NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOÏ-SWARO 4 WWSgMJB®» Twee en Twintigste Jaargang. 1883. No. 1. WAT ZAL TOOK NU ZIJN? r VOOR DONDERDAG 4 JANUARI!. DONDERDAG 4 JANUARI!. r - ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. I r L voor hoe zij ver en drin- rond in de De commissie uit den franschen senaat die belast was met het onderzoek van het door de kamer aangenomen wetsontwerp tot wijziging van het eedsformulierheeft met 5 tegen 4 stemmen besloten te advi- seeren tot verwerping van het tegenvoorstel, door den oud-minister Humbert ingediend. Wij herinneren dat deze aan allen, diege- 5 J I kelijk of godsdienstig formulier, en dat het welk door de kamer is vastgesteldhet leeken- af wereldlijke formulier. John Lemoinne lid van genoemde com missie, behoort tot de minderheid en hoopt dat haar preadvies geen ingang zal vinden bij de meerderheid van den senaat. Deze zal meent hij in een opstel voorkomen de in het Journal des Debats, dienen te overwegen: „of de vrijheid, een godsdien- stigen met eigen overtuiging strijdigen eed niet af te leggenniet zedelijker en gods- dienstiger is dan de wèttelijke dwang tot meineed. Juist zijdie voor den naam» het Woord, het denkbeeld van God eerbied koesteren, moeten de eersten zijn, om er op aan te dringen dat die naam dit Woord, dit denkbeeld tegen ontwijding beveiligt worden. Verwerpt de senaat de voorgestel de schikking, om den tegen woordigen gods- dienstigen eed te handhaven, dan zal mis schien het gevolg er van zijn dat de eed wordt afgeschaft, en hij, voor zich, zou hier aan, boven alle andere bepalingen, de voor keur geven.” De militaire hervormingen in Turkije, ontworpen door Duitsche officieren, zullen weldra in practijk worden gebragt vrij zeker tot groote ergernis van de heeren Pacha’s. PARIJS, 1 January. Gambetta is overleden. De toestand werd gaandeweg erger en te middernacht toen de klokken het jaar 1883 inluiden blies hij den laatsten adem uit, bij zijne begrafenis die op staats kosten zal geschieden zal men zich zeker herdenken wat hij voor zijn vaderland heeft gedaan, en zich herinneren hoe hij tijdens de laatste groote oorlog in een bal lon uit Parijs ontsnapte om het volk tot leider en banierdrager te strekken, en bij zijn graf zal men zeker den grooten landverde- diger herdenken, die, vol zuidelijk vuur, vol onbedwingbaar geloof in het Fransche volk en in de Republiek als een verjongde strij der van 1793 zich in de bres wierp toen Frankrijk’s vlag vernederd in het stof van Sedan lag. In hem verliest Frankrijk een groote réserve van kracht en bezielde va derlandsliefde, die zijne zwakheden en ge breken overschitterde. LONDEN. Als ondersecretaris voor de buitenland- sche zaken zal Lord Edmond Fitz Maurice, Sir Charles Dicke vervangen. KONSTANTINOPEL. De ministerraad beslaagde voor de En- gelsche nota betreffende den Donaus en ontwierp een antwoord houdende aanneming van de uitnoodiging ter deelneming aan de Conferentie. Welken waarborg heeft men voor ’t be houd van den vrede Men zegt dat von Bismarck de Oosten- rijksch-Duitsche alliantie parlementair wil doen bezegelen en dan is alles voor goed en voor lang in ’t reine. Ziedaar een vraag, die als van zelf, bij iederen nadenkende voor den geest komt, als we weer aan den aanvang staan van een nieu wen tijdkring. Al achten wij het een zegen, dat ’t geen ons weder varen zal slechts schrede voor schrede, ons openbaar zal worden, al weten wij dus dat een bepaald antwoord op de gestelde vraag nu onmogelijk kan gegeven wor den, toch willen wij ze niet af wijzen of terugdringen in den geest, als zou zij een gevolg we zen van onbetamelijke nieuwsgie righeid. Integendeel, wij zijn ons bewust, dat het stellen dier vraag een gebiedende plicht is voor iede ren denkenden mensch. Niet met ’t oog op de bepaalde feiten die buiten en boven onze macht lig gen en welke ons toekomen al leen door den wil Desgenen in wiens hand ons leven is en alle onze paden zijn, doch in betrek king tot datgene, wat op onzen weg ligt en waarvan wij moeten kunnen zeggen dat wij mede werkers Gods zijn, terwijl wij niet zelden moeten belijden, samen te werken tot allerlei boosheid. Als er immers weer zal gesproken en geschreven worden, niet tot op heffing van banden en verheffing van heel het volk, maar tot op ruiing van standen tegen standen; als er voortdurend zal gekeven en gescholden worden in allerlei bla den en geschriften, hetzij dan met of zonder leuzen aan den gods dienst ontleend, dan kunnen wij reeds nu bepalen dat ’t Neder land zal gaan, als ieder Koning rijk dat in zich zelf verdeeld is. Doch laat ons betere dingen ho- pen. De pers „Koninginne” ge noemd, toone zich dien titel waar dig. Haar invloed is ontzach- lijk groot. Kamerleden e.a. mo gen soms uit de hoogte op haar neder zien en schimpen, niemand ontkomt aan haar macht. Zij is de mond die spreekt tot het volk. Eiken dag, iedere ure komt zij en tot iedereen. Zij verheft en adelt, ook verbittert, prikkelt, pijnigt zij. Zij wekt geestdrift enboozen hartstocht. Zij verlicht uw ver stand of misleidt uw geest. Zij is een zegen of een vloek. De fransche gezant heeft aan de Zwit- sersche regeering doen weten, dat er weder groote hoeveelheden dynamiet uit Zwitser land naar Frankrijk worden gezonden. Dientengevolge zijn er, van zwitsersche zijdebevelen gegeven om allerwege op den uit voer naar Frankrijk een waakzaam oog te houden. waarmede de bewuste alliantie gesloten werd. Keizer Alexander III had zoo iets nooit gedacht van zijn ouden vriend Keizer Wilhelm. De^ officieuse Weener correspondent van het Karlsruhe verschijnend officiéél orgaan verhaalt, dat de Russische Keizer Alexan der, toen in zijn omgeving het Duitsch- Oostenrijksch Verbond ter sprake kwam, verklaarde, dit Verbond in het belang van Rusland zelf teachten, daar hij het wel voor mogelijk houdt, dat één van beide lan den afzonderlijk aanvalt, doch niet, dat bei den dit gecombineerd zouden doen Er waren lieden die een zwaar hoofd hadden over de sterk gekleurde liberale rig- ting van het tegenwoordige kabinet in En geland. Men vreesde aanvankelijk, dat het tal van Maatschappelijke Instellingen, rustende op de grondslagen van vroegere jaren, omver zou balen, maar die vrees bleek tot nu toe zeer overdreven. Thans begint men aldus te redeneeren „Aan de jaren der bezadigdheid ontbreekt het den veertien mannen niet die thans het Britsche schulp van Staat besturen. De oudste hunner, Gladstone, telt twee-en-ze- ventig, de jongste, sir Charles Dilke, 40 zomers. Dan bieden ook hun rang en ge boorte wel eenigen waarborg tegen al te on besuisd revolutionaire neigingen. Immers zeven hunner bekleeden den rang van Pair. Een moet er eene Hertogskroon erven, een tweede eene Baronnie, een derde is de schoonzoon van een Bisschop. De Lords Spenser, Cerlingford, Granwille, Derby, Hartington en Kimberley stammen, evenals sir William Harcourt, uit geslachten, die in de regte mannelijke linie grond bezeten hebben in den lande sinds de dagen van Hendrik VIL Legt eindelijk het bezit van wereldsch goed iets in de weegschaal tegen eene mogelijke overhelling tot de leerstuk ken van het communisme, dan zij er op ge wezen dat de gezamenlijke jaarlijksche in komsten van den heer Gladstone, de Lords Spencer, Kimberley, Derby, Carlingford en Northbrook geraamd worden op de niet on beduidende som van drie millioen gulden, terwijl, om nog iets te noemen, Lord Har- tington’s vader de eigenaar is van 198.665 acres, welke hem eene rente afwerpen van ruim 3’/> millioen guldens ’s jaars.” Het ter dood brengen van Oberdank, den student, die keizer Frans Jozeff om ’t leven poogde te brengenheeft in Italië groote verbittering te weeg gebragt. Een der dagbladen van Rome zegt dien aangaande: „Wij, Italianen hebben eene school ge vormd, die van medelijden met moordenaars. Hoeveel beter zouden wij gedaan hebben er eene te vormen van medelijden met hun ne slagtoffere! Maar nu wij dat niet gedaan hebben, is dit geene reden om onze school op te dringen aan onze naburen.” ’t Zelfde blad maant vervolgens den mi nister van onderwijs aan de wet toe te passen op de hoogleeraren die gelijk de heer Carducci te Bologna, den moord ver heerlijken als een vaderlandslievend werk, en op eene wijzewelke door den grooten hoop beschouwd wordt als dichterlijk, ver moedelijk omdat het zoo onbeschoft geschiedt BOLS WARD, 2 January 1883. Met ingenomenheid vermelden wij, dat in de morgengodsdienstoefening van 31 Dec. in de Hervormde Kerk twee giften ingeko men zijn, ééne van f 200, ten behoeve der diakonie en eene van f 100, met het ver zoek om deze te overhandigen aan de com missie voor spijsuitdeeling, ten behoeve eener buitengewone bedoeling. BOLSWARD, 2 January 1883. Het was een goed idéé van de werkende Leden van „Gysbert Japicx”, om „Docter Klaus” nog eens op te voeren in eene volks voorstelling op Donderdag 28 Dec. 11. Het be stuur verzocht daarbij de alhier bestaande muziekvereeniging, om door uitvoering van eenige nummers, de voorstelling op te luis teren, waaraan door ieder die kon, bereid willig werd voldaan. Of het talrijke publiek genoegen had Dit bewees de stilte die er immer heerschtewanneer het gordijn was opgetrokken. Met onverdeelde aandacht werd de opvoering gevolgd. Nog nimmer is hier zeker eene volksvoorstelling gegeven, waarbij het publiek zich zoo uitstekend ge droeg als deze keer. Verschillende oorza- zit mede aan uw disch en dwingt u vaak met haar, in plasms van met uw huisgenooten te spreken. Vanaf de ure dat gij ontwaakt, totdat gij het vermoeide hoofd neerlegt, moet gij naar haar luis teren. Zij teekent u gij uw kleeden moet, kondigt u wat gij eten ken moet, zij leidt u wereld der praktijk en in die der denkbeelden, zij sleept u mede in een denkbeeldige wereld, zij kweekt het heerlijkst geloof dat verstand en hart bevredigt, zij voedt het bijgeloof tot het on zinnige toe, zij verlaagt door treu rige stofvergoding. Zij is de oppermachtige en zéér veel van ’t geen er geschieden zal met ons land en volk, in stad en dorp en huisgezin, hangt van haar af. Zij begrijpe haar verhevene, ern stige roeping en volbrenge haar plicht. En voorts sta elk op zijn post. In het groote raderwerk kan geen enkel tandje van een rad gemist worden, zonder schade te doen aan het geheel. De een voudige dienstmaagd en den eer sten ministerwij hebben ze beide noodig. De vrouw en moe der zij trouw in haar bescheiden werkkring, de man stipt eerlijk in zijn handel, waakzaam en werk zaam. Er zij karakter en er wone moed in ons volk. Dan zullen wij „medewerkers Gods” zijn, d. i. dan zullen wij jagen naar alles wat rein en goed is, onzedelijkheid zal ons een gruwel zijn. Wij voe den onze kinderen op in huis en on derwijzen ze in school, in een ver lichten, verdraagzamen, echt gods- dienstigen geest en vormen zoo een geslacht van degelijke burgers, vro me menschen. En laat dan ge beuren wat wil. De voorspoed zal ons niet ontzenuwen, de tegen spoed ons niet verlammen, aan de toekomst van land en volk zul len wij liiet wanhopen, Nederland zal met eere zijn plaats innemen in de reien der volken. M. E. van der MEULEN. gehumeurd, vooral om de geheimzinnigheid, de keus wil laten tusschen het gewone ker- plaats natuurlijk het stuk en de uitvoering, BOLSWARD8CHE COURANT V i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1