NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOESWABP WWSERABEHE. i 1 1882. Een en Twintigste Jaargang. No. 27. VOOR DONDERDAG 6 JULIJ. PI ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 41 Het diploma voor bewaarschoolonderwij- zeres werd dezer dagen te Leiden verkre gen door MeJ. A. van der Peen. BHKENDMAKIXx. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WONSERADEEL Gelet op het bepaalde in art. 219 der gemeentewet Brengen bij dezen ter algemeene kennis, dat de rekening en verantwoording wegens de inkomsten en uitgaven van de gemeente en de dorpen over het dienstjaar 1881 he den aan den gemeenteraad is overgelegd van heden af, gedurende 14 dagen vooi’ een ieder in de secretarie der gemeente tor inzage zal voorliggen en tegen betaling der kosten in afschrift ver krijgbaar is. WITMARSUM, den 1 Julij 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. BRITZEL De Secretaris E. JANSEN. J AMERIKA. Hoewel Garfield’s moordenaar herhaal delijk gevraagd had, dat men hem klokslag twaalf zoude hangenwerd het 12,40 eer hij den beul het vooraf beraamde sein gaf om het valluik te openen. De doodstrijd moet zeer kort zijn geweest envoor zoo ver wij dat weten kunnenook niet zeer smartelijk. Op de mare van zijn dood juich te de menigte, dat, naar de Philadelphiasche correspondent der Times verzekert, hooren en zien rondom het schavot verging. Donderdag ontving Guiteau een ruiker van zijne zuster. Eerst weende hij bij ont vangst daarvan en de tranen, die hij stort te, waren, naar men wilde eerste sedert den noodlottigen dag te Washington. Maar zij werden spoedig gedroogd; tranenzeide Guiteau, zijn Gode en menschen beiden on waardig. Dan dicteerde hij een soort van testament in een brief aan zijn geeste lijken raadsman. De eigenaar van een geoctrooieerde vries- machine had een bona fide bod in klinken de munt gedaan voor het lijk. Hij wilde het laten bevriezen en het daarna tentoon stellen, ook als reclame voor zijn machine. Voorts beschikte Guiteau over de bouw stoffen zijner levensbeschrijving en gaf den wensch te kennen dat, zoo iemand zijn na gedachtenis wil eerenhij zulks doen kan door de oprigting van een gedenkteeken met dit opschrift: „Hier ligt het ligchaam van Charles Guiteau, vaderlander en chris ten. Zijn ziel is in de Hemelen.” Tegenover zijn bezoekers op Donderdag handelde de gevangene met de grootste en zonderlingste hartstogtelijkheid zóó zelfs dat men herhaaldelijk op het punt stond hen te verwijderen. Zijn oogen fonkelden, hij hief de armen ten hemel en vloekte zijn vijanden. De bitterste spotternijen wissel den zich bij hem af met godvruchtige kre ten en het roepen, dat hij „geïnspireerd” was toen hij de daad bedreef. Wat den ruiker betreft, men moest dien verwijderen, want men vreesdedat het gerucht waar heid inhield, dat de bloemen vergiftigd wa ren en dat men hem den dood toedacht van Adrienne Lecouvreur. Toen de heer W. Hicks, zijn geestelijke, hem Donderdag kwam mededeelen, dat alle pogingen om den president Arthur te be wegen gratie te schenken of om uitstel te verleenen mislukt waren, riep Guiteau uit: Dat is goed, dat maakt de zaak uit. Ik zou u willen verzoeken het schavot te on derzoeken en te zien, dat daar ook alles in orde is. Onhandigheden moeten niet kun nen voorkomen. Ik wil klokslag twaalf gehangen worden.” Daarna schreef hij het zoogenaamde tes tament. Zijn broeder en zuster gaven hun schriftelijke toestemming tot zijn beschikking over zijn lijk. Guiteau schreef ook een brief aan zijn advocaat Reedwaarin hij hem hulde en dank brengten hem uitnoodigt „mij in den Hemel te ontmoeten.” Guiteau at Donderdag met zijn gewonen eetlust. Des avonds was hij kalm en zeide, dat hij een goeden nacht tegemoet ging hetgeen waar was, want hij sliep goed, hoe wel bij tusschenpoozen wakker wordende. Ten zes ure opstaande, genoot hij ten half zeven een hartig ontbijt: biefstuk met aard appelen en eijeren. Hij zeide den kok, dat deze zorgen moest het diner precies ten elf uur gereed te hebben. Later kwam de heer Hicks, en dezen herhaalde Guiteau zijn ver zoek van den vorigen avond nopens het schavot en het uur der teregtstelling. De gevangene las hem nu een eigen gemaakt gedicht voor, betiteld Simplicity, or religi ous baby talk. Over negenen liep Guiteau op en neer in de kerkergangom ligchaamsbeweging te hebben. Het gevangeniskantoor was opge vuld met correspondenten en telegrafisten. Buiten begon een groote menigte te krioe len. Kramen verkochten koekvruchten enz. Ten tien uur vroeg Guiteau om een bad. Een groote tobbe werd naar zijn cel ge sjouwd en daarin stapte de gevangene, naar zijn bewakers zeiden, enkel om zich te ver strooien. Middelerwijl volvoerde de heer Hicks de hem opgedrongen taak, door het schavot te onderzoeken en zich te verge wissen dat alle maatregelen goed waren beraamd. Na zijn bad schreef Guiteau wat hij noemde zijn „Gebed op het schavot.” Hij weigerde zijn zuster te zien en maakte zich nu allengs voor de teregtstelling ge reed. Daartoe behoorde ookdat hij zijn toilet in orde bragt en de laarzen liet poet sen. Ten half twaalf vroeg hij om zijn middagmaal, dat hem terstond werd binnen- gebragt en dat hij met smaak nuttigde. Hij at een pond biefstuk, met gebakken aard appelen, een omeletmet geroosterd brood en dronk veel koffij. Na het diner had de heer Hicks een stichtelijk onderhoud met den gevangene, die te kennen gaf, dat hij gereed was voor het ergste en zich met vol vertrouwen tot God begeven zou. Ten twaalf uur werd Guiteau het dood vonnis in den kerker voorgelezen. Eén oogenblik werd hij zenuwachtig, toen hij de soldaten hoordedie het schavotplein aan den éénen kant vulden, terwijl 150 bevoor- regte toeschouwers den anderen kant inna men. Maar de zenuwachtigheid was niet van langen duur en weldra hernam Gui teau zijn gewone koelbloedigheid. Hij bor stelde zijn haren en onderhield zich vrije lijk met diegenen, welke hem omringden. Nagenoeg half één begon de optogt naar het schavot. Guiteau marcheerde kalm met geboeide armen. Eerst op de laatste schavottreden waggelde hij en moesten de cipiers hem bijstaan. De hoofdbewaker der gevangenis wenkte den aanwezigen toedat zij den hoed moes ten afnemen. De heer Hicks sprak een ge bed uit. Daarna hield hij Guiteau het handschrift voor van zijn eigen gebed. Guiteau las het voornu en dan een traan niet kunnende weerhouden. Nadat de laatste toebereidselen waren gemaakt, zeide Guiteau: „Ik wil u thans eenige verzen voorlezendie u mijn ge voelens moeten uitdrukken op den oogen blik dat ik de wereld ga verlaten. Op muziek gezetkunnen ze treffend worden gemaakt. Zij zijn de taal van een kind dat zijn pa en ma toebabbelt. Ik schreef de verzen van ochtend ten tien uur-” Guiteau zong toen op een droevigen toon: „Ik ga naar VadertjeIk ben zoo blij, dat ik naar Vadertje ga! Hallelujah Halle lujahIk ga naar Vadertje!” „Ik redde mijne partij en het vaderland! Hallelujahmaar zij vermoorden mij er voor, en daarom ga ik naar Vadertje! HallelujahHallelujah Er waren nog meer coupletten, In het midden daarvan werd het valluik geopend en was het doodvonnis voltrokken. beiden komen. Frankrijk weifeltde an dere mogendheden schijnen tegen tusschen- komst te zijnen de Sultan zegt alles is weder in orde in Egyptewaarom zoudt gij daar geweld gebruiken en zoo er ge weld moet gebruikt wordendan zou ik het moeten doen. Maar van wat de Sultan zegt of doet wordt weinig nota genomen. De mogend heden zijn, door hunne gezanten, in zijne hqofdstadbuiten hem vergaderd om te beraadslagen over wat er met een gedeelte van zijn gebied moet gedaan worden. De eens zoo magtigo Sultandie geheel Europa deed sidderenis nu wel klein ge worden. ENGELAND. Engeland heeft het druk tegenwoordig. Die vele bezittingen heeft, heeft vele be kommernissen, en zijne bezittingen zijn zeer veleen óver den ganschen aardbodem ver spreid. Voor het- oogenblik baren echter Ierland en Egypte de meeste zorg. In Ierland duren de moorden voort. In het graafschap Galway, waarin voor drie weken de grondeigenaar Bourke en de tot zijne bescherming medegegeven dragonder, korporaal Wallace, van uit een hinderlaag dood geschoten werdenzijn nu weder van achter eene muur een agent van een grond eigenaar en diens bediende op dezelfde wijze op klaarlichten dag vermoord. Dienzelfden dag werd een kuiper niet ver van Belford door twee mannen overvallendie hem het hoofd kliefden en zijn knecht zwaar verwondden. Bij deze laatste moord heeft echter de groote bijzonderheid plaats ge had dat een der moordenaars gevat is. Het Lagerhuis heeft Zaturdagavondtia eene onafgebroken zitting van (n.b.) 32 uren de scherpe artikelen van het wets ontwerp ter bescherming van leven en ei gendom in Ierland aangenomen. Engeland rust zich toe, om des noods handelend in Egypte te kunnen optreden. Maar waarom gunt men Egypte nietom onafhankelijk te zijn De nationale be weging die onder Arabi-pacha is uitge broken wil Egypte voor de Egyptenaren een eisch die zeker niet onbillijk isen ongetwijfeld gebillijkt wordt in Nederland dat tachtig jaren voor zijne onafhankelijk heid streed. Maar de Sultan zegtEgypte voor de Turken en de zes groote europesche mo gendheden Egypte voor de europeanen althans voor de europesche belangen. Zoo de vrije vaart op het Suez kanaal verzekerd iswaarbij alle volkenen in zonderheid ook Nederlandgroot belang hebbenzijn onze wenschen met Arabi- pacha bevredigd. Laat Egypte zich zelve besturen en de vreemden er buiten blijven. Welligt heeft Arabi’s toeleg eenige kans van gelukkendaar de zes mogendheden het niet met elkander en met den Sultan eens zijn. Engeland neemt de houding aan van met geweld in Egypte te willen tusschen- BOLSWARD, 5 Julij 1882. Naar wij vernemenzal de verkiezing voor een Lid van den Gemeenteraadin plaats van wijlen den heer Mr. B. J. de Kok plaats hebben op 1> i n g s (I a g den IS Julij u.s. BOLSWARD, 4 Julij 1882. Aan boord van de Stoomboot Makkum Sneek had heden op de reis naar Makkum, een passagier uit die plaats, slechts 18jaar oud de onvoorzigtigheid op den buitenrand der boot te gaanhoewel herhaalde malen gewaarschuwd om dit te laten, (verbieden, nog beter beletten ware beter geweest) volhardde hij in die waaghalzerijtotdat hij eindelijk in de nabijheid van het Ab- begasterketting in het water viel. De boot was in volle vaart, zoodat er eenigen tijd verliep voor men hem op het drooge kon brengen. Bij aankomst werd nog wel de hulp van Dr. Nieubuur ingeroepen, maar deze kon niet anders dan den dood con stateren. KKNNISGEVINO. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WONSERADEEL brengen bij dezo ter algemeene kennis, dat op den f) Juljj e. k., in werking treden de door den gemeen teraad op 22 April j. 1. vastgestelde veror deningen op het schutten van vee en op de helling en invor dering van schutgelden. WITMARSUM, 1 Julij 1882. De Burgemeester L. BRITZEL De Secretaris E. JANSEN. RUSLAND. In Rusland is het nog ellendig gesteld. Het volk verjaagt de jodenen de nihi listen sluiten den keizer in zijn paleis. Wederom zouden er in eene stad joden vervolgingen hebben plaats gehadde re gering zou echter het verspreiden van be- rigten deswege voo veel mogelijk tegengaan. De keizer durft niet dan met schrikken en beven zijn paleis verlatenen zelfs in zijn paleis is hij niet ten volle gerust, daar hij zijne omgeving niet vertrouwt Dezer dagen zijn te Petersburg wederom nihilisten in hechtenis genomen; onder hen bevinden zich een adelborst, zoon van den voormaligen president van het hoog militair geregtshof, een kolonel der artillerie en een majoor. Karakterstiek is het volgend berigt. „Dezer dagen stonden voor den krijgs raad te Petersburg teregt de majoor der gendarmerie Filimonoff en de kapitein van den staf Andrejoff, onder beschuldiging het verkeer van gevangen nihilisten met hunne partijgenooten begunstigd te hebben. Bei den wei den gedegeradeerd en naar Archan gel verbannen. Bovendien zijn 20 gendar men en 7 soldaten veroordeeld tot indee- ling bij strafcompagnieën voor 515 jaren. Van zes soldaten bleek dat zij nihilisten waren. Zij zullen waarschijnlijk nogmaals met de overige nihilisten teregtstaanin- dien het blijkt dat zij feitelijk aan de ter roristische beweging hebben deelgenomen. De ontdekking geschieddedoordien men bij de laatstgearresteerde nihilisten negen brieven heeft gevonden van gevangenen, die reeds lang waren veroordeeld. Thans mag geen gevangenbewaarder in de Peter- Paulsvesting meer een woord tot de arres tanten spreken. Zij zullen altijd door gen darmen en soldaten vergezeld zijn. Bed den stoelen en tafels zijn aan den grond vastgeklonken om te verhinderendat de gevangenen door op de muren te kloppen, met elkander in verbinding treden en de muren der cellen worden met vilt over trokken. Het gebruik van boeken is ver boden. Overigens worden nieuwe kazemat ten gebouwd, die reeds door grootvorst Ni kolaas zijn onderzochtom zich te verge wissen dat geen geluid door de muren kan dringen.” Welligt is de tijd niet meer ver, dat de gendarmen en de soldaten die de gevan genbewaarders bewaken, ook weder op hunne beurt bewaakt moeten worden. En waar vindt de Czaar dan ten slotte trouwe be wakers genoeg Het schijntdat het nihilisme onder de hoogere standen vele aanhangers wint. DUITSCHLAND. Von Bismarck en de grondwet zijn twee, die niet van harte zamengaanalthans de genegenheid schijnt niet van de zijde van den eersten te komen. Hij wil nu een bud get voor twee jaren aan het parlement in dienen dat tegen de grondwet is. Dit plan getuigt juist niet veel van de zucht, om met de volksvertegenwoordiging veel in aanraking te komen. Von Bismarck is zoo de rheumatiek hem niet plaagtbest van humeurmaar over tegenwerken en tegenspreken kan hij niet best, en dit heb ben de volksvertegenwoordigers in den laat- sten tijd nog al eens gedaanvan daar dat hij in de conversatie met deze geen pleizier meer heeft. BOLSll UiDSCIIIi COIBAXT q ^1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1