NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD MMWA» WSERAOBH. J 1882. No. 42. Een en Twintigste Jaargang. k VOOR BLITKVLIXII. en I Persoonlijke invloed vereeniging. a h j? r ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. I sje ior n te >n sr n n it I r t n o vereeniging bloeitdoor den bezielenden invloed van krachtige persoonlijkheden. Doch al erkennen wij dit ten volleeven zeer moet het betreurd worden, dat, vooral bij ontwikkelden, vrijzinnigen, zoovaak de echte bezieling ontbreekt, bij uitnemend heid waar het zedelijke, godsdienstige be langen betreft. Het verstand wordt vaak te eenzijdig ontwikkeld, het gemoed te veel verwaarloosd. Een helder hoofd is heerlijk, maar er moet ook gloed wezen in het binnenste. Zij het ’t voortdurend stre ven van allen, die opvoeden moeten, in huis en school, in kerk en maatschappij, om een geslacht te vormen van edele per soonlijkheden, die voor iets hoogers dan zelfzucht ontgloeien, zoo zullen wij minder dan heden ’t geval is, te klagen hebben, dat zoovelen vergeefs laten roepen en wach ten, waar hun hulp wordt vereischt voor ’t geen geen zinnelijk genot aanbrengt of dadelijke winst afwerpt, maar betrekking heeft op de hoogere belangen der maatschap pij. Elke vereeniging waarin zulke krach ten werkzaam zijn, zal zegen rondom zich verspreiden. M. E. van der MEULEN. In een gesprek met een mijner vrienden onlangs gehoudenzeide deze: „ik geloof, dat we persoonlijk meer moeten optreden en er meer kracht van elk onzer moet uit gaan” en een ander sprakkort daarna „er is tegenwoordig groot gebrek aan geest drift”. Beide woorden zijn zeer waar en ’t laatste geeft de oorzaak aan van het ge brek dat bij de eerste uitspraak veronder steld wordt. Er is gebrek aan persoonlijke werkkrachtomdat er geen geestdrift ge noeg is. Harriet Beecher Stowede be roemde schrijfster van Uncle Tom’s cabin (de Negerhut) heeft met recht gezegd: „Ieder menscli kan rondom zich in grooter of kleiner kring zijn invloed laten gelden.” Zie in haar wat één edele vrouw vermag. Haar boek heeft tienduizenden in geestdrift ontvlamd; de afschaffing der slavernij in Amerika heeft aan haar onbegrijpelijk groote verplichting. Eén Mozes verloste een volk en stempelde dit door zijn geest tot een natie. Eén Jezus legde in enkele jaren men neeic in .Engeland nog altij zwaar hoofd in den kanaal-tunnel Frankrijk aan F Zoo was het ook in ’t begin stoomvaart. Toen riep men„nu is het met Enge- land’s onafhankelijkheid gedaan! Hoe zul len wij een, buitenlandschen vijand verhin deren in één nacht troepen in te schepen op snel voortratelende stoombootenen die troepen den volgenden morgen op Britschen bodem te ontschepen?” Niemand ontkentdat indien Napoleon over een vloot van stoom- in plaats van zeilschepen te beschikken hadde gehad Engeland welligt zijn prooi had kunnen worden met hetzelfde gemak als Oostenrijk of Pruissen, en dat de wereldgeschiedenis misschien een geheel gewijzigden loop had kunnen nemen. Niemand kan ontkennen dat stoomschepen een landingeen inval in Engeland zeer vergemakkelijkenmaar toch levert dat geen argument op om hier geen stoomschepen te bouwen, en den oor log te verklaren aan alle mogendheden die ze van stapel zouden willen laten loopen. „Toen de eerste stoomschepenschrijft iemand in de vaart kwamen ontstond hier een kinderachtige paniek. Men wilde dit versterken en dat verdedigen. Het was alsof de Franschman reeds te Dover geland Het proces tegen de Egyptische rebellen bevindt zieh nog steeds in het eerste sta dium de instructie is nog niet afgeloopen en wat van haren loop vernomen wordt beteekent niet veel. Men verzekert dat het onderzoek met onpartijdigheid geschiedt. Vermoedelijk wordt spoedig de acte van beschuldiging opgemaaktdaarin zijn aan 150 personen de zwaarste misdaden ten laste gelegd. Als de hoofdbewerkers van den moord te Alexandrië zijn Solei- manbeij Daoub en Said-beij Kebnill erkend. Arabi, die Woensdag en Zondag voor het hof verscheen, verdedigde zich zeer zwak. Na ’s lands toestand geschetst te hebben deed hij uitkomen den naijver welke in het leger heerschte en de eischen door de offi cieren gesteld, waarvan hij slechts de tolk geweest is. Mag men hem gelooven dan trachtte hij de arabische officierendie I wrokten over de gunsten aan hunnen Cir- kassische spitsbroeders toegekend, tot kalm- te te brengen. Hij liet zich volstrekt niet uit over de rol, door de porte in de jongste gebeurte nissen gespeeld. Sir Wilfrid Scawen Blunteen vriend van Arabi-Beyspringt niet alleen in ge schrifte maar zal het ook zooveel hij kan met de daad doen, voor den ex-Dictator in de bres. Hij schreef aan dezen een brief en ver zocht den minister van buitenlandsche za ken den epistil aan Arabi-Bey te doen ge worden maar de brief bleef in de bureaux te Londen. Hierover geraakt, maakte de heer Blunt zijn schrijven openbaar. Bitter klaagt hij over de handelwijze van het departement van buitenlandsche zaken, dat (naar hij verzekert) instruction heeft ge zonden aan Sir Edward Malet, om den be doelden brief, door Blunt aan den britschen consul-generaal geëxpedieerd met verzoek dien den ex-Dictator te willen doen toe komen niet af te geven. 22 September 1882. Aan Arabi Pacha „Moge Allah u behoeden in rampen als in voorspoed. Als soldaat en vaderlander zult gij de redenen hebben bevroeddie mij beletten u gedurende den jongsten ongelukkigen oorlog te schrijven of een boodschap te zenden. Nu de oorlog geëindigd is, hoop ik u ech ter te toonendat onze vriendschap geen schijnvriendschap was. Het is waarschijn lijk, dat ge zult moeten teregtstaan, hetzij wegens rebellie, hetzij wegens een andere aanklagtwier aard mij nog geenzins be kend is. Tenzij gij krachtig en talentvol wordt verdedigdloopt gij veel gevaar met overhaasting te worden veroordeeld. Ik heb BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WONSERADEEL, Gelet op de bepalingen der Wet van den 29 Maart 1833 (Staatsblad no. 4), houdende de belasting op het personeel, zooals die zijn gewijzigd laatstelijk bij de Wet van den 9 April 1869 (Staatsblad No. 59) Gezien de resolutie van den heer Staats raad Gouverneur van Friesland, d.d. 14 September 1833, opgenomen in het provin ciaal blad van dat jaar No. 103 Herinneren bij deze de Ingezetenen, dat: 1. Ingevolge het bepaalde bij art. 27 der aangehaalde Wetbelasting naar tijdsge- lang verschuldigd is a. Wegens de eerste Vier Cl rondslagen voor zoodanige perceelendie n:\ den 15 Mei des dienstjaars in gebruik worden ge nomen. b. Wegens de Vijfde en Zes de Grondslagen ter zake van dienst- en werkboden of paarden, die na evengenoemd tijdstip in dienst of gebruik genomen of aangeschaft worden, zoomede van het aanwenden tot belastbaar of wel tot hooger belastbaar ge bruik van zoodanige voorwerpenals aan vankelijk tot niet of minder belastbare ein den waren gebezigden wat aangaat de paardenderzelver geheel verlies van het tweede viertal hunner melktandenmits gaders het gelijktijdig spannen voor een en hetzelfde rijtuig van paarden bij verschil lende personen in gebruik. 2. De belastingschuldigen op wie de voorschrevene bepalingen geacht kunnen worden van toepassing te zijn, overeenkom stig Art. 42 der meergenoemde Wet, ver- pligt zijn tot het indienen der vereischte aan giften, ten kantore van den betrokken Rijks- Ontvanger, door invulling van daarvoor vast gestelde beschrijving-billettendie ten ge zegden kantore zijn te bekomen. Voorts worden de belanghebbenden bij deze herinnerd aan de bepalingen der Wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad No. 82) vol gens welke, ter bekoming van vrijdom van Grondbelasting voor gebouwen nieuw ge sticht vernieuwd of uitgebreid wordende eene aangifte moet worden ingediend bij het Bestuur der Gemeente, waar de eigen dommen gelegen zijn, binnen drie maan den, nadat die perceelen voor het eerst geheel of gedeeltelijk in gebruik zijn ge steld bij verzuim van welke aangiften de aanspraak op de vrijdommen, bij de aan gehaalde Wet toegekend, wordt verbeurd. Witmarsum, den 14 October 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. BRITZEL. De Secretaris E. JANSEN. derhalve het besluit genomen om, behou dens uwe goedkeuring, naar Kaïro te trek ken en u met zulke getuigenis bij te staan, als het mij mogelijk is te verstrekken en tevens mede te brengen een eerlijk en kun dig regtsgeleerde voor uwe verdediging. Van dit mijn voornemen gaf ik der brit- sche regering kennis. Ik verzoek umij zonder dralen te willen magtigen om voor u op te treden. Uw magtiging is noodig. Het zou wenschelijk wezen om mij terstond een telegram en een brief te zenden, waar bij gij mij authoriseert advocaten voor u in den arm te nemen. Ettelijke edeldenkende engelsche mannen, die hooge betrekkingen bekleedenzullen zich met mij vereenigen, om alle uitgaven met uwe verdediging ge moeid, te betalen. Ge kunt er ook op re kenen dat ik persoonlijktijdens uw ge vangenschap, waken zal, dat uw gezin geen gebrek lijdt. Moge Allah u moed schen ken om den tegenspoed te dragen.” Wie heeft schade geleden en hoeveel Die vraag is bij de eene of andere nood lottige gebeurtenis nooit zonder antwoord gebleven. Meer dan 3000 personen hebben zich te Alexandrië bij de commissie van schade loosstelling aangegeven. Volgens hunne berekening hebben zij ge zamenlijk ruim 72 millioen guldens te vra gen. „Onafhankelijk van Turkije’’ dat wordt in Egypte meer en meer de volkswensch. Men zegt dat dienaangaande spoedig een Manifest zal worden openbaar gemaakt. 't Journal des Debats maakt zich zeer vrolijk met de belagchehjke buitensporig heden waaraan de Legitimisten zich in de parlementaire vacantie schuldig maken. De redevoeringen, aan maaltijden ge houden zijn oratorische uitspattingendie zelfs in menig opzigt nuttig zijnwant zij houden Frankrijk bezig, en wat de Fransch man lijden kan hij mag zich nooit ver velen. Nu heeft hij een Legimistischemorgen een Bonapartistische speelpop. Laat hem spelen dan doet hij den buurman geen kwaad Nog altijd openbaart zich bij een gedeel te van het Parijsche volk haat tegen de Duitschers en bij elke gelegenheid geeft men die lucht door het mishandelen van Pruis sen, die zich in café’s of schouwburgen ver- toonen. „Houwt er op los!” schreeuwden onlangs ettelijke mannen leden van het Verbond der patriotten -- toen een Duitscher aan den schouwburg een kaartje kocht, en wel dra was hij de deur uitgeduwd. Hij klaagde, maar vergeefs. Men heeft in Engeland nog altijd een JvU kanaal-tunnel, die Engeland zal verbinden. van de den grondslag dier innige vroomheiddie als een zuurdeesem alles doordringen moet en als een licht allen beschijnen. Zegge niemand: maar wie zijn deze, dat gij ons bij hen zoudt vergelijken? Immersniet dit is de klacht, dat wij niet zooveel doen als enkele uitverkorenen, maar dat wij in onze kringen, naar de mate onzer krachten, zoo weinig kracht van ons doen uitgaan. Ieder vermag veel, doch men doet te weinig. De trouwe dienstbare heeft groote beteekenis. Iedere degelijke huisvrouw of moeder brengt zegen. Een ernstig vader die van zijn geest en karakter zijn kinderen doordringt levert der maatschappij onwaardeerbare nieuwe levenssappen. Juist omdat dit alles waar is, moet er ook vereeniging zijn. Do mensch op zich zelf, buiten verband met zijne omgeving, is met onvruchtbaarheid geslagen. De af gezonderde verdiepe zich in wijsgeerige over peinzingen, in vrome overdenkingen, hij verlieze er zich in gelijk het kenmerkend wordt uitgerukt, zij gaan ook met hem ver loren, de slotsommen van zijn onderzoek zijn vrome gezindheden, als hij ze niet brengt op de markt des levens. Zonder vereeni ging geen persoonlijke invloed. Dit feit geeft het aanzijn aan het gezin, aan tal van genootschappen, vereenigingen, maatschap pijen, aan de groote maatschappij. Het ge wicht dier vereenigingen wordt algemeen erkend. Vaart een booze geest door het volk, dan wordt het recht tot vereeniging beperkt, soms afgeschaft. Zijn de burgers werkzaam in goeden zin, dan zijn hun ver eenigingen levensteekenenwaarover de Staat zich verheugt. In dit opzicht is er oorzaak van tevredenheid in ons land. Op het gebied van handel, nijverheid, onderwijs, liefdadigheid, godsdienstzijn tal van ver eenigingen in het leven geroependie tot groote dingen in staat stellen. Er is over drijving, er is kaf onder het koren. Het is goed dat de Staat, zoover ’t op zijn weg ligt, eenig toezicht houde, eer hij rechtsper soonlijkheid verleentd.i. der vereeniging toesta, openlijk en zelfstandig op te treden. Menige eerzuchtige zoekt niet de zaak, die wordt voorgestaanmaar de eerezetel in eenig bestuur of de welkome gelegenheid om den huiselijken kring, soms zelfs zijn werkkring te verlaten. Doch ook hier ne me misbruik het gebruik niet weg. Er zijn verschillende vereenigingen van onderschei den aard, die recht op onze ondersteuning hebben en waaraan wij onze krachten wij den moeten. Zij verspreiden in engeren of ruimeren kring groot nut en brengen veel goeds tot stand, maar bij velen wordt nog altijd de geestdrift gemist om met kracht te steunen en te helpen. Het „payer de sa personne,” het betalen met zijn persoon, de persoonlijke toewijding, ontbreekt al te veel. Menigeen is volkomen tevreden, als hij de jaarlijksche contributie heeft betaald. Men erkent ’t nut van de zaak en stelt zijn ge weten gerust naar een zilveren maatstaf. Anderen onttrekken zich ook daaraan. Ook zij erkennen ’t nutmaar tijd en geld ont breken. Deze bezwaren hooren wij ’t meest van menschen die ontzachlijk veel tijd noo dig hebben en niet weinig geld overhebben voor gezellige avondjesvoor dagelijksche genietingen, voor opschik en kleedingin één woordvoor genot en fatsoen. De meeste medewerking wordt gevondenbij menschen die een drukke betrekking heb ben niet ruim met aardsche schatten be deeld zijn en hoogen prijs stellen op den heerlijken huiselijken kring. Deze zijn de mannen en vrouwen, die geestdrift hebben, die den tijd uitkoopendie zich zelven en den hunnen onthouding leeren, die het nut tige boven het overtollige kiezen, die zich- zelven geven. Het is onbillijk eenzijdig ’t oog te ves tigen op ’t gebrekkige wat den tijd ken merkt waarin men leeft. Ook in onze da gen is er geestdrift, toewijding, liefde. Er is geen rampof warme harten kloppen de beurzen van karig bedeelden en rijken openen zich. De verarmdede weduwe de wees, de verdrukten en vervolgdenze hebben waarlijk niet te klagen. Menige ^.DF3CD<3CD<D<DC3OC3CD<D<D<DCD<3<:XD<.>^ g DONDERDAG 19 OCTOBER. ^D<3< 3<3C3<D<3< D<3<3C3<D< 3<3<3F3<DC<^ r» BOLSWARDSCHB COURANT I n i ’0 l I «I 3 1 l l k ls- en ?b- De nk De je- 9 i. d oe er i B, m or o- et re Ie 8- 8- ;e ie

Bolswards Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1