NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD s 'I I BOESWARO 4 WONSERABERÏ. 1882. No. 29. Een en Twintigste Jaargang. WAT DE ROMAN MOET ZIJN. C DONDERDAG 20 JULIJ. WOENSDAG 26 JULIJ E.K. VOOR Pi BIITEVLIAD. ;$xxxxxxxxxxaxxxxxxx$ t misschien ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ALEXANDRIE, 17 Julij. (Reutertelegram.) In een brief van Ragheb-pacha aan ad miraal Seymour wordt gezegd dat Arabi 1 9 ’t Spreekt van zelven dat de dagbladen eiken dag verhalen van het bombardement van de gevolgen dier ontzettende strafoefe ning en van de moord- en brandtooneelen waarvan de ongelukkige stad het slagtoffer is geworden, het een en ander opdisschen, maar ook, dat in die verhalen dikwerf te genspraak heerscht. Het een kleurt te veel het andere niet genoeg en daar de schrijvers niet alles met eigen oogen kunnen gezien hebben, moeten zij afgaan op geruchten, die dikwerf meer of minder juist, ja wel eens verdacht zijn. Een waarachtige beschrijving van de ver schrikkelijke gebeurtenissen te Alexandrie zal zich nog wel eenigen tijd laten wachten. Intusschen zullen wij onder het buiten land eenige mededeelingen uit en over de ongelukkige stad opnemen. Zij zijn zoo belangrijk, dat onze lezers die wel niet met genoegen zullen vernemen, maar er toch kennis van moeten nemen, om zich eenig denkbeeld te kunnen vormen van de groot heid der ellende waarin de stad, met hare 200,000 inwoners is gestort. Gelukkig kunnen wij deze bombarde- ments-beschrijvingen eindigen met de tij ding uit Londendat men te Alexandrie weer op de straten kan wandelenzon der gewapend geleide, dat de Arabieren de Europeanen weder beleefdgroeten, dat ieder met eene witte vlag op straat verschijnt en dat er in de winkels weder verkocht wordt. Ook het afbranden van huizen, begint tot zijn einde te komen en nieuwe brand stichtingen heeft men niet te betreuren. De roman heeft en moet hebben esn ei gen afzonderlijk gebied, met niemand ge deeld en door niemand aangerand. Hij moet ook zijnerzijds naar geen ander gen re in de letterkunde de handen uitstrekken. Hij heeft genoeg op zijn eigen terrein te doen om geen koloniën te begeeren. Laat ons zien wat de roman is, niet zoo zeer in zijn historische beteekenis als wel naar onze tegenwoordige opvatting, den aard en het wezen van dezen veelomvat- tenden vorm der letterkunde. De roman is het drama op ’t papier, dat is de afbeelding van het leven zooals zich dit onder den drang van omstandigheden en den schok der karakters voordoet, be keken door een man van smaak en talent die geleerd heeft tusschen goed en kwaad, schoon en afzichtelijk, wijs en dwaas te onderscheiden. Omdat er voor den mensch niets belangwekkender bestaat dan het le ven en de kunst, is de roman als de ver- eeniging van deze beide, terecht het troe telkind van het algemeen. Doch onmiddehjk voelt ook ieder, hoe gevaarlijk de roman kan worden voor goe den smaak en zedelijkheid, hoe omzichtig een schrijver, die zich op dit terrein be weegt, moet wezen. Een roman, die de verbeelding overprik kelt, is een kwaadaardige ziekte, vaak een epidemie, die een geheel geslacht ten ver- Sommige Belgische bladen hadden hun verwondering te kennen gegeven, dat de regeering niets liet hooren om de familien der in Egypte vertoevende Belgen eeniger- mate over het lot der hunnen gerust te stellen. De Moniteur zegt in antwoord daarop, dat „de familien” harerzijds niets hebben laten hooren, waaruit van ongerustheid bleek. Niettemin heeft de regering niet stil gezeten. Haar consuls zijn, gelijk al tijd, geheel ter beschikking geweest der Belgen die hun hulp inriepen, en boven dien, toen de zaken in Egypte een ernstig aanzien kregen, heeft de regering tot de Nederlandsche het verzoek gerigt om de Belgen toe te staan gebruik te maken van het vaartuig, door haar uitgezonden, om de Nederlanders te halen. De Nederlandsche regering heeft dit met de meeste bereid willigheid vergund, Te Parijs vinden nihilistische manieren navolging. Op den dag van het stadshuis-feest, het feest der inwijding van het gebouw, vond men in verschillende gedeelten, vooral in het centrum der stad affiches aangeplakt, gerigt aan de werklieden, de slaven van den arbeid, en onderteekend door het in ternationaal, revolutionair uitvoerend comité. Het slot dier toespraak luidde aldus „Geen feest, geen verheugingen, onder drukt volk, vóórdat gij dat ras van „bur gers” verdelgt hebt, dat u ruïneert en on derdrukt en uw deel van de welvaart u ontrooft. „Leve de sociale revolutie Dood aan de exploiteurs De portiers der huizen in den omtrek van het stadhuis hebben voorts circulaires ontvangen, luidende: „Burgers, gij zyt ver wittigd, dat het gevaarlijk is om van 7 uur des avonds af, in den omtrek van het stad huis te blijven. Dat paleis van de u on derdrukkende „burgers” moet in de lucht springen. Waarschuwt alleen de kleine huurders. „Voor het centrale revolutionaire comité, J. B.” Ook Afgevaardigden ontvingen waar schuwingen. Laatst IBerigt. De Jobstijdingen uit Egypte verminderen en er werden zelfs goede tijdingen ontvangen. Deze verkondigen „de orde in Alexandrie wordt langzamer hand hersteld „de winkels worden weder geopend „’t vertrouwen herleeft.” Zoo is het altijd en overal gegaan, waar ontzettende gebeurtenissen plaats hadden. Als een storm alles omver wierpheeft men klagende wat in den weg lag opge ruimd en soms heeft men korten tijd daar na moeite om de plek te vinden die zoo verschrikkelijk geteisterd was wat door eene verwoestende hand tot een puinhoop werd gemaaktziet men soms op den vol genden dag niet meer maar weldat er opgebouwd wordt. Zoo zal het ook te Alexandrie gaan, maar toch zalwat er verloren ginglang druk ken en wie weet hoe velen den ramp nooit te boven komen. En zij die het leven verloren Even als bij alle groote rampen wordt de ellende, daardoor veroorzaakt, door hen die er ooggetuige van zijn vergroot en bij de verhalendie er van rondgaanis ieder verteller ook een vergrooterzoodat er in ’t laatst eene beschrijving van het ongeluk wordt gegevendie met de werkelijkheid in geen enkel opzigt overeenkomt. Alexandrie staat thans onder eene inter nationale politie: De Engelschen houden poorten, forten en bastions bezet en Duitschers Franschen Russen Grieken en Amerikanen van de oorlogschepen genomendoen eendragtelijk dienst in de verschillende wijken der stad. en uit De BURGEMEESTER van WONSERADEEL brengt ter algemeene ken nis, dat de toTILItllVlIlltUT tevens algemeene VEEM UlkT te Witmarsüm dit jaar wordt gehou den Witmarsüm, 12 Julij 1882. De Burgemeester voornoemd, L. BRITZEL. 2e. dat aan de opgeroepen verlofgangers een bijzondere kennisgeving zal worden uit gereikt, vermeldende tijd en plaats van op komst 3e. dat de verlofgangers die voor an dere provinciën zijn ingelijfd zich bij den provincialen adjudant te Leeuwarden kun nen aanmeldenten einde bjj een detache ment gevoegd of wel van reisgeld voorzien te worden 4e. dat de aan de verlofgangers toekomende daggelden en voor zoover zij regtstreeks naar hunne garnizoensplaats moeten ver trekken bewijzen tot kosteloos vervoer ter secretarie kunnen worden in ontvangst genomen. Witmarsüm, den 10 Junij 1882. De Burgemeester voornoemd L. BRITZEL. derve wordt. Een roman, die op sluwe manier de beginselen van deugd en goede zeden ondermijnt, is een sluipmoord op de maatschappij. Een roman, die zich dienst baar stelt aan den leugen, is erger dan struikrooverij of diefstal met binnen- en buitenbraak. Want deugd en waarheid zijn, uit een letterkundig oogpunt, het zelfde als wansmaak en onreinheid. Terwijl de roman zich dus aan den eenen kant moet beperken, het gebied waar op hij zich beweegt inkrimpen, opdat er ruimte zij voor de wetenschap en de poë zie, moet hij zich aan den anderen kant uitbreiden over de volle breedte en lengte van het leven. Zoowel het verleden als het tegenwoordige staan voor hem open. Zoo wel de historie als het familieleven moeten hem dienen. Maar niet om een bastaard soort in het aanzijn te roepen, dat ten on rechte met den naam van historischen ro man of familieroman gedoopt wordt, maar om ons en onzen kinderen een trouw en aantrekkelijk beeld van het leven voor de oogen te stellen, waarin de karakters tot hun volle recht komen en wij kunnen lee- ren hoe het goede zijn belooning in zich zelf vindt en het kwaad zich zelf straft. In dit opzicht moet elke roman een strek king, een zedelijk doel hebben, iets wat de schrijver ons wil aanbevelen als navolgens- waardig en lofwaardigwat wij ter waar- deering en overdenking in ons hart kunnen bewaren. Zoo opgevat is de roman niet alleen niet schadelijk voor de gezonde ontwikkeling van hoofd en hart der jeugd, maar een zeer krachtig opvoedingsmiddel, waarvan ver standige vaders en moeders gaarne gebruik zullen maken; dat de kinderen als ze vol wassen zijn, dankbaar zullen herdenken, omdat ’t hen in staat gesteld heeft het le ven ook nog van een ander standpunt te beschouwen, dan achter toonbank of lesse naar, door den bril van een mensch die eten en drinken moet, of de lorgnet van een, die zijn zaligheid vindt in genieten en geldverdienen. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van WONSE RADEEL brengt naar aanleiding van de bij hem ontvangen aanschrijving van den heer Commissaris des Konings, dd. 2 Junij 1882 le afd. M. en S. no. 558 (provinciaal blad no. 72) ter algemeene kennis le. dat dit jaar krachtens art. 125 der militiewet in werkelijke dienst worden op geroepen de Verlofgangers van de lichtingen 1879 en 1880waarvan de korpsen vermeld zijn op onderstaanden staat ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. trouwens zij heeft in Alexandrie een af schrikkend voorbeeld. Toch is het wel vreemd, dat geen enke le depêche uit de belangrijke staddie slechts tusschen de 30 en 40 uur van Alexan drie ligtin ’t bezit van lord Seymour is gekomen. Houdt hij die ook geheim Te Londen liep op 15 jl. het gerucht, dat Arabi die stad had in brand gestoken, maar in den avond van dien dag werd die tijding formeel tegen gesproken. Ook zou de duitsche consul, die met den Italiaanschen tot bescherming zijner land- genooten te Cairo is geblevennaar Ber lijn hebben getelegrafeerd dat zij geen be zorgdheid hadden voor hunne persoonlijke veiligheid. Hij zal, dunkt ons, wel wat meer hebben getelegrafeerdmaar dat was misschien niet nuttig voor het publiek 1 De Egyptische fondsen hielden zich Za- turdag op de Londensche beurs vrij vast hoewel met weinig omzet. De Londensche bankiers zitten opgepropt met Egyptisch papier en zij vooral zijn de verspreiders van goede tijdingen. Maar Arabi-Beywaar is hij Volgens den een zwerft hijontmoedigd en door een gedeelte zijner troepen verlaten, rond in den omtrek van Alexandrie Vol gens den ander heeft hij 9000naar de verzekering van een derde, slechts 4000 man onder zijn bevelen en heeft hij op den weg tusschen Alexandrie en Caïro ver schansingen opgeworpen. De Engelschen zouden nu 1500 man aan land hebben gezet tot hulp van de inwoners van eerstgenoemde stad, maar men schrijft uit Londen dat te Woolwich order is ge geven om 21000 man en 5000 paarden en muilezels die naar de middellandsche zee worden gezonden te approviandeeren. Van die geduchte toebereidselen geven de engelsche dagbladen berigten tot in de kleinste bijzonderheden toe en alles schijnt aan te duiden, dat binnen korten tijd een sterk engelsch leger op Egypte’s grondge bied zal worden overgebragt. Er is A gezegd en B zal niet achterblijven. Wordt dit alles waarheid, dan zal Arabi- Bey indien hij den strijd niet opgeeft, een harden kamp hebben te verduren. Zij, die niet veel van diplomatieke rede- neering houden, verheffen nu Gladstone tot in de wolken als een man van de daad en zij, die het bombardement van Alexandrie eene onregtvaardige daad noemen, verwij ten hem, dat hij den mantel des vredes, in welken hij altijd tegen Disraëli in ’t par lement optrad, eensklaps heeft afgeworpen. De vredes-vrienden zijn vooral vertoornd op hun apostel Bright. Wat doet hij toch riep men inliet ministerie der regtverkrachtende plat- schieters. Bright werd het dan ook te benaauwd bij den donder des geschuts en hij vroeg ontslag en verkreeg het. Ook zijn vriend Chamberlain zal hem hoogst waarschijnlijk volgen. Voor Gladstone’s politiek zal het geen verlies zijn, trouwens in oogenblikken als deze behooren al de leden van het kabinet als één man te spreken en te doen. De Times maakt de voorwaarden open baar, waaronder de mogendheden Turkije’s tusschenkomst in Egypte toelaten1ste verwijdering van Arabi2de, na herstel der orde en van ’t gezag van den Khedive, waarvoor een vaste termijn wordt gesteld, moeten de Tursche troepen vertrekken 3de tw’ee Europeesche commissarissen begelei den de Turksche troepen 4de de Euro peesche Mogendheden dragen de kosten der bezetting. De Daily Netvs verneemt, dat Frankrijk geneigd is aan de bezetting deel te nemen, wanneer het door de andere mo gendheden daartoe wordt uitgenoodigd. Aan de limes wordt uit Constantinopel dd. 14 Julij geseindde groote raad besliste gis ter te middernacht, dat pogingen in ’t werk zouden worden gesteld om een vreedzame oplossing der Egyptische kwestie zoeken als deze pogingen schipbreuk leden, zouden troepen naar Egypte worden gezonden. bastions bezet en Duitschers oorlogschepen genomen doen eendragtelijk De vaart op het Suez-kanaal is vrij men stoomt het elk oogenblik in en zonder eenige belemmering. Nog altijd geen nieuws uit Caïro. Zou het er niet zijn zoo veel te beter, F? v BOLSWARDSCI1E COURANT KORPSEN. Onderdeden. 1 II 7/ idem 'idem Veldartillerie idem idem Datum van Opkomst. 8 Augustus 1882. 1 1 le, 2e, 3e, 4e en 5e bataill 2e bataülon 3e idem Grenadiers Te reg. Infanterie 7e 8e le 2e 3e Korps Genietroepen Hospitaalsoldaten en Jagers 3 8 25 Jul.eu 3 Aug.1882 3 Augustus 1882. 22 Julij 1882. 4 en 22 Aug 1882 3 Augustus 1882.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1