NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWAR» 4 WONSERADEEI. 1882. Een en Twintigste Jaargang. No. 4. p DONDERDAG 26 JANUARIJ. VOOR ZOO ZIJN ER! Men wordt beleefd verzocht Ingezonden Stukken bestemd voor deze Courant Woens- dagsmorgens vóór 9 uur aan het Bureau te bezorgen. e> ting H UITEN LAN DSC HE If E BIGT EN. was ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. van op- AD VERTENTIEPRIJS: 50Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. DUITSCHLAND. Berlijn heeft weder een treurig anti-Se- mitisch feest gevierd. Uit de commissie, die het studentencorps tegenover den Academischen Senaat ver tegenwoordigt, is nu den laatsten Jood ver jaagd en dat heldenfeit achtte men eene manifestatie op groote schaal waardig. In hunne opgewondenheid kwamem de jongelieden op den 18den jl., den kronings- dag der Duitsche Keizers, in hun vereeni- gings-locaal bijeen en onbeschrijfelijk de jubel en de onzin daar gehoord. Ook de Hofprediker Stacker was er pre sent om „vergood” te worden. Zelfs werd het voorstel gedaan om Wil. kennisgeving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WONSERADEEL; Gelet op art. 26 der Wetbetrekkelijk de Nationale Militievan den 19den Au gustus 1861 (Staatsblad no. 72); Brengen door deze ter algemeene kennis, dat het register en de alphabetische naam- lijst van de ingeschrevenen voor de ligting 1882 ter visie van elk zullen liggen ter Secretarie dezer Gemeente van den 25 Ja nuary tot en met den 1 February e.k. en dat binnen dien termijn bij heeren Gede- .puteerde Staten door bemiddeling van den Burgemeester bezwaarschriften tegen regis ter en lijst kunnen worden ingediend. Witmarsum, den 24 January 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. BRITZEL. De Secretaris, E. JANSEN. k 'N' 6 G S-: 7 B 1' €4. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente WONSERADEEL Brengen door deze ter kennis van belang hebbenden. dat de lotirtg van de in het vo rige jaar in deze gemeente voor de Militie ingeschrevenen zal plaats hebben te Wit marsum, in het Gemeentehuis op Dingsdag den 21sten February e.k., des voormiddags ten 10} ure; dat op den dag der loting ter Secretarie van de gemeente door of van wege de lote- lingen aanvraag kan geschieden om de ge tuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoonterwijl om vrij stelling wegens eigen militaire dienst of die van broeders te verkrijgen het paspoort een uittreksel uit het stamboek of een be wijs van werkelijke dienst ten minste tien dagen vóór den dag waarop de eerste zit ting van den Militieraad wordt geopend ter Secretarie voornoemd moet worden in geleverd. Witmarsum, den 20en January 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. BRITZEL. De Secretaris, E. JANSEN. helm's jongste Boodschap door een Monu ment te vereeuwigen, door een ontzaggelijk graniet-blok, boven t welk een reusacntige vergulden adelaar zijne wieken uitslaat. Wat in die waanzinnige bijeenkomst werd gesprokenzou in kerkelijke taal overgezet aldus luiden: „er is maar een GodKeizer Wilhelm maar een Gods rijk Duitschland maar een Evangelie von Bismarck's hervornnngs-systeem en één profeetStöcker." ’t Is treurig die verblinding van hen, die uit den zoogenaamden tempel des lichts komen. ENGELAND. Het te Londen gevormde en uit hoogst aanzienlijke personen van verschillende Kerkgenootschappen bestaande comité, dat zich de bescherming der in Rusland ver volgde Israëlieten ten doel stelt, heeft een Memorandum aan den Czaar ontworpen, waarin zijne aandacht gevestigd wordt op de mishandelingen, waaraan de Israëlieten in zijn Rijk gedurende den laatstver- loopen tijd bloot stonden, de bede tot hem wordt gerigt krachtige en afdoen de maatregelen te nemen tot bescherming van het leven en de bezittingen zijner Israëlietische onderdanenen voorts de wenseh wordt geuit, dat deze in het genot mogen komen van dezelfde burgerlijke en politieke regtenwelke aan hunne mede burgers en landgenooten zijn toegekend. Door tusschenkomst van Prins Lobanoff is dit document naar St. Petersburg gezon den. Vermoedelijk zal eerstdaags ten stadhuize te Londen een openbare vergadering over dit onderwerp gehouden worden. De Aarts bisschop van Canterburycardinaal Man ning graaf Schaftesbury, de Bisschop van Oxford, de Deken van Westminster, de Kanunniken Liddon en Farrarbenevens andere hooggeplaatste mannen, hebben zich bereid verklaard in die bijeenkomst het woord te voerenen in naam van het En- gelsche volk hun afkeer van de Russische gruwelen bekend te maken, als ook bij te dragen tot de oprigting van een fonds, waar uit de om hun geloof vervolgden onder steund en hunne landverhuizing bevorderd kunnen worden. Er is reeds berigt dat het voorne men bestaat een milloen pond sterling daar toe bijeen te brengen en dat één geloofsge noot der ongelukkigenwelke men wil helpende inteekenlijst geopend heeft met eene gift van tienduizend pondsterling. Thans meldt de Jewish Chronicle den naam van den schenkerF. D. Mocatta. RUSLAND. De russische Nome Fremyd, het invloed rijk Panslavistische orgaan, daarentegen, is zeer verontwaardigd over hetgeen in Enge land gedaan, gezegd en geschreven wordt betreffende de anti-Semitische gebeurtenis sen in Rusland, en ontziet zich zelf niet de russische Israëlieten te waarschuwen, dat zulke handelingen van hunne geloofs- genooten in het Buitenland hen niet be- voordeelen, maar slechts erg benadeelen kunnen. „De Joodsche kwestie is louter van lo- calen aard zegt het blad en sluit de mogelijkheid van elke vreemde inmenging uit. De toestand, waarin de Israëlieten in Rusland verkeeren, is hun eigen werk, en wanneer zij niet afzien van het stelsel van roof en woeker, waardoor de verbittering der christenbevolking tegen hen is opge wekt, moeten zij volstrekt geen goedgezind heid of welwillendheid van regeeringswege verwachten.” ’t Russische regeeringsblad toont zich ook gepikeerd over den toon, door engel- sche dagbladen over de joden-vervolging in Rusland aangeslagen. reed te stellen, opdat de man niet behoeft te wachten of te verzuimen, veel armoede, veel ellende en verdriet, zou de woning niet binnen treden. En bij dit alles moet nog soms grove onkunde gevoegd worden. Zij is de bron van veel verdriet, de moeder van bijgeloof en dweeperij, de tegenkracht om in de we reld zich goed te kunnen redden. Dat kan ik niet, dat heb ik niet geleerd, daar weet ik niets van dat kan ik niet makenzijn uitdrukkingen, die duidelijk genoeg onkun de verraden. En al is de goede wil daar, dan is gemis aan een goeden blik de oor zaak, dat men werk moet laten staan, wat anderen verrigten. Ontwikkeling ontbreekt en wij weten er niet meer vanonze kin deren behoeven ook niet meer te leeren getuigt genoeg, wat men met zijne eigen kinderen voor heeft, wat voor de toekomst te wachten is. Teregt moet er daarom steeds voor goed onderwijs gezorgd worden en gezorgd dat er ook gebruik van dat onderwijs gemaakt wordt. De mensch is een denkend, gevoe lend en willend wezenzijne vermogens moeten eene harmonischeeene overeen stemmende ontwikkeling erlangen; dus niet éénzijdigniet alléén een bijmenging van weten. Die alzijdige ontwikkeling en vor ming, kan noch mag het kind ontbeeren, omdat dit de voorwaarde is, waarop het in de maatschappij met goed gevolg kan tre den. Dit te bewijzen is onnoodig, een ieder weet zulkseen ieder kan het dagelijks zien. Vraag slechts den werkbaas, die een ontwikkelde en een niet ontwikkelde knaap in de leer heeft, wie hij het best kan leeren, wie de beste vorderingen maakt. Daarom trouw de school bezocht! school verzuim is een kanker die niet vroeggenoeg te keer kan gegaan worden, en dit zelfde geldt ook van de meisjes, er moet niet ge zegd worden: zij behoeven zoo veel niet te leeren, zijn de vrouwen dan geen menschen? Hebben zij geen invloed op huiselijk leven? Kan ook hunne tong niet veel doen? Wor den meisjes geene jonge dochters en deze weldra huismoeders en opvoedsters van menschen die ook eene redelijkezedelijke en onsterfelijke ziel hebben ontvangen? Op voedsters, die ook eens bij zich zelf reken schap zullen moeten afleggen, hoe zij hun ne kinderen hebben opgevoed? Van volksonderwijs verwachten wij daar om alles, want het legt de grond voor alle goeds. Door alzijdige ontwikkeling wordt wel vaart geboren, stoffelijke niet alleen, maar ook zedelijke. Wel aan, dat een ieder daartoe mede werke en dat voortaan niemand zich meer te verwijten hebben: ik heb dien arme het beste ontroofd, ik heb hem belet de school te kunnen bezoeken. Eigen belang moet wijken voor algemeen belang. En ten slotte voor de burgerstand: Lee- ringen wekken, voorbeelden trekken. Wie geen vreemdeling is in het maat schappelijk leven, ziet bij den grootsten rijk dom, de grootste armoede; bij de uitgezocht- ste weeldeartikelen, het gemis van de eer ste voorwerpen van behoefte. Niet allen die rijkdommen bezittenge raakten daartoe door erfenis of geboorte velen verwierven ze door matigheidorder in ’t beheer enz. Niet allen die arm zijn, hebben het recht streeks zich zelven te wijtenvelen even wel halen armoede in hunne woningen doordien ze niet matigniet ordelijkniet vlijtig zijngeen goed gebruik kunnen of willen maken van hunne vermogenszij willen niet Jbiders leven al is ’t ook soms schijn-armoedeen evenmin pogingen aan wenden, om dien geesel van hunne kinde ren verwijderd te houden. Waarom? Om dat luiheidbrassenmorsigheid en domheid velen streelend en tot gewoonte geworden is. Er zijn menschen die de klaagtoon steeds aanheffener wordt zoo weinig verdiend. Een ander zegt: voor die kleinigheid wil ik niet; een derdedat werk is mij te zwaar, of ik heb het niet geleerden dergelijke uitvlugten hoort men dagelijks, ’t Is de zulken in hunne jeugd niet door woord en daad geleerd: die niet werktzal ook niet eten; en is het dan wonder, dat in den man- nelijken leeftijd de lust tot werken gering is? Velen gaan liever naar de armverzorgers, dan hun eigen brood te eten. Zij laden op zich het aanhouden en verontrustend zelf verwijt ik ben door luiheid arm en onge lukkig. Maar er wordt door velen ook werkelijk nog goed geld verdienddat is in het zo merhalfjaar; dan toch zijn de inkomsten bij velen zoodanig, dat er nog een spaarpen ning voor den winter kan overblijven. Doch bij en voor alles moet sterke drank gebruikt worden. Zoo gaan vaders hunne kinderen, zoo gaan ouden de jongeren voor. Niet alleen evenwel het gebruik en mis bruik van drank belet het sparen, ook het te veel eten en drinken; wie maar een dag de huishouding heeft gadegeslagen van zoo vele werklieden, die in den zomer zooveel extra verdienen en onder hen zijn er die bijna nimmer geld voor drank besteden, en toch ook niets der week overhoudenhy zou verbaasd staan over de hoeveelheid koffij, thee, candy, krentebrood enz., enz., die er behalve het gewone verorberd worden. Een drinker krijgt nog eens genoeg, maar een eter? Bovendien zijn er vele huishoudingen waar de huishoudsters op verre na niet zijn, die ze behooren te zijn. Reeds de huisdeur draagt het opschrift: morsigheid ordeloos heid; komt men in de woning, men schroomt om een zitplaats in te nemen. Wanneer de uren aan buurpraatjes besteed, gebruikt werden om zooveel mogelijk de frissche lucht eens binnen te laten, de kinderen te reinigen, de kleederen te maken, ’t eten ge- BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van WONSE RADEEL brengt, ter voldoening aan het bepaalde in art. 41 der gemeentewetter algemeene kennisdat door hem op Zatur- dag den 28 January 1882 des voormiddags om 11 uur, in het gemeentehuis te Wit marsum, vergadering van den gemeenteraad is belegd, ten einde te beraadslagen en be sluiten over de hieronder vermelde punten. Witmarsum 21 January 1882. De Burgemeester voornoemd, L. BRITZEL. 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Voorstel van burgemeester en wet houders op een verzoek van de onderwij zers B. S. Veenstra en D. Posthumus om eene gratificatie. 3. Idem op dat van den heer J. Reenen om te worden herbenoemd tot zigter over de gemeentewerken. 4. Benoeming van leden der commissie voor het ontwerpen van strafverordeningen. Zamenstelling van de afdeelingen. 6. Adres van den heer P. Tichelaar Jzn. c.s. te Makkum, verzoekende voorzie ning in den toestand van een waterlossing. 7. Verzoek van W. Beeltje, om ontslag als onderwijzeres. 8. Verzoek van den heer Y. Slottjeom uitkeering van vergoeding voor gemis van vrije woning- 9. Commissoriaal rapport over de jaar wedde van de wethouders. 10. Ontwerp-verordening op den veldar beid van kinderen. 11. Ontwerp-besluittot geldigverklaring van strafverordeningen. 12. Benoeming van aftnvoogden te Mak kum en Kimswerd, 13. Voorstel van burgemeester en wet houders op het verzoek van T. Kam- stra om te worden ontheven van de beta ling van aan de gemeente verschuldigde pacht. BOLSIIARDSC11E COURANT

Bolswards Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1