NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD bolswabd wwfflB&ABsa. 1882. Een en Twintigste Jaargang. No. 33. Vóór de Kermis. DONDERDAG 17 AUGUSTUS. VOOR BINNENLAND. BIHTEIWXAK I>. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. en deze is begonnen de versterkingen van Arabi-Beij te Kafr-el Dewar te bespieden. Ze zijn zegt men volgens de rege len der oorlogskunst aangelegd. Volgens sommigen zouden de Egyptena- ren geen moed genoeg hebben, om dat le gerkamp tot een tweede plevna te maken, maar anderen voorspellen de Engelschen geen overwinning zonder hevigen strijd. Generaal Wolseleij wordt elk oogenblik te Alexandrie verwacht en daar die krijgs man vooral geen draler iskan men spoe dig een aanval verwachten. Lord Dufferin en Said-Pacha hebben de overeenkomst over ’t geen de turksche ex peditie heeft te doen en te laten nog niet geheel in orde. De eisch van den lorddat de turksche krijgsmagt zou staan onder den engelschen bevelhebber, is opgegeven, maar die krijgs magt zal toch niets mogen uitrigten zonder goedkeuring van den engelschen bevelhebber. ’t Is geven en nemen en ten slotte blijft er toch voor den turk niet veel over. HET ORGELCONCERT MET ZANG IN DE ST. MAR TINIKERK TE BOLSWARD, OP DEN 13^ AUGUSTUS J.L. Zeer naar waarheid is er op gewezen hoe onnatuurlijk het is, om na groote ram pen, allerlei vroolijke feesten te geven, ten einde op die wijze gelden te verzamelen om in den nood te voorzien dergenen, die door zulk een ramp ongelukkig zijn geworden. Het moet stuitend wezen voor de bedroef den als zij vernemenhoe men danst, en zich vermaakt, terwijl zij in rouwe neder- zitten. Toch is niet alles te veroordeelen wat in dezen geschiedt. In elk geval wat in onze stad heeft plaats gehad in de St. MartinikerkZondag den 13den, mag door niemand niet alleen afgekeurd worden, maar zelfs ieder die het geluk had tegenwoordig te zijn, bij het daar gegeven orgel-concert en de schoone mannenstemmen te hooren, zal moeten erkennen, dat dit een eerbiedi ge hulde was aan de slachtoffers van „de Adder”. Voorzeker als de achtergeblevenen in ons midden waren geweestde gegoeden en de behoeftigenter wier ondersteuning een klein offer werd gebracht, zij zouden getroffen zijn geweest door den plechtigen ernst waarmee heel de uitvoering werd bij gewoond. Heel het samenzijn was roerend en verheffend, ’t Was een liefJlijke ge dachte van Mevrouw M. E. CordesBas tiaans om zulk een uitvoering te willen ge ven, ’t was nobel dat onze verdienstelijke organist, de lieerde Vries, zijn instrument zoo onvoorwaardelijk afstond aan eene zus ter in de kunst, voor zoo liefdadig een doel. Gelijk niet anders te verwachten was, wilde de lieer C. S. van hier, voor zijn deel hulpe verleenen en gelukkig was de Heer B. uit Amsterdam ter dezer stede, zoodat wij het voorrecht genoten, een zuivere bariton en een goed geoefende, heldere tenor te hooren. Wij schrijven geen kritiek, dit komt toe aan meer bevoegdenwe geven alleen re kenschap van den indruk dien het geheel ongetwijfeld op bijna alle aanwezigen maak te. En deze was zoo gunstig mogelijk. Het programma was met zorg gekozen, de uitvoering verdienstelijk. Heerlijk ruisch- ten de tonen van orgel en zangers door de statige gewelven van den schoonen tempel. Zij rolden voort en smolten samen en on- van niets anders dan van Mientje, het klei ne lagchende Mientje met hare roode wan gen en haar ulevel-briefje. DCITSCHLAND. HacencleverBebel en Liebknechtde drie socialistische hoofden onder de leden van het duitsche parlement, die reeds zoo vele vonnissen hebben ondergaan werden jl. Woensdag opnieuw veroordeeld. Door het geregtshof te Leipzig is hun een ge vangenisstraf van twee maanden opgelegd ter zake van beleediging van den bondsraad, gepleegd in eene brochure, in Julij jl. ver schenen. De duitsche bisschoppenniet meer on der de plak van von Bismarckzetten den strijd tegen de zoogenaamde staats-pastoors, geestelijken die in der tijd eene wettelijke aanstelling hebben ontvangen, voort, maar deze zijn niet bereid om maar zoo klakke loos het hoofd te buigen. Pastoor Sterba, onder anderen, heeft ge antwoord op den brief van den Bisschop van Breslau, waarin hij van zijn ambt werd vervallen verklaard. Hij verklaart den Bis schop volstrekt geen aanleiding te hebben gegeven om zich voor te doen als zijn geestelijke superieur. Hij verzoekt mitsdien inlichting omtrent den inhoud der missive. Wanneer binnen eene maand niet aan dit verzoek is voldaan, dan kan hij de han deling van den bisschop niet als eene dwa ling maar moet hij haar als eene aanma tiging beschouwen en zal hij bij het konink lijk geregtshof voor kerkelijke zaken eene aanklagt tegen hem indienen. Von Bismarck is druk bezig om de ka mers van koophandel, niet alleen in Pruis- senmaar in geheel Duitschland, te muil banden. Hare adviezen bevallen den kanselier niet, want zij loopen lijnregt in tegen zijn staat- en volkshuishoudkundige denkbeelden. Zoo verklaart de kamer te Mainzdat er nog altoos niets is gebleken van een nieuw leven en een nieuwe ontwikkeling die bij de vaststelling van het tegenwoor dige toltarief aan handel en nijverheid wer den voorspeld. De Neurenberger kamer protesteert ten krachtigste tegen het streven der rijksre- gering, om op den ingeslagen economischen weg door te dravenenz Van daar dat de regering bereid isge volg te geven aan het denkbeeld, om eene rijkswet op de kamers van koophandel in te voeren. Het is echter de vraag, of de rijksdag zulk eene wet zou aannemenwanneer de kamers daardoor, evenals in Pruissen, bui ten staat werden gesteld om ongunstige oor deelvellingen over het tarief van in en uit gaande regten enz. kenbaar te maken. RUSLAND. De russische czaar, wetende dat zijn volk ziek is, kan maar niet de oorzaak der kwaal vindenof die wél kennendewil hij de middelen, die genezing kunnen aanbrengen, niet aanwenden. Hij meent altijddat ministers en poli- tie-mannen de ontevredenheid kunnen weg nemen zonder dat de wetten en verorde ningen naar welke die ambtenaren heb ben te handelen gewijzigd worden. Zoo heeft hij nu aan den minister van binnenlandsche zaken een adjunct met den titel „bestuurder der rijkspolitie” toegevoegd. Zijne instructie is thans openbaar gemaakt. Onder toezigt van den ministermaar toch onder eigen verantwoordelijkheidzal hij alle maatregelen nemen ter voorkoming van politieke misdrijven en misdaden. Ten dien einde worden het departement der rijkspo litie, het hoofd der St. Petersburger stads politie benevens de politie-autoriteiten van andere steden regtstreeks onder zijne or ders geplaatstvoor zoover het bovenge noemde doel betreft. Hij is tevens chef der gendarmerie. TURKIJE. Te Alexandrie heeft men militaire fees ten ter eere van den hertog van Connaught TWEE PHOTOGRAPHIËN. 1. Tweeërlei Zienswijze. „En weet u, wat nog het ergste is, dok ter? die kermis, o die kermis!” en bij het uiten dezer woorden, valt mevrouw met een diepen zucht in haren zetel terug. „Zou u denken, mevrouw?” is de weder vraag van den dokter. „Zeker, verbeeld u, binnen eenige dagen hebben we weer dat lieve levenal die drukte en dat gejoel langs de straten, zin gen, vloeken, dronkenwezen schijnt dan een noodzaak te zijn; meid en knecht zijn niet te naderenbij allen is het hoofd op hol. O, ik word zenuwachtig, als ik er aan denk!” en de batisten zakdoek met de fijnstè geu ren doortrokken, wordt tegen het voorhoofd gedruktals ware reeds een zenuwtoeval aanstaande. „Maar nu overdrijft u een weinig me vrouw. Het volk, dat dagelijks van den morgen tot den avond werkt, voor de zuur verdiende en naauwelijks toereikende pen ningen, moet zich ontspannen en daartoe „Ja die fraaije redeneringen ken ik, dok ter! valt mevrouw hem met drift in de rede; ontspannen, uitspannen! dronken tie ren, vechten, is dat uitspannen? En vrouw en kinderen misschien thuis in ellende!” „Helaas mevrouw, het voorbeeld door u genoemd is niet zeldzaam in die dagen maar Goddank nog geen regel. Zóó erg ziet het er bij onze kermissen nog niet uit. Een groot deel van het volk vermaakt zich ook op gepaste wijze; maar ik ben het met u eens dat het beter ware de kermisver maken door betere en edeler uitspanningen en genoegens te vervangen, maar welke?” „Och jadat volkje is dol op uitgaan. Verbeeld u doktermijn keukenmeiddie ge pas weder eenigzins op de been hebt geholpen, kwam zooeven mij verlof vragen om den eersten Dingsdagnachts te mogen uitgaan, zij was uitgenoodigd met hare zus ter en maar dat doet er niet toe. Kind! zij ik tegen haar, praat jij al weer van uit gaan? je bent pas weer hersteld, en dan den geheelen nacht uit ’t is om weer ziek te worden, je bent nog veel te zwak. Nu wat dunkt u, dokter Een eigenaardige lach zweeft om de lip pen van dezenwanneer hij antwoordt „Wat zal ik zeggen, mevrouw? Uwe dienst meid is heden zeker aan de wasch geweest?” „Welk een vraag! Wel zeker. Ja ’t was goed dat u ze weer zoo ver had opgeknapt, want wij hadden heden de groote wasch en dat zegt nog al iets.” „Welnu mevrouw als iemand krachtig genoeg is om den ganschen dag\aan de waschtobbe te staan, zal zij zeker ook wel tot uitgaan in staat zijn.” „Maar dokter is dat nu eene vergelij king?” en bij deze woorden springt me vrouw van haren stoel open zich vlak voor den dokter plaatsende, zegt zij driftig: „Maar het werk moet toch gedaan worden!” „Zeker, mevrouw maar „Geene maren dokter! Bovendien, ik houd niet van de kermis en wenschtedat onze onderhoorigen er ook zoo over dachten wat willen zij toch Hebben zij het niet goed? ik blijf immers ook thuis.” De dokter trekt de schouders op, als wist hij den-stroom dier woorden niet te stuiten, nog de logica er van te wederleggen en maakt eene zijdelingsche beweging naar de deur. „Apropos”, roept mevrouw eensklaps uit, ziende dat hij wil heengaan, „zeg aan uwe vrouwdat zij in de volgende week eens een middagje, bij mij moet komen theedrin ken ’t zit hier dan zoo prettig met de kermis; en als u het schikken kuntkom dan ook mee. Wij kunnen ’s avonds naar den schouwburg gaanmisschien Jane Eijre,”’tmoet een prachtig stuk zijn!” „En uwe zenuwen, mevrouw?” „O, dat zal zich wel schikken, adieu!” 2. Op hel Zolderkamertje. Hans is zoo even thuis gekomen van zijn werk. De baas was niet best te spre- Laatste Berillen. KONSTANTINOPEL. De sultan weigert thans weder om Arabi tot rebel te verklarenalthans voor de militaire conventie met Engeland is gesloten. LONDEN. De regering besloot, Cetawayo woder als koning van Zululand te herstellen. Generaal Wolseley, bevelhebber derEn- gelsche troepen in Egypteis heden te Alexandrie aangekomen. ken en het timmeren ging ook niet zoo vlot als andersmaareen mensch kan ook niet altijd even goed bij zijn zaken wezen. Hans ook niet; vooral in den laat- sten tijd, want de kermis staat voor de deur en dannu jadan is er zoo veel te denken en te schikken en te praktise ren Lang heeft hij overlegd wie hij zal vragen, Griet die bij den deurwaarder woont, of Mina van den kruidenier op den hoek. „Een flinke meid die Griet!” zegt Hans bij zich zelf, terwijl hij bezig is om zijn werkpak te verwisselen voor het halfsleten Zondagskostuumdaarbij zorgvuldig ge bruik makende van het gebroken spiegeltje, dat naast de bedstede boven de tafel hangt; „een knappe meid die Grietmaar Mientjeals die me hebben wou’t Is of hij den volzin niet durft eindigen. Hij trilt bij het denkbeeld van de zaligheid met Mientje aan den arm langs de kermis te loopen en haar te tracteren. „Ik zal het proberenpeinst hij voort en legt een kunstigen knoop in zijne das „wil ze nietdan naar Grietdie waagt die wint, en kermis houden met een flinke meid dat wil en zal ik Straks is Hans gereed. Het netjes ge kamde haarde ruwe handen nog rood van de pas ondergane reiniging, het glim mende gelaatalles getuigt van de moeite die hij zich getroost heeftom eens regt flink voor den dag te komen nu hij naar Mientjes gunsten gaat dingen. Maar voor nog Hans zijn dagelijksch of liever zijn nachtelijk verblijf verlaat, rigt hij zijne schreden naar den hoek van het vertrekje; de oude houten kist, die daarin de schaduw op den grond staatwordt ge opend en vertoont zijn nederigen inhoud aan den eigenaar. Wat Hans toch zoekt? Het Zondagsche pak een koperen tabaks doos een duitsche pijp, beide nog herin neringen aan zijnen vader een paar oude boekeneen klein kistje met allerlei rom mel liggen reeds naast hem op den grond en nog altijd is Hans bezig met zoeken. Wacht, daar zal het zijn. Een klein blaauw geruit zakje, dat, te oordeelen naarden klank dien het bij het opheffen veroorzaakt, zekerlijk de overgegaarde spaarspenningen bevat. Maar neen ook dit wordt bij het overige ter zijde gelegd. Eindelijk komt het lang gezochte voor werp een oude vuile bruin lederen brie- ventasch te voorschijn, die Hans met zicht bare blijken van zorg op de tafel legtter wijl hij terzelfder tijd zich weder uit zijne gebogen houding oprigtkennelijk met het doel om hem te openenen jauit een der binnenste taschjes wordt een klein briefje genomen. O, zoo’n klein smal reepje, niet breeder dan een lintjeen nu we ons over den schouder van onzen timmergezel heen buigenzien we in zijne handen een ulevel-devies waarop het volgende rijmpje: Zoo dikwijls gij dit briefje ziet Denk dan aan mijvergeet mij niet. Dat briefje is Hans dierbaaro zoo dier baar want langheel lang geleden heeft hij het van Mientje gekregen. Toen was zij nog een klein meisje en zat Hans naast haar op de schoolbanken Mientjedie toen in de tusschenuren met de kinderen van den Dominé speelde en op die wijze in het bezit van het kleinood was gekomen, had het Hans op zijn aanhoudend gevlei gegevenen Hans had gezeid„Ik zal het bewaren, Mientje! en als ik dan la ter eens kom om met je te vrijen, dan zal ik het je laten zien.” En toen had Mientje gelagchenen Hans had gelagchen, alleen om het denkbeeld. En nu lag het voor hemhetzelfde kleine briefjeen nu las hij ze weervoor de honderdste maal misschiendie beide regelenin zijne oogen de schoonste en verhevendste poësie; en nu zou hij haar vragen. Of zij het nog wist Welk vooruitzigtbinnen vijf dagen zal het kermis zijn en dan met Mina aan den arm langs de straten wandelen met haar dansen en lagchenmet haar vrijen en stoeijenEn als Hans een uur later op zijn bed ligt en zijn oud speelmakkertje hem niet heeft afgewezendan droomt hij X BOLSWARDSCHE COURANT I - *éi e| K I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1