NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD WWSSRAMSÏ, bsbswab 1882. Een en Twintigste Jaargang. No. 10. VOOR EEN WOORD TER BEHARTIGING, vooral in onze dagen. DONDERDAG 9 MAART. 4 p n.m. 1-4} e e or ar ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. 3 3 3 3 o 3 3 3 17 17 17 17 17 18 18 18 8- 9 9- 10} 10,-12 1-2} 2}-3 3-4 3-4 3-4 1- 2 2- 3} 31-4 14 14 14 14 14 14 m t>- d, m id v.m. 9-10 10-12 81-12 8-12 n.m. 1-4 1-4 ADVERTENTIEPRIJS: ÖOCts.van volgens lOCt. per regel. Overigens 17 regels. Ver naar plaatsruimte. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der gemeente Wonseradeel Brengen bij deze ter kennis van belang hebbenden le. dat voor den herijk der Maten en Zaturd. 15 April Maand. 17 1* 77 77 77 Dingsd. 18 77 77 77 Zaturd. Maand. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van WONSE RADEEL brengtter voldoening aan het bepaalde in art. 41 der gemeentewetter algemeene kennisdat door hem op Zatur- dag den 11 Maart 1882 des voormiddags om 11 uur, in het gemeentehuis te Wit- marsum, vergadering van den gemeenteraad Onder de akelige droomendie ’s men- schen nachtrust soms zoo wreed verstoren is ook eenwaarin hij zich verbeeldt, dat een groot en scherp zwaard aaneen zijden draad boven zijn hoofd hangt, terwijl hij gedwongen is te blijven liggenzonder zich te kunnen bewegen. Maar hoe dikwerf gebeurt hetdat zulk een zwaard boven het hoofd van een ster veling zweeftzonder dat deze er iets van weet, en hij, in schier volmaakte rust vrolijk en welgemoed zijn weg bewandelt! Eenerlei wedervaart den enkelen mensch en een volk. Toen in 1867 Nederland van een drei gend kwaad niet het minste vermoeden hadhandel dreef en zijn land beploegde had het een zwaard boven zich, en hoe weinig ware er noodig geweest om ons volk verschrikt uit de zoete rust te doen ontwaken. ’t Werd voorkomen door het te laat ont vangen van eene depêche uit ’s Hage aan von Bismarck Een nieuw verbond Te Londen is dezer dagen opgerigteen anti-Agression League of anti-aanrandings- verbond. ’t Bestaat, volgens program, uit geleerdenfilosofenparlementsleden en over het algemeen uit menschenvrienden. Blijkens haar programma wil zij zich op werpen als raad van toezigt over de bui- Onder de jammerlijke verbijsteringen en afdwalingen van den geestis er zeker geene zoo treurigdan die met eigen hand het leven aantastdat de natuur ons het eerst leert liefhebben. Het kwaad dagtee- kent reeds van de vroegste eeuwen en komt heden ten dage nog steeds voor. Ja, neemt in vreeselijke mate toe. Verschillende oor zaken mogen er toe leidende magtigste en algemeenste evenwel is zeker bedekte armoededrukkende schuldenlastpijni gende geldverlegenheid die voedselaan was en sterkte vinden in de tijden die wij beleven. Vooral de middenstand lijdt on der de duurte zijner behoeftenvan huis vesting voeding enz., met de klimmende belastingenaan verachtering. Tegen de snelle en gedurige uitbreiding van groote kapitalen bij enkele personenverarmen ongemerkt vele deftige en welvarende ge zinnen waar de oppervlakkige beschou wer nog overvloed verwacht. Daar wordt dikwijls in stilte getorschtenkel om het noodige fatsoen op te houden. Voeg hier bij de groote concurrentie in alle vakken de toenemende weelde in alle rangen der zamenlevingde in veranderde levenswijs veelvuldige aanleiding tot vroeger onge kende vermakenbij de gedurige verlok king door naauwere aansluiting met meer- gegoeden tot grootere uitgavenbij beper king van inkomsten en meerdere behoeften. Gelijk bij veler natuurlijken komen bij der meesten geweldig verwekten dood de geldelijke omstandigheden doorgaans anders uitdan zij naar de algemeene begrippen verwacht werden. De oorzaak van den gepleegden dood komt dan als van zelve aan het lichten had misschien kunnen voorkomen wordenals de geheimhouding van den ongelukkige niet zoo groot geweest was. Hij toch wilde en durfde zijne be hoeften en angst niet openbaren; hij schroomt om hetgeen na zijnen dood van zelf moet uitkomenlevend tegemoet te gaan. In de meeste gevallen is er voor den rampspoedige niets ongelukkiger dan gemis aan vertrouwen. Armoede op zich zelve immers is geene schandewel wordt zij helaas dikwijls zoodanig beschouwden baart vooral in beschaafde standen veel v.m. n.m. 10-12 12-1 is belegd, ten einde te beraadslagen en be sluiten over de hieronder vermelde punten. Witmarsum4 Maart 1882. 4 De Burgemeester voornoemd L. BRITZEL. 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het sluiten eener overeenkomst met kerkvoogden van Hichtum over het gebruik van het schoolgebouw en de on der wijzers woning. 3. Verzoek van den heer S, Posthumus om te worden herbenoemd tot gemeente ontvanger. 4. Adres van den heer P. Tichelaar Jz. c.s. betreffende eene waterlossing te Makkum. 5. Resolutie van Gedeputeerde Staten betreffende de verordening tegen den veld arbeid van kinderen. 6. Verzoek van J. S. Politiek om verbe tering in den toestand van de Baijemerlaan. 7. Begrooting van het armbestuur te Makkum voor de dienst 1882. 8. Adres van M. T. Wiersma te Kims- werd omtrent zijn aanslag in den Hoofde- lijken omslag. 9. Missive van Burgemeester en Wethou ders van Workum geleidende ter vasstel- ling eener verordening op de invordering van den tol op den weg WorkumBols- ward. 10. Benoeming van een hoofd der school te Parrega uit de voordragt bestaande uit J. Rap te JoureG. de Groot te Grouw en J. Hoogland te Joure. Parrega, Exmorra, Allingawier, Hieslum, Greonterp, Dedgum, r™ Voor: Witmarsum, Arum, Hartwerd, Hichtum, Schettens, Longerhouw, 01de- en Ugocl.. Burgwerd, Lollum, Schraard, Pingjum, Te Harlingen: Voor Kimswerd, Woensd. 26 April 2e. dat dit jaar al de maten en gewig- ten aan den herijk moeten worden onder worpen; 3e. dat, ingevolge art. 1 en 4 van het koninklijk besluit van 16 October 1869 (Staatsblad no. 160) de onjuist bevonden gewigten, op verzoek der belanghebbenden, tegen dadelijke betaling van een bij dat besluit vastgesteld bedrag, ten bate van ’s Rijks kas door den Ijker worden gejus teerd 4e. dat geene maten of gewichten tot de verificatie kunnen worden toegelaten, tenzij zij volkomen droog en schoon wor den aangeboden en dat de aanbieders het aan zich zelven te wijten hebben, indien, bij niet inachtneming van dit voorschrift^ hunne maten en gewichten onherijkt wor den teruggegeven; 5e. dat de belanghebbenden worden ge waarschuwd om, alvorens het ijklokaal te verlaten, naaukeurig na te zien, of hunne maten en gewigten behooHijk zijn gestem peld, daar later een beroep op verzuimen, die bij den herijk mogten zijn begaan, niet zal ontslaan van regtsvervolging 6e. dat de Minister van Binnenlandsche Zaken bij beschikking dd. 16 April 1872 no. 193, Afd. 12 Nijverheid, heeft bepaald dat de onderdeden van het gram de veri ficatie van den herijk uitsluitend aan de ijkkantoren zullen ondergaan. Witmarsum 18 February 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. BRITZEL. De Secretaris, E. JANSEN. Vrijdag 31 Maart 1 April Ware de aankomst slechts éénuurvroe' ger geschied, dan was Nederland onmid- delhjk in oorlog gewikkeld geworden. Luxemburg, om redenen, aan Frankrijk af te staandat was Napoleon’s eisch en von Bismarck wilde dien eisch bevre digen. Frankrijk’s keizer achtte dit noodig in ’t belang zijner dynastie en voor het presti ge van zijn rijk. Luxemburg, met zijn door Vauban ge bouwde vestingwas het land dat Napo leon tevreden kon stellen, en von Bismarck beloofde hemdat hij den verkoop dier bezitting te ’s Hage zou weten te bewerken. ’t Was op 31 Maart 1867, dat Benidetti, fransch gezant te Berlijnper telegraaf de tijding ontving„heden wordt het tractaat van den afstand te ’s Hage geteekend.” En wat zeide de koning van Pruissen van dien handel „Als Luxemburg aan Frankrijk wordt afgestaan zoo liet hij zich uit tegen den kanselier dan heb ik mij ten aanzien van mijn volk niets te verwijtenwant het kan alleen rekenschap vragen aan zijn ko ning.” Intusschen straks genoemde depêche kwam te Berlijn zóó laatdat de tijding van den verkoopdie in den loop van den dag zou plaats hebbenniet aan von Bis marck medegedeeld, althans niet bekend gemaakt werd en eene interpellatie over de luxemburgsche aangelegenheden van von Bennigsendie bewijs gaf, dat het pruis- sische volk over die zaak in spanning ver keerde zonder effect bleef. Deinsde von Bismarck ter elfder ure voor eene beslissing der zaak terug Lokte hij Napoleon in een val Dat is nog niet uitgemaakt. Maar wel is te geloovendat de kanse lier een oorlog wilde uitlokken dat von Bennigsen zijn vertrouwde medestander was en dat de befaamde luxemburgsche kwestie op het tapijt is gebragt door de pruissische diplomatie Overigens verzekert men nudat het prins Hendrik is geweest, die in dezen den franschen invloed bij ons hof het sterkst heeft bestreden Vreemd en droevig tevens, dat het licht over een toestandals waarin Nederland verkeerde, eerst na vijftien jaren is opgegaan. Nog is het niet helder genoeg, om een volkomen begrip van den „stillen handel”, die toen plaais hadte verkrijgenmaar ’t zal wel komen. ’t Is ook beterzegt de diplomatiedat monster, dat men alles wat dreigt niet weet. Uit het bed in ’t vuur dan is er ook geen tijd van redeneren. En redeneren daar zijn despoten bang voor. Gewigten dit jaar zal worden gevaceerd Te Makkum in de Hoofdwacht. uren v.m. 9-12 8}-12 9-12 9-12 9-12 9-12 9-12 Voor Makkum, Te Tjerkwerd in de Naai- en Breisch. Voor Tjerkwerd, Vrijdag 14 April Te Witmarsum in het Gemeentehuis. n.m. 14} 1-4} 1-4} 1-4} 1-4} 1-4} 1-4} verborgen onrustkwelling en ongekend verdriet. Bovenal als men zich zelf niet geheel onschuldig aan dien toestand acht en dan vreest men te meer nog tegelijk, met zijnen noodook zijne fouten te open baren. De menschen immers zullen het nog eerder dan wij zelven daarvoor houden. Zoo gaat dan allengs alle moed verloren en het vertrouwen wordt aan kant gezet. Men ziet dit zelfs tusschen anders wel ver- eenigde echtgenooten, de man laat de vrouw, zoo hij meent om ze te sparenonkundig van zijnen benarden toestandhij verbergt zich voor haar. Zij die hem niet alleen gaarne zijne lasten had helpen dragen, maar die ook dikwijls door haar schrander ver nuft en weldadig beleid, uitzigt en weg ter zijner en harer redding gevonden en gebaand zou hebben. Hoeveel meer doet hij dit dan nog voor nabestaanden en vrien den wier genegenheid hij ducht te zullen dervenals zijn omstandigheden ontdekt worden. Gewis menigeen hield zich schuil en werd zelfmoordenaardie bij het schen ken van vertrouwen bij vrienden en wel doende vreemdelingengoeden raad en krachtige hulp had kunnen vinden. Of hoort men niet dikwerf na zulk een wan hopige daad „had hij toch maar gespro ken had hij zijn ongeluk maar aan dezen of genenof ook mij slechts te kennen ge geven het ongeluk ware dan zeker niet geschied”. En dat dit gezegde doorgaans geen ijdel voorgeven of pralerij isdat be wijst de uitslag van de vele oproepingen in de openbare nieuwsbladendaar waar hulp noodig is. Gaat die stem wel ooit geheel verloren. En al wordt niet altijd het vertrouwen schenken gelukkig beloond, het vindt toch meestal deelnemende harten, die balsemen en verzachtenwaar zij al niet helpen kunnen. Velen ook, die zich naar hunnen aard of gewoonte ligt harde of onaangename woorden doen ontvallen hebben daarom vaak hunne harten niet gesloten. Anderen hooren den openhartigen klager, wat zij overigens voor hem al of niet ver mogen altijd met kennelijke zachtheid en meewarigheid aan. Maar zou het hem dan ook niet goed doen en batenbij mede- deeling van zijnen kommer, deelneming te ondervinden, ook bij mislukking en teleur stelling Zou dat alleen niet in staat zijn, zijne ziel voor wanhoop te bewaren Daarom duslaat nimmer geheel het vertrouwen op de menschen varen. En daar buiten bestaat immers nog een veel beter en hooger vertrouwen. Waar die in het eenvoudige verlichte geloof haren le venden wortel vindtslaat toch wel nooit iemand vermetele handen aan zich zelf. Ontzinkt de mensch zich zelf, dan gaat ook dit plechtanker verloren. Die zich zelven maar niet verlaat, wordt ook nooit door God verlatenhij wacht met gerustheid en vertrouwen het einde van zijnen weg. Huitenlandsche Hehigten. Is de man, die Engeland’s koningin naar het leven stond niet krankzinnig dan is hij het toch geweest. Hij was eenigen tijd wegens verstands verbijstering opgesloten en stond in 1876 voor het geregt wegens den toeleg van een trein te doen ontsporen. De antwoordendie hij bij elk verhoor geeft, schijnen echter zóó te zijn, dat men met den besten wil der wereld hem niet als gek zal kunnen verklaren Er zijn dan ookdie hopendat de jus titie in Engeland met Maclean kort regt zal houden en nietals in Amerikahaar best zal doen om van den misdadiger een belangrijk persoon te maken. Zulk eene handelwijze brengt avonturiers en warhoofden totaal van streek en ani meert den lust naar een beruchten naam. BOLSWARDSCHE COERAM' ir 3 1 lit 77 r> 77 77 77 r> 77 77 r> •n y> 77 I, t e r. e i v.m. V 77 y> 77 T) V 77, 77 Y) 77 77 77 77 77 77 77 Wons, Cornwerd, Engwier, Piaam, Idsegahuizum, Zurich, Gaast, Ferwoude, 77 77 77 77 77 SUgUUl, w 77 O’*±

Bolswards Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1