NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Bwsw^ao wonseradeee 1882. Een en Twintigste Jaargang. No. 13. VOOR p DONDERDAG 30 MAART. wier dienst de arbeid ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. LEVENSVERZEKERING PENSIOENVERZEKERING. Op verzoek plaatsen wij het volgende als Hoofdartikel In het maandschrift de Economist, onder redactie van mr. J. L. de Bruin Kops, lid van de Tweede Kamer der Staten Gene raal, (Jan. 1882, bl. 64) wordt gezegd: De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WON- BT—SERA DEEL doen te weten dat door den raad dier gemeente in zijne vergadering van 11 Maart 1882 is vastge steld de volgende verordening VERORDENING, houdende verbods bepalingen omtrent den veld- en tuin ar beid van kinderen beneden de 12 jaren in de gemeente Wonseradeel. Art. 1. Het is verboden, veld- of tuin- arbeid te doen verrigten door kinderen be neden den ouderdom van 12 jaren, die niet getrouw de school bezoeken. Art. 2. Aansprakelijk en strafbaar we gens overtreding van art. 1 zijn de ouders en voogden der kinderen of degenendie met het toezigt op de kinderen belast zijn, indien de arbeid met hunne voorkennis ver- rigt wordt. Wordt de arbeid buiten hunne voorken nis verrigtdan zijn zij aansprakelijk en strafbaar in wier dienst de arbeid ver rigt wordt. Art. 3. Overtreding van art. 1 wordt gestraft met geldboete van 1,— 10,— en gevangenisstraf van 1 tot 3 dagente zamen of afzonderlijk. Art. 4. Deze verordening treedt in wer king op den leu April 1882. Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Friesland volgens hun berigt van 16 Maart 1882 no. 22 in af schrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar- het behoort den 25e Maart 1882. De Burgemeester en Wethouders voornoemd: L. BRITZEL. De Secretaris, E. JANSEN. overlaten. Hij vraagtwaaraan die lauw heid die onverschilligheidbij zoo tastba ren invloed van hoogere plichtsbetrachting op eigen welvaart, toe te schrijven? En zijn antwoord isIn de eerste plaats aan gebrek aan ontwikkeling. Velen begrijpen nietdat de arbeid van den werkmandie op den toebereiden akker de oogst inza melt van invloed is op het cijfer der pre mie dat de toewijding van het ambachts- personeelwiens taak het isden geregel- den ganghet mechanisme der fabriekte waarborgen, de eind uitkomsten beheerscht; dat het inzicht in de bewerking eene mate van ontwikkeling vereischtdie nog aan menigeen ontbreekt. Maar bovendien eischt het premiestelsel van de arbeiders het bre ken met eene traditie, die diep ingeworteld is bij de arbeiderswereld in ’t algemeen, te diep, dan dat zij in weinige jaren zou kun nen worden uitgeroeidte diep bij werk lieden van zekeren leeftijd zonder ontwik keling om door alle prikkels van eigenbe lang te kunnen worden overwonnen. De werkman is er te zeer aan gewend te leven zonder illusiën voor de toekomsthij heeft als kind in zijn ouderlijk huis grootvader in een hoekje van den haard het genade brood zien eten en dit op zijne beurt aan vader of moeder toebedeeldin het voor uitzicht zelf eenmaal van zijne kinderen af te hangen, tenzij vóór dien tijd de dood of het diakoniehuis zich over hem ontfermt. Sinds zijne jeugd is hij gewoon geraakt aan het denkbeelddat een werkman voor zij nen arbeid een loon ontvangtnauwelijks toereikende voor de vervulling van de drin gendste dagelijksche behoeften. Doet hij zijn werk goed, zoo ziet hij zijnen meester het voordeel genietenvolbrengt hij het slecht, deze lijdt ook het nadeel. Waartoe zou hij zich uitslooven Vooruitkomen in de wereld kan een werkman toch niet. In dien hij maar oppast niet zoo slecht en zoo weinig te werkendat hij wordt wegge jaagd, dan is zijn toestand, zooals een werk man die mag verwachten en kan eischen. Geen belangstelling schenkende aan den onbelangrijken arbeid, noch belangstelling ondervindende van den belangzuchtigen ar- beidgever; aan beiden enkel gehecht door de vrees voor broodsgebrekis hij van beiden even los. Heden hierom morgen elders zonder veerkrachtzonder toewijding een minimum arbeid in ruil te geven voor de vervulling van een minimum behoeften. Lauw onze landaard is niet hartstochte lijk ook in zijne natuurlijke vijandschap tot den patroonstijgt de stille tegenstand slechts zelden tot uitbarstende verbittering. Arbeid adeltde arbeid van heden het kapitaal van morgen arbeid het middel om morgen moreel en materieel hooger te staan dan heden, verheffende denkbeel den maar waaraan de ziel van menigeen ten eenenmale vreemd blijft. Heeft die toestand eenigen tijd geduurd; is het gezinelk jaar toenemendesteeds meer aan de inkomsten ontgroeid en daar door het leven telkens onbehagelijker ge wordendan is met 40, 50 jaar de „fut” er uit, alle energie ingeslapen, om met alle prikkelstelsels van de wereld niet weer te ontwaken. Ziedaarzegt de heer Marken de type van den nederlandschen werkman, van den fabriekarbeider in het bijzonder, den man, die geen ambacht geleerd heeft, den „los sen sjouwer,” den man, die „van alles kan,” de type van de soort van werklieden, zoo als die zich meerendeels aan zijne fabriek aanmelden. Een type met uitzonderingen zoo ge wiltmaar in vergelijking van de massa toch slechts uitzonderingen. Niet zelden echter ook gebeurt hetdat iemand aan personendie lang bij hem in dienst waren, een goeden ouden dag wil verzekeren. Het overlijden van den patroon zou kunnen belettendat aan dit plan uit voering werd gegeven. Hebben zij dan zelf medegewerkt tot het sluiten eener pensi- oenverzekering dan blijft de mogelijkheid der uitvoering bestaan. Kan een bediende niet zelf zooveel bij brengen dan is ’t in belang van den pa troon hem te helpen overeenkomstig de winst, die hij van zijne onderneming bekomt en de dienstendie hij geniet. Den bediendedie jaren trouw gewerkt heeft, wil toch de patroon gaarne hulp ver- leenen tot bevordering van zijn maatschap pelijk geluk, waardoor hij een genoegelijken ouderdom kan hebben en zijne kinderen mis schien kunnen worden gesteund om op den maatschappelijken ladder een sport hooger te klimmen. Een jongflink werkman gevoelt zich ta melijk onafhankelijk van zijn patroon; hij kan overal terecht. Maar de man, wiens haren beginnen te grijzen, is aan de genade van zijn meester overgegeven. Hoeveel hoo ger, moreel en maatschappelijk, zou die man staan, als de arbeid van jonge jaren door een pensioen-verzekering hem het recht had geschonken, zich vrij en onafhankelijk te blijven gevoelen ook bij het neigen van den avond des levens. Helpt men den man, die toontdat hij belang stelt in de zaken, dan zal hij den dienst niet willekeurig ver laten maar aan zijn patroon gehecht blij ven en zeer zeker niet dan in overleg met dezen veranderen, in geen geval anders dan om redenen van lotsverbetering, waartoe hij ten allen tijde gerechtigd is. Wie niet gehecht zijnzijn hoogstens middelmatige krachten, die mogelijk onder den invloed van de goeden beter worden maar waarschijnlijk vroeg of laat hunne plaats ruimen voor rekrutendie op hunne beurt of den stam der waarschijnlijke blij vers komen vergrooten of ook weer verdwij nen. Die in dienst wil blijven wordt echter niet gebondendoordat hij bij vertrek de vruchten van zijn afgeloopen diensttijd ver liest hij bhjve uit volkomen vrije bewe ging, daar bij overtuigd isnergens beter en voordeeliger terecht te kunnen komen. En ook in de vrijheid van den meester om iemand te ontslaan wordt deze niet belemmerd door de overweging van mede lijden de regeling van hulp waarborgt op billijke wijze de onafhankelijkheid van werkman en patroon beide. Het plichtsgevoel van eiken werkman in eene zaak is voor den patroon, van ’t hoog ste gewicht. Plichtverzuim zelfs van één enkelen, kan onherstelbaar verlies tengevol ge hebben. Plichtbesef uit liefde tot den arbeid en den arbeidgever bestaat, maar is schaars gezaaidhet is niet te verwachten daar, waar door den arbeidgever het streven niet wordt erkend de arbeid niet gewaar deerd veraangenaamd en beloond. Een plichtbesef tegenover zich zei ven en zijn ge zin dat wortelt in de zucht naar verbete ring en verzekering van het bestaanis ook zelden aanwezig, als het niet geprikkeld wordt door tastbare voordeelenaan de verhoogde inspanning verbonden. Het welbegrepen eigen belang van het kapitaal zoowel als het zedelijk plichtgevoel om den moedeloozen arbeider tot den kring der veerkrachtige bezitters op te leiden en in een welgezinden vriend te veranderen vraagt de hulp ter verzekering van de toe komst. Daardoor wordt een zegen verspreid waarin allen deelenen de strijd van belan gen tusschen kapitaalarbeid en verstan delijke meerderheid praktisch opgelost met tevredestelling van alle partijen. Het doel van den heer Eisma was, het nuttige en noodige van het aangaan eener verzekering, in eene soliede Bank, zooals de Rotteidamsche is, aan velen duidelijk te maken en de genegenheid daartoe bij hen op te wekken. Hij heeft dat doel niet kunnen bereiken, daar slechts weinigen wa ren komen hooren 1 In mij werd de over tuiging omtrent het belang der zaak ver sterkt, vooral ook, omdat de voorwaarden zoo aannemelijk gesteld zijn, omdat de Bank den weg aanwijst langs welken men of zich zelven helpen kan, of geholpen kan worden door steun van anderen, die van dien steun wederkeerig zoowel voordeel als genoegen ondervinden. Dat men dan ook ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens lOOt. per regel. Overigens naar plaatsruimte. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van WONSE RADEEL brengtter voldoening aan het bepaalde in art. 41 der gemeentewetter algemeene kennisdat door hem op Zatur- dag den 1 April 1882 des voormiddags om 11 uur, in het gemeentehuis te Wit- marsum, vergadering van den gemeenteraad is belegd, ten einde te beraadslagen en be sluiten over de hieronder vermelde punten. Witmarsum26 Maart 1882. De Burgemeester voornoemd L. BRITZEL. 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Rapport betreffende de regeling van het onderhoud van wegen enz. 3. Verzoek van den lijninspecteur van den rijkstelegraaf tot het plaatsen van palen op gemeentewegen. 4. Benoeming van een Gemeenteontvan ger. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verhooging der bezoldiging van de onderwijzers en onderwijzeressen. 6. Benoeming eener Commissie tot on derzoek van de armvoogdijrekeningen. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de instructie van den Secretaris. 8. Missive van het armbestuur van Fer- woude c.a.verzoekende wijziging der be groeting en verhooging der subsidie over 1882. 9. Verzoek van F. J. de Jong te Wit marsum om vrijstelling van de betaling van hondenbelasting. 10. Reclame van K. S. Dijkstra te Kims- werd tegen de kiezerslijsten. „Deze nieuwe tarieven zijn door de Ned. Lev. Bank speciaal samengesteld met het oog op de deelneming van werklieden ter pensioenverzekering Eene bestudeering dier tarieven wordt ten zeerste aanbevolen. De voorwaarden voor terugbetaling der ge storte gelden, bij staking van verdere deel neming, ingevolge overlijden als anderszins, zijn zeer aannemelijk te achten. De tarie ven zijn zelfs lager dan die der engelsche Regeering. „Bij vergelijking met het engelsche tarief blijkt b. v., dat voor eene deelneming op 30 jarigen leeftijd voor een pensioen van f 120, op 60 jarigen leeftijd te beginnen, te Rotterdam zal gevorderd worden c. a. 28 cents per week, terwijl de overeenkomende engelsche premie, naar wij zagen, eenige centen hooger is. Onderzoeken wij nu, wat men te Rotterdam zal moeten betalen, wan neer men reeds op 18 jarigen leeftijd begint, dan treft het inderdaad, hoe men zich dan, door eene betaling van f 1,44 per maand, op 60 jarigen leeftijd een jaarlijksch pensi oen van f 300 kan verzekeren. Dat is A forfait, n. 1 met afstand der premie voor goed. Wil men, dat bij voorafgaand over lijden -de betaalde premiën aan zijne erven terugkomen, dan betaalt men (volgens ta rief E, dat ons een bijzonder doelmatig tarief schijnt te zijn) met 18 jaar beginnen de (voor f 300 pensioen op 60 jarigen leef tijd) f 1,89 per maand.” Nog is in de Economist medegedeeld, dat het contract met den heer J. C. Marken Jr., directeur der Ned. Gist en spiritusfa briek te Delft, met de Bank te Rotterdam voor de verzekering zijner werklieden en beambten gesloten, op die premiën berust. Uit het ontwerptarief voor het Algemeen Ned. Pensioenfonds blijkt dat iemand, voor wien van zijn 21ste jaar afwekelijks ge regeld 1 j van zijn loon gestort wordt, op 60 jarigen leeftijd een pensioen kan genie ten ongeveer gelijk aan het loon dat hij verdiende. B. v., verdiende hij f 6 per week, en stort hij wekelijks 42 centsdan kan hij op 60 jarigen leeftijd bekomenzoolang hij nog leeft f300 ’sjaars. Stort hij op 31 jarigen leeftijd zoodanige som dan wordt het een jaarlijksch pensioen van f 300 op 65 jarigen leeftijd. Stort hij op 40 jarigen leeftijd wekelijks 96 centsdan kan hij op 60 jarigen leeftijd nog een pensioen halen van f200, zoolang hij blijft leven. Stellen wij denzelfden leeftijd, dan blijkt, dat iemand van 21 jaar bij de Rott. Bank maandelijks behoeft te storten f 1,71 d. i. wekelijks 41lt cent voor f 300 pensioen op zijn 60ste jaar; gelijke som op zijn 31ste jaar voor gelijk pensioen op zijn 65ste jaar en kan hij met eene wekelijksche storting van f 1,08,op 40 jarigen leeftijd te begin nen, op zijn 60ste jaar nog f200 jaarlijksch pensioen bekomen. Met een geringe verhooging kan met te ruggaaf van de betaalde premiën bij over lijden vóór het tijdstip van het begin der pensioenbetalingeen voordeelige verzeke ring getroffen worden. Stel b. v. iemand oud 25 jaar, betaalt maandelijks f 1,65 of wekelijks 41 cents voor een pensioen hij zijn 65ste jaar. Bereikt hij dien leeftijd dan ontvangt hij jaarlijks f300; komt hij vóór dien tijd te stervendan ontvangen zijne erven de betaalde premiën terug. Deze bepalingen maken de voorwaarden der Rott. Bank zeer aannemelijkterwijl het nemen eener verzekering in deze Bank dit voor heeft, dat men dit terstond kan doen en dus het sparen al dadelijk begint. De heer Marken, bovengenoemd, stelde voor en heeft tot stand gebrachtdat de Vennootschap, waarvan hij directeur is, de werklieden helpt, naarmate de zaken het gedoogen. Bij zijne aanbeveling stond het beginsel van verzorging der werklieden en ambtenaren voorop in verhouding tot hun ne diensteh en tot de winst der zaak. Hij zegt dat aan de ondernemingwaarvan hij het hoofd is, helaas! nog velen worden aan getroffen die ja gaarne de voordeelen der premie willen genieten, maar de groo- tere inspanning liever aan hun buurman BOLSII UtDSCIIE COURANT F

Bolswards Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1