NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 8OLSWAHB WONSERA0JEJEI. 5 II I kl J u tl I J 1882. No. 28. Een en Twintigste Jaargang. t DONDERDAG 13 JULIJ. VOOR BUITENDAM». lil ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. «I !- ri n i 1 |l id na hij ich tr its >n Ie r naren werklieden en bedienden den ze gen der Zondagsrust te doen ervaren. M. E. van der MEULEN. vel tot Arabi-pacha gerigt door zijn Suze- rein Abdul-Hamidmaar de pacha heeft geen lust aan dit uitstapje naar Konstanti- nopel. Hij heeft nu bepaald geweigerd naar de turksche hoofdstad te vertrekken, maar de redenendie zijne weigering moeten goed makenvinden niet het minste geloof. In de heenreis zelve heeft hij geen be zwaar maar aan de zekerheiddat hij zal terugkeeren gelooft hij niet. Voor de securiteit blijft hij daarom maar te huis. om zich wat te verzetteneen wandelrid deedis een revolver-schot gelost. Hij bleef ongedeerd, en toen men den man, ’t was een Montenegrijn, vroeg -waarom hij Z.H. wilde doodschietenantwoordde hij zeer bedaard: „ik heb mij vergist en meen de op Arabi-Bey te mikken.” ’t Kan wel waar wezen maar in zulke dingen is wat meer voorzigtigheid toch hoogst wenschelük. ’t Vergis kon uitgekomen zijn als de on derkoning goed en wel dood was Caïro en Alexandrie zijn, om den ande ren onderhevig aan paniek. Van de eene plaats telegrafeert men da gelijks naar de andere en zelden wat goeds en dan verkeert de bevolking in angst. Zoo telegrafeerde de fransche zaakge lastigde te Alexandrie aan den franschen consul te Caïro: „een bombardement is op handen. Breng het archief in veiligheid. Vergemakkelijk het vertrek der franschen, die er ten uwent nog zijn en denk voor u zelven om een goed heenkomen.” Die depêche werd aangeplakt en zie, weer eene paniek. De elfde gelooven wij. De turksche president-minister blies den aftogtof welligt naauwkeuriger gezegd de sultan, die ook in benaauwdheid begint te komen, liet dien blazen. Eene groote gebeurtenis is het niet, want de groote heer zegt: Allah is groot en groot ben ik na hem. Z. M. regeert alleen. De forten van Allexandrië aan de zee zijde zijn vijf in getaldrie bestrijken de groote haven en door twee wordt de noor- derhaven verdedigd. Twee van de eerst- bedoelden, en wel Gabbari en Mex, wer den gewapend onder het oog der Europee- sche admiraalsen het planten van nieuw geschut op die forten heeft den toorn van lord Seymour opgewekt. Intusschen staat de kracht van de Egyptische kanonnen ver re beneden die van het geschut op de Eu- ropeesche eskaders. De kanonnen van Arabi, waaronder sommigen zonder affuit, hebben een dragt van 3000 meterof 5000 meter minder dan de kanonnen der pantsersche- pen, 43 op de engelsche en 28 op de fran sche. Aan boord van de engelsche en fran sche schepen bevinden zich 5240 man (3800 en 1440). Egypte heeft ook een vloot twee oude houten fregatten, een adviesjagt, een wachtschip te Port-Saïd en dertien trans portschepen. Indien een der Parijsche correspondenten van de Köln Ztg. goed is ingelicht, dan heeft admiraal Conrad in last gekregen de haven van Alexandrië te ver laten, als de engelschen de forten beschieten. De fransche vloot, door de andere europee- sche schepen gevolgd, zal dan naar Port- Saïd gaan om het Suez-kanaal te beschermen. „Kom even over!” dat was eerst een vriendelijk verzoek en werd daarna een be- der Zondagsrust, Dr. Hofstede de Groot, haalt in de toespraak, door hem in de eer ste vergadering gehouden, merkwaardige proeven aan, van welke enkele hier een plaats mogen vinden. Zoo schreef Palmerston, die tot in Imo gen ouderdom onvermoeid werkzaam bleef, „zijn frischheid van geest toe aan de Zondags rust die hij altijd in acht had genomen” en de tegenwoordige hoogbejaarde Gladstone, president-ministerverzekert even stellig „ik werk op Zondag nooit”, terwijl zijn ambtgenoot John Bright, in eene rede over de Zondagsrust zeide „Het karakter en de vastheid van ons volk evenzeer als de vooruitgang der natiën, hangen, meen ik, voor een goed deel af van de wijze, waar op de rustdag, die bij uitstek voor de be hoeften der menschheid berekend schijnt, wordt gebruikt”. De groote geschiedschrij ver Macaubay zeide, als lid van het Engel sche parlement, over dit onderwerp: „Of schoon wij reeds eeuwen lang, één dag van de zeven onze rust hebben genomen, staat het vast, dat wij er niet armer door zijn integendeel, wij zijn er rijker door gewor den. Die dag van rust is geen verloren dag. Als de arbeid is gestaakt, als de kar stil staat in de loods, als de Beurs in een doodsch zwijgen is gedompeld, als de rook der schoorsteenen niet langer opstijgt in de luchtdan wordt er een werk volbracht, dat even belangrijk is voor den rijkdom van het landals al het overige wat er plaats heeft op de allerdrukste dagen der week. De menschdie voortreffelijkste van alle machines herstelt en vernieuwt zijne krachten, terwijl hij rust van den ar beid en des Maandags keert hij naar zijn werk terug met helderder geest, met nieu wen lust en met geheel verjongde krachten”. Wilt gij een paar voorbeelden uit den arbeiderstandwaardoor op treffende wij ze bovenstaande getuigenissen van geleer den en staatslieden worden bevestigd, laat ik dan nog ’t volgende mogen aanhalen. In 1872 vereenigde zich een drietal werk lieden te Chenée in Belgietot het drij ven eener glasblazerij voor eigen rekening Bij ondervinding kenden zij den vloek van den Zondagarbeidzij besloten dien af te schaffen. Dit ging niet zonder stoffelijk nadeelhunne vroegere patroons evenals alle glasfabrikanten in wijden omtrek, hiel den aan de oude gewoonte vast; daar werd de oven nooit kouddaar ging het werk ongestoord voortaltijd voort. Maar na eenigen tijd, bleekdat de arbeiders in de nieuwe fabriekdie Zondagsrust in acht namen, met meer opgewektheid, met meer krachtmet meer ijver ook, hun moeilijke dagtaak volbrachten. De mededinging, die eerst onmogelijk scheenwas wél vol te houden. En toen kort daarna eene daling in de glasprijzen aan de omliggende fabrie ken groote schade veroorzaakte en hen zelfs dwong den arbeid te stakenkonden de H.H. Amiable en Co. hunne zaken voort zetten niet alleenmaar kwam hunne fabriek in steeds grooteren bloei. In papierfabrieken heeft men dezelfde ondervinding opgedaan. Deze werdentot voor weinige jaren, tot die inrichtingen ge rekend voor welke staking van de werk zaamheden op den Zondag eenvoudig eene onmogelijkheid was. Een enkele fabrikant in Normandië beproefde evenwel zijn werk volk de Zondagsrust te laten en de zaak ging er even goed om. Anderen in 't zui den van Frankrijk volgden. Weldra werd op eene groote vergadering van papierfabrie- kanten te Neurenberg door de 124 aanwe zigen besloten aan den Zondagsarbeid een einde te maken. Het bovenstaande zij voldoende om de aandacht der lezers van dit blad op de vereeniging te vestigen waarover ik schreef en de zaak die zij voorstaat, Mochten ve len zich gedrongen gevoelenzich bij haar aan te sluiten en zoodoendeook do’or on ze medewerking, eene volksovertuiging zich meer en meer vestigen, die niet anders dan heilzaam werken kan en die voor de regee- ringvoor maatschappijen, voor fabriekan ten voor alle werkgevers een aansporing wordeom zooveel mogelijk hun ambte- Een heftige polemiek is ontstaan tusschen de ultramontaansche Germania en von Bis- marck’s orgaande Nordd. Allg. Zeitung. Het ultramontaansche hoofdorgaan heeft de duitsche regeering beschuldigd van het op leggen van de straf van Tantalus aan de catholieke kerkdaar zij geen uitvoering geeft aan de nieuwe-poliliek-kerkelijke wet, houdende afschaffing van eenige bepalingen der Meiwetten. In het antwoord, door het offieiëele blad hierop gegeven, wordt betoogd dat de rijkssubsidieaan de geestelijkheid weder toegekend, het accrediteeren van een gezant bij het Vaticaan en de vrijstelling van de staats-examina aan de seminaristen verleend, genoegzaam bewijzen den goeden wil der regeering. Wil de romeinsche curie werkelijk den vrede, dan moet zij, volgens de Nordd. Allg. Zeitung hiervan op ande re wijze doen blijken dan door „theatrale ontboezemingen gelijk zij tot dusverre ge daan heeft. Thans is het aan de curie voor stellen te doen; de regeering verwacht ze. Maar wat de begenadiging van mgr.. Mel cher en mgr. Ledochoviski betreft, nooit zal een minister aan den koning (van Pruis- sen) voorstellen aan de van hun ambt ont zette Aartsbisschoppen van Keulen en van Posen gratie te verleenen. De dood heeft een Rusdie eens door zijne oorlogzuchtige taal het politieke Eu ropa in beroering bragthet zwijgen op gelegd. Skobeleff, de generaal die oorlog tegen Duitschland predikte stierf tengevolge van eene beroerte. Voor hem die er meer van weten wil, voegen wij er bij dat de beroerte werd veroorzaakt door te sterken aandrang van het bloed in de aderen van het regterbeen waardoor eene breuk ontstond van de vena femoralis. Wie zou de „hooggeplaatste” zijn wiens naam gevonden werd onder de revolution- naire proclamatie door de russische politie in beslag geromen Niet onduidelijk wordt te kennen gege ven dat welligt bedoeld wordt grootvorst Nicolaas Constantinowitsch broeder van Czaar Alexander II en dus oom van den regeerenden Czaar. De vader van dezen grootvorstgrootvorst Konstantijn heeft onlangs ontslag genomen als admiraal der vlooten dit ontslag werd uitgelegd als ware hij in ongenade gevallen. Het voorstel van Gladstone om in de toepassing der dwangwet voor Ierland geene nachtelijke huiszoeking door de politie toe te latentenzij de zekerheid bestond dat een geheim genootschap vergadering hield, is, gelijk wij reeds gemeld hebben,verworpen. De meerderheid wilde, dat de politie ook bij nacht de bevoegdheid zou hebben welke haar bij dag is toegekend en de mededee- ling van Gladstone dat hij in dezen ge houden was door eene belofte aan de Ieren, baatte niet. Alzoo Gladstone leed eene nederlaag en gaat niet heen. De conservatieve partij was dadelijk ge reed om naar de verlaten portefeuilles te grijpen en is nu zeer teleurgesteld. „Uw geestdriftja opgewondenheid roept een liberaal blad de behoudslieden toe is die van eene hen over één kui kentje De Parnellieten hadden het ministerie die nederlaag kunnen besparen maar zij ver lieten het lagerhuis vóór de stemming. „Dat was wordt tegen hen gezegd Een schrede voorwaarts in de goede richting. In No. 49 van 1881 dezer Courant schreef ik een artikel over „De Zondagsrust”, naar aanleiding der negen overdreven stellingen van Dr. M. te Utrecht en der oproeping van Dr. C. P. Hofstede de Groot te Gro ningen aan allen van wat stand of richting, van wat kerk of genootschap, om hem ee- nig bewijs te zenden van instemming met zijn voorstel om in het voorjaar van ’82 eene vereeniging op te richten, tot bevor dering van „de Zondagsrust”. De wenschen van Dr. M. o. a. „Bepaald verbod van dienst op alle post en telegraafkantoren verbod van vervoer aan alle openbare en bijzondere middelen van vervoerverbod van verkoop ook van geringe eetwaren verbod van vuur zelfs, anders dan om ver trekken te verwarmen” enz., dit alles is onuitvoerbaar, maar aan de oproeping van den Heer de Groot is door zeer velen in den lande gevolg gegeven en opden28sten April jl. is te Utrecht kunnen gehouden worden De eerste algemeene vergadering der Nederlandsche vereeniging tot bevorde ring van Zondagsrust. Wel was ’t te ver wachten, dat zij die in bepaalde richting ook tevens voor Zondagsheiliging willen ijveren, zich niet zouden willen vereenigen met de beginselen dezer vereeniging, die allereerst wil „bewerken dat de Zondag voor zoovelen mogelijk een rustdag kan zijn”, terwijl zij de zorg voor heiliging van dien dag, op zich zelve zeer wenschelijk, wil overgelaten hebben aan bijzondere per sonen en kringen, toch is ’t een verblijdend verschijnsel dat mannen van allerlei stand en richting, op staatkundig en godsdienstig gebied, zich vereenigd hebben om gezamen lijk te ijveren voor dit gewichtig volksbe lang. Dit blijkt al dadelijk uit de zamen- stelling van het hoofdbestuur, dat bestaat uit de volgende personen Dr. C. P. Hof stede de Groot, Hoogleeraar te Groningen S. H. Buijtendijk. Pred. te Ysselstein, on dervoorzitter, J. R. Steinmetz, Majoor v. d Prov. Staf te ’s Gravenhage, Penningmees ter, P. M. Keller van Hoorn, Pred. te Dord recht, Jhr. Mr. M. J. Schuurbecque Boeye, Pres, der Reehtb. te Zierikzee en H. P. Schim van der Loeff, Pred. te Gouda, Se cretaris. De vereeniging wil het onbereik bare niet, zij heeft het doel dat zij zich voorstelt en de middelen om het te berei ken in de weinige volgende artikelen za- mengevat Egypte kost Europa geld. Heeft Engeland reeds millioenen uitge geven voor oorlogstoerustingen ook de fransche regeering vroeg van de kamer on geveer 4 millioen om daarmede de voor- zorgmaatregelen te betalen, waartoe Frank rijk door Arabi-Bey c.s. gedwongen werd. Die maatregelen bestaan in het zeewaar- dig en bombardeervaardig maken van eeni ge oorlogschepen terwijl een gedeelte der vloot, voor zes maanden op voet van wape ning moet worden gebragt. Arabi-Bey heeft den arbeid aan de ves tingwerken van Alexandrie doen staken, en de engelsche admiraaldie verstaanbaar der spreekt dan de conferentie heeren en van wien men gelooftdat bij doen zou wat hij dreigdeliet de lontwaarmee Janmaat aan ’t kanon stond, weer opbergen. Tot hoe lang Jawie weet dat, maar zeker is het dat hij nog meer te vragen heeft. Op den onderkoning die Art. 1. De Nederlandsche vereeniging tot bevor dering van Zondagsrust stelt zich ten doel. a. de volksovertuiging te versterken aan gaande het hoogbelang van Zondagsrust voor ieder in het bijzonder, voor het huis gezin en voor de maatschappij. b. te bewerken, dat de Zondag voor zoo velen mogelijk een rustdag kan zijn. Art. 2. De vereeniging tracht haar doel te be reiken door a. het uitgeven van geschriften b. het doen houden van voordrachten c. alle andere wettige middelen, die aan haar doel bevorderlijk kunnen zijn. Art. 4. Leden der vereeniging zijn allen, man nen en vrouwen, die tot bovenstaand doel willen medewerken, en zich verbinden tot een jaarlijksche contributie van minstens 50 cts. Men ziet de eischen zijn bescheiden, de contributie is niet te hoog. Ook uit de stad onzer inwoning is reeds een drietal burgers toegetreden en ik twijfel niet of meerderen zullen volgen, want al mogen ook hier des Zondags fabrieken en werkplaatsen geslo ten zijn en zeer velen daardoor hun Zon dagsrust genieten kunnen, toch zijn ook hier eenigen daarvan verstoken en is het van algemeene bekendheid, dat in ons va derland duizenden zijn, die de heerlijke ver- frissching van de Zondagsrust al te vaak moeten missen én daardoor in hun eigen gezin bijna vreemdelingen zijn. Vraagt men naar de gunstige gevolgen ROLSWARDSCHE COURANT 3 i 3 t t jh m 3d er m ft.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1