NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD WGHSERADEEL No. 32. lij 1882. Een en Twintigste Jaargang. DONDERDAG 10 AUGUSTUS. 0 VOOR i BITITE1VIjA>». ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. DUITSCHLAND. Door de Regering is thans als algemeene maatregel gelastdat overal waar zulks geschieden kanaan de plaatselijke gees telijken het toezigt op de katholieke volks school zal worden opgedragen Dr. Fa Ik had als minister van onderwijs er steeds naar gestreefdom het schooltoezigt aan de protestantsche en katholieke geestelij ken te ontnemen en in handen van leeken te leggen. Welke voor de regering en haar standpunt nuttige gevolgen heeft de „Kulturkampf” toch wel gehad? Men moet de oplossing dezer vraag nog wat uitstel len want onder het opmaken van de lijst van voordeelen zal er alligt weder een af vallen. En zoo zal het telkens gaan. De prinsbisschop van Breslau begint thans met kracht te velde te trekken tegen de zooge naamde „Staatspastoors”, die van hem het bevel hebben gekregenhunne parochie te verlatenofschoon juist zij bewezen heb ben zich naar de bevelen van het hoofd van den Staat te willen schikken. Als eene niet onaardige bijzonderheid deelen wij het versje mede, dat vóór op de locomotief der feesttram prijkte Lyk as ien man te roer Throch klippen ind throch banken; Heart nei nin stormrumoer, Oaf nei sirenenklanken Sa gean ik directeur en gasten Mei dus machien goed bestjoerd Nei Bolswerd ta de iepenin g. oer, Ind om gin deraliement hier thinkt, Daer ’t luwd hoezé fen alle kanten klinkt. De opening «lei* Stoomtram- Hjn HarlingenSneek. De opening dezer lijn heeft op den 7den Augustus plaats gehad. Dit is een hoogst belangrijk feit. Sints zeer vele jaren zijn door de gemeentebesturen van en vele particu lieren in de gemeentevan af Harlingen tot Heerenveen ernstige pogingen aange wend om een spoorlijn te erlangen welke door deze zoo volkrijkewelvarende stre ken zou loopendie de verschillende ste den en dorpen zou verbindenhet verkeer en vervoer van personen en goederen zou bevordereneen verbeterde gemeenschap gedurende winter en zomer zou in ’t leven roepen. Wel is er in de laatste 25 jaren ontzachlijk veel gedaan aan de uitbreiding van het kunstwegennet, en hebben bijna alle gemeenten zich daarvoor groote offers getroost, ook zijn er een zeer groote menigte stoombooten in de vaart gebrachtdie ge durende een groot deel des jaars verschil lende gemeenten aan elkander verbinden toch begrepen zeer velen dat dit alles nog niet voldoende is. Men besefte dat een groot deel van ons gewest nog te veel af gesloten bleef van liet nationale en inter nationale spoorwegnetmen begreep recht te hebben op zulk een aansluiting en ver plicht te zijn de ernstigste pogingen aan te wenden, geldelijke offers te brengen en zeer groote aan te bieden, om dit doel te berei ken. Voor een deel zal aan die behoefte voldaan worden, als eindelijk de lijn Leeu warden Stavoren Enkhuizen Am sterdam gereed en in exploitatie zal zijn, hoewel ’t van die lijn altijd een groote fout zal blijvengelijk eenmaal ook de tweede kamer onzer volksvertegenwoordi ging heeft erkend, dat zij de welvarende gemeenten van Wijmbritseradeel, Bolsward en Wonseradeel niet doorloopt. Doch ook die lijn is niet voldoende en daarom is de opening dezer tramlijn van het grootste ge wicht, omdat zij een geheele streek te Har- lingen en Sneek met het groote spoorweg net in verbinding brengt en de moedige en volhardende ondernemers alle pogingen zullen in het werk stellen, om ook een verbinding te erlangen tusschen Sneek en Joure, waardoor, nu Joure reeds met Hee renveen verbonden is, feitelijk een spoor lijn zal bestaan onafgebroken tusschen Harlingen en die plaats. Al is echter aan dien wensch voldaan, ’t is toch geschied op geheel andere wijze dan iedereen in ons gewest zich dat voor gesteld had. Er is niet een zelfstandige lijn tot stand gekomen, langs onteigenden grond, die slechts hier en daar eenige groote plaat sen nadert, maar zich dan weer verwijdert, zoodat men zijn spoor nauwelijks volgen kan. De gemeentebesturen en particulieren hebben geen tonnen gouds moeten\)fferen, zij hebben desverkiezende eenige aandee- len kunnen nemen of niet nemenmaar onafhankelijk daarvan is de lijn tot stand gekomen. Toch voorwaar niet zonder mede werking van gemeentebesturen en com mis siën van wegenwant, en dit is het eigen aardige dezer spoorlijn, zij heeft geen eigen wegzij gebruikt gemeentewegendie de ondernemers, ten hunnen koste natuurlijk in gereedheid brengen moeten, maar welke zij, als ondergrond toch feitelijk in gebruik er langen. En dit juist geeft aan deze lijn eene zeer eigenaardige beteekenis. Zij zoekt niet naar den kortsten afstand, om dien zoo snel mogelijk af te leggen, maar zij volgt gewillig al de krommingen der landwegen, zij gaat geen gehucht of dorp of stad daaraan ge legen voorbijmaar gaat door de dorps straat heen of doorsnijdt gansche wijken der steden. Daar w’andelt de locomotief met haar smaakvollen wagen er achter langs uwe huizen. Binnen de kom uwer gemeen te kunt ge op verscheidene plaatsen opstap pen iedere boodschapdie gij elders hebt, doet de conducteur voor ugij kunt voor enkele stuivers uwe vrienden in de buurt bezoeken en steden en streken gaan zien vroeger door velen misschien nimmer be- treden. Dat alles is recht aangenaam en uitlokkenddoch daartegenover staan de bekende schaduwzijden. De stoomtram is een gevaarlijke mededingster voor stoomboo ten en andere vervoermiddelen en al is de vrees voor de paardenvrees overdreven, om dat bewezen isdat in andere streken de paarden gemakkelijk ook aan dit vreemde verschijnsel gewennen, toch zal het feit, dat men op zoo goedkoope en aangename wijze zich zal kunnen bewegenmenig rijtuig houden van den weg en velen herbergiers schade berokkenen. Hoe dit alles moge zijn, de tram is er, met al haar licht- en schaduwzijden, met haar mogelijke, waarschijnlijke, niet te voorziene gevolgen. Al de wegen zijn gereed, zeer groote bezwaren zijn overwonnen en zoo er weer nieuwe zich mochten openbaren, zij zullen overwonnen worden. Deze voor on ze streek en stad zoo belangrijke lijn is geopend. De feesttrein heeft zijn tocht ze gevierend volbracht en alle verstandigen zullep zich schikken in het onvermijdelijke en er zooveel mogelijk hun voordeel mee doen, hun levensgenot er door verhoogen. Met belangstelling heb ik den tocht mede gemaakt, met blijdschap de vlaggen zien wapperen, de hier en daar aangebrachte ver sieringen gezien, de welwillende, belangrij ke woorden der burgemeesters of hunner plaatsvervangers gehoord, evenals de juich tonen der menigte in onderscheiden plaat sen en de liederen der kinderen in Kims- werd en Arurn. Inzonderheid maakte de flinke houding van het muziekkorps onzer stedelijke schutterij, op alle aanwezigen een aangenamen indruk, vooral als men niet vergeet, hoe jong dit corps als zoodanig nog is. Het concert in „de Doele” was in vele opzichten uitstekend, de vrije toegang voor kleine entrée had er een talrijk ge zelschap bijeengebragt. Heel den dag heerschte er uitstekende orde, de ontvangst der genoodigden te Sneek van wege Com missarissen en Directie was roijaal, de toon die steeds heerschte was vroolijk en waar dig, menig goed woord werd gesproken en tegen middernacht werd het eigenlijke tram- feest gesloten en keerden de genoodigden van elders met de extra-trammen naar hun ne woonsteden terug. Tot zoover beantwoordde alles aan de ver wachting of overtrof ze. Doch ééne teleur stelling is er geweest bij velen. Het ope nen namelijk van deze lijn is een feit van zoodanige beteekenis, dat het daardoor een volkszaak is geworden. Nu hadden wij ge hoopt, verwacht zelfs, dat de gemeentera den der verschillende gemeenten een cre- diet zouden hebben aangevraagd, om daar door in staat gesteld te worden dien ope ningsdag te stempelen tot een feestdag ook voor het volk. Van ter zijde vernamen wij dat in Harlingen eenige volksspelen zouden plaats hebben. Maar overigens was er ner gens sprake van eenige feestelijkheidal thans liet bleek ons niet. Te dezer stede in elk geval heeft het feest zich bepaald tot de ontvangst der genoodigden op het raadhuisdie daar eenige oogenblikken toef den en de optocht door de stad met de re- giments-muziek uit Leeuwarden aan het hoofd van den stoet. Wel was hier een crediet aangevraagd en toegestaan van f 100 tot f 125. maar volgens het raadsverslag was dit bestemd „voor de ontvangst van de genoodigden”. Daarvoor was die som zeker wel niet noodig Had dus de raad aan het voorstel slechts een weinig uitbreiding gege ven, de weg ware gebaand geweest. Doch het schijnt den gemeenteraden of niet goed ge dacht te hebben, om aan dit openingsfeest eenige uitbreiding te gevenof wat het meest waarschijnlijk is, hoewel reeds lang te voren verwachthebben de dagelijksche Besturen nauwelijks den tijd gehad om voor de genoodigden eenige toebereidselen te maken, daar de dagbepaling en de uitnoo- digingen eerst aan ’t eind der vorige week zijn ontvangenzoodat ze in Sneek zelfs geheel ontbraken en dit is dan de oorzaak dat er geen tijd is geweest om daarenboven nog de vereischte regelingen te maken voor volksfeesten van eenige beteekenis. M. E. van der MEULEN. Bijgevolg teekent de groep verzet aan te gen elk middel om, met minachting van het votum der kamer, de ministers weer aan door hare beslissing getroffen heeft. De raad van administratie over het Suez- kanaal, op eene depêche van de Lesseps bijeengeroepen, heeft een motie goedgekeurd waarin gezegd wordt, dat de khedive de bepalingen der concessie voor het kanaal niet kan wijzigen daar de auteurs der concessie voor het oog der geheele wereld hebben gecontracteerd en zich verbonden hebben door het kanaal neutraal te verkla ren. De Suez-maatschappij moet die ver- bindtenis handhaven, en bijgevolg, protes teert zij tegen elke militaire actie in het kanaal, en sluit zich aan bij het protest van de Lesseps, wien de raad van admi nistratie ten slotte dank toebragt. De ministeriele krisis heeft voor een oogenblik de egyptische quaestie op den achtergrond gedrongen maar nu de zenuw achtige opgewondenheid, die altijd gepaard gaat met oorlogstoebereidselen, tot bedaren is gebragt door de noodzakelijkheid, waar in de regering, die er niet is, verkeert, om in Egypte alles zijn gang te laten gaan zonder de fransche mitrailleuses, nu treedt de nuchtere berekening in hare regten, zoo meent de Figaro, die althans hare waar schuwende stem, zij het dan ook in schijn, kracht wil bijzetten door utiliteitsredenen aan te voeren. Zij vraagt „Wat heeft de Krim-oorlog ons opgele verd Het wantrouwen van Europa en de wrok van Rusland. Wat erlangden wij door den oorlog in Italië Het vor men van een noodwendig vijandelijke nati onaliteit. Welk voordeel verschafte het ons dat wij ons mengden in het oostenrijksch- duitsch conflict van 1866 1870 is daar, om te antwoorden.” Alzoo behoedzaamheid zij de eerste wet voor Frankrijk. De monarchien mogen ten strijde trekken en zich in diplomatieke conflicten mengen, zonder zich rekenschap van de gevolgen te geven, een republiek mag dit niet doen alvorens deel te nemen aan een internationale handeling behoort zij te overwegen welk voordeel dit zal kun nen opleveren. De expeditie naar Tunis had kunnen achterwege blijven, doch ten minste werd ten laatste er iets door ver kregen. Maar welk voordeel is voor Frank rijk te verwachten uit een interventie in Egypte Wie kan het zeggen De de mocratie heeft een afkeer van hetgeen men met de benaming „nationale roem” gelieft te bestempelen. TURKIJE. EGYPTE. In de zitting van Zaturdag der Confe rentie heeft Saïd-pacha eenige ophelderin gen verstrekt nopens de Turksche expeditie naar Egypte. Welke die ophelderingen zijn geweestis evenwel nog niet bekend geworden evenmin als men iets vernomen heeft omtrent Saïds antwoord op de vraag van engelsche zijdewat de porte zal doen tegenover Arabi’s jongste proclamatie. Lord Dufferin heeft in dezelfde zitting er aan herinnerddat de porte nog geen ge schreven antwoord heeft gegeven op de identieke nota. Engelandzeide hijkan dit dralen beschouwen als een feitelijke weigering en zal diensvolgens handelen. De turksche gevolmagtigden beloofden toen een geschreven antwoord te zullen overleg gen in de volgende zitting. Dat admiraal Seymour zich verzetten zal tegen de landing der turksche troepen als er niet vooraf eene conventie tusschen den sultan en Engeland gesloten en Arabi tot rebel verklaard isschijnt thans duidelijk te zijn te kennen gegeven door lord Duffe rin althans deze mededeeling komt onder de laatste telegrammen voor. De Engelschen hebbennaar men moet aannemen, niet veel verwachting gehad van Arabi’s ernst om tegenstand te bieden en nog veel minder van zijn weerstandsver mogen. Zij schijnen gemeend te hebben dat de soldaten van Arabi reeds op het zien der roodbaaitjes op de vlugt zouden slaan en dat het concentreren van troepen in de onmiddelijke nabijheid van Alexan- drie slechts vertoon was. Zaturdag namid dag werd eene verkenning op groote schaal ondernomen, die in het wezen der zaak een aanval was op de vijandelijke stellingen maar, omdat men terug moest trekken, wel eene verkenning zal blijven genoemd wor den. Tegen 4 uur rukten de Engelschen van drie zijden tegen de voorpostenlinie van Arabi’s leger op. Eene afdeeling marine soldaten volgde den spoorweg, het zestien de regiment scherpschutters den westelijken oever en het South-Staffordshire regiment bereden infanterie den oostelijken oever van het zoet waterkanaal. De Engelschen had den kanonnen bij zich, maar het blijkt nog niet hoeveel. De vijand werd door deze ge combineerde manoeuvre genoodzaakt zijne voorposten te verlaten en al de beschikbare strijdkrachten in het vuur te brengen voor zijne hoofdlinie te Kafr-el-Dowar. Die krach- FRANKRIJK. De zitting der fransche kamer van afge vaardigden werd Zaterdag wederom ver daagd, nadat een voorstel van den bona- partist Janvier de la Motte, om de zitting voor onbepaalden tijd te verdagen, was verworpen. Het nieuwe kabinet is nog niet zamen- gesteld, Grévy houdt conferentie na confe rentie, nu eens met de voorzitters der bei de kamers, dan weder met dezen of genen minister van het demissionaire kabinet, en verder op goed geluk met sommiteiten van verschillende nuance. Het laatst, voor zoo verre bekend is geworden, met Devès, oud- president der „Union RépUblicaine”, en mi nister in het eerste ministerie-Gambetta. De bureaux van de groepen der linker zijde hebben Zaturdag eene bijeenkomst gehouden. Een voorstel van de „Union republicaine’ om den heer Brisson uit te noodigen zich met de zaraenstelling van een nieuw kabinet te belasten, werd ver worpen. De vergadering verklaarde zich bereid de hand te leggen tot het vormen van een ministerie van verzoening. In eene vroegere bijeenkomst van de uiterste linkerzijde verklaarde de heer Ca mille Pelletan zich tegen eene mogelijke combinatie Say Ferry. In eene daarop ge volgde bijeenkomst dier partij teekenden 35 leden eene verklaring, waarin gezegd wordt dat het gemeenschappelijk belang der re- publikeinsche democratie eene staatkunde van vrede naar buiten en eene van her vormingen van binnen gebiedend eischte. elk" middel om, met minachting van het bestuur te brengen, die de kamer ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ROLSWARDSCHE COURANT I B ’v

Bolswards Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1