NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOI.SWARO WONSERAOEEt 1882. Een en Twintigste Jaargang. No. 49. DONDERDAG 7 DECEMBER. IETS OVER DE HANDSCHOENEN. VOOR ISIITLMAW. F 4 /ax linVEVLAVD. Pithyllus ge- r LL' se ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Se i BOLSWARD 6 Dec. 1882. Als eene bijzonderheid wordt gemeld dat in deze Gemeente in de maand No vember overleden zijn 7 personenwaar van 6 den gezamentlijken ouderdom be reikten van 414 jarenterwijl onder deze 6 personen 5 weduwen zijn. Volgens gerucht heeft zich hier een com missie van drie heeren gevormddie aan het bestuur van de Bijzondere School heb ben aangebodenom naast het schoolge bouw een locaal te bouwengeschikt voor vergaderingen en ookzoo noodig voor derde schoollocaal kan gebruikt worden. De kosten hiervan zijn geraamd op f2000, welke som de commissie zal trachten bijeen te brengen. Dit gebouw wil zij zelve ex ploiteren en bij gunstig gevolgeenmaal vrij van schuld het bestuur gratis afstaan, of tegen rente en aflossing na voltooijing, ook direct overdoen. Altijd echter zijn er menschen, die iemands gemoedelijkheid in twijfel trekken. Zij beweerendat de huurprijs van ka mers en vensters in die wijk op den dag der inwijding eenigen invloed op het volk uitoefent. Eene kamer zou alleen voor dien dag 700 gulden kunnen opbrengenvoor een breed venster is f 120 gulden geboden en eene or dentelijke staanplaats brengt f 60 op. Inderdaad ’t zijn verleidelijke sommen en als de bewuste Londenaars die niet gansch en al vergeten wanneer zij hoog op geven van hunne gehechtheid aan Victoria, is dit geen doodzonde. IERLAND. Wat met Ierland aan te vangen. „Ik ga naar Dublin riep een der ler- sche leden van het parlement om er de regeering des lands te braveeren Hij zal het niet doen wanthoe noode ookde onderkoning heeft van stonden aan het houden van openbare vergaderingen verboden. DUITSCHLAND. Von Bismarck maakt aanstalten om naar Berlijn te gaan met aangezigtspijn. Die begint altijd bij hem op te komen als de rijksdag zijne zittingen weer hervat. In de eerste bijeenkomst van den rijks dag is ingekomen de begrooting voor twee jaren en dat in weerwil van den wil der volksvertegenwoordiging, die bepaald heeft verklaard, dat zij eene. éénjarige begrooting wil. Von Bismarck durft veel. OOSTENRIJK. Een Oostenrij ksch volksvertegenwoordi ger heeft in eene brochure de vraag behan deld: „hoe komt het rijk in finantiëlen nood?” ’t Antwoord is kort en bondig lo. door het hooge budget van oorlog; 2o. door het ligtvaardig guaranderen van weinig voordeel opbrengende spoorwegen, en 3o. door de kostbare expeditie naar Bosnië. De regeering is zeer vertoornd op den schrijver en om die brochure vooral druk te doen lezen, laat zij die, door bezoldigde schrijversmaar naamloosbestrijden en de dagbladen in beslag nemen, die het een of ander uit het geschrift overnemen. Men kan niet wijs wezen ten allen tijde, maar altijd dwaas te handelen schijnt som mige regeeringen eigen. Naar aanleiding van een debat over het verdwenen meisje, dat door Joden zou zijn omgebragt, had er in het Hongaarsche par lement weder een hevig debat plaatszóó zelfsdat een der sprekerseen hartstog- telijk Joden vervolger, de president der ka mer uitdaagde, omdat deze hem tot de orde riep. Hoewel lieden, die het lidmaatschap der kamer begeerenverpligt zijn zich vooraf in ’t gebruik van revolversdegens en sa bels te oefenenwas toch deze uitdaging iets geheel nieuws. Een voorzitter op den degen gevraagd omdat hij volgens pligteen sprekerdie zich te buiten ging, tot de orde riep! En toch er werden getuigen benoemd om de zaak te bespreken. Gelukkig dat de zaak in der minne werd geschikt. ZWITSERLAND. De schoolkwestie in Zwitserland is na het gevallen volksbesluit gebleven eene kantonszaak dat is, zij bleef zooals zij was. Zijdie de school onder ’t gezag van den bond wilden geplaatst hebbenbleven in de minderheid. Het bondsgouvernement alzoo geslagen zou behooren af te tredenmaar in Zwit serland berust de regeringspolitiek bij de bondsvergadering. De nederlaag is alzoo gerigt aan het adres van deze. De Zwitsersdie naar Egypte zijn ver trokken teneinde er bij de rijksgendarme- rie dienst te doenkunnen er niet aarden. ’t Klimaat is voor hen te afmattend en ofschoon de soldij goed is, baat dit weinig In de middeneeuwen maakten de pant serhandschoenen een deel uit van de wa penrusting der riddersbovendien moeten onder het leenstelsel de valkeniershand- schoenen vermeld worden van buffelleder gemaakten de handschoenen van herten en van gemzenleer. Later komt de handschoen voor als voor behoedmiddel tegen de koude en besmet telijke ziekten. In de vijftiendezestiende en zeventiende eeuw waren de handschoe nen met borduursels en boordsels versierd. De Italiaansche modes, die toen in Europa de heerschende waren, vergaten dit gedeelte van het costuum niet. Bij de Spanjaarden was het oudtijds gebruik, den brenger van goede tijding een paar handschoenen aan te bieden. Het dragen van handschoenen als een artikel van weelde dagteekent in Frankrijk uit den tijd der regeering van Hendrik III. Die mode werd er uit Engeland overge bracht. Sedert dat tijdperk hebben de hand schoenen een deel van het toilet der dames uitgemaakt. Inzonderheid droegen de vrou wen zijden handschoenen. De winterhand- schoenen waren van bont. De handschoe nen van burgers en boeren waren van wol of grove dierenvellendie der edelen van zijde of bont. Aan het hof van Catharina de Médicis was het gebruik geparfumeerde handschoe nen te dragen. Die werden frangipones ge noemd, naar een Italiaanschen graaf, Fran- giponidie er de mode van in Frankrijk had ingevoerd. Terloops zij hierbij de naam vermeld van Reinier den Florentijner die bij de kunst van de vellen te bereiden, de wetenschap paarde van ze te vergiftigen. Eerst in het begin der regeering van Lo- dewijk XIV kwamen de lederen handschoe nen algemeen in gebruik maar alleen bij paardrijden en op de jacht, niet in gekleed costuum. Tot in de achttiende eeuw moest men zijne handschoenen uittrekken als men in de stallen van den koning kwam. Aan het hof droeg men bij voorkeur kanten man chetten die een gedeelte van de hand be dekten. Lodewijk XVI, aan de oude éti quette getrouwdroeg nooit handschoenen. De welvoegelijkheid hecht teregt niet al leen groot gewigt aan de reinheid der han den maar ook aan hare blankheid. Het gebruik van handschoenen waarborgt zoo wel het een als het ander. Sommige men schen hebben de gewoonte met handschoe nen aan te slapen. Op reis zijn zij onmis baar. Zoo behooren de handschoenen thans evenzeer tot het costuum als de hoed. In Engeland moet een heer uit de groote wereld zes paar handschoenen per dag ge bruiken des morgens om naar de jacht te rijdenhandschoenen van rendierenvel op de vossenjacht gemslederen handschoe nen om in zijne tilbury in Londen terug te komen kastoren handschoenenom la ter in Hyde-Park te wandelengekleurde chevrau-lederen handschoenenom op een diner te gaan gele glacé-handschoenen ’s avonds op het balwitte cabretlederen handschoenen met zijde geborduurd. Dat komt hem te staan op eene uitgave van on geveer f 25.per dag aan handschoenen. Te Parijs bepaalt men zich tot twee paar handschoenen voor overdag hertslederen kastoren of chevrau-lederen handschoenen van verschillende kleurvoor ’s avonds paille glacé-handschoenenvoor de gezel schapszaal of den schouwburg. Alleen bij groote jachtpartijen is een derde paar hand schoenen onmisbaar. De zijden mitaines roepen de dagen van het hof van Lodewijk XIV of de coquette eeuw van Lodewijk XV in ’t geheugen. Tegenwoordig heeft men mitaines van leder, van wolvan zijdevan garen en van ka toen. Als eene uitzondering op den regel mag vermeld worden, dat er in onze dagen iemand geleefd heeftdie den naam had van zeer elegant te zijn en nooit handschoe nen gedragen heeft. Athenaeus een gastronoom geleerde taalkundigeredenaar en wijsgeer tegelijk, die in de derde eeuw van onze tijdreke- tegenover de duurte der levensmiddelen. De groote raad van Lucern heeft de dood straf weder ingevoerd. NOORWEGEN. De Noorweegsche landdag verkrijgt hoe langer zoo meer een liberale kleur. De radicale partij telt nu 83 en de con stitutionele 31 leden. ’t Zal weer twisten zijn van ’t begin tot aan het einde der zitting. Toch moet het eens tot eene schikking of tot een beslissend conflict komen. RUSLAND. Keizer Alexander III van Rusland zal zoo zegt men nu Jn April 1883 ge kroond worden. Daarbij zullen tegenwoordig zijn de kei zers van Duitschland en Oostenrij k. De reis van Giers zou met dit feest in verband staan. Maar gesteld ning leefdeheeft in zijne taal een werk geschrevenrijk aan inlichtingen de oud heid betreffende. Het is getiteldDe So- phisten aan tafelof de maaltijd der ge leerden. In dit werkvol van de uitspat tingen waaraan de dischgenooten van een rijken gastheer Larentius genaamd zich overgaven leest men Een bekende gulzigaard Pithyllus ge naamd, kwam nooit aan tafel zonder hand schoenen aan te hebben. Handschoenen aan tafelwaartoe dat zal men zeggen. De reden is zeer eenvoudig. Pithyllus haastte zich altijd de eerste te zijnom van de gerechten die opgedischt werden te gebruikenen omdat zij heet waren kon hij zedoor middel van zijne hand schoenen trots al zijne verbaasde disch genooten aan den mond brengen Maarzal men zeggen die gerechten die zoo pas van het vuur kwamen, moesten dan toch de tong van dien gulzigaard bran den. Voorzeker, en het Grieksche verhaal voegt er dan ook bijdat Pithyllus niet alleen zijne handen bedektemaar de voorzorg zelfs zoo ver dreef van zijne tong met een vel te overtrekken. De verantwoordelijkheid voor deze gas tronomische merkwaardigheid laten wij aan den geleerden schrijver over; maar in allen gevalle blijkt er uitdat men in de derde eeuw reeds handschoenen droeg. Voor ’t overige is men het er niet over eensuit welk tijdperk hun oorsprong dagteekent. In de elfde eeuw waren zij nog slechts onder de grooten in gebruik. Zij waren versierd met paarlen, robijnen en smaragden. Toen Venetië in zijn grootsten bloei was en zijne vlooten in de Middellandsche zee uitzond namelijk in de tiende eeuw, droe gen de aanzienlijke personen keurig gebor duurde zijden handschoenenmet goud en zilver opgelegd. Ook Karei de Groote droeg onvergelijke lijk prachtige handschoenen. Later werd in Italië en Spanje de weelde ingevoerd van geel lederen handschoenen te dragenbeschilderd als waaiers. In de zestiende en zeventiende eeuw ziet men de handschoenen als diplomatische ge schenken voorkomen. Onder de Spaansche gezantschappen waren erwaarvoor op de begrooting aanzienlijke sommen voor de rubriekpara guantes (voor de handschoe nen) waren uitgetrokken. De koningin Anna van Oostenrijkdie eene bijzonder schoone hand hadwaarop Buckingham dol verliefd werd, liet zich in Spanje handschoenen maken. Zij had een geheimsecretarisdie er mede belast was een handschoen als model naar Madrid te brengen. In den tijd van Elisabeth bewonderde men aan het Engelsche hof de bovenver melde geparfumeerde handschoenenfran gipones genaamd die de heeren in de zes tiende eeuw droegen. De fabriek van signore Madalena te Romewaar deze handschoe nen gemaakt werdenwas bij al de noor delijke hoven bekend en de groote dames, die er zich mede tooidenbetaalden er een dolzinnig hoogen prijs voor. De mode van handschoenen te dragen heeft zich snel verspreid en is zeer alge meen geworden. Het goedkooper fabrikaat heeft het gebruik er van zeer bevorderd. De voornaamste fabriek in dezen tak van nijverheid vindt men tegenwoordig te Parijs, te Grénoble, te Turijn en in Zweden. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Maar gesteld, dat dit berigt nu waar heid bevat wat kan er vóór April nog gebeuren Zoo schrijft men nu weer uit St. Peters burg, dat men er bij tijds kennis kreeg van een uit te breken arbeiders-oproer. Twee buitenlandsche leiders van werkliedenver- eenigingen waren gevangen genomenen zoo ernstig was voor een oogenblik de toe stand dat het garnizoen der hoofdstad in de kazernen was gedesigneerd. De russische minister Giers is na Ber lijn en Weenen bezocht te hebben nu te Rome en vroeg audiëntie bij den Paus. TURKIJE. De 12 hooge staatsdienaren, die als zaam- gezworenen tegen het leven des Sultans ge arresteerd werden, zijn op drie na weder op vrije voeten. Men is daar altijd bijzonder vlug in ’t arresteeren en loslaten. Die de koord al aan zijn hals voelde, is een oogenblik later weer in eere, en die verbannen wordt ont pakt, niet eens zijn koffer. ’t Bevel van terugroeping volgt het ver- banningsedict dikwerf op de hielen. Volgens nadere berigten zou het complot eene uitvinding zijn van andere voorname Turken. ’t Is een warnest dat Turksche Hof. CAïRO. De meening, dat Arabi-Bey met verban ning zal worden gestraft en titel, rang en tractement zal behouden, wint veld. Men telegrafeert uit Cairo, dat het pro- ces-Arabi-Bey in één dag zal afloopen. Men is verlegen met den ex-Dictator. LONDEN4 Dec. Telegrammen van Reuter uit Cairo van gister melden, dat al le punten van beschuldiging tegen Arabi zijn opgehevenbehalve de gewapende re bellie. Arabi is onder goedkeuring van Broadley voor den krijgsraad gesteld. Hij bekende schuld daaraan en werd hierop ter dood veroordeelddoch de doodstraf werd door den Khedive in levenslange ver banning buiten Egypte veranderd met be paling indien hij in Fgypte terugkeert de doodstraf wordt voltrokken. ENGELAND. Koningin Victoria komt weer in ’t pu bliek en zal nu ook de inwijding van het nieuwe paleis van justitie te Londen bij wonen en zóó sterk is de genegenheid des volks voor de koningindat er haast een opstand zou zijn uitgebroken in eene wijk, die er op rekendedat H M. daar zou passeeren. Men wilde de geliefde vorstin zien. BOLSWARDSCHE COURANT ♦x.'gr

Bolswards Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1