NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD WONSERAÖEEL 1882. Een en Twintigste Jaargang. No. 22. DONDERDAG 1 JUNIJ. VOOR BINNENLAND. HIITKN I.ANI». ern- omgeven I>E VOOB H l VELOOZE klliH BI^ TE AHSTEItlMM. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Naar wij vernemenhebben zich reeds verschillende personen uit Holland aange geven ter mededinging aan den Kolfwedstrijd, welke den 23 en 24 Junij a.s. in de Socië teit „de Doele” alhier zal plaats hebben. Vele toezeggingen tot deelname kunnen zeer ze- BOLSWARD. Dreigde voor eenige weken het vertrou wen op den tramweg naar Sneek geheel ver loren te zullen gaan, de Pinksterdagen hebben bewezendat de aanhoudende ver beteringen door de Directie der Maatschap pij aangebragthet vertrouwen weder heb ben hersteld. Volgens de Sneeker Courant toch zijn in die twee dagen pl.m. 4200 pas sagiers vervoerd, Intusschende Czaar moet gekroond worden en ook in de oude hoofdstad, want de orthodoxe Russen meenen, dat een uiet- gekroonde keizer ook niet al de magt in wereldlijke en kerkelijke zaken heeft, wel ke de wijding hem toekent. Voorname firma’s van Moscou beginnen reeds te klagen over de groote nadeelen die de handel ondervindt van de verdrij ving der Israëlitische kooplieden. De vervolgingen van de Joden in Rus land hebben vooral te Berlijn diepen in druk gemaakt. Men vreest er zelfs, dat de Joden-hetze gevolgd zal worden door eene Duitschers- hetze. Men zegtdat heden een proefrid met de locomotief zal gehouden worden op den weg Bolsward—Harlingenom bij welsla gen de lijn met 1 Julij a.s. voor het pu bliek verkeer open te stellen. Na ’t geen ik in No. 20 schreef over de gezinnen waaruit de kinderen voortkomen die „haveloos” genoemd worden, wil ik nu een en ander meedeelen omtrent de „inrich ting” die in Amsterdam bestaat, welke zich ten doel stelt, zooveel mogelijk voor deze verwaarloosden te zorgen en de vruchten die dit werk der liefde draagt. Er bestaat dan sints het derde deel eener eeuw in onze hoofdstad eene school voor zulke kinderen. Zij is het middelpunt der inrichting.Het groote doel is daarheen de kinderen te lokkenze daar te houden, ze aan orde en tucht te wennen, ze te vor men en op te voeden. Voor gewone inrich tingen toch van onderwijs is dit kindersoort in den regel ongeschikt. Voor ’t meerendeel zijn ze geheel bandeloos, van gehoorzamen weten ze niets. Met ruwe vloek- en scheld woorden worden ze onder stompen en schop pen gedwongen zich aan de macht der ou ders te onderwerpen. Dikwijls komen er blootvoets sommige hebben nauwelijks kleeren aan. Maar vooral maakt ’t school verzuim, geregeld onderwijs uiterst moeilijk, ’t Is waar dit verzuim wordt in meerdere of mindere mate overal gevonden maar hoe ’t hier is, moge blijken uit de mededeeling dat het normale cijfer der ingeschrevenen 500 isdat er dagelijks niet meer dan 300 ter schole komen en ditin weerwil dat de onderwijzerstelkensnu hier dan daar, de ouders opzoeken. Wilt ge eenige oorzaken van het schoolverzuim weten A moest met garnalen en B. met lucifers loo- pen. C zegt: „ik heb pijn in de zijik heb de pleuros en D heeft oome begraven E heeft vodden gezocht, F boontjes uitgepikt, G veeren gestript en H verklaart: „Moeder heeft een beeneter, en ik moet haar helpen. En wilt ge eene proeve hoe een menschkun- dig bezoek soms goede vruchten afwerpt leest dan ’t verhaal van een morgenbezoek dat mr. Licher in de woning van P. brengt die in verscheiden dagen niet is gekomen. „Woensdag morgen, zoo deelt hij mede, wil de ik trachten hem weder te halen. Vóór 9 uur was ik aan de woning. Kloppen was onnoodig, daar de deur wijd openstond. Ik stapte binnen. Op den grond vond ik drie personen liggenelk op een afzonderlijke legersteded.i. op wat stroo met lompen. Midden in het vertrek stond een groote bak, waarin zich een bokje bevond. Niet lang had ik tusschen de slapenden gestaan, toen de moeder thuis kwam. Zij is weduwe en vindt baar onderhoud door het ophalen van aardappelschillenenz. Zij beklaagde zich bitter over den onwil harer zonen. Een gezonde 18-jarige knaap is voddenraper maar nu wil hij niet opstaan. De tweede is 15 jaar en verkiest niets uit te voeren. En de derde, (dien ik eigenlijk moest heb ben) zegt maar kortaf: ik wil niet naar school. Onderwijl werden de twee jongsten wakker. Ik sprak eenige hartelijke woor den tot den 15-jarige maar hij keerde mij brommende den rug toe. Mijn vriendelijke vermaning tot den jongste om op te staan, werkte op dat stugge gemoed ook al niets uit. Ik was op ’t punt om ’t op te geven, toen mijn oog nog eenmaal viel op den bok. Moeder zei ik is dit zijn bokje? Och! het arme dier heeft geen etenPiethebt ge hem gister wel eten gegeven En zoo ging ik voort tot en over den bok te spre ken. De juiste snaar was aangeroerd. In één oogenblik was Piet op de been en deel de mij allerlei zaken mee betreffende zijn bokjedat mij natuurlijk zeer veel belang inboezemde! Ik moet naar school, zeide ik en gij wilt immers niet met mij méégaan? Ja, hernam hijals ik maar brood heb. Moeder gaf een stuk brood en P. wandel de vroolijk aan mijne zij. Hoewel nog niet geregeldbezoekt hij thans beter onze in richting. Zijn bokje is nog meermalen het onderwerp van een gesprek tusschen ons maar nu kan ik toch ook met hem over ge wichtiger dingen spreken.” Het schoolonderwijs is voorzeker een hoofdzaak, maar toch is de verdere zorg, „God behoede Keizerin Maria, Keizer Alexander en de Keizerlijke kinderen In de treurige zaak der geldontvreem- ding te Doornik wordt gemeld, dat de Ame- rikaansche advocaat Goodhue, die sinds ge- ruimen tijd gevangen zit en tevergeefs bij de regtbank van Doornik tegen zijn arres tatie geprotesteerd heeft, van de beslissing dier regtbank in appèl is gekomen. Ver leden Dingsdag werd zijn zaak behandeld. Toen men zijn cel opende, vond men hem aan de vensterramen opgehangen door mid del van beddelakens, doch hij leefde nog en kon voor de regters verschijnen, die hem echter spoedig lieten wegvoeren en alleen zijn verdediger hoorden. Het resul taat was, dat Goodhue op vrije voeten werd gesteld, ’tgeen hem echter moeijelijk aan het verstand te brengen was, daar hij blijk baar aan geestverbijstering leed en zich door akelige visioenen omringd waande. Zijn verdediger bracht hem naar een hotel, waar men zijn herstel wil afwachten. Vol gens gerucht is de invrijheidstelling geschied op grond van onvoldoende formaliteiten, en zal hij later op nieuw gearresteerd worden. Volgens een later berigt is hij naar N. Amerika onder zeil gegaan. „De nieuwe wet voor Ierland zeide de heer Dillon in het engelsche parlement is een mengelmoes van verzoening en geweld en in hare uitwerking zal zij falen. „Houd u dus voorbereid op nieuwe woe lingen.” Hij verdedigde zelfshet „boycotten”, als het minste van de twee kwadenwaartoe het lersche volk, door de regering daartoe gesard de toevlugt moet nemen. Gladstone gaf den heer Dillon een stigeen scherp antwoord. Hij brandmerkte diens rede als „hart brekend” voor allen, die harmonie wensch- ten te zien heerschen tusschen de beide landen. Ge strengelijk geeselde de premier des heeren Dillon weigering om misdaden af te keuren en zijne verdediging van het „boycotten” eene onwettige zamenspan- ning om medeburgers te belemmeren in het uitoefenen hunner wettige regten en het naleven hunner wettige verpligtingen. Zij, die deze practijken vergoelijkten, maakten zich aansprakelijk voor de gevolgen. Wat de Regeering steeds gewild had, was, dat het lersche Voik zijn doel bereiken zou door wettige middelen. De gedragslijn, door den heer Dillon bepleit, daarentegen, zou leiden tot de vernietiging van alle persoon lijke vrijheid en tot een despotisme, geheel buiten de perken der wet. De engelsche pers bemoeit zich al zeer weinig met het nieuwe proces tegen het Duitsche Blad die Freiheit. Zij heeft er geen enkele letter voor over en acht het der moeite niet waard om de Regeering er attent op te maken, dat ver volging het beste middel is om publiek te maken wat men liefst geheim zou willen houden. welke aan deze kinderen besteed wordt, van zeer groote beteekenis. Ik schreef reeds dat velen aan kleeding niet zelden behoefte hebben. Welnu ook daarvoor wordt gezorgd. In December jl. zijn uit gedeeld aan hen die ’t trouwst de school bezoeken, 136 jongens- en 95 meisjeshemden, 101 paar wollen- en 64 paar katoenen sok ken, 9 kielen, 12 wollen en 50 katoenen borstrokken. 60 katoenen onderbroeken, 9 jurken, 11 baaien rokken, 23 petten, 10 bouffantes, 6 omslagdoeken en voorts nog zakdoeken, mofjes enz. Ook heeft mr. Ferin- ga aan zijn huis een klompennegotie, een negotie, ja, want hij verkoopt de klompen per paar voor vijf cents, omdat hij uitgaat van de zeer juiste stelling dat „watoznnfet verkregen wordt, niet wordt gewaardeerd.” Aan jongens, die goed opgepast hebben, en later op een ambacht komen geeft hij dik wijls een voorschot voor gereedschappen ’t welk zij althans gedeeltelijk in wekelijk- sche bijdragen teruggeven moeten. Zelfs voor velen moet voor eten gezorgd worden en zoo wordt er zomers driemaal in de week brood uitgereikt en in den winter Dings- dags en Donderdags voedzame soep. Soms hebben zij een feestje, eens zelfs een groote buitenpartijwaartoe een ruime gift van een onbekende het bestuur der inrichting had in staat gesteld. In rijtuigen van de Amsterdamsche omnibus-maatschappij reden ruim 250 leerlingen ’s morgens 10 uur naar den tuin van den heer J. v. d. Toorren aan den Zeeburgerdijk en ’s avonds 8} uur stapten zij weer uit bij de Raambarriére. Dien dag was er genoten. 120 van de oud sten wandelden met twee trommelslagers voorop en vaandels naar Zeeburg en ver maakten zich daar aan zee en teruggekeerd in den tuin namen ze deel aan de maal tijden en kinderspelen en opmerkelijk, zegt de verslaggeverwas hethoe schoon ge- wasschenbetrekkelijk netjes gekleed en dankbaar deze arme verwaarloosden waren. Deze arbeid der liefde draagt gezegende vruchten en verdient aller waardeering. Im mers met voldoening mag het bestuur er op wijzendat sedert het bestaan hunner inrichtingde bedelarij langs straten en op grachten veel verminderd is. Daarentegen hoevele van deze kinderen, die anders bijna zeker verloren zouden gaan, nemen nu eene eervolle plaats in, in de maatschappij. Flin ke werklieden en dienstmeisjes zijn er, die vroeger daar op de schoolbanken zaten. Drie zijn thans politiedienaren, twee onder officier een is geëxamineerd als eerste stuurman en heeft als zoodanig reeds ver schillende reizen gemaakt. Voorts zijn er velen geplaatst bij sigarenmakerssmeden, schuiermakers tafelmakers schoenmakers bakkers stukadoors mandenmakers enz. Waarlijk, dit zijn uitkomsten van groote beteekenis. Dat de uitgaven ten behoeve dezer in richting aanzienlijk zijn behoeft geen breed betoog. Het bedrag der jaarlijksche uit gaven is ruim f 6.500. De zoogenoemde vaste jaarlijksche contributiën zijn ongeveer t 2.900. Het tekort van 3 600 moet door giften gedekt worden. En wel is het eene bemoedigende ervaring, dat het Bestuur verklaren kandat drie en dertig jaren lang dit te kort werkelijk door bekende en onbekende vrienden is gedekt. Eere aan de edelendie dag aan dag te midden van deze verwaarloosden verkeeren, wier lust het is alzoo het verlorene te zoe ken en indien mogelijk te redden. Het Bestuur der inrichting bestaat uit den heer P van Eik mevrouw van Eik van Loon en Jonkvrouw A. Graafland. M. E. VAN DER MEULEN. Graaf Loris Melikoff ontvingnadat hij bij den Czaar op Peterhoff audiëntie had Ignatieff. Zou Melikoff nu Alexander’s goeden raad gever worden Dan mag Ignatieff wel den aftogt blazen. Dat de krooning van den Czaar een jaar is uitgesteld is nog niet zoo zeker. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Men zegt, dat de sultan van Turkije groeit in de Egyptische kwestie en alle hoop heeft dat men hem te hulp zal roepen. Hij hoopt nog veel meer. Voor den onderkoning heeft hij al een remple§ant en wel prins Halim, een prins van den bloede. Arabi-Bey verzet zich steeds tegen de FrarischEngelsche eischen en antwoordt op elke vraag tot hem gericht„ik doe niets zonder den sultan Frankrijk en Engeland zijn er bijzonder op gesteld, dat Europa aan hunne onbaat zuchtigheid tegenover Egypte geloove. Ze zullen op nieuw eene mededeeling over hun doen en laten ten aanzien van die kwestie aan de Mogendheden doen rond gaan en wenschen niets te doen, dan met volkomen goedkeuring van belangstellen den. Von Bismarck zegt men steunt in ’t geheim den sultan in zijne Suzereiniteits- regten, uit naijver jegens Frankrijk en En geland. De vrouwen, waarvan niet of weinig ge sproken wordt, zijn de beste wordt er wel eens gezegd. Onder deze behoorden tot nu toe de Deensche. Thans echter komen zij op het groote wereldtooneel met een adres, door 20,000 geteekend, in prachtige caleigraphie, met vignetten en randversiering bewerkt, ’t Ligt in een omslag van rood fluweel met zilve ren ornamenten, op de voorzijde prijkende met het gekroonde naamcijfer der Keizerin, vervaardigd uit paarlen. De hoeken en sluithaken van den omslag zijn van mas sief zilver in oud Noordschen stijl. Het adres ligt in wit satijn, bewerkt met zilve ren bloemen. Op het titelblad staatZa- riza Maria 1882, in gouden letters met ge kleurde ornamentatie. Het daarop volgend blad bevat eenige coupletten uit het Deensche volkslied „Dronuing Dagmar,” omgeven door zinnebeeldig teekenwerk. Het adres luidt aldus „Op den Kroningsdag, terwijl de juich- toonen der hulde rondom uwe majesteit weer galmen, gevoelen de vrouwen uit het land uwer majesteits kindsheid en jeugd zich ge drongen, Ruslands Keizerin een zigtbaar blijk harer liefde en toewijding aan te bie den. Wij hebben onze jeugdige, lieftallige prinses over zee zien heengaan, om haar lot te gaan deelen met dat des troonopvol gers van het magtige Rusland. De beste wenschen werden toen voor onze konings dochter geuit. „Herhaaldelijk heeft het oude Vader land zijne jeugdige prinses ontvangen als gevierde bezoeksterhet heeft haar geluk kig gezien als trouwe gade en liefdevolle moeder. Daarop zijn donkere, vreeselijke dagen gevolgd, waarvan de mare hier te lande in paleis en hut doordrong en de ge moederen met diepe smart vervulde. De Deensche vrouwen smeeken den Almagtige, op dezen feestelijken dag, de donkere wol ken, die over Rusland zijn zamen gedreven, te doen verdwijnen en uwe majesteit zijne genade en zegen te verleenen om voor Rus lands eere en heil werkzaam te kunnen zijn. Ja, God geve dat onze geliefde konings dochter, aan de zijde van haren hoogen ge maal, omringd door geliefde kinderen, als eene tweede „Dagmar” haren naam moge schenken aan de russische volksoverleve ringen voor zeer, zeer late tijdperken fr is BOLSWARDSCHE COLRAAT

Bolswards Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1