NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD WOHSERADEEL Dat is de kwestie. u I L 1882. Een en Twintigste Jaargang. No. 16. VOOR DONDERDAG 20 APRIL. f HuiTENLANDSCHE HeRIGTEN. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Dat is een groote afslag en de minister van oorlog zegt dan ookdat die vijfdaag- sche oefeningen volkomen nutteloos zijn maar het hesluit is genomen met 100 tegen 13 stemmen. De regering zit met die zaak bedroefd verlegen. De boeren uit de russische Oostzee-pro- vincien zonden eene deputatie naar den kei zer ten einde hun nood te klagen over de aanmatigingen der edelen en landeigenaren. Het leven wordt hun ondragelijk gemaakt. De regering belooft onderzoek. In Egypte wordt een half grappig, half ernstig drama opgevoerd. Men arresteert elk oogenblik personen en de minister van oorlog liet zelfs dames achter ’t slot zetten. Waar dat weet niemand. Ook gebruikt hij de pijnbank en daar er te weinig geklapt werd, dreigt hij een stuk of wat voor het front der troepen te laten fusilleren. Dan zullen de anderen wel zeggen wat hij wil hebben dat zij zullen zeggen. De Circassische officieren zijn nog niet voor den krijgsraad geweest. De minister had het nog te druk om dat collegie te installeeren. Overigens duurt de strijd tusschen het ministerie en de militaire raagt voort en wordt de toestand allerhachelijkst geacht. De opening der zitting van den Duitschen rijksdag is ophanden. De keizer, die aan staanden Woensdag naar Wiesbaden ver trekt zal niet daarbij tegenwoordig kun nen zijn. Von Bismarck zal zich op den dag der opening ook niet te Berlijn bevin den en dus zal de staatssecretaris Boetti- cher de zitting openen. Of dit geschieden zal met het voorlezen van een keizerlijke boodschap of slechts met eene toespraak is nog niet bekend. De agenda voor het parlement is zeer groot en zeer belangrijk. Zal alles wat er opstaat afgedaan worden, dan zijn er eenige maanden toe noodig. Alleen de behandeling van de ontwerpen van wet betreffende het tabaksmonopolie en de verzekering voor de werklieden, zal wel twee maanden eischen. In den tekst van eerstgenoemd ontwerp zijn drie wijzi gingen gebragt: lo. de districten waar tabak kan geteeld wordenzullen niet door den kanselier, maar door de regeringen der bondsstaten worden aangewezen2o. de cijfers der schadevergoeding zijn veranderd; 3o. de winst van het monopolie wordt ver deeld tusschen de staten naar evenredig heid van hunne bevolking. In von Bismark’s omgeving ontkent men ten stelligste zoo schrijft de correspon dent der Magdeb. Zeitung dat hij voor nemens is den rijksdag te ontbinden, indien het tabaksmonopolie verworpen wordt. De ondervindingbij de laatste verkiezingen opgedaanis niet van dien aardom hem tot eene nieuwe poging aan te moedigen want die verkiezingen hebben veel tegen standers van het monopolie in het parle ment gebragt. De onderwijzers aan de lagere school in Belgie klagen bitter over de ongeregelde betaling van hunne tractementen. Vele gemeentebesturen weigeren het bud get van onderwijs goed te keuren, komen daartegen in beroep bij den koning en trach ten op allerhande wijze eene beslissing op de lange baan te schuiven. Uit een bijzonder crediet heeft de rege ring onderhands een duizendtal mandaten doen betalen, maar toch zijn er nog velen onvoldaan. Voor het jaar 1880 ontving bij voorbeeld de onderwijzer van Belcele f 100 en hij moest hebben f 800. In sommige steden gaat het er nog er ger toe. Te Ronse is men opeljjk in op stand gekomen men heeft na beraadslaging Buitengewone vriendschap tusschen Zwe den en Duitschland, zoo zelfs, dat die beide mogendheden eene aliantie sloten in geval van oorlog met Rusland ’t gerucht daar van heeft bij het zweedsche volk een on- aangenamen indruk gemaakt. Volstrekte neutraliteit zoo redeneert men moet de politiek zijn der Scandi navische rijken. In verband hiermede is het de wensch des volks, dat de zweedsche regering open baar make of en in hoeverre het alliantie- gerucht waarheid is. De bataillons-oefeningen in Noorwegen die vroeger 40 dagen aanhielden, zijn door de wetgevende magt ingekort tot 5 dagen. het dienstjaar hebben betaald en het ver schuldigde van het voorgaande jaar ten vol len zal zijn aangezuiverd, terwijl zij boven dien, wanneer zij in gebreke blijven de pa tenten af te halen, telken reize, dat zij het vereischte patent of afschrift van dien aan de bevoegde ambtenaren niet kunnen ver- toonen, volgens art 32, par. 1 der wet van 21 Mei 1819, vervallen in eene boete van f 15,00. 6o. Dat ingevolge art. 29, par. 2 der wet van den 29sten Maart 1833 (Staatsblad No. 4) tot tegenschatters dezer Gemeente zijn be noemd 1. SJOERD H. ALKEMA, te Makkum. 2. JELLE H. KROONte Kimswerd. 3. AUKE M. AUKEMA, te Burgwerd. 4. AUKE POSTHUMUS te Tjerkwerd. Voorts worden de ingezetenen indachtig gemaakt, ten eersten: op de wijzigingen wel ke een der vrijstellingen van vrouwelijke be dienden, bij art. 5 der wet van 9 April 1869 (Staatsblad no. 59) hebben ondergaanen ten andere op die, welke in de twee eerste paragrafen van art. 27 der wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad no. 4) bij art. 7 derzelfde wet van 1869 zijn gebragt, zoomede op hunne verpligting om bij hunne bezwaarschriften ingevolge art. 1 der wet van 4 April 1870 (Staatsblad no. 49,) over te leggen een du plicaat van hun aanslagbiljetdattegen betaling van 5 cents, bij den Ontvanger verkrijgbaar is. Witmarsum, den 8 April 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd L. BRITZEL, De Secretaris E. JANSEN. ADVERTENTIEPRIJS: 50Cts. van 17 regels. Ver volgens 10Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Met genoegen heb ik de volgende zinsnede in Ons Noorden" van 12 April j.l. gelezen: V» ij begeeren, dat onze kinderen den God zullen leeren kennendien ons H. Geloof ons predikt: den levenden, den waren, den Drieëenigen God den Schepper van Hemel en aarde, aan VVien zij lof in alle eeuwig heid. Een anderen God erkennen wij niet". Mijn genoegen geldt de gecursiveerde woor den. Dat is nu duidelijk. Zoo kan er wer kelijk aan „alle gemodder” een einde ko men. Zoolang de tegenpartij alleen spreekt van Godvolhoudt, dat de wet verbiedt van Hem in de school te spreken, kan het misverstand niet ophouden. Maar laat men duidelijk spreken en schrijven. Van „den levenden waren God den Schepper van Hemel en aardeaan Wien zij lof in alle eeuwigheid”, van den God en Vader van alle menschenmag en moet de onderwij zer spreken en als zulk een „ronduit ver klaart het is onmogelijk over God te spie ken zonder de wet te overtreden”, dan geeft hij alleen een bewijsdat hij de wet niet kent. Deze is in dit opzicht volstrekt niet neutraaldat heb ik dezer dagen nog uitgesproken in ’t midden van meer dan 150 godgeleerden en niemand sprak dat te gen allen waren ’t hierover eens. Doch dat blijkt meer en meer de kwestie niet te zijn. Men wil niet een GodDien alle Christenen kunnen aanbiddenmaar men wil den God, „Dien ons H. Geloof ons prediktden Drieëenigen GodEen ande ren God erkennen wij niet”. Dat is dus niet de God zooals Jezus Hem zich voor stelde maar de God zooals Hij omschre ven wordt in de: „Belijdenis des Geloofs gesteld in het Concilium van Nieëenge houden in 325 na J. C.” en nog meer de Godvan Wien het heet in „den Geloofs- form en bekentenis des H. AthanasiiBis- schop van Alexandrië, geschreven in het Jaar na Christus Geboorte 333”„Het Algemeen geloove is dit: Dat wij den eeni- gen God in de Drieheid en de Drieheid in de Eenheid eeren”, met de bedreiging, die er aan voorafgaat: „Hetwelk zoo wie niet geheel en ongeschonden bewaartdie zal zonder twijfel eeuwiglijk verderven”. Dat is de kwestie. En zoodra dat nu maar klaar en onomwonden geschreven wordt De Oostenrijksche regering heeft gezegd, dat de opstand in de Balkan-gewesten on derdrukt is en zijom schoone oorlogs-lei te maken, nog 23 millioen florijnen noodig heeft. I!EKEM)MAKI\G. De BURGEMEESTER van WONSE- RADEEL brengt, ter voldoening aan het bepaalde in art. 41 der gemeentewetter algemeene kennisdat door hem op Zatur- dag den 22 April 1882 des voormiddags om 11 uur, in het gemeentehuis te Wit marsum, vergadering van den gemeenteraad is belegd, ten einde te beraadslagen en be sluiten over de hieronder vermelde punten. Witmarsum15 April 1882. De Burgemeester voornoemd L. BRITZEL. 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verhooging der bezoldiging van de onderwijzers en onderwijzeressen. 3. Ontwerp-besluiten tot af- en over schrijving op de begrooting dienst 1881. 4. Staten van oninbare posten wegens den hoofdelijken omslag en de honden be lasting over 1881. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders op het verzoek van den heer J. W. Maas te Makkum om afstand van gemeentegrond. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van verordeningen op het schutten van vee. 7. Kohieren van hoofdelijken omslag over 1882. PiiiLHirii] BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Wonseradeel, Gelet op de Resolutie van den heer Com missaris des Konings dezer Provincie van den 4 April 1882, le afd. A No. 378 (Pro vinciaal blad No. 58.) Brengen bij deze ter kennis van de In gezetenen lo. Dat de uitreiking der billetten en declaratoiren voor de beschrijving van de Personele Belasting en het Patentregt over het dienstjaar 1882 83 zal aanvangen in de maand Mei «lezes jaars, op den eersten dag na den voor deze Gemeente bepaalden verhuistijd, en dat met de wederinzameling daarvan acht dagen daarna een begin zal worden gemaakt. 2o. Dat evenwel hiervan zijn uitgezon derd de Patentpligtigen vermeld, onder Nos. 3740 van tab. 14 der wet van 21 Mei 1819 (Staatsblad No. 34, zijnde Slijters in Wijnen, Dranken en Likeuren in 't klein, Tappers, Kroeghouders en Koffijhuishou- ders, als aan welken door of vanwege de Ontvangers, zoodra mogelijk na den ingang van het dienstjaar en zonder de gewone be schrijving af te wachten een declaratoir zal worden bezorgd, hetwelk na verloop van drie dagen van hen weder zal worden af gehaald. 3o. Dat diegenen, welke bij het aanbie den of bezorgen der billetten of verklarin gen of ook bij het terughalen van dezelve mogten zijn voorbijgegaan of overgeslagen, zich in geen geval op zoodanig verzuim mo gen beroepen, maar integendeel gehouden zijn om de vereischte en behoorlijk inge vulde verklaringen vóór of uiterlijk op den 31sten Mei e.k. in te dienen ten kantore der Ontvangers, alwaar .de billetten ter invul ling steeds verkrijgbaar zullen zijn. 4o. Dat de Patentpligtigen van de ta bellen 7 en 16 (zijnde de Kramers, Vreemde Kooplieden en Schippers of directie voerende van Vaartuigen,') zoomede de Debitanten van Loterijbriefjes, voor zooveel dezelve hun beroep niet beginnen aan te vangen, ter bekoming van hun Patent aangifte be- hooren te doen ter gemeente-secretarie, vóór de Expiratie van den termijn voor de op- haling der gewone declaratoiren van Patent bepaald. 5o. Dat voor de Sub. 4o. gemelde Pa tentpligtigen, op vertoon der Kwitantie van de betaalde regten, dadelijk de patenten ver krijgbaar zullen zijn; wordende de Patent pligtigen vermeld onder Nos. 37—40 van tab. 14, bij deze tevens opmerkzaam ge maakt dat het patent overeenkomstig art. 2 der wet van 24 April 1843, No. 26, niet aan hen mag worden afgegeven dan nadat zij de helft van hunnen aanslag over het verstaan wij elkaar. Nu geef ik dadelijk toevan dien God mag de onderwijzer niet sprekendat verbiedt de wet en dan ligt het voor de handals men beweert„Een anderen God erkennen wij niet”, dat men in zekeren zin kan bewerendat op de Staatsschool niet van God gesproken wordt, doch men bedenke, dat men dan het volk misleidtwant dit meent ongetwijfelddat de bedoeling isdat er in ’t geheel van God niet gesproken mag worden. De „God der Wrake”, zooals Deze hier en daar in het Oude Testament wordt geprediktde „Drieëenige God” uit de dagen van Con- stantijnDien de Katholieke kerk van de vierde eeuw na Christus is gaan belijden en die door de Roomsch-Katholieke kerk en een deel der Hervormde kerk nog wordt beleden is de God der geloofsbelijdenissen maar niet de God Dien Jezus predikte. Nergens spreekt Jezus van een „God der Wrake”, van een „Eenigen God in de Drie heid en de Drieheid in de Eenheid”. Zoo jamen toone het aan. De Nederlandsche wetgever heeft sints 80 jaren in dit opzicht partij gekozen en is volstrekt niet neutraal. Hij wil dat de onderwijzer aan de kinderen des volks leereevenals Jezus, dat wij een Vader in de Hemelen hebben, die zonder aanneming des persoons alle menschen lief heeftZijne zon laat opgaan over goeden en boozen en voor alle berouwhebbenden een vergevend God is. Die dat nu een „God der neutraliteit” wil noemenmoet dat zelf wetenwij noemen het de GodDien het Evangelie ons predikt. Wie wil zeggen wij willen den „Drieëenigen God” aan de kinderen gepredikt hebbenook en reeds op de schoolmoet volkomen vrij zijn, om scholen op te richten waar dat onderwe zen wordtmaar hij zegge nietdat de onderwijzer om der wille van Godlooche naars den naam van God niet zou mogen noemen. Ook de Godloochenaar kan in volle vrijheid scholen voor zijne kinderen oprichtenmaar de onderwijzer mag om zijnentwil evenmin afwijken ter linker-, als om der wille van anderen ter rechterzijde. Nu is het dus duidelijk uitgesproken en men weet waaraan zich te houden. Doch men eindige dan ook met op zoo onhebbe- lijken toon te spreken van de voorstanders der Staatsschool. Laat ons elkander waar- deeren en vrij laten. Nog eene opmerking betreffende ’t geen in datzelfde No. wordt geschreven, omtrent de bevolking der strafgevangenissenIk heb gedachtin verband met het artikel „Bedenkelijke verschijnselen” aan „zware misdaden”, aan criminele vonnissen. Dat er meer cellulaire gevangenissen zullen ge bouwd wordenstaat in verband met het stelselom de celstraf meer te kunnen toe passen dat er tijdelijk meer plaatsen noo dig zijn in sommige huizen van arrest, zal wel mede toe te schrijven zijnaan de in voering der drankwetdie intusschen reeds het gunstig verschijnsel oplevert, dat de op brengst van het gedistilleerd, in de maand Maart merkelijk kleiner is en dat in de strafgevangenis te Leeuwarden waar soms 500 en meer gevangenen waren, op 1 April j.l. 395 aanwezig waren en 9 voor hun le ven, blijf ik een „bedroevend verschijnsel” noemenmaar er blijkt toch uitdat ik recht had van vermindering te spreken. M. E. van der MEULEN. 6 BOLSWARDSCHE COURANT p

Bolswards Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1