NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWAR.» WSBRAJSK 1882. Een en Twintigste Jaargang. No. 11. t DONDERDAG 16 MAART. VOOR DE ZENDING. Buitenlandsche üehigten. 10320. «ai. h ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens lOCt. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 1 8696. 9000. Op gevaar af dat een enkele bevooroor deelde alleen bij het lezen van het op schrift van dit artikelhet blad omsla om zijn aandacht aan de advertentiën alleen te wijdenga ik toch eenige regelen schrijven over „de zending.” Het blijft waar, dat het grootste deel onzes volks deze zaak eenvoudig niet kent en er zich dus niet mee bemoeitdat an deren er wel iets van hoorden maar zoo wijs zijn er niets aan te doenom allerlei wichtige redenenals daar zijn: ’t is dwaas naar Heidenen te gaanvoor Heidenen te gevenop honderde uren afstand in onze naaste omgeving zijn nog duizende Heide nen. Of deze tweede soort Heidenen in den regel te roemen hebben over de mild heid der liefde van zulke verstandigenis minstens twijfelachtig. Anderen zouden wel gevenmaar zij zijn tegen kunstmatige christenenteeltzij houden niet van opge schroefde bekeeringsgeschiedenissen men doet beter Maleyer en JavaanDajakker en Batakker in de ruste hunner domheid te latenze zijn dan gedweeër en ze heb ben aan hun voorvaderlijken godsdienst ge noeg. Bovendien weten dezen er alles van. Ze hebben een broer of neef in Indiëeen ambtenaar of officierdie misschien wel niet op een zendingspost geweest iswant dat gebeurt maar zeldenmaar die toch stellig wetendat die heele zending niets beteekent en dat die zendelingen als „hee- ren” leven van ons geld, let wel, van pl.m. f 1500.„ ’sjaars en dat in Indië. Maar er zijn ook andere menschen. Er zijn er bij alle christelijke kerken en ge nootschappen van allerlei richtingendie, dankbaardat de voorgeslachten over ons indertijd niet op bovengenoemde wijze gesproken hebbenbegrijpendat be schaving opvoeding Christendom voor rechten zijnwaarop in beginsel alle na tiën alle menschen recht hebben en dat dus ook op ons de verplichting rustom van onzen rijkelijk voorzienen disch, althans eenige kruimkens te brengen en bij wie Hei- densch zijn in onze nabijheid en bij de vol ken al wonen zij verre van onsdie we immers tot hun bestwil aan onzen schep- ter onderworpen hebben. Er zijn jonge mannendie nu wel niet meer als marte laars hun leven behoeven te gaan wagen maar die toch magen en vrienden en va derland verlatenom niet alleen en niet dadelijk te prediken juistdoch aan de ruwe en onontwikkeldemaar daarom niet onvatbare volkstammente toonenhoe ze hun akkers en tuinen bearbeiden moe ten hutten en huizen kunnen leeren bou wen huisraad en meubelen maken. Zij gaan hun kinderen onderwijzengenezen zooveel mogelijk hun krankenwinnen zoo hunne harten en leggen den grond voor den heerlijken godsdienst der liefde dien Jezus heeft gepredikt. Het is gelukkig niet waardat de meeste menschen egoïsten zijn en alleen maar geld over hebben voor zinneljjk genot. Is er eenige nood, in stad of lander zijn altijd medelijdende harten en weldadige handen. Ook de zending heeft haar vrienden. Wie, zooals ik, de berichten onder de oogen krijgt van de verschillende Jan Ages Salverda, Reinder Lammerts Veltman, Ssekle Lieuwes van der Veen, Cornelis Jippes Wielinga, Douwe Haijes van der Werf, Jacob Willems Ybema, Gouke Jans Zwaga en Rein Cornelis van der Zee die daarop verkeerdelijk waren gebracht, die een of meer in de Kiezers gevorderde vereischten verloren hebben, of overleden zijn. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd en aangeplakt. WITMARSUM, den 11 Maart 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd L. BRITZEL. De Secretaris E. JANSEN. De Skobelef-historie is aan ’t kwijnen. De een zegt, dat de czaar hem in ’t open baar misnoegen laat blijkenen de ander dat hijonder vier oogenhem prijst. Er wordtdat gelooft een derde en wij met hemcomedie gespeeld achter de schermen. In een duitsch blad leest men „Skobelefï heeft eindelijk zijn straf on dergaan een vreeselijke straf! „De russische minister van oorlog heeft namelijk te St. Petersburg een onderhoud met hem gehad en hem medegedeelddat de keizer hem had teruggeroepenwegens inbreuk op de disciplinedoor in het bui tenland opschudding te verwekken. De mi nister verklaarde hem tevensdat de kei zer hem niet begeerde te spreken en dat dit ook onnoodig was, daar zijn, Skobeleff’s, redevoeringenslechts uitingen van zijn particulier gevoelen zijndevolstrekt geen gezag hadden. „Ziedaar alles De generaa's-uniform kan hij behouden en zijn commando ook al leen wil de czaar hem niet ziendoch naar men weethebben de Times reeds een geheim onderhoud van den czaar en Skobeleff te Gatsschina gesignaleerd. Ook dat „niet willen zien” is dus niet ernstig gemeend. Trouwensals werkelijk in de hoogste kringen verbolgenheid tegen den generaal geheerscht had, zouden de hoofd officieren zich wel gewacht hebbenhem bij aankomst aan het station een ovatie te brengenen zou men hem zeker niet te Warschau ten derden male openlijk een pan- slavistische redevoering hebben laten hou den welke even anti duitsch was als die van Parijs.” Een der berlijnsche correspondenten meldt als geruchtdat czaar Alexander III den 14 Maart, verjaardag van zijne troonsbe stijging, zijn afzonderingsverblijf verlaten zekere welvaart moet heerschen, om een zeer groot getal menschen te herbergenlaat ik u dan mededeelen, hoe den 15den en 16den December des vorigen jaars te Tondano eene groote vergadering gehouden werd van ou derlingen, diakenen, hulpzendelingen, mees ters en gemeenteleden, waarvan een hulp prediker de Heer Schippers, die haar bij woonde schrijft: „Daar die vergadering dit maal in de hoofduegeri werd gehouden, waar veel gelegenheid voor huisvesting bestaat waren naar alle gemeenten der Minahassa uitnoodigingen tot bijwoning gezonden, waar aan door velen gevolg was gegeven. In en om de ruime kerk van Tondano waren in elke bijeenkomst tusschen de 2500 en 3000 menschen vergaderd. Reeds de mogelijkheid alleen om zulk eene vergadering te houden, pleit zeker sterk voor het opgewekte leven der Tondanosche gemeente. Zoovelen te ontvangen en te onthalen is toch geen kleine zaak. En hoe ordelijk was alles geschikt! Al degenen, die van den kant van Tomohon kwamen, mochten, den eersten dag niet vóór des namiddags ten 3 ure doortrekken, naar Tondanomaar moesten te Koja, één paal (20 minuten gaans) aan genen kant, het mid dagmaal gebruiken. Zóó ook aan de andere zijden. Te Tondano wist iedere kampong welke broeders zij moesten ontvangenen des namiddags op den bepaalden tijd haalde iedere kampong al de voor haar bestemde gasten aan de grens der negeri af. Dit alles getuigt voor een geest van orde en regel, die' voor de Minahassers zeker bewonderens- waardig mag worden genoemd.” Tot zoover de schrijver. Me dunkt, ook voor ons beschaafd Nederland, voor onze zoo vaak kibbelende gemeentenmet hare vele strijdlustige voorgangers valt hier iets te leeren en eene zending, die zulke vruch ten afwerpt, verstaat hare roeping en gaat een schoone toekomst te gemoet, terwijl zij aller ondersteuning verdient. M. E. van der MEULEN. BEKENDMAKING-, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van W onseradeel; Gelet op artikelen 10, 34 en 35 der Wet van den4den Juli 1850 (Staatsblad no. 37), regelende het kiesrecht enz. Maken bij deze bekenddat de lijsten, aanwijzende de personen, die in deze Ge meente tot het kiezen van Leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, de Provinciale Staten voor Friesland, en van den raad dezer gemeente bevoegd zijn, zijn herzien, en een exemplaar van ieder der- zelve gedurende veertien dagen van af heden ter Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd en aan het Gemeentehuis aangeplakt. Dat bij die herziening van de lijsten zijn geschrapt 1. Van de lijsten der bevoegden tot het kiezen van Leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal en de Provinciale Sta ten van Friesland a. Sjoerd Hendriks AlkemaCornelis Douwes de Boer, Klaas Jarigs Beswerda, Klaas Lieuwes Bangma, Doekle Cornelis Banning, Rintje Boschma, Simon Gosses Bootsma, Simon Reinders Dijkstra, Pieter FeenstraJr., Jacob Jans van Gosliga, Lam- bertus Pieters Hilarides, Douwe Ruurds Hoornstra, Hein Hoekstra, Douwe Tjerks Hiemstra, Cornelis Pieters Hilarides, Sij- bren Heerema, Sjoerd Hessels de Jong, Minne van der Kooij, Klaas Piers Kramer, Dirk Kuipers, Luitzen Franses Laanstra, Jo hannes Hendriks Meijer, Nanne Nijdam, Obe Rienks Posthumus, Luitzen Jacobs Postma, Jan Ottes Schuurmans, Haring Douwes Teernstra, Schelte Trekes Takoma, Johannes Hei res Ypema en Hantje J acobs Zijlstra. b. Douwe Cornelis de BoerSijbren Dirks Bruinsma, Klaas Hendriks Brandsma, Pier Scholtes de Boer, Pieter Harmens Boerstna, Ane Arjens Buwalda, Jan Bet ten, Fetze Boersma, Klaas Simons Dijk stra, Bartie Jacobs Elzinga, Jan Eerdes Feenstra, Siebren Martens Hoekstra, Sie- bren Jans Jansen, Arend Foppes de Jong, Uiltje Sjoerds de Jong, Jogchem Heeres Kingma, Hein van der MeulenRoelof Sweerus Oldendorp, Fedde Ruurds Postma, Keimpe Doekes RoedemaIJnze Jarigs Roode, Sjoerd Sjoerds SteensmaHessel Simons de Witte en Age Douwes IJska. 2. Van de lijst der bevoegden tot het kiezen van Leden van den Gemeenteraad a. de hierboven onder sub. la genoem de personen. b. Pieter Altena, Age Bouwes Algera, Jan Wijbrens de Boer, Bartie de Boer, Leonardus Hugius Koppelman Bokma, Ja cob Pieters de Boer, Klaas Teedes Bijl- sma, Yde Douwes de Boer, Siebe 2Ebes Bos, Rein Gerbens Bruinsma, Frans Fei- kes Bergsma, Feike Hilbrands Bruinsma, Jan Simons Bakker, Sijtze Cornelis de Boer, Jan Duursema, Mink Douwes Dooije- ma, Cornelis Pieters Damstra, Jan Kla- zes Folkerts, Jacob Ferweda, Martinus Germeraad, Douwe Hijltjes Hollander, Klaas Simons Heins, Sijbren Siebes Hein- sma, Klaas Saekles Idserda, Poppe Nau- ta, Pier Obes Posthumus, Sjoerd Riemers Riemersma, Rients Piers Reinsma, Jan Douwes Reitsma, Sjerp Risselade, Roin- mert Pieters Straatsma, Klaas Sierks van der Schaaf, Jacob Tjittes Schuurmans, te zamen 88616, Bovendien heeft ons Genootschap nog voor omstreeks 50 scholen en voor andere be hoeften te zorgenzoodat het nog ruim f 12.000 dit jaar van noode heeft, maar dan kunnen wij ook zeggen, dat in gindsche re sidentie een toestand iseenig in heel den Indischen Archipel. Hij is een heerlijke vrucht der zendingwaarop deze zich niet verhovaardigen mag, maar waarover zij zich dankbaar verheugen mag en waarop zij met vertrouwen eiken tegenstander wijzen mag. Wilt gij in een voorbeeld zien welk een goede en opgewekte geest daar ginder onder de bevolking heerscht en hoe daar BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WONSERADEEL; brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het door hen vastgestelde Primitief kohier van belasting op het houden van honden over 1882 heden aan den gemeen- te-ontvanger ter invordering is overgegeven en dat de aangeslagenen alsnu verpligt zijn, de aanslagen binnen den in het aanslag biljet vermelden termijn te voldoen. Witmarsum, 11 Maart 1882. De Secretaris, De Burgemeester, E. JANSEN. L. BRITZEL. genootschappen, verblijdt zich met mij, over de gulheid van arm en rijk. Naast mij lig gen een paar berichten ’t eene van een kleine streng orthodoxe vereeniging’t an dere van het Nederlandsche Zendelingge nootschap. In ’t eerste worden meer dan 400.,, aan giften vermeldin ’t andere over de 5700.„. Dat zijn levensteekenen, die waardeering verdienenvoorbeelden die tot navolging mogen wekken. Bovenal is ’t zeer te prijzendat onze regeering vroeger vaak onverschillig voor of zelfs af- keerig van de zendingthansna jaren lang hare gezegende werking te hebben gadegeslagen, haar beschouwt als een trou we bondgenootedie voor haar de velden ontgintde stammen beschaaft en opvoedt, de bewoners van menig oord, omschept van mokkende onderworpenenin tevredene en trouwe onderdanen. Voor ditmaal wijs ik alleenten bewijze wat de zending ver mag op één enkele residentie Menado in de heerlijk schoone Minahassa, op Noord- Celebes. Voor omstreeks 50 jaren woonden daar eenige duizenden wildende bodem bracht weinig opop erbarmelijke wijze woonden de menschenvan onderwijs was geen sprake. Het menschenoffer aan de Goden was in eerehet koppensnellen, d.i. het leveren van een aantal menschenhoof- dendoor den bruigom b.v. om zijne ge liefde te verwervenhaar ouders aangebo den was eene volksgewoonte en thans De bevolking is er grootelijks ver menigvuldigd de bodem is ontgonnen, de koffieteelt bloeit erevenals die van an dere producten. Dorpen en gehuchten zijn er verrezen in menigtevriendelijke land huizen met vruchtbare tuinen en boom gaarden en bloemen lachen u tegenuit muntende wegen zijn aangelegdscholen en kerken zijn gebouwd. Het landschap is nu verdeeld in 11 ressorten met onge veer 275 gemeenten. Er zijn meer dan 150 scholener is een drukpers werkzaam, zij hebben eene uitstekende kweekschool voor onderwijzers. Eene meisjesschool voor meer beschaafden is sints verleden jaar er geo pend. Verreweg het meerendeel der be volking heeft den Christelijken godsdienst aangenomen. Meer en meer is gebleken dat de taak der zending is afgeloopen, dat de tijd was aangebroken om dezen werk kring zij ’t ook niet zonder verklaarbaren weemoedaan de regeering over te geven en zelve op nieuwe paden en wegen aan den arbeid te gaan. Enkele jaren is hier over onderhandeldde regeering en het Protestantsch Kerkbestuur in Neêrlandsch Indië hebben aan ons genootschap wel willend de hand gereikthet christelijk karakter van gemeenten en scholen is ge handhaafd en gewaarborgd en op de be- grooting van den Minister van Koloniën voor dit jaar, door de Staten-Generaal aan genomen heeft de opmerkzame kunnen le zen dat uitgetrokken iswat de Mina hassa betreft Voor 43 onderwijzers 3de klasse a f 24O.„ ’s jaars Voor 59 kweekelingen a f 144.„ ’s jaars Voor 3 hulppredikers le klasse a f 3000.„ ’s jaars Voor 25 hulppredikers 2e klasse a f 1800.„ ’s jaars - 45000. Voor 52 Inlandsche leeraren a f 300.’s jaars f 15600.„ BOLSWARDSCHE COURANT t 3 3 1 De meeste negeriën bestaan uit kampongs, kleine re verzamelingen van huizen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1