NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BöJtSWAR® WONSEBADEEL 1882. Een en Twintigste Jaargang. No. 45. VOOR DONDERDAG 9 NOVEMBER. BITIEVLIM). ft ml de uitzuigers ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. EEN AFGELUISTERD GESPREK OVER DE LANGE JACHT. ZB EK]^NDMAKIN(r. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WONSERADEEL brengen, in voldoe ning aan art 5 der drankwet, bij deze ter openbare kennisdat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om vergunning tot ver koop van sterken «Irank in het klein van ROMMERT WEERSTRA te Makkum in het huis te Schraard No. 39. Witmarsum 4 November 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd L BRITZEL. de Secretaris E. JANSEN. FRANKRIJK. Vreemde dingen beleven wij. Hoevele handen zijn er in Frankrijk en ook in andere rijken bezig om dynamiet te vervaardigen, om daarmede ’s menschen leven te vernietigen en het eigendom van anderen te verwoesten en terwijl dat werk in geheime werkplaatsen en in het nachte lijk uur geschiedt, stroomen duizenden en duizenden naar de kerkhoven, teneinde hun ne dooden te gedenken, op de graven te knielen en te bidden en op de koude zer ken kransen en bloemen neer te leggen. Nog nooit zag men op 1 en 2 November te Parijs zooveel menschen in stille aandoe ning op de kerkhoven en te Weenen was op het kerkhof, nabij de overblijfselen van de slagtoffers van den schouwburg-brand, geen voet gronds onbezet, ’t Gemeentebe stuur had dat kolossale graf versierd en daarop eene katafalk geplaatst, met bloe men bedekt en door fakkels verlicht. Tal van kransen hingen aan die zwarte pira mide, en die van de stad, welke uit klim op, camelia’s en palm bestond, trok aller oog terwijl de plegtige stilte nu en dan werd afgebroken door het weenen en snikken van weduwen en kinderen. Ook in de grafste de van de keizerlijke familie, volgens ge woonte op die dagen geopend, was de lijk kist van Frans Jozeff II te zien gesteld en als onder bloemen verscholen. Bijna 5000 rijtuigen en 760 tramwagens bragten het publiek naar het contrale kerk- Bij Pieter Klazes waren gasten. Zijne familie woonde nog al ver af en in het har tje van den winter waren de opreden bijna niet te gebruiken. Nu in October ging dat nog al Men zat aan de theetafel en het gesprek was levendig. Men klaagde over zieke aardappelen, geringe oogst, verkeerd werkvolk enz. Verder kon men spreken over de slechte manier, waarop die en die leefden en hoe zij dientengevolge doodarm waren gewordenin één woord ieder wist watde kleine schandalen waren vooral aan de vrouwen bekend door bemiddeling van de „bolleloopsters die gewoonlijk alles bij de deur verhalen na eerst te hebben laten voorafgaan„ik praat er anders niet van maar ik durf het jou wel zeggen." 't Ge zelschap had het dan ook echt „drok.” Even later kwamen de jongens uit school. Men kon hen aanzien dat zij nieuws meê brach ten. ’t Ging regelrecht op vader los. „Va der morgen komen de hazenjagers hier, mo gen wij dan ook mee „Wij zullen eens zien. Eerst naar school dat weet je.” Dat de jongens hierover heel gesticht wa ren gelooven wij nietmaar zij lieten den moed nog niet zakken. „Ik kan mij best begrijpen,” zegt een der gasten „dat de jongens daar pleizier in hebben. Zoo’n jacht is mooi te zien. Is ’t niet een mooi gezicht als een haas er flink van doorgaat en ’t wat duurt voor de honden hem te pakken krijgen „’t Mooiste isals ze de haas niet krij gen” merkt een der vrouwen aan. „Om mijn part vangen ze alle hazen maar” zegt een ander „’t is lastig goed, en ik vind het gemeen dat de wet verbiedtom een haas waar van ik last heb, te vangen.” „Als elk ze maar mocht dood maken dan waren zij gaauw uit de wereld” wordt er ge antwoord t. „Maar wil jou de hazen dan dood maken voor ’t pleizier van de groote lui Ik zeg voor 't pleizier, want een lange jacht be hoeft men niet om ’t voordeel te houden. En gaan de groote lui met het geweer uit jagen dan is het ook niet om de verdienste!” „Een mooije liefhebberij” zegt een der vrouwen, „om zoo’n beest te laten doodbij ten door de honden. Dat een ander het doet om een daghuur te verdienen, daarin is niets vreemds, maar om voor pleizier te moorden, dat is wreed.” „Zoo denk ik er ook over” zegt hare buurvrouw. Laatst vingen de honden een haas op ons hiem, maar het jammeren van het dier was bijna niet uit te staan.” „En ik mag toch graag een jacht zien” zegt Pieter Klazes. „Maar wanneer is de lange jacht geopend „Ik geloof met October” zegt er een. „Al veel eerder” merkt een ander aan. „Neen met October” zegt de eerste „ik heb het zelf in de courant gezien”. „Ja de lange jacht op hazendat kan wezendoch ik bedoelde de lange jacht op boerenook al eene liefhebberij der groote lui.” „Wat bedoel jij daarmee?” wordt er ge vraagd. „Dat zal ik je zeggen. Mijn buurman Harke ken je. ’t Is een beste kerel en ieder weet dat hij een flinke boer is. Hij moest dit jaar weer inhuren. Zijn land heer is verleden jaar overledenhij had nu met een losbol te doen. Harke vroeg mijnheer natuurlijk weer, of hij op dezelfde conditiën kon blijven. Ja, Harke kon blij ven want Pa had gezegddat hij een goede boer wasmaar ’t moest een beetje anders. Harke merkte al gauw dat hij niet met mijnheer kon accorderendaar het onderste uit de kan moest komen. Mijn heer vond het dan beterdat de plaats in de courant kwam dan kon Harke haar altijd nog tegen het hoogste bod houden. Zoo gezegdzoo gedaanen ik zag al gaauw liefhebbers in het land omtrappen, Ik zei zoo bij mij zelven: daar zijn de hon den die mijnheer op Harke loslaat om hem te vangen. Dit is de lange jacht op de boeren. Gelijk ik zeiliefhebbers kwamen er. Er waren eenigen bij die Mei zouden trouwen en boer worden. Zij hadden nog al een aardig kapitaaltjeen ik dacht mijnheer krijgt altijd een vette haas. Er waren ver der een paar bijdie reeds boer waren maar welke verjaagd waren door hen, die meer durfden bieden. Nu waren zij ach ter Harke.” „Dit heeft wel wat van ’t beamkefordrju- wen, dat wij als kinderen deden,” valt hem iemand in de rede. „Ja maar dat was eene onschuldige lief hebberij en dit niet, daarom noem ik het de lange jacht op de boeren. De boer wordt net zoo schoon afgekloven als een haas op mynheer’s tafel. Harke is nu ook al gevan gen. Hij is blijven wonen voor het hoogste bod. Hij moest om zijn kinderen bezig te houden, wel boer blijven. De liefhebbers die voor honden hebben gespeeld en Harke hebben opgejaagd, zijn even ver als wind honden, want hebben deze de haas gevan gen dan krijgen zij er toch niets van. ’t Is gek van zulke beesten, maar nog gek ker van de boeren. „Ja, maar ieder wil graag een plaats heb ben en doet daarvoor zijn best.” „Goed, maar een landheer mag niet meer eischen dan de boerderij kan opbrengen. Laat de landheer zijn land taxeren door iemanddie er verstand van heeft. Daar mede kan dan een boer tevreden* zijn.” „Mooi zoo, maar je weet, de lange jacht is een liefhebberij van de groote lui.” „Er zijn er gelukkig toch nog, die geen liefhebberij aan het jagen op boeren heb ben.” Hiermede eindigde het gesprek. hof en de verbindings-spoorweg vervoerde derwaarts meer dan 15000 personen. En dan, bij dit aandoénlijk tooneel, her innert men zich, dat nog niet lang geleden een aanslag werd beproefd op het leven des keizers en dat eenige dagen vroeger den gemeenteraad van Parijs werd aange zegd „als gij zijt bijeengekomen om de be langen der stad te behartigen, zullen wij uwe raadzaal door dynamiet in de lucht doen springen Heilige aandoening des harten en dier lijke woestheid naast elkander gebed en vervloeking schier op ’t zelfde oogenblik Een plakkaat, dat in den nacht van Dings- dag op Woensdag den 31 October te Parijs is aangeplakt, luidt als volgt „Uitvoerend revolutionair internationaal comité. (Afdeeling Frankrijk.) Aan u allen, bourgeoiskapitalisten en regeerenden. Gij hadt gemeend, door eenigen der onzen gevan gen te nemenschrik in onze gelederen te verspreidengij hebt uw effect slecht bere kend uwe knevelarijen hebben slechts het gevolg gehad onzen haat aan te wakkeren en hebben ons eenmaal te meer bewezen dat er niets te wachten is van de bandie ten die ons regeeren. Wee ubourgeois van welk soort ook! Onze haat zal vreese- lijk onverzoenlyk zijn en zal niet eer op houden dan met uw ras. Gijdie sedert eeuwen de maatschappelijke schatten in han den houdt, die door uwe talrijke schandaden voortdurend de verwachting van het pro letariaat hebt teleurgesteld, gij zijt veroor deeld. Het uur der wraak is geslagen Gij zult weldra uwe misdaden boetenThans heeft het proletariaat u een oorlog op leven en dood aangedaan. Wij zullen u niet meer met het geweer in de hand op straat aan vallen, omdat gij tegenover ons honderden en duizenden tot aan de tanden gewapende mannen kunt stellenwij zullen echter ge bruik maken van de middelen die de we tenschap ons aan de hand doet en die de scheikunde ons heeft ontsluierd. Om u te vernietigen zijn alle werktuigen goed, van den dolk tot het dynamiethet vergif en de petroleum. Op de wetenschap steunen onze socialistische theoriën en met behulp van de wetenschap zullen wij de bestaan de maatschappjj likwideeren. De dood aan Het uitvoerend Comité Heeft er thans tusschen sommige Mogend heden overleg plaats over de vraaghoe zullen wij de toenemende bandeloosheid onder enkele klassen des volks breidelen Men zegt het, maar waarom zoekt elke regering niet met allen ernst naar het ant woord op de vraag„schuilt er ook kwaad in onze eigene wetgeving en in de toepas sing der wetten en welke middelen zijn er te wenden om dat weg te nemen en het volk in vrede te doen werken en aan zoo leven Altijd de justitie met hare dienarende grendels en boeten altijd geweld en dit is het juist wat den dolk doet scherpen en het dynamiet vervaardigen, RUSLAND. Oog om oog en tand om tand dat wordt de leus onder de magteloozen en dat wordt in practijk gebragt in het duistere van den nacht. ’t Is treurig maar hoe ernstig de les sen van de geschiedenishoe dreigend de teekenen des tijds ook zijnmen kan er niet toe komen om het kwade door het goede weg te nemen en de geneesmiddelen blijven nog steeds de gevangenis, het zwaard en de kogel. Zonder regt geen vrijheid, maar dat men de menschen toch niet plage en vervolge en hen aanzette tot vertrapping van het regt. Men ziet het in Rusland, waartoe dwin gelandij het volk kan brengen en toch Ignatieff, de man, die gaarne het zwaard boven het hoofd des volks houdt en het trapt met zijn ijzeren hiel Ignatieff die thans te Parijs vertoeftheeft gezegd: „als 1883 is gekomen, zal de Czaar mij terug roepen Wat hij daar mede bedoelt weet het russische volk wel. De leiders van de groote europeesche so- cialisten-partij beginnen te begrijpendat werklieden-congressen op uitgebreide schaal weinig effect hebben. Driftige sprekers komen daar dikwerf te veel geduldige hoorders te weinig, en de politie staat ge woonlijk op de loer, of er ook iets gezegd wordt, dat, volgens haar oordeel, regt geeft om het publiek naar buiten te drijven. Men wil daarom kleine vergaderingen houden en die allen onder de strenge tucht van een centraal bestuur plaatsen. Besluiten worden bij meerderheid van stemmen genomen en al de leden zijn ver- pligt daaraan te gehoorzamen. Die dat weigert, verliest zijn lidmaatschap. Ook wil men, ten dienste van de socia listische beginselen, kleine partij-bladen op- rigten. BELGIE. Louise Michell, de „roode Maagddie spreken durft te midden van het grootste tumult, zou, na Gent ontvlugt te zijn, te Antwerpen spreken. Om nu het spectakel, ’t welk daar ge wis ontstaan zou, te voorkomenheeft het gemeentebestuur haar den catheder ontzegd en om in Belgie voor goed een einde aan die hinderlijke vertooningen te maken, zou de hooge regering haar verboden hebben ergens in ’t openbaar redevoeringen te hou den. De revolutionaire juffer heeft nu stof om te Parijs, Lyon, Marseille enz. de Belgen door ’t slijk te halen. DUITSCHLAND. Zooals wij gemeld hebben, heeft de pruis- sische minister van onderwijs al de neutra le scholen te Crefeld in confessionnele doen veranderen en dat besluit heeft in die stad ja in het geheele rijkgroote sensatie ver wekt. De gemeenteraad heeft echter besloten tegen genoemd besluit bij den minister en den landdag in verzet te komen. EGYPTE. De valsche profeet begint in Boven- Egypte erg te spoken. ’t Volk schijnt op zijne hand te zijn en de egyptische krijgsmagt is te uitgeput en ook te gedemoraliseerd om den oproerma ker het zwijgen op te leggen en op zijn togt door het land het hoofd te bieden. Professor Schweinfurth, de bekende Afri- kaansche reizigerschrijft dienaangaande „het is een treurige staat van zakendie ik u moet blootleggen. In Engeland denkt gij alleen aan Egypte en gij meentdat met Egypte alles gewonnen is. Zelfs hier te Cairo is iedereen zóózeer vervuld van de kwestiën des oogenbliks het proces van Arabi en de reorganisatie des legersdat men niet verder ziet dan de neus lang is. En toch verkeert Soedan in een toestand die het bestaan van Egypte bedreigt. Valt morgen Khartoem den Madhi in handen dan kan niemand zijn vaart stuitenen behoeft hij slechts zijn programma uit te voeren, om naar Egypte en Mekka te mar- cheerenteneinde het duizendjarig rijk in te voeren.” De egyptische schriftgeleerdenover de toekomst van den profeet Mohamed Hamid geraadpleegd hebben geadviseerddat hij de regte man niet iswant de door den profeet Mohamed beloofde verlosser moet uit het Oosten komen en Mohamed Hamid komt uit het Westen. ’t Volk echter gelooft, dat het openbaar gemaakt advies der ulema’s niets anders is dan een stuk, door de egyptische regering opgesteld. Het einddoel van den valschen profeet iseen togt naar Mekkade inwijding van het duizendjarig rijk aldaar en de be- keering der geheele wereld. ’t Plan is grootsch genoeg. „Zend zegt professor Schweinfurth drie Indische regementen naar het bedreigde Khartoem en hijdie droomt weldra de wereldhervormer te zijnzal als een mor gendamp verdwijnen.” I BOLSWARDSCHR COURANT V j

Bolswards Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1