NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOÏ.SWARO W«NSBRA.»gEI, Een en Twintigste Jaargang. No. 8. 1882. VOOR DONDERDAG 23 FEBRUARU. LANDBOÜW--TENTOONSTELLING. DONDERDAG 23 FEBRUARU. V O! .e> BuiTENLANDSCHE BeRIGTEN. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Onderstaande missive ons toegezonden met verzoek om plaatsing, achten we be langrijk genoeg, om als eerste artikel in dit nummer op te nemen. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE 1883. Nieuws Ieder, die eene courant opent, vraagt het en hij ontvangt het ook, maar het gehalte is zeer verschillend. De dag, waarop wij lezen van een moord aanslag op gekroonde hoofden, van opstand, van verwoesting door brand, overstroomin- gen enz., wordt gevolgd door een, die niets van dat alles heeft. En dan zijn velen ontevreden! Hebben wij in 1881 verschrikkelijke too- neelen beleefd op ’t gebied der feiten is het stilte geworden en het woord vrede! op aller lippen. Vindt het geloof? Niet bij ieder, want als in de natuur het weder „luistert”, dan heeft men een gevoel alsof er iets kwaads nadert en zoo is het ook op het gebied der staatkunde. Als er niet wordt geschoten, dan wordt er gespro ken en een enkel woord brengt soms gansch Europa in beroering. De vraag is maar: wie spreekt. Dat heeft men in de geschiedenis onzes tijds ondervonden, toen ieder luisterde naar Napoleon III dat is nog waarheid voor allendie oog en oor leenen aan de taal van den ijzeren man van Varzin dat be wijst thans een russisch generaaldie als ’tware oorlog predikt tegen Duitschlund. Heeft hij niet het gezag van een Napo leon van een von Bismarck hij verte genwoordigt als redenaar eene partij in Rusland, die hem gaarne hoort van een adel die altijd droomt van eene toekomst waarin Europa russisch is geworden. Spreekt die krijgsman ook ontijdig en te veel? Wij voor ons beantwoorden die vraag toestemmend, maar opmerkelijk is het toch, dat de czaar hem laat spreken en dreigen - de czaar, die de magt heeft om in zijn rijk de lippen van wie ook te sluiten. Hij zal het doen, als een verontrust Eu ropa dat eischtmaar wat gesproken werd is gesproken en het heeft idée’s opgewekt en versterkt en lusten doen ontwaken, die verderf kunnen aanbrengen, zij het niet on- middelijk, dan in ’t vervolg. Skobeleff zelf zou al gezegd hebben, dat men voor de heerschappij van slaven in bondgenootschap met Frankrijk niet te veel beweging moet maken en in Oostenrijk schijnt men overtuigd, dat al de geruchten van bewegingen onder derussische troepen in de grensprovinciën en van hulpdoor Rusland aan de balkan-opstandelingen ver leend, verzinsels zijn. Zoo kan het spoedig blijkendat Sko beleff een apostel is geweestdie veel op spraak maakte, maar die, of uit zich zelven of op hoog gezag, van het tooneel trad en zich onder de zwijgers schaarde. BOLSWARD, 22 February 1882. Heeft het publiekdat gewoon is de voorstellingen in de „Doele” te bezoeken dezen winter getoondveel belang te stel len in de tooneelspeelkunstniet minder wordt die ambitie getoond, bij gelijke voor stellingen, door de bezoekers van „Amicitia”, getuige weder de laatste voorstelling op Zondag 1.1. gegeven door het Reciteer-Col- legie „Unitas” alhier. De groote zaal toch was als altijd, flink bezet. Opgevoerd werd het tooneelspel „John de Bedelaar”, daarna het reeds meermalen gegeven blijspel „Daar is Mijnheer”, en na afloop Bal. Verhinderd om de voorstelling bij te wo nen moesten weom de uitslag te ver melden, afgaan op wat we daaromtrent door milde giften en naar zij hoopt ook door provinciale- en rijkshulp., zal zijn in staat gesteld om de tentoonstelling op waar dige wijze tot stand te brengen, het waar borgfonds, kan het zijn, onaangetast te la ten en het niet anders dan in buitenge wone niet te voorziene omstandigheden aan te spreken. De commissie zalzoodra uit de ruime bijdragen die ze hoopt te ontvangenzal zijn gebleken, dat het op te vatten plan de sympathie van het Nederlandsche volk weg draagt provinciale en rijks hulp inroepen. Ten einde zulks tijdig te kunnen doen, zou het haar aangenaam wezen, wanneer zij de inteekenlijsten en de gestorte bijdragen voor 15 April e. k. uit de verschillende gemeen ten mogt terug ontvangen aan het adres van haren Secretaris den heer P. F. L. Waldeck te Loosduinen. De commissie voor de landbouw-ten- TOONSTELLING IN 1883. De Voorzitter, Mr. C. J. SICKESZ. De Secretaris, P. F. L. WALDECK. Rusland’s tegenwoordige toestand is ook geenzins van dien aarddat het in de rol van „boeman” op effect mag rekenen. Laat ons nu eens hooren wat Skobeleff zeide en wat over hem wordt gezegd De France meldt, dat generaal Skobeleff de in Parijs vertoevende Servische studen ten ontvangen en aldus toegesproken heeft: „Als Rusland niet altijd zijn patriottische pligten in het algemeen en zijn slayische taak in het bijzonder vervultdan ligt de oorzaak daarin, dat het in zijn eigen land en daarbuiten onder vreemden invloed staat. Wij zijn geen meester in ons eigen huis. Ja, de vreemdeling is overal en steekt over al zijn hand in. Wij zijn de bedrogenen zijner politiek de slagtoffers zijner listen de slaven zijner magt. Wij zijn zoo ten onder gebragt, zoo verlamd door zijn veel- zijdigen en verderfelijken invloeddat zoo wij ons wat ik hoopdat geschieden zal er van bevrijden, wij het alleen met den sabel in de vuist kunnen doen. En als gij den naam wilt weten van dezen vreem deling, dezen indringer, dezen intrigant, de zen gevaarlijken vjjand van russen en van de slaven, dan zal ik die noemen het is de uitvinder van den „drang naar het oosten”, het is de duitscher. De strijd tusschen sla ven en teutonen is onvermijdelijk en hij zal lang, bloedig en vreesehjk zijnmaar de slaven zullen overwinnen.” Skobeleff voegde er bij, dat, zoo men aan de bij tractaten erkende statenals Servie en Montenegro, raakte, zy niet alleen zou den staan en eindigde met deze woorden „Ik dank u en zoo het de wil des noodlots is, zien wij elkander terug op het slagveld, man aan mantegen den gemeenschappe- lijken vijand.” Volgens een telegram uit Parijs aan de Köln. Ztg. geeft een redacteur der Voltaire het volgend verslag van een onderhoud met generaal Skobeleff: De generaal, die Frank rijk zijn politiek en zijn staatslieden zeer goed kentzeide mij„ik heb (te Peters burg) eene rede gehoudendie nog al op zien heeft verwekt. Nu ontving ik zooeven het ber'igt, dat de keizer een schip, dat op de kaspische zee wordt gebouwd „generaal Skobeleff” heeft genoemd. Deze zeldzame onderscheiding bewijstdat ik niet in on genade ben gevallen en geheel uit vrije be weging naar Parijs ben-gekomen, doch ook wanneer mijne vrijmoedigheid voor mij on aangename gevolgen had gehad, zou ik voor mijne overtuiging uitkomen. Ik heb eene onafhankelijke positie en als de oorlog mij roeptbekommer ik mij niets meer om de rest. Jaik heb gezegddat de duitscher de vijand is; ik geloof, dat het heil der sla ven in de vereeniging met Frankrijk ligt. Men moet tot het europeesche evenwigt terug komen, doch niet meer zooals Thiers het opvatte. Duitschland is de groote ver- slinder, dit weten wij en ook gij weet het, helaasmaar al te goed. De Oostersche kwestie is de groote kwestie. Door haar moet dat evenwigt worden hersteldopdat niet langer Duitschlands magt alles over- heerscht. Ik heb het gezegd en ik herhaal het: ik heb vertrouwen in de ontwikkeling, waarnaar ik van ganscher harte verlang ik heb bovenal vertrouwen, zoo deze waar heid begrepen wordt, dat een verbond tus schen Frankrijk en de slaven tot stand moet komen. Voor ons is dit het middel, onze onafhankelijkheid terug te krygen en de positie te herwinnen, die gij verloren hebt.” De Times constateertdat de consulaire rapporten over de in Rusland tegen de joden gepleegde schanddaden de duidelijkste en on- dubbelzinnigste bewijzen bevatten van de gruwelijke mishandelingendie het blad eenigen tijd geleden aan ’t licht heeft ge bragt (behalve van de feiten van verkrach ting, waaromtrent echter het gemis van be wijzen te verklaarbaarder is, omdat, uit den aard der zaak, het joodsche Beth Din, dat al die feiten heeft ingeschreven, de stipste geheimhouding heeft gelast.) Overigens zyn de Israëlieten in Rusland zeer voorzigtig in hun uitlatingen over het gebeurde aan vreemden en buitenlanders. Het moet ech- ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ter tevens uit de rapporten blijken dat eenerzijds de zwakheid, anderzijds de lijd zaamheid der russische autoriteiten de bui tensporigheden tot den hoogen graad heb ben doen klimmen, dien zij verkregen hebben. DUITSCHLAND. In Duitschland openbaart zich een krach tig verzet tegen von Bismarck’s voornemen het tabaksmonopolie in te voeren. Monster- adressen worden door de sigarenfabrikanten onderteekend. Leipzig is het middenpunt der beweging. FRANKRIJK. Over de betrekkingen tusschen de panj- sche failliete bank Union Générale en den paus wordt medegedeelddat de instelling had beloofd een zekere som als Pieters penning te betalen. Voor 1881 was die som bepaald op 100,000 fr.die in de eerste dagen van January overhandigd werden door den heer Bontoux en den Nederland- schen consul te Rome, den heer de Good die hiervoor het grootkruis der orde van St. Gregorius verkregen. De paus bezat ook actiën der Union, die hij tegen 2400 fr. had gekocht. Hij is van zins de 100,000 fr. terug te geven. De borgstelling, onder welke Bontoux en Feder ontslagen zijn, bedraagt voor eerst genoemde 100,000 fr. en voor de tweede 60,000 fr. Uit hunne loslating blijkt, dat de criminele vervolging ter zijde is gesteld. Sedert het bestaan van het tegenwoordig ministerie hebben de Jezuïten en andere uiteengedrevene geestelijke orden getracht zich weder in hunne kloosterinrichtingen te vestigen. Maar de regering heeft maatre gelen genomen die pogingen te keer te gaan. Een spaansch stoomschip heeft te Mar seille het laatste overschot aangebracht der ongelukkigen, die zich door den markies de Rays hebben laten overhalen de nieuwe kolonie Port Broton te bevolken, van welke onderneming van tijd tot tijd de treurigste berigten aankwamen. Een honderdtal ko lonisten, die in de grootste ellende op het onherbergzame eiland leefden, hadden den kommandant van den spaanschen stoomer Legaspi gesmeekt hen uit hun verlaten toestand te redden, waarop hij hen allen aan boord had genomen. BELGIË. Op de volgende zonderlinge wijze is een gaswerker te Antwerpen om het leven ge komen. Om de monding van een gasbuis in de straat af te sluiten, dreef hij er met een hamer een houten stop in. Terwijl deze nog slechts halverwege naar binnen was gedrongen, sloeg de man door een on handige beweging op de buis, waaruit nu door die geweldige aanraking met den ha mer vonken sprongen, die het gas deden ontvlammen. Met een oorverdoovenden slag sprong de stop uit de buis en ver brijzelde de beide beenen Van den onge lukkige, die weinige uren later overleed, een vrouw met een viertal jonge kinderen achterlatende. Binnenlandsche Berigten, iw"’ si Den 10 January jl. werd op een bijeen komst van afgevaardigden uit de Hoofd besturen van verschillende groote Neder landsche Landbouwmaatschappijen besloten tot het houden van een zoo uitgebieid mo- gehjke Nederlandsche Landbouw-Tentoon stelling in 1883, waaraan, indien de finan- cieele krachten dat zouden toelateneen internationaal karakter zou worden gegeven. De plaatswaar die tentoonstelling zal worden gehouden kon op die vergadering natuurlijk nog niet worden vastgesteld, de bepaling daarvan is van verschillende om standigheden afhankelijk, waarvan niet de minst gewichtige is, het al of niet aanwe zig zijn van een geschikt terrein. Intus- schen werden door de vergadering Utrecht of Amsterdam aangewezen, als de plaatsen, waar men die tentoonstelling zoo mogelijk zou wenschen gehouden te zien. Het zal wel niet noodig wezen het groot belang aan te toonen, hetwelk onze Neder landsche landbouw heeft bij het welslagen dezer onderneming. Ontwikkeling van onzen Nederlandschen landbouwdien hoofdbron van ons volks bestaan, handhaving van den goeden naam van dien vaderlandschen landbouw, tegen over het buitenlandzijn inderdaad meer dan ooft eischen des tijds. Tot dusverre werd alleen op plaatselijke en provinciale tentoonstellingen bijeenge- gebracht, wat in bepaalde streken van ons land op landbouwgebied werd geproduceerd. Thans wenscht menvoor alle Nederland-’ sche landbouwers één grooten wedstrijd te openen en ojT ééne Nederlandsche tentoon stelling te laten zien wat onze landbouw vermagwelke mate van ontwikkeling die in de verschillende deelen van het land heeft bereikt. Kon de Nederlander tot nog toe niet an ders dan op buitenlandsche tentoon stellingen concurreeren met vreemde land bouwers, het is hoogst wenschelijk dat onze vaderlandsche landbouwer zich ook einde lijk eens binnen de grenzen van zijn eigen land zal kunnen meten met het buitenland. Maar zal dat alles op degelijke, Neder land waardige wijze geschieden, dan is het noodig, dat de uitvoerende commissie op on bekrompen wijze die tentoonstelling kunne regelen en tot stand brengen. Om daartoe in staat te worden gesteld, doet zij een be roep op de Nederlandsche natie. Inderdaad de ontwikkeling van onzen landbouw is een zóó groot volksbelang, ze is zóó naauw ver bonden met de vermeerdering van onzen welvaartdat de uitvoerende commissie meent met volle recht en met vrijmoedig heid bijdragen te mogen vragen, niet alleen van hen, wier belangen in het bijzonder bij dien landbouw betrokken zijnmaar van allenwien onze volkswelvaart ter harte gaat. Weinige gemeenten zijn er in ons land, die niet in meerdere of mindere mate be lang hebben bij de ontwikkeling van onzen landbouw. Niet on bescheiden hoopt de com missie derhalve te zijn, wanneer zij voor het bijeenbrengen der bijdragendie door haar worden gevraagd, de hulp inroept van de hoofden der gemeentebesturen. Beleef delijk maar tevens met ernstigen drang doet zij bij deze het verzoek aan Heeren Burgemeesters in Nederlandom ieder in zijne gemeente of persoonlijk zich te willen belasten met het doeninteekenen op lijsten, of wel eene commissie te willen benoemen, aan wie de zorg daarvoor kan worden opge dragen. Gelijk uit het hoofd van die lijst te zien isvraagt de commissie bijdragen in eens en deelneming in een waarborg- fonds. Zij stelt zich voor om, wanneer zy BOLSWARDSCiiE COURANT F I». N

Bolswards Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1