NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD B0Ï.SWARD WWS8BA8BH, *1 •l 1882. Een en Twintigste Jaargang. No. 40. X DONDERDAG 5 OCTOBER. VOOR NA VEERTIG JAREN. 'I H - - ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. 1 '71 De Daily Telegraph verneemt, dat er bij den brand te Cairo onder anderen een vijf- tiendaagsche voorraad leeftogt voor 25,000 man vernield is. Het is voor Engeland een aardig schadepostje waarover de egyptische bevolking haar leedvermaak niet verbergt. Eindelijk meent zij nu middel gevonden te hebben om den engelschen afbreuk te doen. „Dit was zoo hoort men in de straten roepen een vreugdevuurtje van het volk ontstoken ter eere van des Khedives Chris telijke vrienden 1” De sterkte van het britsche bezettingsle ger in Egypte is nu bepaald op 10,000. Het indische contingent keert onverwijld naar Indie terug. De garde zal nog blijven tot 25 dezer. Het spoorwegverkeer tusschen Cairo en Alexandrie is thans geheel hersteld. In een dagblad’t welk Gambetta’s po litiek steunt en Frankrijk’s onverschillig heid ten aanzien van Egypte betreurt, leest men „Von Beust heeft inderdijd, na Sadowa gezegddat er geen Europa meer bestond. Dat gezegde is nog van volle kracht. Za- menwerking onder de mogendheden is ver dwenen. Vandaar dat Engeland alleen op eigen krachten steunt en dat het aarzelt om door een verbond met Frankrijk zich de duizend moeijelijkheden op den hals te halendie de ijverzucht der vastelands-mo- gendheden met zich voert. De radicalen zien nooit verder dan de muren van Parijs en de kwestie als b. v. in de centrale mai- re, legt voor hen veel meer gewigt in de schaal dan de belangen van het land in de Middellandsche zee. Hoe kan men nu van een vreemd land verwachtendat het een verbond zal wil len sluiten met Frankrijk, beheerscht als het is door zulke bekrompen inzigten Volgens de Weener Presse moet volstrekt geen geloof gehecht worden aan het door een londensch avondblad vermelde gerucht dat de drie Keizers eerlang een zamenkomst Les idees marchent, d. i. De gedachten vervolgen haar loop. Ook de onreine, maar deze juist in omgekeerde orde, als de ver hevene, aan welke ik denk. De eerste wor den met gejuich begroet bij de geboorte, maar ze zijn tot sterven bestemd. De laat ste worden beschimpt, bespot, als ze zich voor ’t eerst doen hooren, de dragers er van worden in den ban gedaan, ’t baat niet, de gedachten gaan voort, zij worden opgeno men in steeds meerdere harten en hoofden, ze vinden haar weg, ze worden erkend, ge waardeerd, ze worden ten zegen. Deze waarheid stond me voor den geest, toen ik kennis nam van de 40jarige feest viering der Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van Sterken Drank te Haarlem op den 12den September jl., den stichtings- dag dier Vereeniging. Welk een ommekeer, welk een vooruit gang in de openbare meening sedert Dr. W. Egeling te Leiden in 1840 voor’teerst door een N. Amerikaansch tijdschrift be kend werd met de Afschaffingsbeweging en twee jaren later op bescheiden wijze de Nederlandsche vereeniging werd opgericht, die nu dit feest mocht vieren. Allereerst ging een kreet van verbazing door heel het land, toen die weinigen den strijd aankondigden tegen „het huiselijk likeur-keldertje,” gelijk Ds. Gispen, predikant bij de Chr. Gereformeerden, in de verga dering der Synode op 29 Aug. jl. te Zwolle gehouden, zeer karakteristiek ’t meubeltje noemde, dat in de deftige gezinnen dier dagen op ’t middaguur ter tafel verscheen. Gelijk deze prediker zelf nu nog spreekt „De Heere geeft den mensch op zijn lijdens weg wat om vrolijk te zün. De humani- zeerende rigting van de filantropische ge nootschappen hervormt nietzij voert van het ware beginsel af”, gelijk het kamerlid, de Roomsch-Katholieke priester Schaepman het twee-borrel-stelsel onlangs nog gansch naïef verdedigde, zoo sprak toen de zeer groote meerderheid des volks. Het was onzinnig, zich „volksvrienden” te durven noe men, terwijl men den werkman zijn „slokje,” der vrouw haar „likeurtje”, den beschaaf de zijn „bittertje”, den mensch zijn „vrijheid” ging rooven. Zoo spotte men, alsof er wer kelijk een afschaffingsgenootschap zou ont staan zijn, als er niets anders gebeurde, dan wat men, en nog wel liefst met een ver kleinwoordje aanduidde. Zoo verklaarde men en nog wel met blijkbare zelfverheffing de „verklaring”, waarbij de afschaffer niets anders deed, dan met zijn handteekening bekrachtigen, wat hij uit innige overtuiging sints korteren of langeren tijd had gedaan. Op dit tijdperk van „verbazing” is er een gevolgd van betrekkelijke waardeering, van nederbuigende welwillendheid. Men zag toch wel indat de zaak ernstiger wasdan men het eerst had voorgestelddat het ei genlijk vrij wat meer overeenkomstig de waarheid is om van okshoofden dan van BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van WONSE- RADEEL brengtter voldoening aan het bepaalde in art. 41 der gemeentewetter algemeene kennisdat door hem op Zatur- dag den 7 Oct. 1882 des voormiddags om 11 uur, in het gemeentehuis te Wit- marsum, vergadering van den gemeenteraad is belegd, ten einde te beraadslagen en be sluiten over de hieronder vermelde punten. Witmarsum30 Sept. 1882. De Burgemeester voornoemd L. BRITZEL. 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Uitloting van aandeelen in door de gemeente aangegane geldleeningen. 3. Bekrachtiging van den aankoop van drie woningen en een tuin te Witmarsum. 4. Benoeming van een plaatsvervangend lid in de Commissien van beheer over de kunstwegen van Bolsward naar Sneek en Harlingen. zetten waarom de Regering met sympathie de werkzaamheden van deze en soortgelijke vereenigingen begroet, als bondgenooten ter bestrijding van de volkskwaal der dronken schap en ter handhaving van de Drank wet. Is het waar dat de overheid niets zonder de burgersde wet niets zonder de zeden vermagdan is medewerking als de ze onmisbaar. Hij eindigde met aan den Voorzitter, als blijk van ’s Konings inge nomenheid met het streven der Vereeni ging en met zijn aandeel daarin het rid derkruis van den Nederlandschen Leeuw te overhandigen.” Te roemen is waarlijk niet oorbaar, de Vereeniging heeft slechts haar plicht ge daan maar om der wille van de zaak die zij voorstaat, is het haar een aangename en geoorloofde voldoeningdat haar stre ven gewaardeerd wordt door den Vorst en zijne regeering, door vele edelen uit alle standenvan den arbeider tot den Prins van Koninklijken bloede’t zij haar een aansporing om onder Hoogeren Zegen moedig voort te gaan op den ingeslagen weg en als ze eenmaal ’t voorrecht mag smaken haar gouden feest te vieren, mocht dan de ure gekomen zijn, dat een „Drank wet”, onnoodig zal blijken, omdat de Natie zich zelve ten wet dan kan zijn. Een wet toch als deze is goedomdat zij noodza kelijk ismaar als de ure harer intrekking eens slaan kandan zal dit een ware ze gen wezen. M. E. van der MEULEN. ADVERTENTIEPRIJS: 50 0ts. vag 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ken, met muziek aan het hoofd en onder het geroep „Eljen Istoczy 1” trokken naar het spoorwegstation, maar de gewapende magt belette de uitvoering hunner misdadi ge plannen door de Jodenstraat af te sluiten. Tot tien uur bleef de rust tamelijk onge stoord, maar op de openbare pleinen, in zonderheid op de König Ludwigplatz, wa ren groote volksmenigten bijeen. Men zag er ook vele studenten. De militaire magt duldde deze bijeenkomsten niet, doch de pa trouilles werden begroet met het „Eljen Istoczy 1” Na elf ure werden in eenige af gelegene straten een kleerwinkel en een kraam van een paar Joden geplunderd- De militairen kwamen met gevelde bajonet toe schieten. Eenige personen werden gewond en een soldaat werd gekwetst door een steen worp. De soldaten gingen vervolgens aan ’t werk om de straten te zuiverenom streeks middernacht was hun dit nagenoeg gelukt. Een 300 a 400 Joden zijn uit Presburg naar Weenen gevlugt. Algemeen wordt be weerd, dat de geweldadigheden volgens een vast jdan beraamd waren. Daar ook in an dere plaatsen van Hongarije dergelijke too- neelen gevreesd worden, zoo heeft de Minis ter Tisza aan de overheid bevelen doen toe komen, om bij de eerste verschijnselen da delijk met kracht tusschenbeide te treden. Eenige bladen te Pesth melden dat te Pres burg de staat van beleg zal worden afge- kondigd. Het gemeentebestuur te Presburg heeft inmiddels van zijn kant bekend gemaakt dat de jaarmarkt, die heden 2 October, zou worden geopend, niet zal plaats hebben. Volgens eene latere depêche uitWeenen waren de oproermakers en plundenaars on geveer 2000 in getal en was de politie eerst totaal onmagtig om het geweld te keeren. Tachtig personen werden gedood en ge wond. Daar voor eene herhaling van het roo- verswerk werd gevreesdzijn vele Joden gevlugt naar Weenen en Pesth. Ook Presburg in Hongarije heeft zijn Jo- den-vervolging. Dagen achtereen was het volk door som mige Dagbladen opgehitst en zelfs werden er inschrijvingen geopend om de kosten van het schandaal, ’t welk ten tooneele zou wor den gevoerd, te bestrijden. Woensdagavond jl. zou de beweging plaats hebben en wel bij gelegenheid van eene se renade aan de opzigters eener nieuwe lief- dadigheids-vereeniging. De menigte kwam te zamen en trok met muziek aan ’t hoofd naar het locaal waar de mannen zich bevonden, die Hongarije vertegenwoordigden op het anti-Semiten- Congres te Dresden. Onderweg werden steenworpen gerigt tegen een paar huizen door Joden bewoond en dat was het sig naal tot allerlei buitensporigheden. De politie echter wist toen nog te belet ten, wat er overlegd was, maar uitstel was geen afstel en op den volgenden avond werd het plan volvoerd. Met onbegrijpelijken spoed droegen een aantal personen steenen en andere projec tielen aan, waarmede in verschillende stra ten de woningen van Israëlieten, onder lui de Eljen’s voor de anti Semiten in het Par lement gebombardeerd werden. De politie deed al ’t mogehjke om de ongeregeldhe den te bedwingen, maar naauwelijks was zij er op eene plaats in geslaagd of zij barst ten op eene andere weder uit. Toen ein delijk de Synagoge door het gepeupel werd bestormd, werd de militaire magt gerequi- reerd, die eerst na een ernstig gevecht, waarbij verscheidene personen gewond wer den, tegen middernacht de rust in de stra ten herstelde. Een aantal woningen, win kels en magazijnen, aan Joden toebehoo- rende, zijn verwoest en geplunderd en een 50tal personen werden in hechtenis geno men. Volgens enkele arrestanten was dit nog slechts het voorspel en zou de groote vertooning hedenavond plaats hebben. Met ’t oog daarop is het Gemeentebestuur per- nament vergaderd en is het geheele garni zoen in de kazernes geconsigneerd. ’t Bleek dan ook weldra dat er Vrijdag jl. weder een nieuw bedrijf in het schandaal gespeeld zou worden, maar daar de mili taire magt tijdig op de been was, zoo na men de geweldadige handelingen niet de verhouding aan van den vorigen dag. Mi litaire patrouilles van 50 man doorliepen den ganschen avond de stad, terwijl de re_ gen bij stroomen neerviel. Een 600 slova_ glaasjes te spreken, dat jaarlijks millioenen verkwist werden en duizende menschen on gelukkig. Men vond het dus wel goed dat dronkaards zieh bekeerden en afschaffers werden en edel dat anderen zich wijdden aan de redding van dat speciale soort van zondaressen helaasook en zondaars voor al. „Naar de afschaffing” sturen, zoo heette het toen, die heeren weten er raad op, dat was het hoogste punt van de belang stelling jegens de ellendigenhet hoogte punt van den haat, waarmee de drank door hen gehaat werdterwijl zij zelve iedere aanraking met de vereeniging schuwden”. De vereeniging bestond toen, naar het oor deel van niet weinigenuit bekeerden en bekeerders. ’t Was wel niet waar, maar, meende men toch wel aardig gevonden en men onthield zich van de onthouders. Daar na,’t was in 1856, deed de Afschaffing hare intrede in de Tweede Kamer der Staten- Generaal. ’t Was een groote schrede voor waarts. De aandacht der Edelmogenden werd door mannen als Rochussen en Bn. van Hoëvell gevestigd op den omvang der ramp. Eene commissie van vijf leden werd benoemd om de Kamer voor te lichten omtrent de maatregelen die hec toenemend misbruik van sterken drank zouden vereischen. Een jaar later werd door deze commissie ver slag uitgebragt in de Tweede Kamer, waar bij het vraagstuk in het breede werd toe gelicht. Het drankgebruik werd zelfs ge brandmerkt als te zijn „een kanker die aan het zedelijk, ligchamelijk en stoffelijk wel zijn van het volk knaagt.” Hierbij liet de volksvertegenwoordiging het voorloopig, het rapport werd ter ruste gelegd in het archief der Kamer. Doch het kwaad was als be staande erkend en het Hoofdbestuur sliep niet. Het liet zich telkens hoorenmet het oog op de wet op de Patentenvoor zoover deze den handel in sterke dranken be treft en de wet op de heffing eener belas ting op het gedistilleerd. En dit bleef niet zonder gunstig gevolg. De belasting op het gedistilleerd werd verhoogd, in de wet van 1865 had ten opzigte van de patenten eene gunstige verandering plaats de toeneming van het drankmisbruik werd meer en meer erkendmaar de schatkist kon de milli oenen niet missen die steeds hooger klim mende cijfers zagen er zoo verleidelijk uit totdat eindelijk ook Multapatior opstond, de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen zich liet hooren en handelend optrad, de Minis ter Modderman zijn ontwerp indiende en de drankwet tot stand kwam. Nu zijn wij er niet, maar toch welk een verschil in 1882 met 1842. Toen vergaderde een zeer klein gezelschap, in ’t bewustzijn dat het een zwaren strijd zou moeten beginnen en nu schrijft de „Haarlemsche Courant" van 12 Sept. „Een aanzienlijk publiek was he den avond in de (smaakvol versierde) groote zaal van „de Kroon” opgekomen ter fees telijke viering van het 40jang bestaan der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank. Mannen en vrouwen van eiken rang en stand, uit alle deelen des Vaderlands derwaarts zaamgestroomd, om met elkander op den dag zelven waarop de vereeniging voor 40 jaren in het leven trad, den afgeloopen tijd, met zijn strijd, zijn nederlagen en zegepralen te herdenken. Onder de aanwezigen merkte men op den medestichter, Mr. J. Heemskerk Az. Z. Exc. den Minister van justitie Mr. Modderman, den Commissaris des Konings Jhr. Mr. Schorer, den Majoor der Infanterie den heer Kraal, Mr. Goeman Borgesius, lid van de Tweede Kamer en Voorzitter van den Volksbond, Burgemeester en Wethouders met eene Commissie uit den Gemeenteraad en tal van andere genoodigden uit alle dee len des lands. „Jhr. L. L. de Jonge, de Voorzitter deelde mede” dat de kroonprins, daartoe verzocht, zich volgaarne bereid heeft verklaard, het beschermheerschap der Ver eeniging op zich te nemen.” De Minister Modderman zeide dat het hem aangenaam was door zijne tegenwoordigheid te dezer plaatse blijk te geven van de belangstelling der Regeering in deze vereeniging. Hij achtte het overbodig de redenen uiteen te l k BOLSWARDSCHE COURAIF Zie H. B. BreijerVeertig jaren, bl. 15.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1