NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD bolswab» ft wonseradeed I f Twee en Twintigste Jaargang. 1883. No. 3. DONDERDAG 18 JANUARIJ. VOOR EENZIJDIGHEID. BUI’TEWIjAJV». - - SI F I?' «11 te Joed- meer be- L. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden, Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. an het 3 stoo- Anne 1 kun- af te :a ge- mlisch voor- Niet anken duur- 3ij kers •aarbij noch vindt Ook >r dan 3 ver- idend m we in om- echte ook ge- kleur- m. mige naar Ay- op and. met 1 den heid iorst- i het iven- jods- n. cier waar aan hij. de Poen ezen het roor- i van iepte oord ge- gop- dit jjner ‘luk- ijze- den nner wer- >ver- russel moord- twintig en die ia her- ,ar tot ;en re- ■treden Een 'd ge- iderof- en ge- ■g aan- ;repen, etn te t doo- Wordt in de fabrieken en werkplaatsen van Duitschland behoorlijk zorg gedragen ter beveiliging van het leven en de gezond heid der arbeiders? Die vraag wordt niet toestemmend beant woord en daarom hebben drie leden van den Rijksraad een voorstel ingediend, ten doel hebbende bij den Rijkskanselier op eene wettelijke regeling der zaak aan te dringen. Een der voorstellers, dr. Hirsch, wees op eene officieele statistiekwaaruit bleek dat er in het jaar 1881 niet minder dan 1916 werklieden bij hun arbeid zijn omgekomen, terwijl er 1618 zoodanig zijn gekwetst dat zij voor hun geheele leven buiten staat zijn te werken. Buitendien hebben er ongeveer 25,000 tengevolge van kwetsuren tijdelijk het werk moeten staken. Uit de rapporten der fabriek-inspecteuren blijktdat onge veer 33 precent der gezamenlijke ongeluk ken uitsluitend het gevolg zijn geweest van gebrekkige maatregelen ter beveiliging. In dien toestand moet verandering komen. Wie zijn de anarchisten, de predikers van regeeringloosheid in Frankrijk en meer be paaldelijk te Parijs Niet anders zoo schrijft men uit deze stad dan middelmatige werklieden, die azen op den rijkdom van anderen en die een russischen prins hebben vooruitgescho ven, om als voorrijder te dienen bij hun op- togt. Deze lieden wekken meer medelij den dan vrees. In eene stad als Parijs, waar men dergelijke typen al lang kent, zou de magistratuur zulk een proces niet ligt begonnen zjjn. Maar in de departemen ten is men zulke dingen nog minder ge wend en is een ambtenaar van het open baar ministerie eer geneigd de grondslagen der zamenleving in gevaar te achten, om dat hier of daar een volksredenaar heeft, opgesneden tegen het „afschuwelijke kapi taal”. Vele fransche staatslieden zijn in hun jeugd begonnen met dezelfde overdre ven theorieën. De meeste steunpilaren der regterzijde in hun jeugd voorroode radica len geweest en het is volstrekt niet zeker dat de anarchisten, die thans op de bank der beschuldigden zitten, niet eindigen met op hun ouden dag te strijden voor troon en altaar. De parijsche Gaulois heeft eene inschrij ving geopend voor de watersnoodlijdenden in den Elzas, en la France, V Intransigeant en eenige andere bladen hebben zich hier bij aangesloten. De Gaulois leidt zijne op roeping tot inteekening met de volgende woorden in„De Duitschers werpen deze tegen wil en dank zijnde Pruisen 40,000 mark toe zenden wij dezen, die, trots alles, Franschen zijn, het drievoudige.” Men begint nu te Parijs al te spreken over eene verzwakking van het ministerie door Gambetta’s dood en men voorspelt, dat het ministerie Duclerc het niet lang meer ma ken zal. De invloed van Jules Ferry, een der be kwaamste en oudste leiders van de linker zijde, wint bij den dag en welligt zien wij hem spoedig bezig om een nieuw ministerie zamen te stellen. President Grévy, altijd bij lief en leed de bedaarde staatsman gaat dagelijks op de jagt. Hij ziet, althans vreest geen kwaad. De heer Gladstone is door zijn medicus alle arbeid, buiten het volstrekt onvermij delijke, van nu tot het weder bijeenkomen van het parlement verboden. Zóó hoopt men hem van zijne slapeloosheid bij wel ke zich tevens de gevolgen van gevatte koude doen gevoelen spoedig geheel af te helpen. Gelijk reeds gezegd werd, is die slape loosheid louter door overspanning veroor zaakt, en bestaat er alle reden om aan te nemen dat rust inderdaad een afdoend ge neesmiddel blijken zal. Intusschen oppert de Pall Mall Gazette de vraag, hoe de Premier de voor hem zoo noodige rust zal kunnen nemen. Zoowel met het oog op buitenlandsche als op binnenlandsche aan gelegenheden (zegt het blad), is zijn per soonlijk beleid op dit tijdstip van het aller hoogste gewigt. Eene decoratieve of onder geschikte rol kan hij niet spelen. Het ver trouwen, dat Europa op dit oogenblik in Engeland stelt, is vóór alles toe te schrij ven aan het vertrouwen dat het stelt in Gladstone’s leiding der zaken. Carey en 20 andere personen zijn Zatur- dag jl. voor het tribunaal van correctioneele politie te Dublin gebragt onder beschuldi ging van een complot gesmeed te hebben om verscheiden officieren van politie en andere ambtenaren van het openbaar gezag te vermoorden. dig en daardoor onbillijk.’ Eenige j aren ge leden sloot men het oog voor vele gebreken en nu ziet men het vele goede voorbij, ’t Is hier, als met het oordeel over heel de maatschappij. Leest men verschillende bla den, dan is ’t ook niet anders dan jamme ren over den treurigen toestand waarin ons volk verkeert, vooral in zedelijk opzicht. De liberalen zijn van alles de schuld, het liberale beginsel voert het volk naar den afgrond des ongeloofs, zal het eindelijk stor ten in een poel van zedeloosheid en ontucht, van moord en doodslag. Hoort men daar entegen bezadigde mannen, zooals onlangs in de zitting der 2de kamer den heer de Beaufort zeggen„De spiegel van de ze delijkheid der natie, dat zijn de strafpro cessen. Gaat men nu na de strafprocessen van de 18e eeuw, dan ziet men dat de ze- delijke toestand destijds zoo ongunstig mo gelijk was de zedelijkheid in Nederland is dan ook in de laatste eeuw zeer vooruit gegaan,” dan herleeft de moed weer eenig- zins, dan wanhopen wij niet aan de toe komst van ons volk. Ik dweep volstrekt niet met alles wat de liberalen doen, maar evenmin met het onophoudelijk getwist der Antirevolutio nairen en de middelen die zij aanwenden, om hun doel te bereiken of met den ultra- montaanschen geest, die in de Roomsch- Katholieke Kerk den boventoon voert. De hoofdzaak is, dat wij den toestand onzes volks, van ons onderwijs met onpartijdigheid waarnemen en beoordeelen. Ik zie met den Heer Mees volstrekt zooveel heil niet in „wijziging van de wetten”, vooral niet wat „het godsdienstig element” betreft. Dat „godsdienstig element” moet in de harten der onderwijzers en der onderwijzeressen leven. Zet in de wetten wat gij wilt, breng den Bijbel op alle scholen, die letter van wet en schrift blijft dood, als er geen vrome zin is in het gemoed dergenen die onder wijzen. Ik wil gaarne met hem als „gods dienstig mensch”, dicht, heel dicht bij de „antirevolutionairen” staaji, als deze maar werkelijk alleen ware vroomheid zoeken en wil niet weten van die „schoolwetman nen” die van geen echten godsdienst willen weten. Doch laat ons niet eenzijdig de fout zoeken in de wetten. Wat zou ’t baten, al kwam er een anders geredigeerd artikel 33 in da wet van ’78, al beval de wet op ’t middelbaar onderwijs, alle leeraren om vroom te zijn, al stond een dergelijk voor schrift in die op ’t hooger ouderwijs? ’t Is goed dat wij overal de fouten en gebreken opsporen en erkennen, maar terwijl wij weten, dat in menige school een goede geest heerscht, tal van jongens en meisjes vol strekt niet overladen worden met al te in- spannenden arbeid, er Goddank 1 nog veel hoepelende jongens en touwtjespringende meisjes zijn, spreken wij den wensch uit, dat vooral de ouders in hunne huizen, dagelijks vroed en vroom zullen zijn, opdat de kinderen in dien gezonden dampkring opgroeien. In ’t huis wordt de maatschappij gekweekt. Als wij daar onzen kinderen gehoorzaamheid en zelfstandigheid, orde en eerlijkheid, liefde voor waarheid en recht, eerbied voor God en Jezus leeren, dan zullen er goede leer lingen, onderwijzers, leeraars en hooglee- raars in Nederland komen. Dan wordt de school goed, de kerk kweekt liefde en het zal ons volk welgaan. M. E van der MEULEN. BOLSWARD. Naar men verneemt is de uitslag van de aanbesteding van het huis van den heer R. Smits gemeente-ontvanger alhier, ge weest als volgt G. de Boer te Balk voor f11,284, D. Landstra voor f 10,578, H. Lammertsma voor f 10,468, J. Oosterbaan voor f 10,833, D. Gerritsma voor f 10,387, L. Vos voor f 10,464 allen te Bolsward, II. v. d. Valk te Cu- baard voor f 12,948, J. v. d. Lei voor f 10,859, P. Westra voor f 10,670, beide te Arum Tj. v. d. Steele te Sneek voor f11,428, R. Veltman te Joure voor f12,498, A. Posthu mus te Tjerkwerd voor f 11,567 en J. Jor- ritsma te Bolsward voor f9458 aan wien het werk is gegund. BOLSWARD, 14 January 1883. Onder de vele berigten in iedere Cou rant van ongelukken, in de laatste dagen voorgevallen door het onvoorzichtig rijden op nog te zwak ijs, moeten we ook uit onze stad een slachtoffer melden. Twee meisjes zouden heden voormiddag naar Mak- kum rijden, om daar de ouders van een hunner te bezoeken. Bij Tjerkwerd op het nieuwe Kanaal komende, had de voorste het ongeluk door het ijs te vallen. In den om trek was niemand te zien, en de andere was het onmogelijk hulp te verleenen. Toen er eindelijk hulp kwam opdagen, was het te laat, de later nog ingeroepen geneeskun dige hulp van den heer Hannema te Bols ward, kon slechts den dood constateeren. BOLSWARD, 15 January 1883. Bij de heden alhier door de Ijsclub „Eendracht” gehouden hardrijderij op schaat sen, en waaraan slechts 13 personen deel namen, werd de prijs ad f 100 behaald door P. Westra van Oenkerk, en de premie ad f30 door D, de Jager van Hommerts. WONSERADEEL, 13 Jan. 1883. De gemeenteraad heeft in zijne heden ge houden vergadering de volgende besluiten genomen 1. Tengevolge van de resolutie van Gedep. Staten, waarbij de goedkeuring aan de ge meente-begroo ting wordt onthouden, toe te geven aan de bij een vorige resolutie ge maakte aanmerking op den post voor ver- gaderkosten en dezen post met f 250 te ver lagen. 2. In onderhoud en beheer bij de ge meente over te nemen een door particulie ren aangelegd gedeelte kunstweg naar Baarderburen onder Arum. Daar is een tijd geweest, dat de wet op het lager onderwijs, vooral die van ’57, een „Kruidje-roer-mij-niet” was, dat men met de hoogere burgerscholen dweepte, ten op zichte van het onderwijs heette Nederland een modelstaat. Dat was eenzijdig en het gevolg eener eenzijdigheid, dat zij namelijk altijd eene andere baart, kon ook hier niet uitblijven. Na de juichtonen komen de klaag tonen. Nu heet het: de wet op het hooger onderwijs werkt ellendig, vier Hoogescholen De VOORZITTER van gemeente Wonseradeel Gezien art. 7 der Wet van 4 Julij 1850 (Staatsblad no. 37); Noodigt de inwoners der Gemeente uit omzoo zij elders in de Directe Belastin gen zijn aangeslagen, waardoor het bedrag van aanslaggevorderd voor de kiezers van leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaalde Provinciale Staten en den Gemeenteraad kan worden bereikt daarvan vóór den vijftienden Fe bruary ter Secretarie door overlegging van het aanslagbillet of van een uittreksel uit het kohier der directe belastingen doen blijken. Witmarsum, den 13 January 1883. De Voorzitter voornoemd, L. BRITZEL. weg; e de hij pelen, tollen De i jlden rooken onrustbarend veel, zij billarten en drin ken beijersch bier de laatsten kleeden zich als jonge dames, zitten nuffig stil op krans jes en zijn wanhopig wijs.” Als het er zoo in het vrome Utrecht uitziet, zal dit wel niet liggen aan mannen als Bientjes, die zekerlijk trachten zulke booze geesten te bannen, maar aan de opvoeding, die derge lijke kwasten en nuffen ontvangen in de ouderlijke woning. Jan Holland geeft zijn pen geen rust, maar schrijft zijn „Moderne heksen,” dat is een deel der vrouwelijke jeugd, zijn „dat getob met onze jongens,” met zooveel snelheid ’t een na ’t ander, dat er werkelijk gevaar in eenig uitstel schijnt te zijn. M. J. Mees van Haarlem verdedigde 11 Jan. j.l. te Amsterdam de volgende stel lingen 1. De liberale partij in kerk en staat is verzwakt, omdat zij zich, in zake het on derwijs, zoowel lager, als middelbaar en hooger, op een verkeerd standpunt en op den verkeerden weg bevindt. 2. Als godsdienstige menschen staan wij, in zake dit onderwijs, dichter bij de anti revolutionairen dan bij de schoolwetmannen. 3. Wijziging van de wetten, zoodat het godsdienstig element meer in elk deel van het onderwijs tot zijn recht komt, is dus eder dringend noodzakelijk. Als men deze klachten ën stellingen leest, dan moet men tot de slotsom komen, dat Nederland, als er niet spoedig verandering komt, een treurige toekomst tegen gaat, om dat onze kinderen, onze jongelingen en jon ge dochteren zoo letterlijk bedorven worden. Of is ’tgeen deze mannen schrijven en uit spreken misschien geheel onwaar ’t Is verre van mij dit te beweren. Ik weet te goed, dat er aan de vorming onzer jeugd en jongelingschap zeer veel hapert, maar zoo treurig als velen den toestand schetsen is hij ongetwijfeld niet. Men wordt eenzjj- mor- c ho!” kei ijk tbaar. on de issend schip rken- nader wed- m ge- rstikt onzer rerge- Lucy t, en i van spoor st zoo e on- is een onbestaanbare weelde, een ondragelijke lastwij hebben intusschen, en onder vaak benarde oms^mdigheden, er weleer vijf ge had, behalve Amsterdam’s Athenaeum. De d ge- wet op het middelbaar onderwijs is een mis- sdend geboorte. Aan het „van alles wat,” is de dek degelijkheid opgeofferd. Mannen als J. A. Bientjes, leeraar aan ’s Rijks Hoogere Bur- bak- gerschool te Utrecht, Jan Holland e. a. IL trekken met vliegende vendel en slaande trom tegen den verderfelijken, het jonge in toen de jeugd doodenden geest waarvan het on derwijs doortrokken is te velde. De eerste schrijft„onze jongens van twaalf jaar hoe- „QiOn eD knikkeren niet meer onze meisjes springen niet meer touwtje. De eersten tylOOOOOOC^^ Dan moet tevens het aantal inspecteuren worden vermeerderd, daar er thans zoo wei nig zijn dat zij ónmogelijk eene eenigzins voldoende inspectie kunnen houden. Er zijn er, die toezigt moeten houden op 700 werk plaatsen te,Leipzig één op 933. Hierbij komt dat die ambtenaren geen magt heb ben om de patroons tot het nemen van maat regelen te noodzaken. Men spreekt nu wel van het wetsontwerp eener werkliedenverzekering, maar ook wan neer er tegen dit stuk veel minder oppositie bestond dan thans het geval is, zouden wets bepalingen op de veiligheid van leven en gezondheid voor den werkman niet overtol lig zijn. Dat er zulke bepalingen kunnen worden gemaakt en uitgevoerddaarvan heeft men een goed voorbeeld in Engeland. PETERSBURG16 Jan. 1883. De brand in het circusgebouw te Ber- ditchef ontstond aan bet slot der voorstelling door het afsteken van vuurwerk. 800 men schen verdrongen elkander tegen de binnen waarts openslaande deur. De andere deu ren waren wegens de koude dichtgespijkerd. De brandspuiten konden door de felle vorst niet werken. Het aantal dooden is nog niet bekend. PARIJS, 16 Jan. 1883. In Figaro en aangeplakt op de muren verscheen heden een manifest van Prins Napoleon. De politie deed het van de mu ren verwijderen. '»4 tr R0L8WARDSCHR COURANT DEN RAAD DER q H

Bolswards Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1