NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOJ.SWARB WWSSMJMBBÏ. »l 4 d 1882. Een en Twintigste Jaargang. No. 51. VOOR DONDERDAG 21 DECEMBER. *1 ft d I £3 ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. HET ZEGELRECHT OP QUITANTIËN EN OP HANDELSPAPIER. *J i l] f 200, 10 ct., voor een wissel boven f 200 tot hoogstens f 300,15 ct., voor een wissel boven f 300 tot hoogstens f 400, 20 ct., voor een wissel boven f 400 tot hoogstens f500, 25 ct.. voor een wissel boven f 500 tot hoog stens f 1000, 50 ct., om dan op te klimmen bij reeksen van f 500 tot f 10,000 en daar boven bij reeksen van f 1000. Het recht bedraagt van elke reeks van f 500,25 ct. en van elke reeks van f 1000, 50 ct. Eindelijk en dit is de belangrijkste wijziging wordt in het vervolg van alle buitenlands betaalbaar papier en van het binnenslands betaalbaar kort papier slechts een vast zegelrecht van vijf centen geheven, onverschillig hoe groot de wissel is. Onder kort papier verstaat de wet alle handelspapierdat betaalbaar is gesteld „hetzij op zicht of vertoonhetzij uiterlijk drie dagen na zicht of vertoon of wel uiter lijk acht dagen na zijne dagteekening.” En vraagt men nu of hij, die in het ver volg een ongezegelden wissel afgeeft, meer dan tegenwoordig gevaar loopt dat zijn stuk in handen van den fiscus komtdan moet het antwoord toestemmend luiden. Ieder houder van een ongezegelden wis sel is onder de tegenwoordige wet huive rig om het stuk te laten protesteerenwijl hij dan beginnen moet met de beloopen boete voor te schieten. Meestal wordt dan ook de wissel teruggezonden om door een gezegelden vervangen te worden. De trekker van het ongezegelde stuk ge bruikt thans ook veelal de voorzorg dat hij den houder ontslaat van zijne wettelijke verplichting om den wissel bij wanbetaling te doen protesteeren. door op het stuk de woorden „zonder kosten” of iets dergelijks te plaatsen. Dit laatste beding verklaart de wet thans nietig als het een ongezegelden wissel be treft den houder, die het beding nakomt kan zijn verzuim om te doen protesteeren toch door den trekker of de vorige endos- santen worden tegengeworpenzijn belang brengt dus mede om tijdig protest te doen opmaken, ook al mocht het stuk ongeze geld zijn. Geschiedt dit protestdan komt de wissel in handen van den ontvanger en wordt de wetsovertreding geconstateerd. Ieder houder van een ongezegeld han delspapier is verder in het vervolg bevoegd om zoolang zijne handteekening niet op het stuk voorkomt het zegelrecht zon der boete te voldoen waarna het stuk ten aanzien van hem en van latere houders als behoorlijk gezegeld wordt aangemerkt. Maakt hij van die bevoegdheid geen ge bruik dan beloopt hij boete en wordt hij tevens aansprakelijk voor de boeten door vroegere houders beloopen. B. v. A. trekt uit Groningen een onge zegelden wissel op B. te Alkmaar groot f 800hij geeft dien af aan C., C. endos seert het stuk aan D. te Amsterdam en van dezen komt het in handen van E. al hier E. moet protest doen afmakenom dat B. niet betaalt, hij heeft nu eenvoudig f 0,50 of als het een kort papier betreft f 0,05) zegelrecht te voldoen en is verder van de zaak af. Maar A. betaalt dan f50 boete en C. en D. ieder f 50. De belangen van den trekker en van de verschillende houdersom den wissel aan het oog van den fiscus te onttrekkenzijn voortaan dus niet meer éénmaar met el kander strijdigieder houder wordt nu in zijn eigen belang genoopt het zegelrecht zoo spoedig mogelijk te voldoen en zich zel- ven voor schade te vrijwaren, terwijl de trekker er niet meer op rekenen kan ook al drukt hij dit in den wissel uit dat het stuk toch niet zal geprotesteerd worden. Ten slotte. Het zegelrecht van handels papier kan voldaan worden door daartoe te bezigen het papier, door het Rijk uit gegeven door het doen stempelen van ei gen papier en door opplakking van een plakzegel. J. B. VROOM. Naar aanleiding van twee belangrijke zakenopenbare werken en de schatkist heeft de heer Ribotrapporteur over de begrooting in Frankrijkeen zeer helder overzigt gegeven van financiëelen toestand des Landsdie tot nadenken en voorzig- tigheid stemt, zonder echter eenig verschijn sel van gevaar te vertoonen. Zooals reeds vroeger is uiteengezetgaat de begrooting gebukt onder het half milliard, dat ieder jaar voor openbare wer ken wordt besteed. Het plan van de Freij- cinet heeft tengevolge gehad, dat van alle zijden des lands de afgevaardigden zich, elk ten behoeve van zijn kiesdistrict van een stuk spoorweg hebben verzekerd. Men heeft dien aanleg op alle punten des lands gelijk tijdig begonnen, zoodat het werk zeer lang zaam gaat en nog verre is van merkbare vruchten af te werpen. Die vruchten zul len trouwens grootendeels ten goede ko men aan de bestaande spoorwegmaatschap pijen voor welke de nieuwe lijnen voe- dingskanalen zijn. Men moet thans den ijver beperken waarmede men dien aanleg begonnen is, daar anders het tekort op de begrooting nog aanzienlijker worden zou dan het reeds is. Inkrimping der openbare werken is echter niet gemakkelijkin de eerste plaats met het oog op de kiezersbe- langen, en ten andere omdat het corps in genieurs der „bruggen en wegendie de spoorwegen aanleggen er weinig oor naar hebben. En dat corps is een hiërarchie die sterker aaneengesloten is dan eenige andere tak van dienst. In de wandeling worden de ingenieurs der bruggen en we gen wel eens een industrieel verbond van leeken genoemd die benaming is niet ge heel onverdiend en ook ditmaal hebben zij voet voor voet hun zaak verdedigd te genover het departement van financiën, dat vermindering van openbare werken wen- schte. Het tekort, dat men dit jaar heeft.ten bedrage van bijna honderd millioen, zal ten last van de vlottende schuld worden ge- bragt. En voorts zal menom de buiten gewone begrooting te verminderen de af zonderlijke rekening sluiten die voor het departement van oorlog was geopend se dert 1871om het nieuwe materieel te be kostigen waarvoor in de laatste tien ja- ren twee en-een half milliard zijn uitgege ven. De oorlogsuitgaven zijn gemakkelij ker te matigen of uit te breiden dan open bare werken daar bij de eerste geen kie zers of afgevaardigden in het spel zijn, en deze zijn meer dan ooit in de weer, om de ministers te bestormen met de eischen hun ner kiezers. Tegenwoordig als de minister ergens op aanbeveling een ambtenaar heeft benoemd, dan schrijft hij aan het kamerlid van het betrokken district een brief, dat die benoeming op zijn voordragt is gedaan. En het kamerlid toont dien brief aan zijn kiezers als een bewijs, hoe ijverig hij zorgt Tegen Nieuwjaar zitten duizenden aan ’t rekenen ten einde te zien hoe het met de kas staat. Winst of verlies en hoeveel Dat is de vraag, die tot 1882 wordt ge- rigt, als het afscheid neemt. De Gemeenteraad van Weenen is ook aan dat cijferwerk, maar heeft er weinig pleizier van. De gemeentekas heeft een dificitdat 1883 nog veel grooter zal maken, als er geen nieuwe manier om geld te verkrijgen in practijk wordt opbragt. De uitgaven voor 1883 zijn geraamd op 16 millioen de gewone inkomsten op 6 millioen florijnen. Alzoo moeten er 10 millioen gezocht wor den om de balans te doen sluiten. Weenen lijdt aan een kwaal die ook aan zustersteden niet onbekend bleef. Hare behoeften zijn grooter of worden grooter gemaaktdan hare middelen om daaraan te voldoen. En dan de groote openbare werken Ieder vraagde die maar als men o m de millioenen komt is het ach en wee! Wellicht doe ik den lezers van dit blad geen ondienst door hunne aandacht te ves tigen op eenige bepalingenvoorkomende in de nieuwe zegelwet, welke den 1 Janu ary 1883 in werking treedt. Al is het waardat ieder burger in rechten geacht wordt de wet te kennen, even waar is het dat die kennis feitelijk niet bestaat en dat wij in zalige onkunde voortleven omtrent het aanwezig zijn van menige wetsbepa ling, welke ons niet onmiddelijk betreft of belang inboezemt. Belastingwetten hebben intusschen de ongelukkige eigenschapdat zij tegen de niet, opvolging harer voorschrif ten straffen bedreigen, en de boeten, welke de nieuwe zegelwet bij overtreding oplegt, zijn nog al hoog! Vandaar; dat het mij niet overbodig voorkomt mijne medebur gers die nog geen kennis dragen van de hun opgelegde verplichtingen daarop te wijzen. Verkiezen zij de wet niet op te volgen dit is hunne zaak maar zij han delen dan althans niet in onwetendheid. Tegenwoordig moet elke quitantie voor meer dan f 10 op een zegel van f 0,21 geschreven worden. De wet van 1843 wil het zoomaar ik geloof niet te veel te zeggen als ik beweer dat het tegenwoordig te kort in de schatkist en dit is niet ge ring ruimschoots zou gedekt zijn als al de boeten betaald werden, welke verbeurd zijn door het afgeven van ongezegelde qui- tantiën. De wet is een doode letter ge bleven en wordt dagelijks overtreden. On getwijfeld is nu die belasting van f 0,21 ook voel te hoog. Voortaan wordt het anders. Met 1 January zijn onderworpen aan een zegelrecht van vijf centen (zonder opcen ten) „alle zonder tusschenkomst van een openbaar ambtenaar opgemaakte of niet uitdrukkelijk vrijgestelde quitantiën en an dere eenzijdige akten en geschriften, bevat tende de erkenning door of namens den schuldeischer van het geheel of gedeeltelijk te niet gaan eener geldschuld on verschil - lig in welken vorm die stukken overigens zijn opgemaaktal ware het in dien van berichten of brieven.” Hijdie dus na 1882 een quitantie on- derteekent voor een bedrag van meer dan f 10, (f) moet een zegel bezigen van f0,05; doet hij het niet, dan beloopt hij f 25 boe te. Deze belasting van f 0,05 komt ten laste van hem die de quitantie ontvangt indien althans het tegendeel niet bedongen is. De voldoening van de belasting wordt het publiek gemakkehjk gemaakt. Aan de Lezers der Bolswardsche Courant. Met 1 Januarij 1883, zullen in deze Courant, zooveel mo- g el ijk de uitslagen der verschil lende in de gemeenten Bols- ward, Wonseradeel en omliggen de plaatsen te houden publieke verkoopingen van Huizen, Land, enz. worden opgenomen. Wij vertrouwen, dat hierdoor aan veler verlangen zal worden voldaan, en bevelen de Bolsward sche Courant bij voortduring be leefdelijk aan. De Uitgever Firma B. CUPERUS Az. Bolsward, 20 December 1882. Meu kan de quitantie schrijven op geze geld papier, dat bij den ontvanger verkrijg baar is. Men kan zijn eigen (onbeschreven) pa pier doen zegelen. Eindelijk en dit is wel het eenvou digst men kan een plakzegel geen post zegel op de quitantie hechten en dit zegel dan voor het vervolg onbruikbaar maken door de onderteekening van de quitantie gedeeltelijk over het zegel heen te schrij ven. Zal ook deze wet weder een doode let ter blijven De toekomst moet het lee- ren maar als men de geruchten gelooven magdan bestaat er kan^, dat het pu bliek in dezen vooral de handelsstand zal medewerken om de uitvoering te ver zekeren. En niet zonder eigen belang Ten eerste kunnen al die stuivertjes aan de schatkist eene aardige bate afwerpen, welke misschien de invoering van andere en meer drukkende belastingen tegenhoudt. Want het geld moet er toch wezen, hoe dan ookMaar ten tweede stelt de onder- teekenaar van een ongezegelde quitantie zich bloot voor elke wetsovertreding f 25 boete te betalen de f 0,05 belasting moet ge dragen worden door den schuldenaar, maar de f 25 boete komt voor den schuldeischer. Is iemand nu ontevreden over zijn leveran cier, schuldeischer, enz. en wil hij op zijn beurt den man eens in moeielijkheid wik kelen, dan gaat hij eenvoudig met de on gezegelde quitantie naar den ontvanger en deze moet dan den schuldeischer aanspre ken. De handelwijze van dien schuldenaar zou op zedelijk terrein wel niet mooi we zen, maar waar het de beurs betreft, is het geweten wel eens wat ruim en ’t voorzich tigst is, niet de kans te loopen dat men op die wijze beet genomen wordt. Mijns inziens zou het aanbeveling verdie nen, dat men de gewoonte aannam, om bij het betalen zijne rekeningen, onder elke rekening boven f 10 een vijf cents plakze gel te hechten, waarover de winkelier of leverancier bij het quitteeren dan zijne hand teekening schrijven kan. We zouden daar door tevens voorkomen, dat de belasting eene belasting werd, die veelal door onze dienstboden gedragen zou worden. De tweede voorname wijziging der be staande wet betreft het handelspapier. Tegenwoordig moet dit papier op een zegel geschreven worden, waarvan het be drag afhankelijk is van en evenredig aan de som, in den wissel enz. voorkomen de. Het regt bedraagt 69/10 cent van elke f 100, met dien verstande dat het berekend wordt bij wissels beneden f 10,000, over reeksen van f 500 en bij wissels boven dat cijfer over reeksen van f 1000. Zoo moet b. v. voor een binnen het Rijk betaalbaren wissel van f 1000 een zegel gebruikt wor den van f 0,69 betreft het een buiten het Rijk betaalbaren wissel, dan is het zegel recht de helft of f 0,34%. Reeds lang werd getracht hierin veran dering te brengen. De belasting is voor al voor het papier op korten tijd loopende te hoog en een gevolg hiervan is, dat het meerendeel van het handelspapier een voudig ongezegeld getrokken wordt. Of het evenredig zegelrecht, zooals het met 1 Januarij e.k. geheven wordt, nog niet te hoog is, dit ligt niet op mijn weg om hier te onderzoeken. Zeker is het, dat thans aan vele bezwaren is te gemoet ge komen en dat tevens de naleving der wet beter verzekerd is. In de eerste plaats zijn de opcenten afge schaft 5 cent zijn voortaan 5 cent en niet meer 69/]0 cent Ten tweeden wordt bij wissel (en alle ander handelspapier) beneden f 500 het recht berekend over rechten van f 100. Het tarief zal dus voortaan zijn voor een wissel tot hoogstens f 100, 5 ct. voor een wissel boven f 100, tot hoogstens ADVERTENTIEPRIJS: 50 Gts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. BOLSWARDSCHE COURANT 4 *i De boete bedraagt honderdmaal het ontdo ken recht, doch minstens f 25. De betrokkene moet op verbeurte van gelijke boete de- betaling van den ongezegelden wissel weigeren. {Alkm. Crt). (f) De quitantie tot £10 is van zegelrecht vrijgesteld, ten ware zij mocht strekken in mindering van- of tot algoheelo voldoening eener grootere som. De voorschriften omtrent het gebruik van het plakzegel moeten nog door de Regeering gegeven worden. Misschien deel ik die later mede, indien ten minste de uitgever van dit blad ze niet woordelijk opneemt, het geen wel zoo goed zou zijn.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1