven en zijn kinderen zenden of naar eigen inzichten in het onderwijs voor de zijnen voorzien. Het onderwijs is in Nederland vrij en gehoorzaamheid aan de wet een plicht. M. E. van der MEULEN. Om vergissingen te voorkomen, merk ik op, dat ik in deze Courant mijne artikelen blijf onderteekenen. Ongeteekende stukken zijn dus niet van mijne hand. DUITSCHLAND De pruissische Landdag is Zaturdag ge opend. In de troonrede, die namens den koning door den vice-president van het staatsministerie von Puttkamer werd uitge sproken, wordt geconstateerd, dat de finan- tiele toestand van Pruissen eene voortgaan de verbetering ondergaat. Er bestaat een batig saldo van 29 millioen. Eene verdere verhooging van inkomsten wordt tegemoet gezien uit de opbrengst der staatsspoorwe gen en uit vermeerderde opbrengst der rijksbelastingen. In weerwil der vermeer dering van uitgaven, staat het met de be groeting gunstiger dan in de drie laatste jaren. Er zal eene niet hooge leening voor productive doeleinden worden voorgesteld. Voorts worden er ontwerpen aangekondigd betreffende verbetering der pensioenen van staatsambtenaïen en verbetering van den toestand hunner nagelaten betrekkingen. Eene verhooging van de traktementen der ambtenaren werd voor dit begrootingsjaar onmogehjk geacht, maar de Regering hoopt bij eene verdere ontwikkeling der indirecte rijksbelastingen er toe in staat te worden gesteld. Verder werd medegedeeld, dat er zal worden ingediend een „Verwendungs- gesetz”, waarbij de Regering op het oog heeft vermindering van directe belastingen en gemeentelijke belastingen, afschaffing van schoolgeld voor de volksscholen en ver hooging der bezoldiging van verschillende beambten. De Regering wenscht nog meer spoorwegen in het bezit van den Staat te brengen en nieuwe, langgewenschte spoor wegen te doen aanleggen. Zij zal inmid dels een voorstel doen tot waarborg van het economisch en finantieel succes van het staatsspoorwegstelsel. .Zij zal aanzienlijke sommen moeten vragen voor de voorzetting der werken tot .verbetering der vaarwaters ook voor den aanleg van het Rijn-Weser- Elbe-kanaal. Vervolgens spreekt de troonrede met vol doening over het herstel van het geregeld bestuur in sommige bisdommen, terwijl de Regering aan de wet van 14 July 1880 eene uitbreiding op gewigtige punten wenscht te geven en de vriendschappelijke betrekkingen met den Paus eene hervatting van het diplomatiek verkeer met hem mo gelijk maken. Eindelijk wordt in de rede ook nog een ontwerp aangekondigd ter re geling van de districts- en provinciale be sturen in Hannover. Het pruissische Heerenhuis heeft den hertog von Ratibor tot voorzitter, graaf von Arnim Boitzensurg tot eersten ondervoor zitter en dr. Beseler tot tweeden ondervoor zitter gekozen. Heden komt het Huis we der bijeen. ENGELAND. Aan boord van de Truimph, het vlagge- schip van het britsche eskader in de Stille Zuidzee, heeft den 22sten November eene ontploffing plaats gehad, nabij de chileen- sche kust, ten gevolge waarvan drie man gedood en zeven gekwetst werden. De Observor meldt, dat de aardsbis- schop van Canterbury, kardinaal Manning de deken van Westminster, graaf Shaftes bury en de kanunniken Liddon en Farrer onderhandelen over een plan voor een con ferentie, of voor de oprigting van een co mité, tot het houden en inzamelingen in ge heel Engeland, ten einde een fonds te stich ten om rondzwervende verdreven israëli- tische familien in Rusland te hulp te komèn en voor hen de landverhuizing gemakkelijk te maken. Een Israëliet heeft zich bereid verklaard, aan het hoofd eener lijst in te schrijven voor 10,000 pond sterling. Men rekent een millioen noodig te zullen hebben. BOLSHARDSCÜE COURANT t i III IM II MUFI ■■Hl ---

Bolswards Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1