NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ODSWARD WWSBMJMBa 1882. No. 44. Een en Twintigste Jaargang. EEN MERKWAARDIGE ZITTING. DONDERDAG 2 NOVEMBER. VOOR IIUTEVLLW. X j L®. t ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. zetten. De officiële en officieuse organen van het Egyptische Gouvernement gaan voort te ontkennen, dat de gevangenen mis handeld zijn, maar Abdellal-Pacha en Ali- Fehmi, met wier verdediging de heer Broad ly zich ook heeft belast, bevestigen wat Arabi gezegd heeft over het binnendringen ’s nachts in de cellen der gevangenen. De heer Broadley is voornemens de arrestatie en de geregtelijke vervolging te eischen van den voornaamsten schuldige, Ibrahim Agha Futungi, die pijpdrager van den Khe dive is en zelf de gevangenen heeft mishan deld. Toen de lieden, die hij had meege- bragt, Arabi’s kleederen hadden uitgetrok ken, spoog hij hem in het gezigt en ver scheurde hij de teksten uit de Koran, die Arabi op zijn borst droeg. Men zegt, dat in Egypte een Ministerraad onder voorzitting van den Khedive is ge houden naar aanleiding van de uitlevering van Arabi’s papieren aan zijne advocaten. Decorrespondent van de Standaard meent, dat beraadslaagd is over de vraag, of het niet beter is het proces tegen de hoofden van den opstand te staken, dan dat Europa het vertrouwen in alle aanzienlijke Egyp- tenaren zou verliezen. De correspondent van de Times zegt in tegendeel dat' de Egyptische autoriteiten doenalsof zij weinig gewigt hechten aan die papieren. Zij wenschen alleen, dat de zaak spoedig afloopt, omdat vóór dien tijd niets kan worden verrigt. Dat de sultan ge compromitteerd wordt, vinden zij erger voor henmet wie hij heeft geïntrigeerddan voor hentegen wie hij heeft geïntrigeerd. Dat hij het heeft gedaan, weet toch iedereen. Volgens een Reutertelegram van den 26 October uit Cairo weigeren de Engel- sche advocaten zich te belasten met de verdediging van Mahmoed-PachaBaroedi en Toelba-Pacha, omdat zij van brandstich ting zijn beschuldigd. Zij zullen Arabi, Ali Fehmi, Abdellal en Osman Fanzi verdedi gen. De laatste wordt beschuldigd voor Halim-Pacha te hebben geïntrigeerd; hij zal afzonderlijk teregt staan. Naar aanleiding van nieuwe berigten over het aantal en de behandeling der gevangenen heeft sir Ed ward Malet weder een onderzoek inge steld. Er wordt verklaarddat te Cairo 130 gevangenen zijn en slechts enkele in het binnenlandte Suez zijn er twee. De strengste bevelen zijn gegeven om de ge vangenen niet te pijnigen noch hen hard te behandelen. De heer Broadley hoopt in veertien dagen met Arabi’s verdediging gereed te zijn. Arabi zelf wil zijn verdediging in tweeën deelen: in het eerste tüdperk, loopende tot den burgeroorlog, handelde hij op bevel van den Khedivein het tweedesedert 10 Julij, op bevel des Sultans en overeenkom stig den wil van het Egyptische volk. Aan Abdellal zouden de sleutels van zijn brand kast, waarin voor zijn verdediging nood zakelijke papieren liggendoor zijn be wakers ontnomen zijn. De commissie voor de regeling van de bijzonderheden der nieuwe regterlijke or ganisatie in Egypte zal spoedig bijeen komen. Bepaald isdat er vijf geregts- hoven zullen zijndrie van eersten aanleg te Caïro, Alexandrië en een nog ongenoem de plaatseen hof van appel en een hof van revise. Van lieverlede zullen in de provinciën verder dergelijke Regtbanken worden ingevoerd. Men hoopt de vijf ge noemde hoven, waarin Europeesche regters zitting zullen hebben, nog dezen winter in werking te brengen. In een ander voorzitterschap van den Khedive den 26sten October gehouden mi nisterraad is besloten den Gouverneur van Soedan te gelastenKhartoum te behou den in afwachting der komst van verster king. Men zegt dat de valsche profeet met aanzienlijke strijdmagt te Kordofan is aan gekomen van waaruit hij Opper-Egypte bedreigt. De ministerraad beslootzooveel zwarte troepen als mogelijk is onder de wa penen te brengen, dezen den valschen pro feet te gemoet te doen rukken en Ismaïl- pacha-Ejoub met het bevel over die troe- ENGELAND. Generaal Wolseley is te Londen aan gekomen en, ondanks den hevigen re gen, door eene onafzienbare menigte ont vangen en toegejuicht. Volgens een berigt der Engelsche bladen zou de Regeering van Egypte voornemens zijn obligatiën der geünificeerde schuld tot een bedrag van 4 millioen pd. st. uit te ge ven om de schade te kunnen vergoeden, die door den brand en de plundering te Alexandrie is veroorzaakt. Het groote gewigt van Arabi’s papieren zegt de Standaard blijkt, hoe meer men met de vertaling vordert. Er is een document, waaruit de goedkeuring van Arabi’s handelingen door den Sultan blijkt. Er is ook een vertaling gemaakt van de minuten van een Ministerraad, te Alexan drië gehouden, waar in tegenwoordigheid van Derwish-Pacha, den vertegenwoordiger van den Sultan, besloten werd zich met de wapenen tegen den Engelschen inval te ver- Den 28sten September jl. heeft de Tweede Kamer onzer Staten-Generaal eene zitting gehouden, die uit onderscheidene oogpunten merkwaardig mag heeten. Zij werd geopend met 80 leden en gesloten met 79. Ieder, die ook maar tamelijk geregeld de stem mingen nagaat over de verschillende wets ontwerpen bij dat deel onzer volksvertegen woordiging zal opmerken dat dit cijfer slechts zelden bereikt wordt. Er moet wel een onderwerp aan de orde zijn van ingrij pend belang om 80 mannen daar bijeen te brengen en te houden, gedurende een voor- en namiddagzitting van zeer langen duur. En zelfs was het maar een onderwerp, niet eenmaal een ontwerp van wet, eigenlijk maar een amendement en sub-amendement, of zoo- als de voorzitter, de Heer van Rees, het in zui ver Hollandsch uitdrukt, eene wijziging en onderwijziging van ééne paragraaf uit het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede. Maar deze wijziging luidde: „Bij de steeds toenemende ontevredenheid over den toe stand van het lager onderwijs, schijnt ook herziening der wetgeving omtrent dien tak van het onderwijs dringend noodig.” In den strengsten zin genomen had de voorzitter wellicht kunnen zeggen, dat deze wijziging ten dien dage niet aan de orde was. Immers de troonrede zweeg van het lager onderwijs en deed dit opzettelijk, om dat het herboren ministerie in dit opzicht zich uitdrukkelijk tot taak heeft gesteld niets te doendan zijn gewone plichtde onpartijdige uitvoering nam. der wet van ’78. Toch mogen we hem dankbaar zijn dat hij een dag van den nationalen tijd heeft gegund aan Je beraadslagingen over deze wijziging. Wij hebben er een tal van redevoeringen aan te danken, waardoor on ze achting voor de mannen van bet woord in die Kamer bepaaldelijk gerezen is. ’t Zou van beteekenis zijnom dit zittingsverslag afzonderlijk uit te geven en in ruime mate te verspreiden door het land. De uitne- mendsten der woordvoerders van de verschil lende richtingen hebben zich doen hooren en zij hebben gesproken met innige over tuiging en bezieling. De heeren de Savornin Lohman en Keuchenius traden op voor de partij der Anti-revolutionairen en de eerste verdedigde met onmiskenbaar talent de door hem ingediende wijziging. De heeren Schaepman en Vermeulen verscherpten, bij monde van den eersten, de noodzakelijk heid eener herziening der wet op het lager onderwijs door als onderwijziging voor te stellen, om in plaats van „dringend noo dig,” te lezen„allereerst noodzakelijk,” welke wijziging door de anti-revolutionairen werd overgenomen en de laatste sprak met de, op zijn standpunt, meest mogelijke waardeering van ’t geen deze regeering doet in ’t belang der uitvoering van de wet. Met kracht trad de heer Goeman Borgesius op als lid der Commissie van redactie en ook de heer van der Kaay hield, namens de liberale partij, eene, vooral ook op geschied kundig gebied, merkwaardige rede, maar de gevatheid waarmee de heer van Houten zijne wederlegging op het getouw zette en de helderheid zijner gansche redevoering verklaren de geestdrift die hij wekte en maken zijn woord tot „het woord” van den dag voor de liberale partij. De heer Pijn- acker Hordijk, Minister van Binnenlandsche Zaken sprak over ’t geheel kalm en waar dig en eindigde, geprikkeld door een vraag van den Heer Lieftinck, met de opmerke lijke verklaring, dat hij „als een ideaal, het welk door iederen liberaal voor de toekomst behoort te worden nagejaagd, den toestand beschouwt, waarin de openbare scholen zul len hebben plaats gemaakt voor het bij zonder onderwijs.” Uit geheel de beraad slaging ademt een waardige geest ons tegen. De strijders hadden hun wapenen gescherpt, soms waren er slagen als van een twee snijdend zwaard, maar 't bleef van ’t begin tot ’t einde een ridderlijke strijd en me dunktdat nadat in den laten namiddag de wijziging met 48 tegen 31 stemmen was pen te belasten. Men betwijfelt echter of deze zich aan die taak zal durven wagen zonder sterker troepengeleide. TURKIJE. De Sultan van Turkije heeftals een der eerste gevolgen van het door Said-Pacha ingediende memorandum, de benoeming ge last van drie commissiëndie uit de voor naamste en bekwaamste mannen des rijks zullen zijn zamengesteld. De eerste zal de begrooting van inkomsten en uitgaven on derzoeken de tweede zal nagaanwelke de beste middelen zijn tot uitbreiding van openbare werken, bevordering van handel, nijverheid en landbouw, en de derde zal de hervorming in het regtwezen voorbereiden. Mohamed es SadokBey van Tunisis na een ziekte van enkele weken overleden. Hij was in 1813 geboren. Hij is onmid- deïijk opgevolgd door zijn broeder Ali, die zich zooveel mogelijk tegen defransche be zetting heeft verzet. De Franschen zijn te genwoordig zoo geheel meester van het land en de Bey is zoo magteloos geworden dat zij er geen bezwaar tegen hebben ge maakt hem als figurant te installeeren waar zijn geslacht onbeperkt heeft ge- heerscht. FRANKRIJK. In Frankrijk heeft de regering een maat regel genomen, die ten minste practischer is dan de onbesuisde arrestatiën en geheim zinnige mededeelingen over de organisatie der anarchisten zij heeft besloten den ver koop en het vervoer van dynamiet aan re gelen te onderwerpen, die het misbruik van die gevaarlijke stof minder gemakkelijk zullen maken. Te Montceau zullen voorloopig militairen in garnizoen blijven. De verwijdering der kruisbeelden uit de scholenovereenkomstig de nieuwe wet op het lager onderwijsheeft aan sommigen voldoening geschonkendoch van anderen de ergenis opgewekt. De minister heeft nu besloten aan de prefecten de beslissing over te latenop welke plaatsen aan de eene en op welke aan de andere partij genoe gen zal worden gedaan. In nieuwe scho len zullen geene godsdienstige zinnebeelden worden geplaatst. Terwijl de parijsche gemeenteraad Vrij dag eene zitting hieldontvingen de leden een brief, waarin hun aangekondigd werd dat men de vergaderzaal in de lucht zal laten springen als de stedelijke accijnsen niet spoedig afgeschaft worden. Te Parjjs heeft de politie gisterochtend ten 6 ure in den Faubourg Saint-Germain, in den omtrek der beurs en in andere ge deelten der stad aanplakbiljetten afge scheurd, die eindigen tnet de volgende woor den „Dood aan de volksuitzuigers Leve de sociale revolutie.” Het Elysée en andere openbare gebou wen worden streng bewaakt. De regering heeft het ontslag van den heer Floquet als prefect der Seine aange nomen. RUSLAND. Graaf Ignatieff zoo meldt men uit Berlijn is te Parijs geweest en heeft daar ook een bezoek gebragt aan Gam- betta. Onder andere omstandigheden zou dat feit eenige bezorgdheid voor Duitsch- land moeten barendoch nu de heer von Giers minister van binnenlandsche zaken in Rusland is een man die aan de goede verstandhouding met Duitschland de grootste waarde hechtmaakt men zich niet be zorgd over de mogelijke woelingen van Ig natieff, Het is te Berlijn bekend, dat de heer von Giers de bestuurstaak alleen aan vaarden wildewanneer zijn programma het behoud des vredes en het handhaven der goede verstandhouding met Duitschland, werd goedgekeurd. Zelfs de invloedrijke Katkoffaan wien von Giers te Moskou een bezoek bragt, moet zich met dat pro gramma volkomen vereenigd hebben. In ambtenaarskringen te Petersburg is het gerucht verspreid dat de zalving des Keizers te Moskou is geschied in tegen- verworpen, de wederzijdsche strijders elkan der zonder bitterheid de hand kunnen heb ben gedrukt. Dat de partijen aan beide zijden in aaneengesloten gelederen stonden bij de eindstemmingliet zich verwachten; alleen wekt het bevreemding dat de hee ren Insinger en Wintgensde conservatie ven, die tot nu toe in den schoolstrijd steeds stonden aan de zijde der liberalen, nu met de tegenpartij hebben meegestemd. Uit de geheele beraadslaging is, dunkt mij, klaar lijk geblekendat de Minister naar waar heid kan zeggen: „Indien uit de discussiën over het amendement van de heeren Lob man en Keuchenius eenig resultaat kan ge trokken worden, dan is het zeker dit dat deze regeering verstandig gedaan heeft niet toe te geven aan den wensch van de anti revolutionaire partij om in den schoolstrijd handelend op te treden. Deze discussiën zullen immers de overtuiging bevestigen dat de oplossing van den schoolstrijd, ook waar die door onpartijdigen beproefd wordt, vooreerst toch niet kan verkregen worden.” En deze uitslag is meer dan negatief. Er is gebleken, dat de liberalen, hoe ook onder ling verdeeld in dit opzicht vast aaneen gesloten zijn en eene vrij belangrijke meer derheid vormen. Met deze kamerhet is onweerspreke lijk is er dus aan wijziging der wetin anti-revolutionairen zin niet te denken en na dezen geleverden roijalen veldslag moet de tegenpartij op waardige wijze berusten totdat misschien een kieswethervorming en een kiesdistrictswijziging betere kansen op leveren tot vernieuwing van den strijd met hoop op zege. Zij moet nu bij de begroo ting niet weer met schermutselingen begin nen. Het Carthago delenda, d. i. hier, de schoolwet moet vallen, blijve op haar pro gram maar zij mag deze stelling niet mis bruiken om daarmede den ganschen toe stand te bederven. Zij moet het gunstige tijdstip afwachten om den aanval te her nieuwen, maar genoeg zelfverloochening en vaderlandsliefde bezittenom de regeering rustig aan den arbeid te laten en in dien arbeid te steunen. En ook de liberale partij make der regeering, het regeeren mogelijk, stelle liet landsbelangboven het belang der verschillende schakeringen in haar mid den, of wil zij haar doen vallen ze zorge dan voor een aaneengesloten meerderheid die weet wat ze wil en die tot regeeren in staat is. We hebben een ministerie, dat za ken wil doen en een betere toekomst wil voorbereiden. Al zijn we niet ingenomen met verschillende leden van dit bewind ’t komt me voor, dat het aller plicht is, hun goeden wil te eerbiedigenonpartijdig wat zij aanbieden te beoordeelen en voorts den tijd af te wachten, dat de staatkundige toe stand gezuiverd is en weer een eenstemmi ge regeering mogelijk zal blijken. Tot zoo lang zij er geduld en waardeering. M. E. van der MEULEN. ROLSWARDSCHE COURANT 11 0 i a

Bolswards Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1