NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD WWS2BA©»! 1882. Een en Twintigste Jaargang. No. 43. IC H NAJAARSVEEMARKT 50 DONDERDAG 26 OCTOBER. VOOR l BITITEMDAW». r k r 1 ■KSÜ ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. q De‘ BURGEMEESTER van WONSE- RADEEL brengt ter algemeene kennis dat de te ARIJ1I wordt gehouden Zaturdag «8 October e. k. Witmarsum 20 October 1882. De Burgemeester voornoemd L. BRITZEL. en niet armlastig is. Deze kiezers worden naar hun vermogen verdeeld in drie klas sen, waarvan ieder een gelijk aantal kiezers van den tweeden rang mag aanwijzen. In een district, waar 90,000 M. aan belasting wordt betaald, mogen dus de 100 menschen, die zamen de eerste 30,000 M. bijeenbren gen, evenveel stemmen uitbrengen als da 1000 of 1500, die zamen het derde deel be talen. De door hen aangewezenen kiezen dan op hunne beurt de eigenlijke afgevaar digden, waarvoor alle Pruissen in aanmer king kunnen komen, mits zij den leeftijd van 37 jaren hebben bereikt, in het volle bezit zijn van hunne burgerlijke regten en minstens één jaar in het koningrijk Pruis sen gewoond hebben. Te Berlijn hebben alle ambtenaren dit maal op de conservatieven gestemd. En daar er eenige duizenden ambtenaren zijn, bijv, alleen bij de politie en postdienst 4000 is het aantal stemgeregtigden onder hen niet onbeduidend. En toch heeft de partij voorwaarts gezegevierd daar zij 3000 leden in de kiescolleges heeft gebragt, ter wijl de conservatieven er nog geen 800 heb ben verkregen. Ofschoon te Berlijn overal met groote let ters de waarschuwing „kiest geen joden 1” was aangeplakt, zijn er toch een niet ge ring aantal Israëlieten met zeer groote meerderheid van stemmen gekozen. Niet minder trekt aandachtStöeker is met eene verpletterende meerderheid gesla gen in het district hetwelk hij tot middelpunt zijner anti-joodsche beweging had aange wezen. In de zaal der Noord-Duitsche brouwerij, het vergaderlokaal der partij van Stöeker is het ’s avonds na de stemming wat al te levendig toegegaan. Stöeker zelf voerde het woord „Het aantal onzer Wahlmanner” riep hij uit „is in den tijd van drie jaar ver vijfvoudigd! Wanneer het zoo voortgaat, zullen we in 1885 voor de kiescollegiën meer leden dan zetels hebben Toen Blü- cher in 1814 tegenover Napoleon stond, is hij viermaal geslagen, maar na elke neder laag verder naar Parijs opgerukt. Zoo ook zal het ons gaanGeslagen worden en toch maar altoos voorwaartsdat moet onze leus zijn (Daverende toejuiching). Op dat oogenblik ontstond er een aller hevigst rumoer. Er werd geschreeuwd, gebonsd, gevochteneen vijftigtal personen stormden de zaal binnenhoeden en stoe len vlogen over de hoofden heen in een oogenbhk ontstond er een algemeen gevecht, tot eindelijk de politie er in slaagde de in dringers er uit te smijten en eenigen bij den kraag te pakken om ze in verzekerde be waring te brengen. Toen kon Stöeker voortgaan met zijn tri- omfgeschal ter eere der anti-joodsche partij. Geen verkiezing heeft zulk een indruk gemaakt als die te Crefeld. Ten gevolge van het gebeurde zijn er de ultramontanen verdrongen. Aangaande de opheffing der gemengde scholen te Crefeld door den Minister von Goszler, welke vrij willekeurige daad den conservatieven bij de verkiezingen geen goed heeft gedaan, worden nu in het orgaan der orthodoxe- en jonker-partij eenige bij zonderheden medegedeeld, waardoor de me- dedeelingen der liberale bladen worden be vestigd. „Te Crefeld bestaan 8 openbare volksscho len, waarvan 3 feitelijk confessioneel waren, omdat zij uitsluitend door kinderen van Ca- tholieken werden bezocht. De 5 andere wer den zoowel door kinderen van Catholieken als van Protestanten bezocht, terwijl de keuze der onderwijzers hiernaar werd ge regeld. De Israëlitische school bleef tot nu ook zuiver confessioneel. „Naar aanleiding van het besluit des mi nisters van 17 January 1882 werden de verzoeken van Catholieken, tot opneming hunner kinderen op de sectescholenzoo talrijk, dat de koninklijke regering te Dus seldorf daaraan op geen andere wijze kon voldoendan door de overige 5 gemengde scholen eveneens tot sectescholen te maken. HOP-13I.TTKlt Het nieuwste product op de kwakzal vers markt. Telkens weer wat nieuwsna het eene onfeilbare middel komt het andere, dat nog meer onfeilbaar heet. Hop-Bitter is de naam van het mengsel dat het laatst bin nen de grenzen van ons land'is gebragt en met waarlijk Amerikaanschen bluf wordt uitgetrompet, ’t Zijn nu nog slechts de groote steden Amsterdam, Den Haag en Rotterdam die bezocht worden en de daar verschijnende bladen waarin de een kolom- lange advertenties voorkomen spoedig zul len ook de andere plaatsen in ons land de Amerikanen zien opdagen, om overal hun blaadjes uit te deelen. Met Breda, de woonplaats van den hoofddepóthouder, is reeds een begin gemaakt. Bij duizenden worden die papiertjes rond gestrooid. Leest het allen, het kan u het leven redden, luidt het opschrift. Geen ziekte of slechte gezondheid die niet door het Hop-Bitter overwonnen wordt; het ge neest alle ziekten der maag, der ingewanden, van het bloed, de lever, de zenuwen, de nie ren, enz., zoo leest men verder. Zoo uw gezondheid zwak is, het Hop-Bit ter zal u genezen. Zoo gij u onwel gevoelt, het Hop-Bitter zal u opwekken. Zoo gij vermoeid zijt, het Hop-Bitter zal u krachten geven. Zoo gij een werkman zijt, onverschillig man, vrouw of kind, is het goedkoopste, beste en eenig zekere middel om alle ziekte of ongesteldheid, veroorzaakt door uwen zwa- ren arbeid of verblijf in bedompte en onge zonde werkplaatsen of enge kamers te voor komen het Hop-Bitter Zoo gij oud zijt en uw krachten afnemen, het Hop-Bitter zal u nieuw leven geven. Dit is de lectuur die thans door een paar buitenlandsche bedriegers met kwistige hand ons volk wordt aangeboden. Koopt, koopt, een rijksdaalder de flesch, het goedkoopste en beste van alle geneesmiddelen: 1000 pond sterling zal betaald worden voor elk geval dat het niet mocht genezen Dit laatste leest men op een papiertje, dat bedrukt is als een Amerikaansche vlag, met roode strepen en een blaauw vierkant met sterren. Bewaar dit voor de kinderen staat ter zijde gedrukt. Zeker, de Ameri kaansche vlag op dit Amerikaansche bedrog Bedrog Is er nog iemand die er aan twijfelt Gewis. Honderden offerden reeds hun rijksdaalder en toonden dus aan die grove leugens geloof te hechten. Voor allen, die niet bestand zijn tegen groote woorden, diene het volgende. Er bestaat geen levenselixer, geen steen der wijzen, geen panacé tegen alle ziekten. De duizende geneesheeren die het mensche- lijk lichaam met zijn ziekten en gebreken voortdurend tot hun levensstudie maken, zij leeren langzamerhand meer en meer voor eïke ziekte een afzonderlijke behandeling toepassen, maar middelen die alle kwalen doen verdwijnen, weten zij maar al te goed dat niet bestaan. Ten allen tijde zijn er echter mannen geweest, die beweerden het eenige universeele geneesmiddel gevonden te hebben, maar ook ten allen tijde zijn die mannen als bedriegers ontmaskerd. Met deze Amerikaansche bluffers is het niet anders. Het Hop-Bitter bevat Hop, Buchu, Al ruin en Leeuwentandbeweert de kwak zalver. ’t Zou een wonder zijn als het blaadje, waarop meer leugens dan regels De wezenlijk fatsoenlijke wereld te Pa rijs klaagt bitter over de verwildering der zedendie thans allerwege is op te mer ken, en beschuldigt in scherpe taal ook de pers en de teekenpendie vroeger altijd voor waardigheid en zedelijkheid optraden ja in de bres sprongen, en nu medepligtig worden, om door taal en plaatwerk vervat te vinden zijn, in dit opzicht waarheid sprak. Wij hebben nog geen tijd gehad om het mengsel te onderzoeken, doch houden we voor een oogenblik de bewering voor waar. Wat blijkt dan? Hop is de stof die voor het bier gebruikt wordt en daaraan den bitteren smaak geeft; als geneesmiddel wordt het somtijds aange wend, met name een bestanddeel er van de lupuline, die men in alle appotheken vindt, De geneeskundigen weten dat er somtijds eenige goede werking mee verkre gen wordt, maar genezing zal het van geen enkele kwaal bewerken. Buchu. Hiermede worden bedoeld de Bukkobladeren of Folia Diosmae, die sinds lang in de geneeskunde bekend zijn en mede in geen apotheek ontbreken. Zij worden bij sommige bepaalde ziekten (zooals die van de blaas) door de geneeskundigen voor geschreven, maar dezen zullen zich, in ’t be lang van den patientwel wachten ze bij allerlei kwalen te doen gebruiken. Alruin is in de geneeskunde niet in ge bruik, Het is een scherp verdoovend vergif-, inwendig genomen veroorzaakt het hevigen stoelgang. Aan de wortel er van fRadix Mandragorae) werd vroeger een geheim zinnige werking toegeschreven het in den zak dragen zou voldoende zijn om voor kwalen te behoeden De plant behoort tot de familie van de Nachtschaden waaronder vele vergiftigen voorkomen en de bladeren schijnen door de Turken gerookt te worden om zich te bedwelmen. In een latere ad vertentie van den kwakzalver leest men achter alruin tusschen haakjes podophylin, alsof dat hetzelfde ware. Dit is geheel iets anders en een zeer sterk en vaak gevaarlijk werkend purgeermiddel Leeuwentand is een bekende plant voor al onze lezersofschoon niet onder dezen aan het Duitsch ontleenden naam. Het is de gewone paardebloem, die gele veldbloem die op geen weide ontbreekt en waarvan de worteluitspruitsels in het voorjaar onder den naam van molsla, taraxicum of honds- tong gegeten worden. In de apotheken wordt er een extract uit bereid, Extractum taraxaci, en ook bij ons vrij veel gebruikt, doch zonder eenige bijzondere werking tegen een enkele ziekte uit te oefenen. Ziedaar het uithangbord van de vier planten die het Hop-Bitter heeten samen te stellen. Wilt gij uwe rijksdaalders in den zak van den buitenlandschen bedrieger werpen en kans lo.open uw gezondheid te beder ven of uw ziekte te verergeren, koop dan het Hop-Bitter. Doch meent gij dat het geld nog waarde heeftom u het leven te veraangenamen of uwe ziekte dragelijker te maken, laat dan de Amerikanen wegtrekken zonder uit Nederland eenige duizende guldens mede te nemen. Enkele Nederlanders zouden echter van dat geld mede profiteeren. Niet de apothe kers. Ofschoon de aankondiging luidt ver krijgbaar bij de voornaamste apothekers (een grove leugen) hebben slechts zeer en kele der minst voornamen zich willen ver lagen om het bedrog in de hand te werken. Eén is er echterde maar al te beruchte H. J. van de Goorbergh te Bredadie zich niet geschaamd heeft ook nu weer den verkoop voor ons land op zich te nemen. Niettegenstaande onze waarschuwing zal deze Bredasche kwakzalver zeker veel geld aan de onderneming verdienen. Hij moge voor zijn geweten verantwoorden de ellen de die hij daardoor weer in vele huisge zinnen van zijn vaderland brengt. M. t. d. Kwakzalverij. sching van den goeden smaak en versprei ding van het zedebederf te bevorderen. „De zamenleving wordt openlijk ge zegd riekt naar verrotting en naar re- publikeinsche deugden wordt vergeefs ge zocht.” Ook de hooge huishuur te Parijs ver wekt wrevel bij de fatsoenlijke, niet gefor tuneerde en bij de brave arbeidende klasse. Betere en goedkooper woningen voor het volk is een eischdie meer en meer luide dreigend zelfs wordt uitgesproken en de socialisten, die gewoonlijk een stap verder gaan dan de meer gematigde lie den plakten dezer dagen dan ook roode biljetten aan de muren, waarop aan huur ders deze raad werd gegeven „steekt de dure en slechte huizen in brand Dat de verhuurder zijn geld voor ’t geen verwoest werd uit de kas der verzekering- maatschappijen haalt en de justitie den brandstichter achter ’t slot zet daaraan dachten de socialisten niet. Niet alleen in en bij Chalons, waar Vrij dag nacht een poging werd gedaan om een aan de Geestelijkheid toebehoorend gebouw door dynamiet in de lucht te doen sprin gen begint de geest onder een groot deel der bevolking onrustbarend te wordenin Parijs zelf werden denzelfden nacht op de muren plakkaten gehecht, waarin met brand stichting bedreigd en deze misdaad als nood zakelijk aanbevolen wordt. In verschillende wijken der hoofdstad vond men ze en ten gevolge hiervan had de minister-president met den minister van binnenlandsche zaken en den prefect van politie een onderhoud, waarbij laatstgenoem de verklaarde dat zulke plakkaten dikwijls worden aangetroffendoch onopgemerkt blijven. Desniettemin worden maatregelen genomen om de schuldigen te ontdekken. Het proces tegen de werklieden, die zich in Augustus aan zoovele geweldadigheden te Montceau-les-Mines te buiten gingen heeft een min of meer onverwachte wen ding genomen. Het blijkt toch uit de ver klaringen van den mijndirecteur zelven dat er voortdurend op de arbeiders een harde drang werd uitgeoefend inclerialen zin, en als een der werklieden daaraan niet gelief de toe te geven, dan kreeg hij zijn ontslag. Het bestuur der mijn duldde niet, dat er een begrafenis plaats hadeenvoudig op burgerlijke wijze- Zij moest kerkelijk zijn. Voorts blijktdat hetgeen er verspreid is omtrent een zwarte bendedie de streek onveilig maakte, niet te bewijzen is, maar dat over het geheel de werklieden veel reden tot klagen hadden over den willekeur van het bestuur en dat zij het oor leenden aan socialistische redenaarskan hieruit verklaard worden. „Pruissische spionnen sluipen weer rond in het Departement de Jura, om alles op te nemen wat in verband staat met Frank rijks verdedigings-stelsel” is eene tijding die onder ’t volk rond loopt en sensatie maakt. „Ja, mijn arme vriend zoo leest men in een brief uit St. Laurent en door de Réforme publiek gemaakt de uhlanen van 1870 zijn gekomen, zooals inde mooye dagen van het Keizerrijkzij onderzoeken de wegen, peilen de diepte der grachten berekenen de breedte en lengte onzer berg passen en speculeeren reeds op onzen geld buidel. Waaraan denkt dan de Regeering? In plaats van zich gansch en al te storten in een waanzinnigen en onvaderlandschen veldtocht tegen den man, die de nationale verdediging verpersoonlijktzou de Repu bliek van den heer Grévy een edeler werk verrigtenindien zij een onoverkomelijken dam tegen de Duitsche vampyrs oprigtte. Men is Frankrijk, of men is niets. Indien de heer Grévy Frankrijk sterk genoeg acht meester te zijn in zijn eigen huis, dan han- dele hijhet is tijd. De grenzen bewaakt door kloeke mannendie hun pligt zullen doen en slechts wachten op een bevel Kiezer van den eersten trap is in Pruis sen ieder mannelijk ingezetene, die den leeftijd van 24 jaren heeft bereikt, geduren de zes maanden in hetzelfde district woont ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver- volgens lOCt. per regel. Overigens naar plaatsruimte. BOLSWARDSCHE COURANT I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1