NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Een en Twintigste Jaargang. No. 35. 1882. DONDERDAG 31 AUGUSTUS. I *1 VOOR BUIT EM Ij H d xxxxx xxxxxxxxxxxx$ DONDERDAG 31 AUGUSTUS. ^DC2<DCDCDCDCDCDCDCDCDCDCDCDCDCD^ I H Internationale Land bouwtentoonstelling 1884 - Amsterdam. 'I MS ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. De twee oudste zonen van den prins van Wales, beiden adelborst op H.M. Bacchante, zijn teruggekeerd van een reis om de we reld van twee jaar, over alle zeeën waar de britsche vlag wappert. Den 13den Sep tember verlieten zij Engeland „en na 45,000 knoopen te hebben afgelegd zijn wij te rug zeide de aanstaande koning van En geland wiens grootmoeder thans regeert. Langs de kust van Spanje ging hun schip waarom ze als gewone adelborsten behan deld werden en dienst dedendoor den Noord-Atlantischen Oceaan naar Montevi deo toen langs de kust van Zuid Amerika naar de Falkland-eilanden van daar naar de Kaap de Goede Hoop en de Stille Zuid zee naar Australia. Noordwaarts ging de reis naar Japan en China, en Hongkong, door de straat van Malakkanaar Ceylon en de Kaapvanwaar de Bacchante door de Indische Zee naar Aden stevende en door de Roode Zee en het Suez-kanaal naar huis ging. De prins en prinses van Wales stoomden in hun jagt in het kanaal de Bacchante tegemoet en gingen aan boord. Ze vroe gen den kapitein vergunning hun jongens mede te nemenen stoomden nu naar Co wes waar de meisjes haar broeders af- wachtten. Te Cowes stonden de rijtuigen der koningin gereed die verlangend was haar kleinzoons te zienen in een groot rijtuig met vader, moeder, grootmoeder en zusters gezeten, reden de twee adelborsten naar Osborne. De duitsche ambtenaren in turksche dienst hebben, zoo verzekert de Poll. Corr. veel teleurstelling ondervonden. De sultan was hun genegen, doch desniettemin stuiten zij overal op moeijelijkheden. De officieren zijn niet beter geslaagd. Van alle admini strative en militaire hervormingen, die met zooveel ophef waren aangekondigd, is niets gekomen. Het contract der Duitschers loopt over eenige maanden af en het is zeer twij felachtig, of het vernieuwd zal worden. RUSLAND. De Brusselsche Nord spreekt, in een be- rigt uit Petersburg, het gerucht tegen, dat de krooning van czaar Alexander III in September zal plaats hebben. Le Nord behelst een brief uit Petersburg, waarin melding wordt gemaakt van een on derhoud dat de russische gezant Nelidoff met lord Dufferin te Konstantinopel had. Laatstgenoemde verzekerdedat de engel- sche regering ten opzigte van Egypte vol strekt geen bijbedoelingen koesterde en vast besloten was, om overeenkomstig hare vroeger afgelegde verklaringen te handelen. De gebeurtenissen in Koreawaarvan onlangs melding gemaakt werd, schijnen een vredelievender wending te nemen dan men aanvankelijk dacht. Volgens te Petersburg ontvangen berigten was de japansche ge zant door een geleide vergezeld in de hoofd stad van Korea teruggekeerd en vriendschap pelijk ontvangen. ENGELAND. Aan de Koln. Ztg. wordt uit Londen geschreven dat de regering den eisch van Turkijeom de turksche troepen ook te Alexandrië te ontschepenniet onwelkom isomdat hij den britschen gevolmagtigde de gelegenheid biedtde onderhandelingen te vertragen tot Wolseley, zooals hij be loofd heeft, den 12en September te Kaïro is. Te Londen beweert mendat Wolseley vooral om meer kavallerie geseind heeft. Toch kan Wolseley, die over veertien da gen te Kaïro hoopt te zijnónmogelijk vóór dien tijd over die versterking beschik ken zoodat de vraag om versterking in geen geval in verband kan staan met de operatiën in de beide eerstvolgende weken. KI'kEAnilAknG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WONSERADEEL Gezien art. 203 der Wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad no. 85) Brengen ter openbare kennis, dat de he den den gemeenteraad aangeboden BE- GROOTING der INKOMSTEN en UIT GAVEN, voor de dienst 1883, in de Se cretarie van en met Augustus tot en met SI September e. k. ter in zage zal liggen en dat afschrift daarvan, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar is. Witmarsum den 26 Augustus 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. BRITZEL. De Secretaris E. JANSEN. FRANKRIJK. De Temps, die als het orgaan van den ministerpresident Duclerc wordt beschouwd heeft een artikel aan het optreden van En geland in Egypte gewijd, waarin Engeland volkomen geregtvaardigd en toegejuichd wordt, vooral ook omdat niemand meer dan Frankrijk voordeel zal trekken uit de ne derlaag van het fanatismus aan den Nijl. Terloops wordt tevens aan het adres van Duitschland eene hatelijkheid gerigt over zijn turkschgezindheid. De Koln. Ztg. wijst er opdat een uit treksel van dit artikel door Havas aan alle bladen is geseind. Uit weerwraak misschien neemt het blad tegelijk de gelegenheid waar, Gambetta, Duclercs beschermheer, in zijne eigenlijke bedoelingen bloot te leggen. Gam betta zoo heeft een staatsman een parjj- schen correspondent van het Keulsche blad gezegd, is een ongeluk voor Frankrijk. Hij wil tot eiken prijs Elzas-Lotharingen her overen in de hoop dan voor lange jaren de heer en meester in Frankrijk te zullen zijn. President Grévy verlaat den 30en dezer Parijs om zich naar Mont-sous-Vaudrey te begeven, maar keert reeds den I5en Sep tember naar de hoofdstad terug. Eene belangrijke quaestie zal in de ka mer bij de behandeling der begrooting aan de orde komen, de vraag namelijk of het „Hotel der Invaliden” al dan niet moet be houden blijven. De begrootiugs-commissie heeft zich met groote meerderheid van stem men voor de afschaffing verklaardmaar de minister van oorlog verlangtdat de stichting in stand zal blijven. De commissie verlangt de afschaffing der stichtingniet ten nadeele der oud-ge- diendenmaar in het belang eener betere administratie en der billijkheid. Zij stelt daarom voor, den invaliden een jaargeld toe te kennen en hen voorts vrij te laten om te gaan wonen waar zij verkiezen. Dit jaargeld zou bedragen 1000 frcs. voor sol daten en korporaals, 1200 frcs. voor onder officieren. Op de officieren zouden de laat ste, aanmerkelijk verhoogde pensioen-tarie- ven worden toegepast. De vrachtrijders te Marseille hebben den arbeid gestaakttengevolge waarvan de stations overladen zijn met goederen, en verscheidene schepen niet laden. Er zijn fabrieken die gesloten zijn wegens gebrek aan grondstof, want de spoorwegmaatschap pijen kunnen geen goed meer voor Marseil le aannemen. Men berekent het geleden verlies nu reeds op tien millioen francs. Ter zake van de oproerigheden, die voor eenige dagen te Montceau les-Mines plaats hebben gehad, is thans zekere Fuchc, amb tenaar ter mairie aldaar, gearresteerd, op grond, dat men in hem den secretaris der „Zwarte Bende” meent gevonden te hebben. Fuche wordt beschuldigd van dezer Ver- eeniging alle inlichtingen te hebben ver strekt, welke voor haar van belang konden zijn en die hij juist wegens zijne betrek king in staat was te geven. DUITSCHLAND. De heer von Schlözer, gezant bij den pauselijken stoel, vertoeft nog altijd te Var- zin. De Nat. Lïb. Corr. wil weten, dat weldra blijken zal, op welken nieuwen grondslag de onderhandelingen met het Vatikaan weder zullen kunnen worden aan geknoopt. Sinds een jaar ziet men op ker- kelijk-politiek gebied een reeks van inschik kelijkheden en kleinere of grootere conces sies van de zijde der regering, waartegen over van den kant der geestelijkheid ge steld zijn beleedigingenvijandelijkheden, uitdagingen in de pers, zoowel als in de uitingen der bisschoppen, wat belet, meent genoemd blad, dat de moeijelijkheden uit den weg worden geruimdzooals de rege- De aartsbisschop van Canterbury ligt zwaar ziek aan eene longontsteking. TURKIJE. EGYPTE. Over het sluiten der militaire anglo-turk- AD VERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct per regel. Overigens naar plaatsruimte. gebracht worden, de voortbrengselen van elkanders bedrijf leeren kennen, en het goede dat ieder heeft, leeren waardeeren en overnemen. En hij, die zijn bedrijf reeds zoo heeft ontwikkeld, dat hij gerust de concurrentie met den buitenlander onder de oogen durft zien, de Nederlandsche landbouwer, die op internationale tentoonstellingen in den vreemde, de eer van onzen Nederlandschen landbouw wist te handhaven, hem worde eindelijk ook eens de gelegenheid gegeven om onder gunstiger voorwaarden, binnen de grenzen van zijn eigen land, zich te me ten met den vreemdeling. Jaar op jaar worden in naburige landen internationale landbouwtentoonstellingen ge organiseerd, waarheen de Nederlander met veel moeite en kosten zijn vee, zijn zuivel en landbouwproducten heenzendt, maar nog nooit noodigde Nederland, het land- bouwland bij uitnemendheid, den vreemde ling tot een edelen wedstrijd op landbouw gebied binnen eigen grenzen uit. En dat men in het buitenland er prijs op stelt, den Nederlandschen landbouw te leeren kennen, dat bewijzen de commissiën, die Amerika en Engeland met dat doel reeds tot ons afzond. Die kennismaking van het buitenland met wat wij op landbouwgebied vermogen, die voor onzen handel de beste vruchten zal afwerpen, zij wordt door niets krachti ger in de hand gewerkt dan door een goed geslaagde internationale tentoonstelling, die door dat internationale karakter leerrijk kan zijn in hooge mate voor den Nederlander. Ook dat overwogen de besturen onzer landbouwmaatschappijen toen zij tot het houden eener internationale landbouwten toonstelling zich vereenigden. Groote nationale belangen, de ontwikke ling van onzen vaderlandschen landbouw, en de uitbreiding van onzen landbouwhan del, staan dus in nauw verband tot het tot stand komen en het welslagen dezer ten toonstelling. Nederlandersook de eer van ons volk is er bij betrokken. Ik vraag het u, zou het geen schande wezen als het landbou wende Nederland niet zooveel geld kon bij eenbrengen, dat althans- eindelijk ook eens in ons eigen land gebeure, wat wij telken jare bij onze naburen op zoo uitnemende wijze zien tot stand komen Zou het Ne derlandsche volk aan het comité voor de In ternationale landbouwtentoonstelling zijn bij dragen onthouden? Ik kan het niet gelooven. Niet in de eerste plaats groote giften vraagt het comité, ook al zullen die na tuurlijk met dankbaarheid worden aange nomen. Maar het vraagt voor een echt nationale onderneming bovenal aller mede werking, dan behoeven de giften niet groot te zijn. Met vol vertrouwen roep ik bij dezen allen op, die onzen Nederlandschen landbouw liefhebben en wien onze natio nale eer ter harte gaat, om ons bij het niet gemakkelijke werk, dat ons werd opgedra gen, te steunen en door woord en daad het welslagen der eerste Internationale land bouwtentoonstelling in Nederland te hel pen bevorderen. De weg daartoe is aan gewezen. Wij verzochten reeds de hoofden der gemeentebesturen, om geholpen door de verschillende landbouw vereenigingen, waar die mochten bestaan, o/ zelf gelden te willen doen inzamelen voor ons doel, of commissiën daartoe te vormen. Waar zul ke commissiën reeds zijn geconstitueerd of onze lijsten op andere wijze circuleeren, daar vraag ik veler bijdragen. In die ge meenten waar voor de bevordering van ons doel nog niets werd gedaan, daar roep ik alle welgezinden op, om door het vormen eener commissie tot het inzamelen van gel den, hen die ons hunne bijdragen willen schenken, daartoe in staat te stellen. .Moge mijn vertrouwen op veler medewer king niet worden beschaamd Huize de Cloese bij Lochem, Augustus 1882. C. J. SICKESZ, Voorzitter van het Uitvoerend Comité der Internationale Landbouwtentoon stelling in 1884 te Amsterdam. Om het groote belang der zaakmet het oog op onze omgevingzoo rijk in vee en zuivelproducten in heerlijke bouwgron den achten wij het van belangna ’t geen wij reeds openbaar maakten in ons No. 8 ook een plaats te geven aan de volgende circulaire. Landgenooten Er werd in den laatsten tijd herhaalde lijk gewezen op de gevaren welke onzen landbouw van alle zijden bedreigen, niet het minst door de concurrentie, waarmede die hoofdbron van ons volksbestaan te wor stelen heeft. Inderdaad zij zijn niet licht te tellen en het is een vraag die van zelf zich opdringt aan allen, wien de belangen van ons volk ter harte gaan, hoe door ons aan die ge- varen het hoofd kan worden geboden. Het antwoord daarop kan niet twijfelach tig wezen, het luidt voor allen, ook zelfs voor hen, die van bescherming heil ver wachten het zelfde in de eerste plaats door eigen energie, door eigen krachtsinspanning, door degelijke ontwikkeling. Dat zagen de verschillende landbouw maatschappijen in ons land hoe langer zoo meer in, vandaar hare telkens herhaalde pogingen om den landbouwer bekend te maken niet alleen met de verbeteringen, die elders in het landbouwbedrijf werden inge voerd, maar vooral ook om er hem toe te brengen, die verbeteringen over te nemen en in praktijk te brengen, om de gulden les bij hem ingang te doen vinden, dat bij het verloopen van het getij de bakens moeten worden verzet. De Nederlandsche bodera>s zoo rijk en het Nederlandsche rundvee zoo goed, dat onze landbouwers, mits zij bezitten gezond verstand, goeden wil en goede trouw, de toekomst niet donker behoeven in te zien. Maar de Nederlandsche landbouwer, den goeden niet te na gesproken, moet wakker geschud worden uit den ouden sleur, waar aan hij maar al te zeer is gehecht, en die iedere verbetering tegenhoudt. Het werk in dien zin door velen verricht, bleef niet zonder vrucht, maar de arbeid mag niet stilstaan, krachtiger dan ooit moet worden voortgegaan op den ingeslagen weg. Dat begrepen ook de besturen onzer Ne derlandsche landbouwmaatschappijen toen zij besloten om te trachten met vereende krachten een algemeene landbouwtentoon stelling in ons land tot stand te brengen. Onze landbouwtentoonstellingen hebben altijd een te zeer locaal karakter gedragen, zij hebben daardoor niet krachtig genoeg de ontwikkeling van onzen landbouw in de hand gewerkt. Het wordt hoog tijd dat eindelijk eens op een centraalpunt van ons land worde bijeengebracht, al wat landbouw en veeteelt in heel ons land vermogen, hoog tijd dat één groote wedstrijd tusschen land bouwers uit alle gewesten van ons land, onzen landbouw en veeteelt uit hun te zeer geloealiseerden toestand opheffe. Niet alleen van den buitenlander, maar vooral ook van elkander kunnen onze landbouwers leeren, maar daartoe moeten zij tot elkaar BOISWARDSCHR COURANT i I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1