NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARH WONSERADEEI. MOoit 1882. Een en Twintigste Jaargang. No. 12. VOOR DONDERDAG 23 MAART. OPROEPING ONDER DE WAPENEN. LEVENSVERZEKERING, PENSIOEN VERZEKERING. e ÜUITENLANDSCHE HeHIGTEN. •o I Op verzoek plaatsen wij het volgende als Hoofdartikel ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. F n r- i ir n u n *s 'S -1 De BURGEMEESTER van WONSE- RADEEL Gezien de missive van den heer Com missaris des Konings in Friesland, d.d. 14 Maart 1882, le afd. M S, No. 308, houdende aanschrijving tot oproeping on der de wapenen van SJOERD BOSCHMA, verlofganger van de ligting der Nationale Militie van 1877, uit de gemeente Workum, laatst verblijf hebbende gehouden in de ge meente Wonseradeel, zulks op grond van art. 144 der Militiewetwegens het niet ter onderzoek voor den Militie-Commissa- ris verschijnen. Roept bij deze gemelden S» j o e r <1 It o s c 11 in tl op, om op IMtigsdag den 28 Haart 1882 bij zijn korps het le regement Veldartillerie, te Utrecht, in werkelijke dienst op te komen. Witmarsum, 16 Maart 1882. De Burgemeester voornoemd L. BRITZ EL. Keizer Wilhelm van Duitschland is ge vallen. Wij haasten ons er bij te voegenvan de onderste trede van het academie-gebouw. Z. M. heeft zich wel een weinig bezeerd, maar gaf daags daarna toch weer audiëntie en deed een rijtoer. „Ik beloof op mijne eer en op myn gewe ten de waarheid te zeggen en niets dan de waarheid.” Zoo luidt de eedsformuledie door den minister van justitie in de fransche kamer ter tafel is gebragt. Voor hen, die gemoedsbezwaren hebben, is dus de godsdienst-eed opgeheven. Die den eed weigertbetaalt boete van 100 tot 1000 francs. Toen de minister de behandeling van dit wetsontwerp spoedeischend noemde ding ondervindt. Door verdeeling over lan gen tijd is de kracht van het plotseling verlies gebroken; de kleine verliezen (pre- miën), gedurende dien langen tijd, waren een zoo goed als onmerkbare last. Het is bekend, hoevelen van 100 perso nen van eiken leeftijd gemiddeld jaarlijks sterven. Hieruit kan men afleiden, hoe groot jaarlijks het verlies zal zijn. Levens verzekering berust op een door berekening verkregen vasten grondslag. Wanneer hij, die overlijdthij zij arm of rijk, een kapitaal vertegenwoordigt (en dit doet ieder, wiens geldelijk inkomen of wiens loon of verdienst met zijn leven ophoudt) dan wordt door zijn overlijden geldelijke schade veroorzaakt en er bestaat belang om deze te voorkomen. Het verlies door de verdeeling over een groot aantal perso nen onmerkbaar te maken, is de taak der Levensverzekering, dit ook is de dienst, die zij den verzekerde bewijst. De dienst, door de Levensverzekering bewezen, houdt het bestaande in stand, stelt het zekere voor het onzekere in de plaats, geeft rust voor onrust, welke rust de waarde der bezittingen van den verzekerde vermeerdert, zijn krediet verhoogt. Zoodra een persoon zich verzekerd heeft, stelt de verzekerde som voor zijn gezin of voor zijne krediteuren een kapitaal voor; zonder de verzekering zal hij jaren lang moeten werken, eer hij dit kapitaal bezit. De verzekering maakt den niet bezitter tot bezitter. Het verlies, door overlijden veroorzaakt, zal het gevoeligst treffen zulke gezinnen, waarvan het bestaan geheel en al afhangt van hetgeen de man dagelijks of jaarlijks in brengt. Een gezin hetwelk zooveel bezit, dat het, om in zijne behoeften te voorzien, geen nieuw kapitaal noodig heeft, zal het ver lies van den kapitaalinbrenger oneindig minder gevoelen. Toch is er voor beide verlies; voor het eerste moge men denken aan den toestand, waarin het zal kunnen geraken, voor het tweede aan het verlies zelf. Ook voor den gegoede kan dit niet onverschillig zijn, vooral wanneer hij een groot aantal kinderen te verzorgen heeft. Het kan gebeuren, dat een verzekerde op zekeren ouderdom meer aan de Maatschap pij heeft betaald, dan de verzekering be draagt. Dit echter is geen zuivere winst voor de M, die jaren lang de risico had en de verzekerde mag het niet als verlies be schouwen. Hij had zelf kunnen sparen, maar ’t is niet zeker dat hij het zou ge daan hebben; zijn langer leven heeft hem in staat gesteld, zich meer voordeel te ver schaffen; hij heeft ook des te langer aan deel in de winsten der M. Bovendien is het doel van het nemen eener verzekering niet, te winnen, maar -- verlies te voorkomen. Ook kooplieden en fabrikanten zijn ver plicht voor de toekomst der hunnen op ze kerder wijze te zorgen, dan door een ge deelte hunner verdiensten ter zijde te leg gen of door de zaken zóó te regelen, dat die ook na hun dood nog gedreven kunnen worden. Zij hebben te bedenken, dat ou derdom of ziekte hun de kracht tot werken kan ontnemendat aan de zaken soms een andere wending moet gegeven worden; dat huwelijksuitzetten of achteruitgang in het bestaan van het kroost oorzaken van ach teruitgang in hun eigen bedrijf kunnen zijn. Niet allen mag het gelukken de verdien sten zoo hoog op te voeren, dat zij, door te sparen, een rustigen ouden dag te gemoet kunnen zien of bij vroegtijdig overlijden hun gezin niet onverzorgd achterlaten. De ambtenaar van den staat heeft uitzicht na veeljarigen arbeid van rjjkswege een pen sioen te ontvangen. Niet alzoo de werk man, de beambte in dienst van bijzondere personen of maatschappijen, de kleine bur ger. Het bedrag hunner inkomsten blijft veelal beneden eene matige begrooting van behoeften, zoodat hun, met betrekking tot het zelf voor de toekomst te sparen, geen hooge eischen mogen gesteld worden. Toch kan, als men wil, altijd iets afgezonderd worden om tegen dikwijls voorkomende be- maar de kamer kwam hiertegen verzet voldeed aan zijn wensch. ’t Hof der Seine heeft inmiddels iemand, die den eed weigerdeveroordeeld tot 300 francs boeteten voordeele van den be schuldigde wiens preventieve gevangenis straf door de eedsweigering wordt verlengd. Zal het concordaat tusschen Frankrijk en het Vaticaan blijven bestaan? Die vraagwelke spoedig in de fransche wetgevende vergadering in behandeling komtzal aanleiding geven tot hoogst be langrijke en levendige discussion. Ook een wetsontwerp, ’twelk de uitoe fening van de r.-catholieke godsdienst re gelt, zal veler hoofden ter dege warm ma ken. Het monopolie der begrafenissentot nu toe aan de zoogenaamde r.-catholieke kerk fabrieken toegekenddreigt aan deze ont nomen te zullen worden. Dat zou een geduchte greep zijn in de schatkist dier fabrieken en daarom hoorde men ook reeds in de kamer protesten van bisschop Freppel en van de regterzijde. Jonge liedendie voor den geestelijken en onderwijzersstand worden opgeleid, zyn met één jaar militaire dienst vrijmaar zijdie hunne studiën volbrengen in in- rigtingen van niet erkende geestelijke or denzijn als ieder ander, voor 3 jaren dienstpligtig. De fransche kamer verkeert in den toe stand dat zij niet weet wat zij wil en zelfs niet wat zij kan. Er is geen leider en dus geen organi satie die op het een of ander punt haar wil voorschrijft. Léon Sayde minister van finantiën weet wel wat hij wil en wat noodzakelijk is. Hij heeft het plan zuinig te wezen, en zeker, dat is noodig, want had hij geen overschotten van vroegere jaren, dan was er reeds een tekort. ’t Ministerie maakt gebruik van de on bestemdheid en willoosheid der kamer, zet hare eenigzins onderdanige houding ter zijde en begint te zeggen waar het op staat. FRANKRIJK. Omtrent den brand in de schouwburgzaal van het glazen paleis te Marseille wordt het volgende vermeld De brand barstte uit omstreeks één ure ’s nachts. Eenige artisten, die nog in hunne kleedkamers wa ren, hadden naauwelijks den tijd om te ontkomen. De brand was ontstaan onder het tooneel De brandweer was spoedig op de plaats. Te Ij ure stond het gehee- le gebouw in vlam. Het dak stortte in en sleepte in zijn val breede zijden van de muren mee. Een koffijhuis naast den schouw burg is almede geheel vernield. Te 2J ure was men de vlammen meester. Eén per soon is deerlijk gekwetst. Het is een jonk man van 22 jaar. Hij klom naast de brand weermannen naar boven, verloor het even- wigt en stortte naar beneden. Men hoopt hem echter in het leven te behouden. Het glazen paleis had 600,000 fr. gekost. BELGIË. Aan een dagblad te Namen wordt uit Brussel geschreven, dat het parket de ze kerheid heeft bekomen, dat ’s daags of den tweeden dag na den moord van den heer Bernays twee personen, een man en eene vrouw, zich naar het door Henri Vaughan gehuurde huis in de Rue de la Loi hebben begeven en daar het lijk van Bernays ont daan hebben van de met bloed bevlekte kleederen, zelfs van het linnengoed, om het van nieuwe kleederen te voorzien. Daar het lijk reeds verstijfd was en de leden dus alle buigzaamheid verloren hadden, zoo werden de armen gebroken. Wat er geworden is van de kleederen, die Bernays aanhad toen hij te Brussel kwam, is voor het parket nog een geheim. Men meldt uit Brussel aan de N. Rott. Crt. Mag men de Belgische bladen gelooven, dan komen er voortdurend nieuwe en be langrijke bijzonderheden omtrent de zaak Om eene zaakdie belangstelling vraagt en belangstelling verdientte bespreken de begrippen daaromtrent te verhelderen en het verlangen om er aan deel te nemen op te wekken, noodigde de heer C. W- Eisma,agent van de Rotterdamsche Levensverzekerings- bankons uit tot eene samenkomst. Wei nigen hebben aan de uitnoodiging gehoor gegevente weinigen van hen voor wie behalve levensverzekeringook pensioen- verzekering een gewenschte zaak mag ge acht worden. Om het vele goededat er in gelegen isacht ik het belangrijk ge noeg in korte trekken meer algemeene be kendheid aan het gesprokene te verschaffen, zij het ook, dat het geschrevene woord veel ten achter staat bij dat, hetwelk gesproken werd. Bij de meeste menschen ontstaat, bij het overlijden van den man en vaderreeds terstond behoefte aan eenig fonds en bij bijna allen komt na het verlies een strijd om het bestaan, die veelmalen gedeeltelijk te wijten is aan den verzorger zei ven, die zijne vrouw en kinderen zoo innig liefheeft, maar nooit er aan denktdeze liefde zóó ver uit te strekkendat ze ook na zijn verscheiden zal blijken en men ze oók dan nog zal onder vinden en waardeeren, naar de mate, waarin hij dit had kunnen en ook willen bewerken, als hij in tijds had overwogenwat gebeu ren kon en eenmaal gebeuren moest; wan neer hij had begrependat de dood hem kon verrassen en dan elk middel van be staan voor de zijnen zou ontbreken. Het is waarde zorgen en de strijd om het be staan zijn drukkend voor hen, die van een bepaald klein inkomen moeten leven en in het bijzonder ook voor den arbeidenden stand. Toch is menigeen door aanbeveling en voorlichting er toe gebracht, dat hij eene verzekering sloot voor uitkeering bij overlijden. Men kan ook door zelf te sparen en te beleggen een kapitaal verzamelen. Weini gen zijn echter in staat vele jaren zelf te sparen en de zekerheid, dat iemand op een bepaalden tijd zekere som komt invorderen, leert sparen. Niemand weet ook, hoe lang of kort hij nog zal leven; een spoedige dood zou zijn beste plannen kunnen verijdelen. Door besparing op allerlei kleinigheden kan de premie voor de verzekering gevon den worden. De vele kleine sommen, die anders onnoodig door de vingers gaan, worden door de Levensverzekeringmaat schappij tot een geheel en rentegevend ge maakt. Zoodanige Maatschappij werkt vooral nuttig door het verlies, ’t welk het overlijden veroorzaakt, op zulk eene wijze eenigszins te vergoeden, dat niemand eeni ge nadeelige terugwerking van die vergoe- zwaren een wapen te koopen tot behoud van levensgenot, het bekomen van rust en ter verzekering van de toekomst. Dit kan geschieden door eene pensioen-verzekering alleen of door zoodanige verzekering, ondër conditie, dat bij eerder overlijden de pre- miën zullen worden teruggegeven. Van verschillende zijden wordt aange drongen op het oprichten van een Algemeen Nederlandsch Pensioenfonds voor werklieden. Vertegenwoordigers van geachte corpora tion bragten daaromtrent rapport uit en ontwierpen statuten, terwijl dr. P. van Geer, hoogleeraar te Leidenpensioentafels op maakte. Bedoelde heeren zijn overtuigd, de administratiekosten te moeten bestrijden uit een fonds, door vrijwililge bijdragen ge vormd, en tevens dat zij, om deze te bekomen, niet te vergeefs een beroep zullen doen op de medewerking van mannen van aanzien en fortuin, van vereenigingen tot algemeen nut, van werkgevers en van die breede rij van meergegoedendie in ons land nooit het oor sluitenwanneer steun gevraagd wordt voor een goed doel. Eene inrichtinguit haren aard bestemd voor een zeer langdurig bestaan en die ver- bindtenissen aangaat voor eene verre toe komst, moet van den beginne af groot ver trouwen inboezemen. Volgens berekening van bovenbedoelde heeren en naar hun ont werpstatuten, kan het door hen gewenschte fonds niet in werking komenvoor er bij dragen in ééns tot een bedrag van ettelijke guldens zijn verkregen. Ook zal het fonds niet beginnen te werkenvóór er 500 aan nemelijke verbindtenissen tot deelneming zijn en er een administratiefonds is van f 20,000 of jaarlijksche bijdragen zijn toe gezegd tot eene som van minstens f 3000 ’s jaars. De bedoeling is het fonds alleen open te stellen voor werkliedendaar het openstellen voor den middenstand wijziging der tarieven vereischen of het bestaan van het fonds in gevaar brengen zouterwijl ook de middenstand zich tot andere maat schappijen richten kan. Terwijl men bezig is dit fonds te creëeren, heeft de Nat. Lev. Bank te Rotterdam ver schillende pensioentarieven uitgegeven met de voorwaarden voor werklieden, fabrieken, werkplaatsen enz., alzoo voor ieder en voor ziet zij dus dadelijk in de lang gevoelde be hoefte. De premiën en koopsommen daarbij staan ongeveer gelijk met de door prof, de Geer berekende. Agenten-, commissie- en bodeloon worden niet toegestaan en daar door de premie dus niet verhoogd. Wat omtrent de pensioen verzekering nog verder gezegd isin een volgend no. Al leen zij nog medegedeeld dat de heer Oor ver van Amsterdam er op weeshoe in ’t algemeen zij gelukkig geacht worden die een rijksambt verkrijgenomdat daaraan pensioen verbonden iswaarvoor zij echter behoorlijk moeten offeren, terwijl zij, die anderen daarom zoo gelukkig achtenin gebreke blij venzich zelven, op gunstiger voorwaardenpensioen te verschaffen. G. FOKKENS. - F 1 k BOL8WARDSCHE COLRAXT 1 3 1 t j f i P s ■s

Bolswards Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1