NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD boesward wwamftOB» I Twee en Twintigste Jaargang. No. 11. 1883. VOOR DONDERDAG 15 MAART. liilTILVLl'tBP. W n- le. li ne ;e- e- ;d, af sft le- ZÜ m, en Onze Gemeenteraads verkiezing. r) ke air ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden, Franco per post 95 Cents. liet iap me is- iet in- mr te air Is- air Is- iir tot ie ls- 2 >83. S. ee- len of oor :tig ich be- na oze te ran aar ge- ds sn as et ist eh ik er ch ir- ;ot je- rd, :h- an de is- et i; na sl ist e- a >el ae a- >e- lie ie, e- Ö- ilt e- lit ia, jn re al Jr, te leel ge lid i te Daarom is zij woedend op de regeering. Ook werd bij vergis een oud prefect van politie gearresteerd. Hij lachte er hartelijk om en de agenten lachten mede. De man was verstandiger dan Louise Michell dat hij ook gemakkelijk wezen kon. Men zegt intusschen, dat zich onder het straatpubliek ook enkele volksvertegenwoor digers bevonden. Ze hoopten op tumult, maar ’t volk had er geen lust aan. In de Fransche kamer antwoordde de minister Waldeck Rousseau op eene vraag over de Manifestatiën van 9 jl., dat die door alle Republikeinen werden afgekeurd. (Toe juichingen van alle banken der linkerzijde). Deze manier van eisschen stellen is weinig bevorderlijk aan de belangen van den ar beid. De pligt der Regeering daartegeno ver is zeer eenvoudig. Zij heeft gister de wet doen eerbiedigen en zal dat ook mor gen doen met alle haar ten dienste staande middelen. (Eenparige toejuichingen van de linker fractiën.) Cassagnac ontkende, dat de Monarchalen de inblazers der Manifestatie waren, en schreef haar toe aan de Republikeinen der uiterste linkerzijde en de geamnestieerden der Commune. De minister Waldeck Rousseau antwoord de. Het is noodig, zei hij, het belang te doen uitkomen, dat de vijanden der repu bliek bij dergelijke manifestatiën hebben. (Beweging op de banken der rechterzijde.) Het is de taak der justitie, uit te maken op wie de verantwoordelijkheid rust. (Toe juichingen links.) Ik stel de werklieden niet voor de feiten verantwoordelijk, want werklieden plunderen geen bakkerswinkels. (Een lid der regterzijde roeptGij zij t het die hen betaaltDe minister eindigde met te zeggen, dat de maatregelen, gister genomen om de menigte in bedwang te houden, gematigd waren. Zoo Cassagnac inlichtingen wil inwinnen omtrent de mor gen te nemen maatregelen, zal hij gerust gesteld zijn. (Salvo’s van toejuichingen.) De eenvoudige orde van den dag, door de regering voorgesteld, wordt met eenpa rige stemmen (406) aangenomen en de zit ting daarna opgeheven. In eene onlangs te Lyon door Louise Michell bijeengeroepene vergadering deelde de voorzitter mededat er in eene confé rence door Louise Michell gehouden te Villefransche, 190 fr. bijeengebragt zijn voor de anarchisten. Eene der aanwezigen had de onvoorzigtigheidte vragen wat er met het geld dier collecten gedaan werdhoe en door wie het verdeeld werd Die vraag scheen buitensporig te zijn; althans er ont stond een verschrikkelijk rumoer. De ci- toyen Tricot, die Louise Michell naar Ville fransche had vergezeldvloog naar de tri bune en stelde de vergadering voor, hem te magtigeneen paar oorvegen aan den nieuwsgierigen vrager toe te dienen. Dit voorstel werd in stemming gebragt en een- pariglijk aangenomen. Tricot, steunende op zijn regt, ijlde nu naar de plaats van den onbescheiden vrager om te voldoen aan de hem gegeven last. De bedoelde persoon had zich echter reeds weggemaakt, zoodat Tricot met zijne paar oorvegen bleef zitten. Frankrijk zal op de tentoonstelling te Am sterdam waardiglijk vertegenwoordigd zijn. ’t Besluit daartoeter elfder ure geno men is grootendeels toe te schrijven aan ’t gerucht, dat de belgische industrie er een schitterend figuur zal maken. Nuongeveer een jaar geledenis te Weenen aan ’t licht gekomen, dat eene vrouwbeschuldigd van moord en diefstal en een postdirecteur, die misbruik van ver trouwen zou gemaakt hebbenonschuldig waren. Beiden hadden 3 jaren in het tuchthuis gezeten. ’t Publiek eischte schadeloosstellingin zooverre dat mogelijk wasvoor die beide personen, maar de wet gaf daartoe geen regt! Thans is echter een wetsontwerp inge diend, ’t welk den staat verpligt, veroor- Sedert den 28sten November 1882 ver- keeren wij in eene gemeenteraadscrisis, die in meer dan één opzicht stof tot nadenken geeft. Haar ontstaan is en blijft in nevelen gehuld. Ten dien dage kwamen bij de raadsvergadering ter tafel, twee missives, gedagteekend beide 28 Nov.; ééne van den Heer J. H. Kingma, meldende „dat hij geen deel verder wenscht uit te maken van het Bestuur der gemeente,” de andere van den Heer M. A. Jentink behelzende het bericht „dat hij zijn ontslag neemt als lid van den raad dezer gemeente.” Waar om berichten beide Heeren dat op denzelf- den dagis er verband tusschen dat ge lijktijdig bedankenwaarom mogen wij, de kiezers die hen afvaardigden, niet weten om welke reden zij hun mandaat neerleg gen zoo werd er en wordt er gevraagd en meer dan ijdele nieuwsgierigheid is daarvan de oorzaak. Openbare betrekkin gen toch vereischen, in dit opzicht, open baarheid, indien het eenigzins mogelijk is. Immers nu wij na bijna vier maanden bezig zijn candidaten te zoeken die een keuze zouden willen aanvaarden, wordt ons de vraag gedaanwaarom moeten wij daar zitting nemen, waarom bedanken tusschen- tijds twee leden, is er misschien in dat ge heimzinnig bedanken ook voor mij een oor zaak, die ’t ongeraden maakt een lidmaat schap te aanvaarden.? Niet alleen echter dat gezamenlijk en gelijktijdig bedanken, waarvan wij de re den gaarne eerbiedigenal kennen wij haar niet, legt ons deze en andere vragen op de lippen, ook de beproefde vervulling der vacature is alleszins merkwaardig. Hoe vindt gij die aandoenlijke overeenstemming bij drie kiesvereenigingen, dat ontwaakte bewustzijn, dat in elk geval twee liberale candidaten nu moeten gekozen worden Wel kondigt in „Ons Noorden"„Gelijk Recht” zijn candidaten aan met onjuiste namenwel stellen „Nederland en Oranje” en „Gelijk Recht,” in de Heeren H. J. Massink, N. de la Lande Cremer en C. W. Eisma, candidaten, die toen zij bij vroe gere stemmingen aanbevolen werden door „Vooruitgang”, afgekeurd werden en bij de kiezers geen meerderheid konden verwer ven, maar toch de harmonie is nu daar, uitsluitend liberalen worden aanbevolen. Is dat een eerlijke schuldbelijdenis, waardoor men uitspreekt, dat men vroeger verkeerd gehandeld heeft, toen men degelijke bur gers niet wilde steunen en stemmen Is ’t een begin van samenwerking, de aanvang eener nieuwe toekomst, in welke de drie kiesvereenigingen tot ééne zullen kunnen worden samengesmolten, die dan al hare krachten zal inspannen, om in den raad onze degelijkste burgers te doen zitting nemen Wil het zeggen, dat men gaat inzien, dat het voor de behartiging van stedelijke belangen van geene beteekenis is, tot welke kerk of welke godgeleerde richting men behoort, terwijl ieder raadslid, als zoodanig, zonder te vragen naar zijn persoonlijke inzichten, verplicht is door eed of gelofte, op onpartijdige wijze de belangen van het openbaar onderwijs te behartigen, gelijk wij daarvan onlangs een bewijs za gen in de houding van den Heer Binkes, toen ’t de vraag gold naar ’t bouwen eener nieuwe school voor lager onderwijs Als dit de beteekenis mocht zijn der gestelde candidaturen, dan zou die veranderde ziens wijze zeker de grootste toejuiching verdie nen en velen zullen zekerlijk met mij be reid bevonden worden, om te streven naar de verwezenlijking van dit schoone ideaal. Doch dan ware ’t wenschelijk geweest dat de beide kiesvereenigingen, die vroeger nooit liberale candidaten stelden, ditmaal hun keuze in bovengenoemden zin hadden toegelicht. Immers nu is ’t volkomen ver klaarbaar dat de kiezers met verbazing die candidaturen hebben gelezen en de candi daten zich hebben afgevraagd: Wat is de reden, dat wij nu eensklaps de plaatsing in den raad worden waardig gekeurd, terwijl wij vroeger werden verworpenis ’t ook, dat „men” begrijpt, dat drie liberale raads leden tegenover eene aaneengesloten meer derheid geen kwaad kunnen, als op ’teene stemming aankomt in den raad Het zal moeten toegestemd worden, dat tot deze vragen gegronde aanleiding bestaat en dat eene nadere toelichting hoogst wenschelijk mag geacht worden. Dat de verkiezing der twee raadsleden die ieder, naar den officiëelen rooster, op een verschillend tijdstip moeten aftreden, nochtans op één stembriefje heeft plaats gehad, zoodat uit de verkiezing zelve niet blijkt, voor wien elk der gekozenen zal moe ten optreden, verhoogt het eigenaardig be langwekkende dezer keuze. Het zal toch nu moeten blijken, of, terwijl de gemeente wet in dit opzicht zwijgt, eene loting vol doende zal blijken, dan of voor iedere keuze een afzonderlijk stembriefje had moeten zijn, dat den naam aanduidde van den af tredende in wiens plaats de keuze moet plaats hebben, terwijl dan tevens voor elke keuze een afzonderlijke bus had moeten aanwezig zijn. Ten slotte staan wij bij deze verkiezing vooral, voor het in eenige opzichten ver klaarbare, maar toch in mijn oog bedroe vende feit, dat het bijna ónmogelijk is, can didaten te vinden van liberale richting die een zetel in den raad willen innemen. Het moge van sommige candidaten waar zijn, dat zij werkelijk eene candidatuur niet kunnen aanvaarden wat ik volstrekt niet ontkennen wil. Het is zeker dat ditmaal een bijzon dere mate van zelfverloochening wordt ver- eischt voor de bereidverklaring, met het oog op het geheimzinnige van het ontstaan der dubbele vacature en het nevelachtige der houding van Anti-revolutionairen en Roomsch-Katholieken, doch het verschijn sel zelf van den onwil der liberalen, dag- teekent niet van vandaag of gisteren. En dit is ’t, wat mij leed doet. Het zetelbe- jag is kleingeestig, het innemen van zetels, als er geen wolkje aan de lucht is, is ge makkelijk. Maar juist in een tijd als er spanning soms is, als de ervaring leert, dat bij sommige keuzen meer het partijbelang geldt, dan de bekwaamheid voor het ambt, waarvoor eene benoeming moet plaats heb ben, als uit het afwezig blijven van vele raadsleden bij schoolexamens en schoolfeest gemis aan belangstelling blijkt in het on derwijs en de onderwijzers, dan is het een daad van plichtbesef, om zich aan de kans eener keuze bloot te stellen en zoo men ge kozen wordt, een zetel in te nemen, met de zekerheid, dat men in de minderheid blijven zal of kan in vele gevallen, maar met het bewustzijn tevens, dat men zijn woord gesproken heeft, dat niet binnen de wanden der raadzaal blijft, dat men niet vraagt naar den tijdelijken uitslag eener stemming, maar naar de innerlijke en blij vende kracht van zijn beginsel. Een deel van onzen tijd en onze kracht behoort aan stad of staat. Miskenning of teleurstelling moet tot meerderen ijver ons prikkelen, tot grooter offer ons bekwaam maken. De stem van den hartstocht moet zwijgen, die van den plicht hebbe ’t laatste woord. Laat ons dit een en ander niet vergeten. M. E. van der MEULEN. Parijs heeft even als vele groote steden een groot corps straatpoliticislenteraars en kwaje jongens en dat corps was 9 Maart jl. op het plein voor het hotel des Invali des present. ’t Was mooi weer en was de straat niet zoo morsig geweest, dan zou de promenade op en neer, langer geduurd hebben. De Franschman is zoowel bang voor natte en koude voeten als voor een verregend hoofd en zoo was het plein te 21/i uur reeds ledig. Louise Michell verscheen er met eene zwarte vlag in de hand en werd, naar men zegt, gearresteerd, maar ook weer losgelaten. ’t Was den politieagent te veel moeite om haar meê te nemen. RIlkEIDlIlknG BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Wonseradeel Gelet op artikelen 10, 34 en 35 der Wet van den 4den Julij 1850 (Staatsblad no. 37), regelende het kiesregt enz. Maken bij deze bekend, dat de lijsten, aanwijzende de personen, die in deze ge meente tot het kiezen van Leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, de Provinciale Staten, en den Gemeenteraad bevoegd zijn, zijn herzien, en gedurende veertien dagen van af 12 dezer ter Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd en aan het ge- meente-huis aangeplakt. Dat bij de herziening van de lijsten zijn geschrapt L Van de lijsten der bevoegden tot het kiezen van Leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal en de Prov. Staten. a. Pieter Jans Aitema, Johannes Feddes Andringa, August Wilhelm Friedrich Bo- chardt, Johannes Wijbrens Boorsma, Jan Hotzes Boersma, Abe Jorrits Brandsma, Jan Jans Buwalda, Hessel Lieuwes de Boer, Jan Douwes de Boer, Petrus Nathanael Douwes Bangma, Doekle Dijkstra, Petrus de Grient Dreux, Murk Scheltes Elgersma, Jan Jans Haarsma, Klaas Wijbes Hooge- veen, Sijbrandes de Jong, Jules Francois Louis August de Jagcher, Sijtze Koopmans, Meindert Kuiper, Harmen Meijer, Hermanns Oneides, Albert Jacob Onnekes, Dirk Ottes Reinsma, Dirk Hendriks Sijbrandij, Pieter Jans Sieswerda, Douwe Harings Teernstra, Doekle Johannes Terpstra, Hermen Gert Ubbink, Jouke Jacobs de Vries, Anne Rom- merts Weerstra, Sjoerd Wieling, Sijtze Jans IJbema en Jan Hahzes Zijsling. b. Cornells Atzes Althuizen, Sietze Bou- wes Algera, Wijbren Johannes Boorsma, Cornells Martens Dijkstra, Jurrianus Wil lems Faber, Siebren Jouws Hiemstra( Jetze Jelgers Kuipers, Govert Ruurds Kuiper, Jarig Leenstra, Andries Jacobs Nieuwland, Sijbrandus Suardus Posthuma, Tjitte Hot zes Rusticus, Fedde Stremler, IJpe Tjittes Schuurmans, Hendrik Jacobus Scheffer, Pieter Wiebes Tolsma, Carolus Canter Vis ser, Gerard Stevens Velds, Bauke Simons de Witte, Pieter Martens van der Weide, Hilbrand Wesselius, Sikke Westra Rients Taekes van der Weij, Auke Tjeerds IJbe ma. 2. Van de lijst der bevoegden tot het kiezen van Leden voor den Gemeenteraad a. de hierboven onder sub la genoemde personen. b. Christiaan Wijbrens Altena, Pier Dirks Alta, Lieuwe Hessels de Boer, Bouwe Broers de Boer, Andries Sibles Bakker, Ane de Boer, Auke Bouwes de Bruin, Ane Arjens Buwalda, Lieuwe Bootsma, Eeltje Dooper, Johannes Falkena, Wisse Zweitzes Feenstra, Sipke Folkerts de Groot, Nico- laas Heukels, Sikke Hempenius, Jogchum Douwes Harkëma, Pieter Uiltjes Hettinga, Oepke Haitsma, Sijbren Jaans Jansen, Hette Annes Jongsma, Frans Jarigs de Jong, Sijbren Taekes Koopmans, Bauke Harmens Kamstra, Jan Johannes Koelmans, Ruurd Goverts Kuiper, Gaele Pieters Miedema, Johannes Hilles Nota, Klaas Folkerts Post, Gosse Johannes Pakker, Oepke Politiek, Thijs Romkes Rusticus, IJnze Jarigs Roode, Klaas Pieters Straatsma, Sieds Schaafsma, Age Meinderts Steensma, IJ be Slottje, Pie ter Steinfort, Johannes Schweitz, Rimmert Hanzes Schaafsma, Sijbren Seekles, Hessel Rommerts Tacoma, Pieter Jans de Vries, Wouter de Vries, Pieter Jans Vellinga, Jan Hessels Wesselius, Feike Wiersma, Anne Jans van der Wai, Age Douwes LJska, Tj ailing Zwart, Freerk Zuidema en Gabe Martens van der Zeedie daarop verkeerdelijk waren gebragt, die een of meer in de Kiezers gevorderde vereischten verloren hebben, of overleden zijn. Witmarsum, 10 Maart 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. H. ZIJSLING, L. B. De Secretaris, E. JANSEN. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. BOLSWARDSCHE COURANT

Bolswards Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1