NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWAR» WDNSEBADEBL g DONDERDAG 27 APRIL. 1882. Een en Twintigste Jaargang. No. 17. IC VOOR Buitenlandsche Berigten. n a t 4 ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. n n n t k t o d n e- t- 't ie le k id, m- N.B. Het is het bestuur voornoemd ge bleken dat afgravers van terpen gravers van veenen, slooten en vaar ten nietdan na het Museum bezig- tigd te hebbenweten welke voor in de spaansche cortes zal weldra het vraagstuk van den parlementairen eed een onderwerp van discussie zijn. Door een lid der ministeriëele partij is n.l. voorgesteld de bestaande bepalingen op het afleggen van den eed, waarbij persoonlijke trouw aan den regerenden souverein en aan de grondwet gezworen wordt, zoo te wijzigen, dat personendie niet tot de catholieke godsdienst of die niet tot andere kerkge nootschappen behoorenkunnen volstaan met het uitspreken van een eenvoudige ver klaring. Deze hervorming zal door de con servatieven en door de senaatsmeerderheid bestreden worden. Daarentegen dringen de democraten en de republikeinen op de aan neming van het voorstel aan, opdatwan neer de eed van trouw is afgeschaftuit stekende democraten, zooals Montero, Rios, Salmeron ZorrillaMargallenz. hunne zetels in het parlement kunnen innemen. Aan de tegenwoordige regering zal het moeijelijk vallen iets meer dan een zeer geringe wijziging van het formulier te kun nen toegevenhoewel de meeste der mi nisters thans aan het bewindvoor de eedsaflegging geijverd hebben toen zij nog tot de oppositie behoorden. Tijdens de omwenteling (na den val van Isabella) en gedurende de regering van Amadeus was de eed afgeschaft. Het italiaansche blad Rassegna, het orgaan der duitsche alliantie, voerde onlangs weder een uiterst vijandige taal tegen Frankrijk. „Wij willen luidt het in een artikel, getiteld Italië en Frankrijk door onze wapenen en door die onzer geallieerden Frankrijk tot vrede noodzakenen wel tot een vrede die ons aandeel in de europesche beweging in de Middellandsche Zee weer geeft en die met onverbiddelijke onder drukking van nieuwe fransche ondernemin gen zooals die van Tunis en die tegen Duitschland in 1870, moet gepaard gaan.” Als voorwaarde eener goede verstandhou ding met Frankrijk stelt de Rassegna den eischdat Frankrijk en Duitschland vrien den wordendat het van de herovering van Elzas-Lotharingen en van den steun der italiaansche republikeinen afziet. Van zijn kant ziet Italië af van revanche in zake Tunis en Marseille. Naar men zegt heb ben de onderhandelingen tusschen Frank rijk en Italië over de schadevergoeding aan de Italianen te Sfax een gunstig resultaat gehad. Italië had verlangd, dat de schade loosstelling als een regt werd ingewilligd terwijl Frankrijk slecht onderstand wilde verleenen. Het tot stand gekomen verge lijk staat een vergoeding toe. Alle processen, hangende tegen hen, die de Joden mishandelden en plunderden, moeten met spoed gevoerd worden zegt de Czaar en hij meent dat Europa zal roepenbravo Waarom vaardigt hij niet een Ukazeuit, waarin wordt verkondigd, dat hij elke be- leediging en schade, den Joden aangedaan, afkeurt en openlijk verklaart dat deze met de Russen gelijke pligten en gelijke regten hebben Daar zou hij, de beheerscher aller Rus sen, beter aandoen en meer eer inleggen. Toch zijn er verschijnselen, die het ver moeden doen ontstaan, dat Alexander III eindelijk tot het begrip komt dat de Staats machine niet goed werkt. En de kroning van den Czaar Toen onlangs de Servische gezant dien Monarch vroeg„wanneer zal die plegtig- heid geschieden Ik vraag dat, wijl een gansche stoet van Balkan-Vorsten tegen woordig wenscht te zijn” betrok het ge laat van den waarlijk ongelukkigen Keizer en ’t antwoord was „er is nog niets vast gesteld 1” Waarom maakt hij zich zei ven niet ge lukkiger door zijn volk gelukkig te maken BERLIJN, 24 April. De Duitsche Bondsraad heeft met 36 te gen 22 stemmen het tabaksmonopolie aan genomen. Binnenlandsche Berigten. BOLS W ARD, 25 April. In tegenstelling van vroeger, toen men zelden hoorde van eene bekeuring, tenge volge het zoeken van kievitseieren en an dere, zijn er nu reeds in het kanton Bols- ward 38 personen bekeurd, door het zoeken op verboden landtot vermeerdering van het aantal kievitten en waterwild, is het zeker een beste maatregel, dat vele land bouwers en eigenaren van landen publiek maken, dat zij in hunne landen het zoeken van eijeren verbieden. Wat doet Europa? Het speelt is ’t antwoord. „Een franc het lot roept men in Frank rijk en waar niet? en prijzen van 100,000 en 50,000 francs.” Eén millioen brave Franschen koopen een lot en als de dag der loting voorbij is gegaan, stapt er een naar huis met 100,000 francs en 999,999 staan daar voor het aan- gezigt des volks met een langen neus. Ieder voelt het en vindt dat heel onplei- zierig. Alzoo geen loterijspel meer Wel zeker zou men zijn best niet doen om althans terug te krijgen wat verspeeld werd? Maar de gelukkige hij bewaart toch zijn schat! Hij neemt er iets af voor de eene of an dere loterij en dat kan hij immers ook ge rust doen. En hij trekt niets en hij loot weer en hij waagt op nieuw en hij ver liest ten slotte alles wat hij had gewonnen Von Bismarck komt weldra te Berlijn om eene pijp te rooken. Eene leelijke of Wie zal bet zeggenwant hij heeft zijn hart gesteld op de regie en als hij iets hartstogtelijks najaagt, is er gevaar. Hij wil in de eeste plaats pressie uitoe fenen op den bondsraad en dat gaat ge- makkelijker dan op den rijksraad. Ook heeft de kanselier de bondsregerin gen lekker gemaakt op den zakstuiver door de tabaksbelasting af te werpen. Saksen Weimar krijgt jaarlijks 1 milli oen een zesde van de begroeting! En daar er geen tabak verbouwd en wei nig tabak verwerkt wordtis dat millioen als ’t ware gewonnen geld. Maar zou het zeker zijndat de tabaks belasting aan Duitschland een batig saldo van 112 millioen gulden zal opleveren. Von Bismarck rekende dat uit, maar er zijn die van narekenen houden en deze schudden het hoofd. Wat de vergoeding van schadelijdenden betreft, een der voornaamste belangheb benden van Baden redeneert daarover aldus: „Bij ons hebben we meer dan 200 ta baksfabrieken met duizenden werklieden. Hoe zal het nu bij invoering van het mo nopolie gaan De fabriekanten en werk lieden zullen eene schadeloosstelling ver krijgen. Ja welmaar terwijl de meeste fabriekanten een ander bedrijf zullen zoe ken of het bedrag der vergoeding op rente zullen zetten blijft het de vraaghoe zal het met de werklieden gaan In de rijks- tabaksfabrieken kunnen ze niet allen ge bruikt wordenen misschien zien velen hunner nu reeds begeerig naar dat bedrag uitten eindenaar Amerika te kunnen verhuizen Voor ’t overige is von Bismarck nog al tijd bezig om hooge ambtenarendie zijne economische plannen niet goedkeuren, zacht jes de eene voor en de andere nauit het officiëele zadel te ligten. Die karakter heeft en zich niet voor hem buigtwordt geëclipseerd. Hij meent op die wijze sterker te wor den maar de stemdie versmoord wordt, is nog niet gansch en al dood. Er kan een tijd komendat zij zich weer laat hooren en dan met dubbele kracht. werpenuit de terpen of veenen enz. afkomstigaldaar bewaard worden. Ten hunnen behoeve en ook van an deren, die in het bezit er van komen, verwijzen wij naar den Catalogus van het Museum, aldaar voor 60 cent ver krijgbaar. Het Museum is dagelijks te bezigti- gen van 114 uur, echter des Vrij dags van 104 en des Zondags van 124 uur. Entree 25 cent. Op verzoek geven wij gaar ne aan het volgende eene plaats. LEEUWARDENApril 1882. Gedurende den zachten winter van 1881182 heeft het afgraven van terpen in Friesland op vele plaatsen voortgeduurd, en is thans bij alle de zoodanigedie reedszoo als men zegt„aan de snede" zijnin vollen gang. Men isin den laatsten tijd tot de ont dekking gekomen dat er terpen zijn die zeer oude sporen van het bewonen er van opleveren. Men heeft hierbij niet op het oog de gebakken steenen (de zoogenaamde oude Friesche moppen) en evenmin de ur nen, potten, beenen, ijzeren werktuigen enz. enz., met een woord alles wat men er uit opgraaft, maar iets anders. Het zijn de meestal regt opstaande palen, die ge woonlijk op groote diepten, meer of minder goed bewaard, zich vertoonen of die sporen van hun aanwezen in de koppen, de holten of in de nog in den grond stekende punten er van hebben achtergelaten. Men heeft die palen stekende in het maaiveld gevon den op Feitsma-tevp achter Huizum, en wel in zoodanige orde of rangschikking, dat zij kunnen gediend hebben, om daarop eene hut of kleine paalwoning te plaatsen. Ook kleine spitspuntige paaltjes werden aldaar op aanzienlijke diepte nog in den grond stekende gevonden. De terpen van Aalsum en Menaldum leverden ook palen, hetzij op zich zelven staande of in vierhoeken ge plaatst, niet liggende, maar regt opstaande in den grond, op. Men vestigt hierop de aandacht der af gravers van terpen en verzoekt medodeeling van de bevinding. Tevens vestigt men de aandacht er op om bij het vinden in terpen of veenen van meestal met dunne planken of schalen op gezette putten, die niet terstond digt te werpen, maar om eerst te onderzoeken of op den bodem zich geene voorwerpen daarin gevallen of geworpen, bevinden, alsmede om daarna het omkleedsel los te maken, te droogen en te bewaren. Doen zich potten of zoogenaamde urnen enz. op, dan zijn die door het lang verblijf in de aarde en door de meestal gebrekkige wijze, waarop zij gebakken zijn, zoodanig met vochtigheid doortrokken, dat zij bij aanraking menigmaal uiteenvallen. De beste wijze, om die er uit te nemen, is te trach ten, ze met de daaraan klevende aarde, voorzigtig, op eene plank of zode te zetten en ze op eene drooge plek, vrij van regen, en, zoo mogelijk, beschenen door de zon, te plaatsen. Na verloop van eenige uren verhardt zich de aardedeze laat los en de pot komt te voorschijn. Ook eerst dan wan neer de pot geheel droog is, onderzoeke men den inhoud zeer voorzichtig en drooge dien, zoo noodig. Vindt men munten, dan onthoude men zich zorgvuldig, om die te slijpen, om te zien van welk metaal zij zijn. Dikwijls toch gaat daardoor de waarde van het ge vondene voor den vinder verloren. Dringend wordt men verzocht, om het geen men in terpen of veenen vindt op te zenden aan het Museum van het Friesch Genootschap te Leeuwarden in de Ko ningstraat bij de Kanselarij aldaar, met opgave van de plaats der vinding van de hoogte of de dieptein verband met het zo- merpeil der provinciewaaropde grond soorten waarin enz., alsmede van den naam van den eigenaar en van diens woonplaats met opgave van den prijswaarvoor men het gezondene wil afstaantenzij men ver- kieze hetonder eervolle vermelding van den naam des inzendersaan het Museum te schenken of in bruikleen af te staan. Het Bestuur van het Friesch Ge nootschap van Geschied-, Oud heid- en Taalkunde, Mr. J. DIRKS. Jhr. Mr. F. J. J. van EIJSINGA. G. H. van BORSSUM WAALKES. Mr. J. G. van BLOM J.G.Zn. Mr. U. H1IUBER. Mr. W. B. S. BOELES. C. H. F. A. CORBELIJN BATTAERD. en daar staat hij met de 999,999 in ’t zelf de gelid. Dat is naar, maar dat is ook waar. Men zal zich nog wel herinneren de in schrijving, die een paar jaren te Parijs ge opend is door Felix Pyat om aan Berezowski den adsprirant-moordenaar van den Rus- sischen Czaar Alexander II, een eere-revol- ver aan te bieden. Die inschrijving met toelichtende dagblad-artikelen heeft Paty eene veroordeeling tot gevangenisstraf be zorgd, welke hem het land heeft doen ver laten. Thans is weder een dergelijke in schrijving geopend, zoowel te Parijs als te Lyon, om een eere-revolver aan te bieden aan een werkman, die op zijn patroon, wel ke zich niet had laten bang maken door een werkstaking, heeft geschoten. Niemand mag voor meer dan tien centimes inschrij ven en nu vindt men in de sociale bladen ingeschreven dooreen „petroleuse” een „vijand van het kapitaal”, een „hartstogte- lijk Chourineur” (een der personen uit de Mystères de Paris en dus genoemd, omdat hij veel hield van messteken te geven,) een „dooder van bazen,” „D en zijn wijf”(fe melie), „twee toekomstige beulen,” een „lief hebber van de galg” (voor anderen of voor zich zelf?) enz. Het bedenkelijkste is, dat zoo vele vereenigingen in de digst bevolkte centra van werklieden zich laten inschrijven en daarbij brieven van adhaesie zenden, die van een geest getuigen, waarvan in de naas te toekomst niet veel goeds te voorzien is. „Wat die ééne werkman gedaan heeft schrijft onder anderen een vereeniging in le Creuzot, zullen wij op een gegeven oogen- blik allen te gelijk, en bij de eerst volgen de omwenteling, die niet lang kan uitblijven, zullen wij de hoofden doen vallen van alle kapitalisten, die ons exploiteeren.” Een tweede schrikbewind dus in ’t ver schiet. Na de verdachten en den adel in 17801795 de verdachte werkgevers in Zou de familie Schneider in le Creuzot die aan tienduizenden werk en brood heeft gegeven en nog geeft en kerken, scho len en bussen van allerlei soort enz. voor haar werklieden heeft opgerigt wel on verstandig of slecht doen indien zijvóór hare, met zooveel opregtheid in ’t verschiet gestelde onthalzing, de fabrieken sloot voor zulk ondankbaar volk? Z. Emin. de Cardinaal Bonnechose, Aarts bisschop van Rouaan, heeft mede een schrij ven tot zij diocesanen gerigt over de in te voeren nieuwe onderwijswet in Frankrijk teneinde de ouders ernstig aan te manen het onderwijs hunner kinderen streng te bewakenaan de onderwijzers te zeggen dat zij hun kinderen tot Christenen willen zien opvoeden, en geen aanranding van den aan den godsdienst vefschuldigden eerbied te dulden. Verder wordt hun geraden het oog te houden op de boeken en lessen, en zich te vergewissen van hetgeen hun kinderen zien en hooren. Zoo de godsdien stige neutraliteit wordt in achtgenomen, en het onderwijs niet strijdt met dat der kerk, dan mogen zij hun kinderen zenden naar de gemeenteschool: mogt echter het onder wijs ongodsdienstig zijn dan moeten zij zoo mogelijk, hen naar een catholieke school zenden, tegelijkertijd tegen den onderwijzer een klagt indienende bij de bevoegde au toriteit. Is geen catholieke school onder hun bereik, dan wordt hun voorgeschreven hun kinderen te huis te houden, totdat de onderwijzer in kwestie is vervangen. Kloos terlingen, die onderwijs geven.kunnen en moeten voortgaan vóór en na de lessen een gebed uit te spreken, buiten de schooluren onderrigt te geven in den catechismus en de kinderen naar de kerk te geleiden. BOLSWARDSCHE COURANT i i I 5 i i i q e- 3- G 1 3- n I: e d it e j- s ‘S- u- LW a- a- m il- o- e- ir. '®4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1