T' NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARO WONSERAOBR1, Oio 1883. Twee en Twintigste Jaargang. No. 4. VOOR u B DONDERDAG 25 JANÜARIJ. IHTT EIVBj OI>. BIWWEWLAWD. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. vijftig. (1057654) liters, ad 50pCt. sterkte. Twintig borrels per liter van die sterkte, geven ruim 21 millioen borrels, in 1882 minder verbruikt dan in 1881. Dat de drankwet reeds zeer merkbaar haar invloed doet gevoelen, blijkt uit de officiëele opgave, dat in het eerste jaar, reeds eene vermindering wordt waargeno men van 12,133 drankwinkels en een vermin derde opbrengst van den rijksaccijns op het gedisteleerd, groot f602,863, aan wijzende een minder verbruik van één millioen ze ven en vijftig duizend zes honderd vier en De ongesteldheid van prins Karei van Pruissen verergerde zoo, dat de keizer den zieke opzocht en des avonds al de leden der familie in het paleis van den vorst ver- eenigd waren. Eergistermiddag, te twee uur, is de prins overleden. Jl. Zondagmiddag is de sneltreineven voorbij het station de Steeg, nabij den over weg ontspoord. Gelukkig was het slechts de achterste wagenmaar de schok was zóó hevig, dat de steenen uit den weg spron gen. Sommigen zeggen dat de trein al te hard reedanderen dat de rails niet deug den. Daar Zondag vóór acht dagen iets dergelijks met den sneltrein plaats vond wordt het hoog tijd een onderzoek in te stellen en verbetering aan te brengen. Nu liep het nog zonder ongelukken af. „De mannen van het zwijgen” of de fransche Legitimisten hebben een „Catho- liek verbond” opgericht en hadden het plan om, ten behoeve van hun hoofd, den graaf van Chambord, op 21 jl. te Parijs eene monarchale manifestatie op kleine schaal uit te voeren. Prins Napoleon, die daarvan kennis droeg, meende de „zwijgers” voor te moeten zijn en schreef zijn manifest, dat hem in de conciergerie te regt bracht. Ook sprak men te Parijs van eene roya listische zamenzweringdie op het punt stond van uit te breken, maar nu door het manifest-Napoleon uitgesteld is. De Bonapartische afgevaardigden zouden in eene bijeenkomst met algemeene (31) stemmen een manifest hebben vastgesteld, waarin zij ten gunste van prins Napoleon de voordeelen der drukperswet inroepen, voorts den prins hunne sympathie betuigen, en ten slotte verklaren, dat Frankrijk al leen kan worden gered door een beroep op het volk. De jongste berichten uit Parijs geven geen nieuws aangaande den gevangene. Hij is reeds in de conciergerie in een der torens, die op de kade uitkomen achter het paleis van justitie. Hij heeft aldaar een groote kamer tot zijn beschikking, waar van de ramen, op de kade uitziende, door houten schutten voor de voorbijgangers on zichtbaar zijn gemaakt. Die toren heette in het oude paleis van Lodewijk den Hei lige de toren van Julius Cesar. Er wordt niemand bij den prins toegelaten, behalve IBEKETTJDJVEAKTTTGP De BURGEMEESTER van WONSE- RADEEL brengtter voldoening aan het bepaalde in art. 41 der gemeentewetter algemeene kennisdat door hem op Zatur- dag den 27 Jan. 1883 des voormiddags om 11 uur, in het gemeentehuis te Wit marsum, vergadering van den gemeenteraad is belegd, ten einde te beraadslagen en be sluiten over de hieronder vermelde punten. 1. Missive van het gemeentebestuur van Menaldumadeel, verzoekende ondersteuning van een aan den Koning ingediend adres strekkende tot het erlangen van bevoegdheid tot het heffen van een grooter getal opcen ten op de grondbelasting. 2. Benoeming van een Secretaris bij de commissie van beheer over den kunstweg Bolsward-Harlingen. 3. Voorstel van burgemeester en wethou ders tot verhuring van drie woningen en een tuin te Witmarsum. 4. Idem op het verzoek van ingezetenen van Pingjum tot het vernieuwen van het Schoolgebouw. 5. Idem naar aanleiding van de vacatures aan de School te Makkum. Witmarsum20 Jan. 1883. De Burgemeester voornoemd R. H. ZIJSLINGL. B. Op een vraag in den duitschen rijksdag betreffende den handel in duitsche meisjes, antwoordde de bondcommissaris, dat Ne derland had voorgesteld, tot afschaffing van den handel in meisjes, een internationale gedachtenwisseling te houden, waaraan Duitschland deel zou nemen. Het ontwerp eener beurs-belasting is in den duitschen rijksraad zeer slecht ontvan gen. Eene commissie van 21 leden zal het hoogstwaarschijnlijk verder uitkleeden en het zoo gehavend in den rijksraad zenden, dat het daar in een hoek wordt gezet om niet weer aan tafel te komen. de beide advocaten Busson en Lachaud, den zoon van den grooten Lachaud. An dere heeren, Jolibois, Raoul Duval en Phi- lis, hebben ook daartoe pogingen aange wend, maar daartegen is aanvankelijk be zwaar gemaakt. De prins zou hen tot zijn raad van verdediging benoemen, en alsdan kan de toegang tot den beschuldigde niet geweigerd worden. John Lemoinne, de bekwame redacteur van het fransche dagblad le Journal de Debats, gispt het, dat men zich door de pretendenten angst laat aanjagen. „In plaats van zich zoo verschrikt aan te stellen zegt hij om een geel of rood, op het eerste het beste dagbladarti kel gelijkend plakkaat in plaats van eene meikeverpolitiek te voeren en tegen alle vensterruiten aan te vliegen, alsof men niet wist, hoe naar buiten te komen, in plaats van in het wilde weg uitzonderings maatregelen voor te stellen, welke de open bare meening niet verlangt en niet zou goedkeuren zou mee vrij wat beter doen met bedaard te onderzoeken, hoe het op dit oogenblik met onze wetten staat, en haar, zoo noodig, te verbeteren. „liet geval dat daartoe aanleiding gaf, is voor de justitie gebracht. Misschien was dit niet noodig geweest; velen houden het er voor, dat de regeering eenvoudig had kunnen handelen als Thiers vroeger te genover denzelfden persoon heeft gedaan. Prinsen, die zich beroepen op de regten van gewoon burger, zijn gehouden om even als alle gewone burgers de wet te eerbie digen. Men zal ongetwijfeld zeggen, dat de opsteller van het jl. Dingsdag openbaar gemaakte manifest binnen de perken der wet beweert gebleven te zijn. Dat zal de regter te hebben te beoordeelen wij moeten bekennen, dat wij zijne taak lastig vinden. De jongste wet betreffende de vrijheid van drukpers en van aanplakking gedoogt alle mogelijke aanvallen tegen den gevestigden regeeringsvorm en beperkt de strafbaarheid tot de gevallen, waarin op ruiingen uitwerking hebben gehad. Krach tens deze zonderlinge wetsbepaling kan men van den ochtend tot den avond, door mid del van de pers, kan men dag en nacht op plakkaten tot omverwerping der staatsre geling aansporen en wanneer de poging mislukt, behoeft men haar slechts te ver dagen. Wanneer zij echter een andermaal gelukt, dan zal de macht, welke haar moet onderdrukkenter aarde liggen en de wet ook.” De verwachte regeerings-wetsontwerpen naar aanleiding van Napoleon’s manifest zijn bij de kamer ingekomen. Het een, van den minister van Binnen- landsche Zaken, bepaalt dat de president der republiek, uit krachte van een besluit in den ministerraad genomen, aan leden der familiën, die over Frankrijk geregeerd heb ben en wier tegenwoordigheid de veiligheid des staats in gevaar kan brengen, gelasten kan, onmiddelijk het grondgebied der repu bliek te verlaten. Bij bet tweede artikel wordt straf bedreigd tegen dergelijke leden, die na het land te hebben moeten verlaten er zonder vergunning terugkeeren. De straf is van één tot vijf jaren gevangenzetting. Bij het derde artikel wordt bepaald, dat de hier bedoelde personen, die tot het leger be lmoren, op non-activiteit kunnen gesteld worden. Het tweede ontwerp is van den minister van Justitie. Het strekt om eenige wijzi gingen te brengen in de drukperswet. Het bepaalt, dat wie door een der middelen, voorzien bij art. 23 der wet van 29 Julij 1881 de regeering der republiek beleedigt, gestraft zal worden met eene gevangenne ming van zes maanden tot twee jaren en met eene boete van 100 tot 3000 fr., of met één van beide straffen. Volgens art. 2 zal het wegnemen of het schenden van de openbare zinnebeelden der republiek, als het uit haast of verachting van het gezag der republiek geschied is, en het tentoonstellen op openbare plaatsen, het verspreiden of ten verkoop aanbieden van teekens of zinnebeelden, geschikt om een geest van oproer te kweeken, gestraft wor- De ramp te Muiden brengt de volgende belangrijke ongelukken in herinnering, wel ke kruitontploffing vroeger in ons vaderland veroorzaakte. Den 12 Juli 1646 sloeg de bliksem in den kruittoren van het slot te Bredevoort, waardoor 320 tonnen kruit ontploften en dit slot met de geheele plaats grootendeels verwoest werd. Bij die ramp kwamen ruim 40 menschen om waaronder alle bewoners van het kasteel, bestaande uit den gouver neur Willem Van Haersolte met zijne vrouw en acht kinderen, benevens acht andere huisgenoten en een schildwacht. Ruim acht jaren later, den 12 October 1654, sprong te Delft een kruittoren met ruim 80,000 pond kruit in de lucht, bij wel ke gelegenheid, tijdens en na het ongeval 400 personen omkwamen, 200 huizen ge heel verpletterden en 300 erg beschadigd werden. Men hoorde tot zelfs op Tessel twee geweldige, elkander kort opvolgende slagen. Dezelfde stad leed den 8 February 1742 opnieuw eene niet onbelangrijke schade door het springen van een groot gedeelte der op een kwartieruurs afstand gelegen kiuitma- kerij, waarbij 4 arbeiders omkwamen en 2 zware verwondingen verkregen. Men be grootte de toen buiten en binnen in de stad aangerichte schade op circa f50,000. In sommiger geheugen ligt nog de be kende ramp, welke 12 Januarij 1807 (ook op den 12n dag der maand) Leiden trof, door het springen van een kruitschipdat aan 30 menschen het leven kostte, een aanzien lijk gedeelte der stad in puin deed verkee- ren en zelfs tot in eene Oostelijke richting van 25 uren ver gehoord werd. Mogemet het oog op de geschiedenis de ramp van Muiden de regeering toch op nieuw ernstig bedacht doen zijn, om kruit- dépóts of fabrieken zoo ver mogelijk van bewoonde plaatsen te doen vestigen. Muiden is j.l. Zondag door duizenden en duizenden, vooral Amsterdammers, bezocht. Allen zijn het er over eens, dat er weinig bijzonders te zien was en dat de reis met groote onaangenaamheden gepaard ging. Niet alleen waren de wagens van de stoom tram steeds propvol en bleven er tienmaal meer achter dan in alle voorhanden wagens zouden kunnen plaats vinden, maar ook de treinen van den Oosterspoorweg, die te Weesp stilhielden, werden door nieuwsgie rigen bestormd. De duizenden, die zich ook langs dien weg naar Muiden begaven, moesten nog een half uur door den mist loopen op een weg, die steeds vuiler werd. Muiden zelf was voller dan eertijds de botermarkt te Amsterdam op een Kermis dag. Men kon er slechts langzaam voor uitkomen en voldoende gelegenheden om zich te restaureeren en uit te rusten ont braken natuurlijk. De meesten zochten dan ook spoedig een goed heenkomen. Maar de terugreis was voor velen nog erger dan de heenreis. Te Weesp was het stationsplein geheel bezet en had de chef moeite om on gelukken, vooral door voorbijgaande snel treinen te voorkomende wagens werden bij aankomst van een gewonen trein be stormd. Men zocht zelfs plaats tot boven op de wagenshetgeen echter verboden werd en menigeen moest te voet de reis naar Amsterdam aanvaarden. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. den met een gevangenzetting van drie maan den tot één jaar en tot eene boete van 100 a 2000 fr., of met één dier beide straffen. Deze vergrijpen, alsmede die voorzien zijn bij art. 24 der wet van 29 Julij 1881, wor den ter kennisneming opgedragen aan de cor rectionele regtbanken. Voorts wordt bepaald, dat art. 463 van het strafwetboek van toepassing is op bo- vengenoemde vergrijpen. De Engelsche minister Gladstone is met familie en eenige vrienden te Cannes aan gekomen. De afstand32 uur langheeft hij zon der oponthoud afgelegd. Men vond dat hij bij aankomst er zeer bleek uitzag. De Engelsche Regeering heeft besloten dat hare krijgsmacht Egypte zal verlaten zoodra daar een meer stabiel en nationaal gouvernement zal zijn gevestigd. Engeland’s handelingen in Egypte vinden bij voortdu ring instemming bij schier alle mogendheden. Frankrijk ziet de beteekenis der controle al te ernstig in en heeft een slecht denk beeld van Engeland’s oogmerken. Men ge looft dat deze miskenning zal ophouden. De raaddie Engeland den khedive geeft, heeft niet enkel ten doel de bescherming der Engelsche belangen, maar ook die van Egypte’s regeering en volk en zal ook voor de andere mogendheden nuttig zijn. Op 20 jl. kwam te Dublin de zaak voor van de 22 zamenzweerders, beschuldigd van poging tot moord op regeeringsbeambten. De voornaamste getuige is zekere Farrell, die zijne makkers verraden heeft. Hij be hoorde tot de moordclub. Farrell deelde ver schillende bijzonderheden over de zaak mede en leverde het bewijs der medepligtigheid van de meeste der beschuldigden aan de onlangs gepleegde moorden en aan de mis lukte poging tot moord op den heer For ster. Zijne verklaringen maakten een die pen indruk. Over acht dagen zal de behan deling voortgezet worden. De Russische minister-voyageur von Giers wordt te Weenen verwacht. Wij kunnen ons dus weer voorbereiden op tal van artikelen over de reden van zij ne komst aldaar, over zijn in- en uitgaan bij vorsten en staatslieden en over de goe de of kwade gevolgen van al dat politiek gekeuvel. 't Lezen daarvan doet geen kwaad, als men alles maar niet gelooft. BOLSWARD 24 Jan. 1883. Blijkens achterstaande advertentie zal het gewone jaarlijksche Benefit-concert van den heet' B. de Vries op a.s. Maandag plaats hebben. Afgaande op het programma belooft het mooi te zullen worden, vooral nu het den Concertgever gelukt is, de heer Zaagmans, fluitist uit Leeuwarden, voor 2 solo’s te engageeren. De heer Hagemans muziek-directeur uit Leeuwarden, noemt in het muziekaal tijdschrift „Caecelia” de heer Zaagmans een van de beste flui tisten uit ons land. De respectieve verdere medewerkenden zijn bij velen bekend, zoo- dat we vrij de bezoekers en liefhebbers van muziek een genotvolle avond durven voor spellen. Zullen we er velen, die andere jaren vaste bezoekers waren, missen om dat ze zijn heengegaan, en welker familie daardoor niet zullen komenwe hopen dat hun aantal vervangen zal worden door vele belangstellendenopdat ook de con- certgever zijne vele moeiten en kosten, beloond zal zien. IIOLSII ARDSCIIIi COURANT AJt M f ai

Bolswards Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1