NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD WSBUWÏÏ. Bekendmaking. 1882. DONDERDAG 24 AUGUSTUS. No. 34. EenenTwintigsteJaargang. VOOR ft ji fj *1 Burgerlijke Stand. zal Oilicieele Advertentie». 1 k ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden, Franco per post 95 Cents. I ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 CL per regel. Overigens naar plaatsruimte. ook pas begonnen en er zijn nog vijf Too- neelvoorstellingen in aantogt, waarvan he den de eerste. Ook opende het Café Chantantonder directie van Cantor en van Gijzelende rij van feesten, in de Sociëteit „Amicitia” te geven. De zaal was behoorlijk bezet en de eerste indruk bevredigend. De voorge nomen illuminatie in den tuin kon door het gure weder niet doorgaan. CORRESPONDENTIE. Door de vele Advertentiën zijn wij ge noodzaakt het Buitenland en vele Bin- nenlandsche Berigten achterwege te laten De Uitgever. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van BOLS WARD; Gelet op art. 203 der gemeentewet Brengen ter kennis van de ingezetenen dat de begroot! ng van de In komsten en Uitgaven der ge meente voor de dienst van 1883 met de noodige bescheiden aan den Gemeente raad is aangeboden en alsnu op de Secre tarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd van af iionderdag den JS-i dezer tot en met Woens dag den September e. k. ie- deren werkdag van ’s voormiddags 9 tot ’s namiddags 1 uur en aldaar in afschrift tegen betaling der kosten verkrijgbaar is gesteld. Bolsward, den 23 Augustus 1882. Burgemeester en Wethouders van Bolsward M. A. JENTINK. De Secrelaris, K. II. LAAGLAND. BOLSWARD, 23 Augustus. Eergisteren had alhier de gewone jaar- lijksche Paardenmarkt plaatsals bijna altijd vergezeld van regen en windmaar thans wat extra. In vergelijking van an dere jaren waren er weinig paarden aan- gebragt, pl.m. 100 stuks; de handel was nog al levendig. Dien dag werd ookzooals sedert jaren, de kermis in het Roodhert geopend met eene Billardpartijwaarvan onder de vele medespelers overwinnaars werden: R. Hee- ringa van Schettensprijs R. Ketelaar de le premie en H. Schuurmans de 2e premie. Gisteren had de geannonceerde Harddra verij plaats het slechte weder was oorzaak dat er weinig belangstellenden waren op gekomen. Van de 12 mededingende paar den behaalde het paard van H. van Haren van Amsterdam, pikeur P. Koek, den prjjs, en dat van H. Bierling van Hoornschedük, pikeur B. van der Molen de premie. Het feest werd opgeluisterd door Harmonie-mu- ziek uit Leeuwarden. Ruim 6 uur was het eerst afgeloopen en kwamen de weinige wandelaars verkleumd van koude in de stad terugenkelen klagende over gebrek van vergunningsregt in het land. De prijsuit- aeeïing was natuurlijk ook niet druk be zocht en liep ten ruim 8 uur af; andere genoegens wachten nu aan velen. In de Sociëteit „de Doele” gaf het strijk orkest onder directie van den heer J. Stoetz uit Leeuwarden, Concert. Over de uitvoe ring was maar ééne stem, van lof. Ruimte ontbreekt ons in bijzonderheden te treden maar de stilte die er heerschte onder de uitvoering der meeste stukkenhet bi- seren van een paar nummers en het applaus na ieder nummer, bewees genoeg aller in genomenheid, jammer, dat er niet meer van profiteerden. Het geannonceerde Bal na afloop van het Concertwas daardoor ook weinig bezocht. Doch de kermis is In het Evangelisatie lokaal werd het programma geopend met de feestrede van den WEd. Zeer gel. Heer Ds. Wagenaar van Wons. Een talrijk publiek heeft ook van deze gelegenheid gebruik gemaakt. Voor Billardliefhebbers was er bij H. Engwerda gelegenheid tot prijsspelen, waar van de uitslag wasdat R. Heeringa van Schettens den prijs, M. Adema, van Bols ward de 1ste premie, en H van der Schuit van Bolsward de 2de premie behaalde. Ook heden wordt er eene gelijke wed strijd gehouden in het „Hof van Holland”, waarvoor een 60tal spelers zijn ingeschreven. Nog 2 Billardpartijen zijn gedurende de Kermis in het verschiet; aanleiding dus genoeg tot ernstige studiedie niet ver hinderd wordt door veel bezienswaardigs buiten het genoemdedaar de Kermis dit jaar al zeer sober bedeeld is. MARKTBERIGTEN. Boter te SNEEK den 22 Aug. le keur f45,50 a f 51.50, 2e soort f 36,00,f 40,00 3e soort fAanvoer 1146 I 4 41 I 8 vaten. VEREENIGING: le keur f51,00 a f52,50. 2e keur f50,00 a f 51,00 3e keur f 49 a f 49.50 4e keur f 00,00 a f 00.00. Nagelkaas f 26 f 33,00. Kanterkaas f28,00 a f31,50. Aanvoer 39718 kilo. heid en trouw. Het huisgezin is ’t hart van den staat. Ook in dit opzicht geldt het, dat vandaar uit zijn „de uitgangen des levens”. En voorts mogen alle onder wijzers en godsdienstleeraars nog wel eens met aandacht luisteren naar de wijze woor den voor 80 jaren reeds gesproken, door den heer de Haan, Aartspriester van Fries land „Zal evenwel de afgekeerdheid en verbittering eens eindigen, willen wij eens ware eendragt, vriendschap en liefde tusschen de verschillende kerkgenootschappen heer- schen zien, dan is, mijns gedachte, noodzake lijk, dat de schoolmeesters zich van het on derwijs in het leerstellige van de bijzondere kerkgenootschappen onthoudenwaarvan ik alleen uitzonderewanneer men van de braafheid en bekwaamheid van den onder wijzer overtuigd isen hij maar kinderen van een en hetzelfde genootschap heeft zonder dat hooren dezen te vroegdat zij in godsdienst verschillen, de eene doet den andere verwijtingenvele schoolmeesters maken er geen werk van om dit te belet ten. Het is nu wel kinderwerk, maar in- tusschen groeijen zij opzij verwijderen zich hoe langer hoe meerder, de wrok ves tigt zich in het harten hunne godsdienst is dikwijls niets anders dan een verkeerde ijverdie door den geest van den godsdienst, de christelijke liefde weersproken en ver foeid wordt.” (3) Met opzet onthoud ik mij van beschou wingen over de vermeerdering der faillisse menten, zij zouden in dit artikel niet op haar plaats zijn. M. E. van der MEULEN. AANTAL VEROORDEELINGEN DOOR DE KANTONRECHTERS UITGE SPROKEN, EN AANTAL UIT GESPROKEN FAILLIET VERKLARINGEN IN NEDERLAND, IN HET TIENJA RIG TIJD VAK VAN 1871—1880. Zooals aan de meeste lezers bekend zijnlevert het Nieuws van den Dag sints een aantal maanden een „Graphische Sta tistiek” d. i. door lijnen in plaats van door cijfers wordt aangegeven de vooruit gang of achteruitgang, gedurende een zekere reeks van jarenvan allerleiop het ge bied van het maatschappelijk leven, van handel en nijverheid, als anderzints. In het 2de blad van 14 Augustus j.l. vinden wij eene vergelijkende opgave van het aan tal veroordeelingen door de kantongerech ten en het aantal faillietverklaringen in ons land gedurende de laatste tien jaren. Daar onder schrijft het Nieuws: „Of het toene mend aantal scholen alleen voldoende is om de orde in de maatschappij te verbeteren, zou men gaan betwijfelen, als men ziet hoe ontzachlijk de kleine wetsovertredingen toe nemen in 1871 telde men nog slechts één veroordeelde op elke 138 zielen, in 1880 was dit reeds geklommen tot één op elke 98 zielen. Zoodoende wordt het ook. onze beurt spoedig. De faillissementen namen mede ongelooflijk toe; van 269 in 1871 tot 623 in 1880. Deze cijfers mogen wel eens onder de oogen van het publiek komen.” Ook ik acht dit zeer wenschelijk, want zoowel die klimmende cijfers, als die steeds grooter wordende zwarte lijnen zijn treurig welsprekend. Het moge verblijdend zijn, dat de zware misdrijven in aantal zijn afgenomen, (1) het feit dat de kleine wetsovertredingen in zoo verbazende mate toenemen, geeft stof tot ernstig nadenken, al mag men ook hierbij vooral niet voorbij zien, dat tal van over tredingen nu gestraft worden, die vroeger of niet strafbaar waren, of in elk geval niet gestraft werden. Hoe strenger de po litie waakt, hoe veiliger het wordt op onze straten en wegen, des te meer veroordeelin gen, terwijl het getal misdrijven daarbij niet toe maar afneemt. Een paar voor beelden. Velen zullen met mij, bedelen een misdrijf noemenin Limburg werd het, vroeger althans, geoorloofd geacht en het aalmoezen geven een deugd. Een bede- laarszwerm verdeelde geregeld zijn week over verschillende dorpen. Meerssen, eene mijner vroegere woonplaatsen was Donder dags aan de beurt. Van des morgens om streeks 8 uur tot in den namiddag bezocht een honderdtal mannen en vrouwen onze woning, al biddende het „Onze Vader” en „Wees gegroet Maria”. Ieder moest-geven, althans ’t was zeer gewaagd om zich tegen dat heirleger te verzetten. Onlangs werd mij verzekerd, dat ’t nog zoo is. Ik hoop echter dat dit niet waar moge zijn. Welnu in dat geval zullen een aantal veroordee lingen hebben plaats gehad en toch zal de zedelijke toestand verbeterd zijn. Als tweede voorbeeld wijs ik slechts met een enkel woord op de invoering der nieuwe drank wet. Terwijl ontegenzeggelijk het gebruik van sterken drank daarna en daardoor is afgenomen, de openbare dronkenschap is verminderd, bij verschillende gelegenheden, lotingenfeestelijkheden enz. veel meer orde heerscht, gelijk deze week ook in onze stad moge blijken, zal de statistiek later vrij zeker meer veroordeelingen moeten aan geven, bij een nochtans stijgen in dit op zicht van het zedelijk peil onzer natie. In verband daarmede schrijft dan ook het N. v. d. D. van 21 Aug., als het nog even op het groot getal veroordeelingen bij de kantongerechten terugkomt, „en toch gaat het in Nederland bijzonder ordelijk toe.” Naar mijn oordeel had het moeten schrij ven: Juist daardoor gaat het in Neder land bijzonder ordelijk toe. Hoe waar dit echter moge wezentoch blijft het ontzachlijk aantal kleine wetsover tredingen een schande voor het Nederland- sche volk. Zij bestaan blijkbaar, anders konden zij niet gestraft worden. Aan wie nu de schuld Aan de liberalen in ’t al gemeen en aan de schoolwet in ’t bijzon der zoo hooren wij zegevierend uitroepen. De godsdienstlooze school vooral is de eerste en voornaamste oorzaak. Sedert ’57 en ’78 snelt Nederland het verderf tegemoet. Maar weer moet ik vragen Was het dan vroe ger betertoen de kerk de Protestantsche en Katholieke beideonbetwist den schep- ter zwaaiden, ook in de school? Was het beter toen volgens een officieel regeerings- verslag van 1802: „de onderwijzers of boe renknapen waren die een weinig konden lozen en schrijven, en des zomers met han denarbeid den kost moesten verdienenof verloopene handwerksliedenof oude huis bedienden öf andere dergelijke personen terwijl zijdie werkelijk eenige geschikt heid voor hun werkkring bezatenzoo ui terst karig bezoldigd werdendat zij hun bestaan voor ’t grootste gedeelte in eenige nering of bedrijf moesten zoeken” Was het beter in die dagen, toen de Aartspries ter J. van Engelen te Maarsen er op moest wijzen, „hoe de Zondag, die voor het leer stellig onderwijs anders, bij de Roomschen te platten landede meest geschikte dag is vrij algemeen door arbeiders, ambachts lieden en neringdoendenals een gewone werkdag werd beschouwd, tot groot nadeel tevens der godsdienstige opleiding en vor ming der jeugdzonder dat alle vertogen der kerk hiertegen iets konden baten”? (2) ’t Is niet te ontkennendat in de laatste jaren de invloed der confessionelen en ka tholieken het getal hunner scholen ont zachlijk zjn toegenomen. Zij maken de werkelijke meerderheid uit van de natie zoo lezen wij telkens. Welnu, kan men bewijzendat het grootste getal veroor deelingen komt ten. laste van de liberale minderheid? Me dunkt ’t ware beter, als men eindigde met dat roemen in zich zel- ven en dat schimpen op anderen. Laat ons erkennendat de schuld ligt bij ons allenbij ouders vooralbij godsdienst leeraars onderwijzers bij een iegelijk die invloed kan oefenen op zijn volk en wie kan dat niet ’t Geldt zoogenaamde kleine wetsovertredingen. In ons oog zijn ze groot. Laat iedere moeder haar heerlijken invloed aanwendenom haar kinderen afschuw in te prentenjuist voor kleine zonden. Elke vader zij in huis vooraleen sprekend voorbeeld van blij moedigen ernsteerlij k- BEKENBMAKIJTG-- De BURGEMEESTER van WONSE RADEEL brengtter voldoening aan het bepaalde in art. 41 der gemeentewetter algemeene kennisdat door hem op Zatur- dag den 26 Aug. 1882 des voormiddags om 11 uur, in het gemeentehuis te Wit- marsum, vergadering van den gemeenteraad is belegd, ten einde te beraadslagen en be sluiten over de hieronder vermelde punten. Witmarsum19 Aug. 1882. De Burgemeester voornoemd L. BRITZEL. 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Voorstel van burgemeester en wet houders naar aanleiding van het verzoek van ingezetenen van Parraga om aldaar het tonnenstelsel in te voeren. 3. Idem tot aankoop van de onderwij- zerswoning c.a. te Witmarsum. 4. Reclames tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag. 5. Advies van burgemeester en wethou ders inzake de overname van het telegraaf kantoor te Makkum ten bate en laste van de gemeente. 6. Aanbieding van de gemeente-, dorps- en arm voogdij begrootingen, voor 1883. i|f 18. 22SE -.twcV. 4 f» BOLSW ARÖSCHE COURANT j (3) S. B. bl 17 en 2) Zie Jhr. Mr. M. J Schuurbecque Boeije: De open bare school of de school niet den Bijbel? bl 9 en 19. 1) In het N. v. d. Dag. van 21 Aug. wordt ver meld, dat de veroordeelingen bij de gerechtshoven ver minderd zijn van 1 op 5963 in 1872 tot 1 op 8498 in 1879. Die bij de Arrondissementsrechtbanken zijn ech ter vermeerderd van 1 op 338 in 1871 tot l op 288 in 1880 BOLSWARD, van 16 tot en met 22 Augustus. Ge boren: Sophia d. v. Bernardus van Manen en Ike Iluiteina. Ids Wisse Jan, z. v. Fetze Boersma en Dout- sen Postma. Hendrik, z. v Ijsbrand Galema en Eli sabeth Johanna Kramer. Overleden: Elisabeth, 7 mnd. d. v. Tjalling Ferwerda en Christina Lammertsma. WONSERADEEL, van 14 tot en met 20 Augustus Geboren: Jetske, d v. Jacob Rusticus en Gerkje. Wijngaarden te Witmarsum, Grietje, d. v. Wiebe Kroontje en Geertje Rusticus, te Exmorra Tjipkje, d. v Jan Kuiken eu Durkje Broersma, te Arum Herke, z. v. Jan de Boer en Roelofke Roedema, te Kimswerd. Douwe, z. v. Jorrit Jorritsma en Akke Buma, te Tjerk- werd. Hans, z v. Ale Gerlofsma en Froukje de Groot, te Arum. Wapke, d. v. Meindert Boorsma en Antje Westra, te Burgwerd. Klaas, z. v. Sible Buwalda en Elizabeth Westra. te Kimswerd, Overleden: Okke Koelmans 1 mnd. te Makkum. Henderina Plantinga 1 mnd. te Westhem (wooupl. Parraga

Bolswards Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1