NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 80MWABÖ WWSBBAPEEI. I 1 I I J R ld r 1882. No. 23. Een en Twintigste Jaargang. VOOR GARIBALDI. DONDERDAG 8 JUNIJ. r 1 I '1 BIJBTBUWl^AlWn. 0 l ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. i I I I De aandacht van Europa is weer gerigt op een groot teeken des tijds. In Belgie is de „verkiezing” het politie ke menu, dat op elke tafel wordt gelegd. Frère Orbaneen der hoofdleiders van de liberale partij, heeft te Luik het woord gevoerd en gezegd „de geestelijkheid heeft een verfoeijelijken strijd gevoerd tegen de onderwijswet.” „Kieswet-hervorming is eeue noodzake lijkheid, maar zij moet beginnen in gemeen te en provincie.” „Herziening van de grondwet is op dit oogenblik eene onmogelijkheid.” „Dit kabinet is ook niet geroepen om de herzienings-kwestiën op te lossen.” Aan ’t slot zijner rede hield de minister eene lofrede op de belgische constitutie, die zeer werd toegejuicht. Ook de welsprekende Malou, aanvoerder der ultramontanen heeft in eene kiesver- gadering zijne denkbeelden ontvouwd en hij deed dit zeer openhartig. „Ons programma zeide hij is af schaffing der schoolwet van 1879 verwij dering van het ministerie van onderwijs herstel der diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan. „Wij zijn aan den vooravond van een beslissenden slag, dien wij, hoop ik, zullen winnen. „Onder de liberale partij is verdeeldheid en de leider daarvan Frère Orban bidt: „mijn God, bevrijd mij en mijne vrien den want wat mijne vijanden aangaat, daar zal ik zelf wel voor zorgen.” Werkstaking in N.-Amerika op groote schaal en blijkbaar georganiseerd. De ijzer-industriebij welke zij hoofdza- besuisdheid waarmede hij de regeering aan viel. „Vroeger schreef Figaro had die duivelsche Gambetta maar een teeken te geven, om een ministerie te verjagen nu behoeft hij slechts op de tribune te verschij nen, om Het ministerie vaster te doen zitten.” „’t Is het zelfde, maar anders om.” Het studenten-oproertje te Parijs heeft een staartje. Met 40 tegen 7 stemmen 23 leden bragten geen stem uit verklaarde de ge meenteraad van Parijs, dat de prefect van politie en zijne dienaren verantwoordelijk zijn voor de geweldige maatregelen op 27 en 28 Mei ten aanzien van de studenten genomen. De Prefect is alzoo door den raad bij ver stek veroordeeld. Alzoo weer eene Europeesche conferentie en dat wel om en over het oude Egypte ’t welk verjongd zich het hof zag gemaakt door de magtigen van Europa, die eer niet kon verdragen en achteruit sloeg. De verhevene portedie beweert dat zjj alleen gezag genoeg heeft om de verwarde Egyptische huishouding op stel te brengen, wil wel deelnemen aan de conferentie maar meent dat de zaken wel in ’t reine zullen gcbragt zijn als de heeren diploma ten zich naar Constantinopel begeven met langzamen spoed. Men zegt dat de gezanten der mogend heden aan dien wensch van de porte gehoor zullen geven. Wij moeten alzoo afwachten wat Der- wiech-pacha, de gevolmagtigde van den sul tan, te Caïro kan uitrigten. Hoe sterk is het leger waarover Arabi- Bey commandeert? Nominaal 18000 man. Vijf jaren geleden telde het 50000 man met 200 kanonnen en er is dus wel gele genheid tot werving en tot het wapenen van vrijwilligers. De eigenlijke oorzaak der ontevredenheid onder de Egyptenaren zit juist in de ver mindering van de sterkte des legerseen maatregel die uit bezuiniging doorgedreven werd door de Europeesche dwarskijkers in Egypte. Een groote menigte soldaten en officieren zijn daardoor broodeloos geworden en hon ger en oproer zijn tweelingen. ’t Zou intusschen Arabi-Bey weinig moei te kosten om in weinig tijds zijn leger te versterken met 10 a 12000 man. De vrede van Villafranca, die aan zoo- veler hoop den bodem insloeg, maakte geen einde aan zijne militaire operation. Hij ging naar de hertogdommen, om er de be weging ten gunste de vereeniging met Pië- mont te steunen. In 1860 zag duidelijk Italië den onver schrokken man naar zich komen. Hij rigtte op zijn eigen naam een corps op, om er mede naar Sicilië te trekken, waar een opstand tegen het bestuur van den koning was uitgebarsten. Den 5 Mei scheepte hij zich in bij Quarto met 1000 man op twee stoombooten, die hij in de haven van Genua had weggenomenhij landde zes dagen la ter bij Marsala, sloeg den 15den de Napo- litanen bij Calatafimi en bereikte den 27sten, na eenige merkwaardige gevechten, Paler mo, welke stad hij binnentrok. Hij heerschte er als dictator, maar de stad had nog een bombardement te verduren van het kasteel van Castellamare. Den 6 Junij sloot de koninklijke stadhouder Lanza een verdrag met hem en de onderwerping van het ge- heele eiland bood nu weinig moeijelijkhe- den meer aan. Met de verovering van Sicilië stelde Ga- rabaldi zich niet tevreden. Ook Napels wilde hij aan den kroon zijns konings toe voegen. Hij had zijn intogt te Napels te gen den 8en September aangekondigd, en hij kwam er ’s avonds van den 7den, na dat de Napolitanen met de steeds verder voortrukkende Garibaldianen op verschil lende punten gecapituleerd hadden. Nog leverden de troepen des konings eenige ma len slag aan de vrijheidsvrienden, maar zij werden geslagen. De bevolking te Napels riep Victor Emmanuel tot koning van Ita lië uit en Garibaldi legde toen de dictatuur neer en keerde den 9 November naar zijn eiland Caprera terug. Rome was nog niet vrij, „Rome moet ons zijn,” sprak hij, „Rome of de dood!” Ge- ruimen tijd zocht hij met behulp van zijn koning die stad meester te worden. Hij verklaarde zelfs er niet zonder hem te wil len heengaan. Maar van lieverlede begon nen de gematigde gevoelens bij hem te wij ken, en ten laatste gaf hij gehoor aan den raad van heethoofden, om ondanks de re geering zijns lands naar de eeuwige stad te trekken. In 1862 bragt hij een corps vrijwilligers bijeen en ging met hen op weg. ’t Was een korte en ongelukkige togt. Bij Aspromonte werd hij geslagen door Palla- vicine, den commandant der koninklijke troepen. In dit gevecht werd hij door een kogel zwaar aan den voet gewond en moest hij zich overgeven. Dr. Nélaton werd uit Parijs ontboden om den kogel er uit te halen. Garibaldi werd tot lid van het parlement gekozen, waar hij echter zelden verscheen en waar hij geen schitterend figuur maakte Nog eenmaal deed Garibaldi eene po ging om met zijne vrijwilligers Rome te bemagtigen. Het was in 1867. De onder neming mislukte evenzeer. De pauselijke troepen, versterkt met de fransche, sloegen hem bij Mentana. De chassepots van ge neraal de Failly. hadden hier „wonderen verrigt.” De afstand van Savoije en Nizza heeft hij nooit aan zijn regeering kunnen verge ven. In de laatste jaren, toen er voor Italië niets meer te veroveren viel, lag hij dan ook steeds met haar overhoop. Maar de koning in persoon bleef hem veel liefde toedragen, en ieder vergaf veel aan den man, die zooveel voor zijn land gedaan had. Het bezit van Savoije en Nizza, dat de fran sche regeering, tot loon van haar hulp aan den koning van Sardinië in 1859, zich ver zekerd had weerhield Garibaldi niet, Frank rijk in 1870 te hulp te komen in den oor log. Hij trachtte in Frankrijk een gueril- la-oorlog tegen de Duitschers te voeren, maar hij was niet gelukkig. Zijn roem ontleent hij niet aan zijne krijgsbedrijven op franschen bodem. (N. Rolt. Ct) ADVERTENTIEPRIJS: 50Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Garibaldi, de bevrijder van Italië door het zwaard, sterft en daags daarna neemt, op voorstel van de regering, de volksverte genwoordiging van Italië deze besluiten: „De zitting der kamer wordt ter eere van Garibaldi geschorst tot 12 Junij. „Italië zal rouw dragen gedurende twee maanden. „Het lijk van den afgestorvene wordt plegtig begraven op ’s Rijks kosten. „’t Volk zal daarbij vertegenwoordigd kunnen zijn door deputatiën. „Er wordt door het volk, gesteund door den staat een monument opgerigt voor Ga ribaldi. „Aan zijne weduwe en aan elk zijner kinderen wordt een pensioen toegekend van f 5000.” Al die voorstellen werden aangenomen met eenparige stemmen. En wat zegt het Vaticaan tegenover die indrukwekkende manifestatie Zou het den diepen zin, die er uit spreekt, begrijpen Gewis doet het dat, maar op de vraag „zal het nu tegenover den geest des tijds, die zulk een krachtig getuigenis gaf van waardeering der politieke vrijheid door den man te eeren door wiens zwaard Italië de vrijheid verkreeg met woord en daad het volk geven wat des volks is Zal het begrijpen dat het Vaticaan mag- tig is en zal blijven, als het toont de reg- ten des volks te kennen en te eerbiedigen? Een teeken des tijds in Italië, maar ook in Frankrijk. Naauwelijks was te Parijs bekend dat Garibaldi was overleden of de leden van de linkerzijde der kamer kwamen bijeen om de vraag te overwegen zal er ter eere van den generaal ook van de kamer eene manifestatie uitgaan Op die vraag werd het besluit genomen, dat een der leden van de kamer, de heer Tony Revillon, zich naar de president der kamer zou begeven en hem verzoeken eene korte rede ter nagedachtenis van den be vrijder te houden of het voorstel te doen tot schorsing der zitting. Wat de president antwoordde is niet be kend, maar even vóór de zitting was er groote agitatie onder de leden. De vraag: zal men het voorstel: „verdaging der zitting uit eerbied voor den doode” doen of nalaten? De stemmen waren verdeeld de een was er sterk voor de ander er even sterk tegen. Intusschen de heer Borriglione, afgevaar digde van Nizza, beklom de tribune, onder ’t gejuich van de gansche linkerzijde en vroeg het woord. „De orde van den dag!” schreeuwde men uit den ultramontaanschen en monarchalen hoek. De heer Borriglione sprak „Italië heeft een zijner beroemste zonen verloren een groot vaderlander.” „’t Is een Italiaan!” riep men van de regterzijde en daarop kwamen de hartstog- ten zoo in beweging en werd het rumoer zoo groot, dat de spreker wel vijf minuten moest wachten, eer hij kon voortgaan. Eindelijk vervolgde hij: „ik zou aan mijn pligt te kort doen, als ik hier niet het leed wezen der republikeinsche partij betuigde over den dood van Garibaldi.” En ik, zeide de heer Lanessan, wil alleen herinneren, dat Garibaldi aan Frankrijk, in zwaarwigtige omstandighedenden steun van ziin arm heeft verleend. Uit dankbaar heid voor die hulp stel ik voor de zitting op te heffen.” Van de linkerzijde toejuiging van de regterzijde afkeuring. ’t Voorstel van den heer Lanessan werd aangenomen met 301 tegen 146 stemmen. De fransche senaat bekrachtigde de be sluiten van de kamerdoor ook eenparig al de genomen besluiten goed te keuren. Gambetta’s aanval tegen het ministerie ter zake van de Egyptische politiek had een twijfelachtig succes. Was de Freicynet onvoorzichtigdoor Frankrijk eene al te nederige rol in den Egyptischen twist toe te denken Gam betta handelde onstaatkundig door de on- De telegraaf bragt het berigtdat de kluizenaar van Caprera niet meei’ in leven is. Hij is 1.1. Vrijdagavond te zes uur over leden. Zeldzame figuur zich niet bekom merende over de meening der wereld, niet vrij van de dolste begrippen omtrent de vrijheid heroïsch in den vollen zin van het woordmeer soldaat dan veldheer, die de regelen der strategie volgt en die misschien juist daarom een kroon verwierf voor zijn koning en die zich vervolgens terugtrekt gelijk Cincinnatus deed, even onbaatzuchtig en eenvoudig als deze. Wjj zullen uit dat leven zoo rijk aan afwisseling, zoo vol van gebeurtenissendie haar stempel gedrukt hebben op de wereldgeschiedenis, de hoofd monumenten bijeenbrengen. Garibaldi werd te Nizza den 4 Julij 1807 geboren. Op jeugdigen leeftijd trad hij in dienst bij de marine van Sardinië, waar hij zich spoedig om zijne kloekheid deed ken nen. Toen Mazzini in 1831 met het denk beeld der italiaansche wedergeboorte door de eenheid des lands toegang tot het volk had weten te vindenwierp Garibaldi zich op die gedachte met al het vuur zijner ziel. Betrokken in de zamenzwering van 1833, zag hij zich genoodzaakt de vlugt te nemen naar Frankrijk. Hij kwam behouden te Marseille aanwaar hij in zijn onderhoud voorzag door les te geven in de wiskunde. In 1836 begaf hij zich naar Zuid-Amerika, waar hij zijne militaire diensten aan Uru guay in den oorlog tegen Buenos-Ayres aanbood. Daar verrigte hij wonderen van dapperheid. Hij bleef er twaalf jaren. Ita lië had hij echter niet vergetenen toen in 1848 de tijding van de vrijheidsbeweging in zijn vaderland tot hem kwamzeide hij den Amerikaanschen bodem vaarwel. Bij zijne terugkomst in Italië was de beweging echter door de Oostenrijkers reeds zoo goed als ingedrukt. Karel Albert wees zijne diensten van de hand; de voorloopige Lom- bardijsche regering droeg hem nu wel het bevel op over hare vrijwilligersmaar het was te laat. Het volgende jaar trad Gari baldi in dienst der romeinsche republiek Daar handhaafde hij zich een tijd lang te gen de Franschen die Rome belegerden en bragt hij aan generaal Oudinot zware verliezen toe. Eindelijk bestormde de Fran sche generaal de stad en deze moest zich overgeven. Garibaldi verliet met 3000 man Rome, in den hoop van den vrijheidsoorlog in het noorden te kunnen voortzetten. In die hoop werd hij teleurgesteld. De Oos tenrijkers volgden hem allerwege op de hie len en ten laatste moest hij bij San Mari no het overschot van zijn corps afdanken. Hij zelf ontkwam met zijne vrouw en eeni ge volgelingen in den omtrek van Raven na waar zijne echtgenoote in het kraam bed stierf. Van stad tot stad vlugtende werd hij te Chiavari op last der Sardini- sche regering gevangen genomen. De keus tusschen den kerker en landverhuizing werd hem gelaten. Hij koos het laatste en trok naar Tunis, waar hij echter op het drijven van den Franschen consul niet toegelaten werd. Hij werd nu naar het eiland Mad- dalena gebragtwaar hij tot in 1851 ineen soort staatsgevangenschap bleef. Hij ver trok dat jaar op nieuw naar Amerika (New- York, waar hij kaarsenfabrikant werd,) ging van daar naar Californiëwerd scheeps kapitein en voer naar China en vervolgens naar Peru. In 1854 keerde hij terug naar Italië en kocht een deel van het eiland Caprera. Daar wijdde hij zich aan den landbouw totdat het jaar 1859 kwam, dat hem weer met hoop op eene betere toekomst voor zijn vaderland vervulde. Door de piemonteesche regering tot bevelhebber der Alpenjagers benoemdoverschreed hij den 23sten Mei de Tessinoelf dagen vóór dat de Fran schen, de bondgenooten, er verschenen. Zij ne overwinning bij Varese op de veel ster kere strijdmagt der Oostenrijkers bragt ge heel Lombardije in opstand. Garibaldi kwam evenwel sedert in een moeijelijken toestand, maar het hoofdleger der bondgenooten redde hem. .6, BOLSWARDSCHE COERAXT I 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1