NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD bodsward wonssra&eer ROOKERS. I 1883. Twee en Twintigste Jaargang. No. 9. VOOR DONDERDAG 1 MAART. Voor: ;r.) ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. her- tus- niss van die aar- >den 8- 9 9- 10} 104-12 9-12 9-12 9-12 9-12 9-12 9-12 :elijk veek het aan egd, laar het op taire be- zijne d hij zóó neu- c ze- offer 13 3-4 3-4 3-4 3-4 en dag ize lap- Tot dat vei- Plc- een niet als Vat uw- rert den ;ste aar irig het >or- sch het rer- ik 1 te ant rer- nij- v.m. 10-12 10-12 n.m. 1-4 1-4 minu- ibeur- [eene eerste ng u !n dit dame zeide mpad Jk «Eu land- r uit- eden, Tjerk werd, Dond. 15 Maart n 1- 2 2- 3} 3}-4 pok- zijn ?n is stge- zich ■aadt i, en laar- urge- is bij elpa- gden yden, men leine. r dan mder a. God sche- i één 5 an- leid” „de naar kaar ïdert ij el- Ons geliefd Vaderland kan, zonder eenige kwestiebeschouwd worden als een soort Eldorado voor rockers. Waar ter wereld vindt men in Europa De BURGEMEESTER van WONSE- RADEEL brengtter voldoening aan het bepaalde in art. 41 der gemeentewetter algemeene kennisdat door hem op Zatür- dag den 3 Maart 1883 des voormiddags om 11 uur, in het gemeentehuis te Wit- marsum, vergadering van den gemeenteraad is belegd, ten einde te beraadslagen en be sluiten over de hieronder vermelde punten. De Burgemeester voornoemd R. H. ZIJSLINGL. B. 1. Notulen van de vorige vergadering. 2. Voorstel van den heer Ledeboer tot het vaststellen van bepalingen op de pu blieke vervoermiddelen binnen de gemeente. 3. Verzoek van R. M. van der Weide, om kwijtschelding van wegens te late op levering van het schoolgebouw te Cornwerd, ingehouden boete. 4. Missive van het gemeentebestuur van Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, ver zoekende ondersteuning van een adres tot wijziging van art. 245 der gemeentewet. 5. Voorstel van burgemeester en wet houders tot continuatie van den pachtter- mijn wegens de exploitatie der dorpsreini- ging te Arum. 6. Benoeming van een Secretaris bij de commissie van beheer over den kunstweg BolswardHarlingen. 7. Voorstel van burgemeester en wet houders naar aanleiding van het adres van ingezetenen van Pingjum betreffende het schoolgebouw aldaar. 8. Adres van kerkvoogden van Gaast omtrent het luiden der klokken. 9. Missive van het armbestuur van’Mak kum verzoekende wijziging zijner begroe ting voor de dienst 1882. lü. Verzoek van M. Hoekstra om ontslag als onderwijzer aan de school te Exmorra. 11. Benoeming van onderwijzers aan de school te Makkum. BOLSWARD, 28 February 1883. Zondag 1.1. mogten de heer W. U. de Jong en Echtgenoote hunne 50-jarige echtvereeni- ging herdenkenaan welverdiende blijken van algemeene symphatie ontbrak het dan ook niet niet alleen toch dat tal van burgers de driekleur lieten wapperen, ook de schipperij aan de Kaai- en Turfgracht gaf, door hunne schepen met vlaggen te tooijen, blijk van hulde aan het gouden echtpaar. Vooral de beurtman en de stoomboot op Sneek muntten in versiering uit; begun stigd door prachtig zonneschijn weder, worden opgesloten of gehokt van Zondag den 1 April tot Dingsdag 1 Mei en van Zondag den 15 July tot Woensdag den 15 Augustus. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd en aangeplakt. Leeuwarden, den 23 February 1883. De Commissaris des Konings voornoemd, Van HARINXMA thoe SLOOTEN. Parrega, Exmorra. Allingawier, Hieslum, Greonterp, Dedgum, Voor Makkum, Wons, Cornwerd, Engwier, Piaam, Idzegahuizum, Zurich, Gaast, Ferwoude, •V BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Wonseradeel; brengen bij deze ter kennis van de inge zetenen, dat door hen naar aanleiding van het bepaalde in art. 81 der wet van 17 Au gustus 1878 (Staatsblad no. 127) is opge maakt en in de Secretarie ter lezing gelegd een staat van de in de gemeente aanwezige kinderen van boven de zes tot beneden de twaalf jaren, welke niet gevonden worden op de door de hoofden der scholen inge zonden lijsten van op 1 January dezes jaars schoolgaande kinderen. Ouders of verzorgers van op dien staat voorkomende kinderen verkrijgen, volgens de slotbepaling van het aangehaald wets artikel, geene ondersteuning, geneeskundige hulp uitgezonderd, van wege de gemeente, tenzij zij aantoonen, dat hunne kinderen ten onregte daarop gebragt zijn of het niet schoolgaan van deze aan hen niet te wijten is. WITMARSUM, 24 February 1883. De Burgemeester, R. H. ZIJSLING, L.-B. De Secretaris, E. JANSEN. Arum, Hartwerd, Hichtum, Schettens, Longerhouw, Olde- en Ugoc. Burgwerd, Dingsd. 17 Lollum, Schraard, Pingjum, mate genoten worden. Lichte soorten, het zij van tabak of van gesausde mangelwor- tel-bladeren vervaardigd, kunnen echter bij dozijnen daags verorberd worden. De pi kante sauzen spelen bij de sigaren-industrie een groote rol. Evenals een ervaren kok allerlei kliekjes door middel van een gekrui de saus eetbaar weet te maken zoo worden ook in de sigaren-industrie allerhande blad- soorten tot tabak gepromoveerd. Mangel- wortel-bladeren en koolraapbladeren schij nen zich deze metamorphose het best te laten welgevallen. Vooral in Duitschland is deze wijze van doen zeer in de mode, en toen verleden jaar met het tabaksmonopolie door den grooten kanselier werd gedreigd, werden alle deze surrogaten van tabak dan ook in mindere mate mede belast, hetgeen voor den argeloozen niet deskundige zeker heel vreemd scheen. Hoever men het kan 'brengen om zich de edele kunst van rooken eigen te maken, moge het volgende voorbeeld toelichten. Ik herinner mij een huisonderwijzer, die een paar dagen met een paar knapen, die hij onderwijs gaf, een uitstapje maakte. Toen hij ’s avonds in profond négligé, zijn laarzen buiten de deur van zijn slaapkamer zette, werd hij achtervolgd door een soort van spooksel van sigarendamp, dat de deur uitdwarrelde en toen hij den volgenden dag gezegde laarzen weder door een reetje van de deur naar binnen trok, was een nieuwe rookkolom een zwijgende verklikker, dat hij zich de weelde veroorloofd had om op zijn nuchteren maag weder een sigaar te verorberen. Het is echter een bepaalde waarheid, dat men den eenen tijd veel meer kan rooken dan den anderen. Heeft men koude gevat, of is de maag wat van streek, dan smaakt het rooken niet recht. „Ik gevoel me zoo zwaar in het hoofd en zoo lusteloos, ik heb nergens trek in, zelfs mijn pijp verveelt me", is eene uitdrukking die in den mond van een verkouden pijpenrooker op zijn plaats is. Het is vreemddat men in het donker niet gemakkelijk kan bepalen of de sigaar „aan is” of „uit is”. Men moet dan eenige ferme trekken doen en ziet men dan vuur, dan is daarmede bewezen dat de sigaar brandt. Ziet men echter geen vuur, dan wordt het geval gecompliceerder. Het kan toch natuurlijk zijn dat de sigaar uitgedoofd is, doch men moet met zijn verklaring een weinig voorzichtig zijn want het is lang niet onmogelyk, dat men bij het licht ko mende, tot zijn verwondering bemerkt dat zij wel degelijk „aan is”, dat zij alleen wat inbrandt. Wie uit het bovenstaande zou willen af leiden, dat het heele rooken maar een ge woonte is, waar men geenerlei genot van heeft, zou zich aan schromelijke overdrijving schuldig maken. Het rooken van een geu rige, niet al te zware sigaar kan een waar genot zijn. Hoe matiger men echter is des te meer smaak heeft men er van. Een brandende sigaar kan de gezelligheid ver- hoogen kan een gewenschte afleiding bij een geprek bezorgen, kan zelfs iets manne lijks aan eene figuur bijzettendoch over drijving werkt ook in dezen schadelijk. Zooveel is zeker, dat er heel wat misbruik van gemaakt wordt en dat de gulden mid denweg ook hier is aan te bevelen. Erica M. v. W. Makkum in de Hoofdwacht. 2e. dat dit jaar al iHi gemeentehuis. Zaturd. 17 Maand. 19 Harlingen Kimswerd, Woensd. 4 April Te Witmarsum in het Voor Witmarsum, Zatur. 14 Maand. 16 Vrijdag 16 Maart 9-12 de maten en gewig- ten aan den herijk moeten worden onder worpen 3e. dat, ingevolge art. 1 en 4 van het koninklijk besluit van 16 October 1869 (Staatsblad no. 160) de onjuist bevonden gewigten, op verzoek der belanghebbenden, tegen dadelijke betaling van een bij dat besluit vastgesteld bedrag, ten bate van ’s Rijks kas, door den Ijker worden gejus teerd 4e. dat geene maten en gewigten tot de verificatie kunnen worden toegelaten, ten zij zij volkomen droog en schoon worden aangeboden en dat de aanbieders het aan zich zelven te wijten hebben, indien, bij niet inachtneming van dit voorschrift, hun ne maten en gewigten onherijkt worden teruggegeven 5e. dat de belanghebbenden bij het te rugontvangen der voorwerpen er op heb ben te letten, of deze behoorlijk zijn ge stempeld, daar later een beroep op verzui men, die bij den herijk mogten zijn begaan piet van regtsvervolging zal ontslaan; en 6e. dat de Minister van Binnenlandsche Zaken bij beschikking dd. 16 April 1872, no. 198, Afd. 12, Nijverheid, heeft bepaald, dat de onderdeden van het gram de veri ficatie van den herijk uitsluitend aan ijk- kantoren zullen ondergaan. WITMARSUM, 15 January 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. BRITZEL. De Secretaris, E. JANSEN. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der ge meente Wonseradeel Brengen bij deze ter kennis van belang hebbenden le. dat voor den herijk der Maten en Gewigten dit jaar zal worden gevaceerd Te Tjerkwerd in de Naai- en Breischool. uren n.m. KENNISGEVING. De COMMISSARIS des KONINGS in de provincie FRIESLAND, Gelet op het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie, van den 15 February 1883, no. 42, le afdeeling B, zoomede op art. 11 der wet van den 13 Junij 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden: dat de kooieenden in deze provincie, voor het jaar 1883, door den kooiman moeten een land, waar men voor zoo weinig geld in de gelegenheid gesteld wordt, rookbare sigaren te koopen. Men kan zeggen, dat men sigaren van bijna alle prijzen kan ver krijgen te beginnen met van de tien (ja van de tien Meneer) tot van een schelling en meer het stuk, die men rookt na een heerendiner onder het genot van een kop koffie met een pousse. Het rooken is dan ook eene ware manie onder alle standen in de maatschappij. Zon der vrees voor tegenspraak kan men echter zeggen, dat op het land en in kleine plaat sen nog meer gerookt wordt dan in de groote steden. Dit vindt eensdeels zijn ver klaring uit de omstandigheid, dat in kleine plaatsen meer pijpen gerookt worden dan sigaren, en het is een feit, dat als men een maal aan pijpen gewend is, men na eenige oefening er in kan slagenom ten allen tijde door te rooken. Met sigaren is dit niet wel mogelijk, daar zelfs de beste rookers erkennendat men door onafgebroken sigaren-dampen, eenigzins dommelig wordt en gaat beven. Anderdeels wordt in de steden veelal aan de goede gewoonte de hand gehoudendat men in het bijzijn der dames niet rookt of althans op zeer bescheiden wijze. Op het land zijn de dames zoo gewend aan rookendat de beleefde vraag van den stedeling: of het haar niet hindert? steeds beantwoord wordt met de verzekeringdat zij er niets tegen hebben. Deden zij deze concessie nietzij konden er in de meeste gevallen ook zeker van zijndat hun heer gemaal of ander mannelijk huisgenoot, daarin een schrome lijke inbreuk zou zien op zijn rechten als vrij staatsburger. Sommige rookers beweeren, dat hun eerste pijp of sigaar hot lekkerst van den heelen dag smaakt. Anderen, en die zijn de mees ten, geven de voorkeur aan het rooken na den eten. Als regel kan men stellenen deze regel zal u in de meeste gevallen toe gegeven wordendat men maar van twee of drie sigaren op een dag genot of smaak heeft. De overigen worden uit gewoonte gerookt en hiervan wordt niets of althans zeer weinig geproefd. Geldt het bij een groot deel van de rookers als regel dat zij bijna nooit zonder „tabaksuigen” zijn zoo is het een zekere waarheid dat ze op reis nooit zonder een sigaar zijn. Het heeft er veel van of zij aangenomen werk verrichten en vaak wordt, om toch vooral geen tijd te verliezende nieuwe „stinkstok” aangestoken aan het treurig overschot van zijn voorganger. De meeste rookers hebben de gewoonte een pijpje te gebruiken. Wanneer een jonden begint te rooken, dan mankeert het nooit of hij bedient zich van een pijpje dat hij kan doorrooken. Veilig kan men zeggen, dat de aanvanger in het doorrooken van een meerschuimen kopje of een hazenpootje de eenige vergoeding vindt voor de eigenaar dige zeeziekte, die de eerste proeven ver gezelt. Ter sluiks politoert hij het vieze ornamentje op den mouw van zijn jasje, tot het blinkt als een spiegel. De manie voor het doorrooken van pijpjes gaat echter spoedig over, en in plaats van het kostbare meerschuim komt een hoornen of barnsteenen plaatsvervanger, meestal van zeer bescheiden afmetingen. Vroeger zag men nog al veel gebruik maken van een soort berlijnzilveren dood kistjes voor eindjes sigaar. Dit was een zuinigheids-maatregel, omdat men een hal ve sigaar dan niet behoefde weg te doen. Volgens kenners vindt men bij het aanste ken van een koud eindje niet dat geurige terug, dat men bij een versche sigaar geniet. Iedereen, kenners en niet-kenners, zijn het daarover eens, dat onbeheerde eind jes sigaar bepaald stinken en behalve voor den gelukkigen eigenaar, een soort van walging opwekken. Het valt niet gemakkelijk te zeggen, hoe veel sigaren iemand op een dag kan roo ken. Dit hangt er van af of iemand gauw rookt of dat hij het langzaam doet. Ook de afmetingen en de soort van sigaren oefe nen hierop grooten invloed uit. Zware ha vanna’s en manilla’s kunnen slechts met 6 BOLSWARBSCHE COURANT ft n Y) rt YY yy Y) W YY YY YY YY YY YY YY YY yy YY YY YY YY YY T» YY YY YY YY YY YY YY YY YY yy w YY "'.00- ercn htte uit iden voor i op met v.m. 9-10} 10J-12 YY J» YY YY YY YY Y n.m. 1-4} 1-4} 1-4} 1-4} 1-4} 1-4} 1-4} YY yy v YY w YY YY YY YY YY v.m. YY YY YY YY YY YY YY YY YY 1 -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1