NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD W«JS8»AÖSS& f M lil i i I I M Twee en Twintigste Jaargang. 1883. No. 13. HET DIACONESSENHUIS TE LEEUWARDEN. VOOR BHVM9UWDA1VB. i BUITWLOD 7 in in n. le- le- en ich ur ize en ai- an of- nit te as as la ch en en et DOV'XNCDC XXXX yc xcxczxxcxcxcdcxc^ DONDERDAG 29 MAART. Q - I11 >n e. ik ke vil n- in iet iet ïrf m. an en ien in. ;en at- er- len eel or- 18- jjn en je- le- tn- iet er- tar en tig p. e- ,‘i- et ar ie or en le id: I; e- P, :e; ch )f- le- >t- h- rs ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. FRANKRIJK. Volgens een bericht uit Genève zal prins Krapotkin naar de gevangenis te Clairvaux een gewezen monnikenklooster in het de partement Aube, worden overgebracht. Hij zal daar alles te zijner beschikking krijgen wat hij tot zijne wetenschappelijke studiën noodig heeft. De heer Feuillant, redacteur van le Gaulois, is wegens aansporing tot samen scholingen bij gelegenheid van de mani festatie van 9 Maart voor de correctioneele rechtbank gedaagd. Weer is een anarchist te Parijs in hech tenis genomen. De gearresteerde heet David is van vreemde afkomst en behoort tot de groep der socialistische studenten. Eenige correspondentiën van Louise Michel zijn aan de post in beslag genomen. Men weet dat zij plan heeft niet voor den rechter te verschijnen, als haar zaak in behandeling komt. De justitie heeft een zeer belangrijk on derzoek ingesteld. Het betreft hier het in omloop brengen van byouterieën met val- sche keur. Verscheiden bekende magazijn- houders, voor den rechter van instructie ontboden, hebben beweerd, dat zij de by outerieën aldus gewaarmerkt van de fabriekant ontvangen hebben en deze beweren op hun beurt dat zij de byou- terien ongewaarmerkt afgeleverd hebben. De in beslag genomen byouterieen bedragen een belangrijke som. Le Temps zegt ten opzichte van de ge- AD VERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Na velerlei wederwaardigheden en teleur stellingen is er nu in de hoofdstad van ons gewest een diaconessenhuis tot stand geko mendat op deugdelijke grondslagen ge vestigd, voor Leeuwarden zelf in de eerste plaats, maar ook voor de gansche provincie, tot een rijken zegen kan worden. Hoe dikwerf toch wordt in menig gezin vooral bij langdurige ziekte, behoefte gevoeld aan liefdevolle, kostelooze verpleging, door per sonen, die daarvoor opgeleid zijn, die daar aan ’tharte wijden. Welnu, zulke pleeg zusters worjen in Leeuwarden gevormd en als er behoefte is in eenig gezin van wel ken stand of belijdenis, dan melde men zich mondeling of schriftelijk aan, met een korte opgave van den praotiserenden ge neesheer, omtrent den toestand der patiën ten, aan Mejuff. F. Sjoersde Directrice te Leeuwarden, Voorstreek A 348 en, in dien er eene zuster beschikbaar is wordt de verlangde hulp zoo spoedig mogelijk ver leend. Alleen de reiskosten der zusters worden in rekening gebracht. Volgens het verslag kwamen er in 188299 aanvragen om verpleging; aan 21 van deze kon niet voldaan worden, daar het getal pleegzusters nog beperkt is tot 9. Van de 78 huisge zinnen waar hulp verleend werdwaren 58 in de stad, 20 daarbuiten. Tot 4 maal toe geschiedde dit in Zwolle en Franeker, 2 maal in Sneek en Akkrumen voorts in Spannum, Steenwijk, Groningen, Huizum, Dedemsvaart, Zuidbroek, Inselbad in West- phalen, voor eene patiënte uit Leeuwar den en Amsterdam. In ’t geheel met 1260 etmalen doorloopende verpleging, 814 dagen dagverpleging en 254 nachten nacht- verpleging. Aan de in het huis opgenomene patiënten werden 28 etmalen doorloopende en 8 dagen dagverpleging geschonken, zoo dat voor de zusters de rusttijd soms te kort was. In de laatste maanden waren drie der zusters ernstig ziekzoodat zij langen tijd uit den arbeid moesten worden gemist; God schonk aan twee barer redding en herstel; de derde is nog onder behandeling, en de stichting dankt Dr. Middelburg voor al de belangelooze zorg, aan hare kranken weken aaneen bewezen. Een tweetal proefzusters wordt weldra verwacht en bestuurders geven gaarne om trent de toelating tot het proefjaar alle ver langde inlichting. De lessen werden geregeld door den Heer Chirurgijn I. Plet voortgezet, en terwijl het bestuur den geneesheer voor zijne belange looze en ijverige bemoeiing zijn dank gaar ne toebrengtspreekt het de verwachting uit, dat ook daardoor de stichting een aan tal ervarene en bekwame pleegzusters ont- vange. Het bestuur van het Diaconessenhuis be staat uit de Heeren W. F. K. Klinkenberg, P. SchuilI. G. W. Schreuder en W. I. Oosterhoff en de DamesMevr. H. H. I. Thoden van Velzen-van Eek, Mej. A. C. van der HeideKlaassenMej. C. A. I. Wichers, Mej. A. G. M. ProesMej. D. de HaanKuipers, Mevr. C. F. van Wel- deren Baronesse RengersLooxma en Mejonkvr. C. v. Andringa de Kempenaer. De stichting mag zich verheugen in veler sympathie. Vijf aandeelhouders gaven hun aandeel ad f 250,ten geschenkewat een rentebesparing geeft van f 50,jaar lijks. Het getal ledendie 5 Gulden of meer contribuëeren, klom van 145 tot 187, dat der begunstigers, die 4 Gulden of min der stortenvan 136 tot 143. Daardoor stegen de contributiën van f 1636,tot f 1898,50 terwijl aan bizondere bijdragen tot dekking der hypotheekrente op de nieuwe woningontvangen werd f 545,Aan giften in eens, die tot kapitaalvorming zijn aangewezen kwam in tot een bedrag van f 2313,375. Aan giften uit erkentenis voor ontvangene hulp eene som van f 1227,50. Voor verplegingskosten in het huis werd vergoed tot een bedrag van f 214,75. In de bus van het huis werd f 93,66, aan ren te van belegde gelden f 403,40 ontvangen. Eene belangrijke bijdrage werd gestort door de Damescommissieals opbrengst eener gehouden bazar en wel f 3340,525. Van dit geld zijn de noodige vernieuwings- en herstellingswerken aan het huis op de Voorstreek af betaald en het resterende strekt tot vermindering der te betalen koopschat van het huis. Door deze blijken van belangstelling kan de huishoudelijke rekening sluiten met een saldo van f 45,55, doch het getal pleeg zusters moet vermeerderen en de werkkring breidt zich uit, zoodat de behoeften grooter worden. Er zijn ziekenzalen in het huis voor le en 2e klasse doch nu is ook eene ingericht als 3e klasse en dit is vooral ook voor patiënten buiten de stadvan groote beteekenis. Zij is alleen bestemd voor vrouwelijke patiëntendoch daar de ver goeding slechts f 1daags bedraagtbe halve de geneeskundige behandeling kan dit van groot nut zijndaar het dikwerf gebleken isdat men voor patiënten vaak in de verte moet zoeken en dan nog meest al het bericht ontvangtdat er met den besten wil geen plaats is. Zie hier dan weder eene stichting verre zen die onzen tijd tot eer verstrektèen vernieuwd bewijs, dat men nog wat anders doet, dan twisten over, of spotten met den godsdienst. De liefde blijkt hier ook weer „de meeste” te zijn. Zij vraagt naar geen rang of stand of vermogen, zij vraagt naar de lijdende menschheid en helpt ieder kos teloos en blijmoedig in onze eigen wonin gen. En de dankbaarheid brengt weer gaarne haar offers in koper of zilver of goud. Ook is ’t een lust, om te lezen hoe- velen geschenken zonden aan de stichting zelve, in allerlei vormmeubelshuisraad, versieringen voeding en verkwikkingen voor gang en kamers en tuin, voor keuken en kelder, voor kranken en gezonden. Te midden van zoo menigen feilen partijstrijd, doet ’t goed op werken der liefde te kun nen wijzenals er zoovelen in den lande zijn, onder welke nu ook het Leeuwarder Diakonessenhuis eene eervolle plaats moge blijven innemen. Moge deze en gene, door ’t lezen van het bovenstaandezich opge wekt gevoelen ook aan deze stichting een offer der liefde te brengen en mocht eene beschaafde hier of daar zich gedron gen gevoelen, zoo menige harer zusteren te volgen en haar leven te gaan wijden aan zulk een schoonen arbeid. M. E. van der MEULEN. De vermoedelijke inbreker in het minis terie van binnenlandsche zaken is te Ant werpen in hechtenis genomen, waar hij goe den sier maakte van zijn onrechtmatig ver kregen schat. Er werd nog eene som van omstreeks fr. 4800 bij hem gevondenen in een paar dagen tijds had hij reeds fr. 700 verkwist. De man heet Ferdinand Dupont, is 22 jaren oudvan beroep stoker en ge boren te Ixelles; hij is vroeger werkzaam geweest in het ministerie, met welks inrich ting hij dientengevolge bekend is. echter aan den rechter van instructie het bewijs geleverd, dat hij niet dien kreet had aangeheven maar dat eenige Spanjaarden: „weg met den prediker!” geroepen hadden. GRIEKENLAND. Gelijk men weet, zal de koning zich naar Moskou begeven om bij de kroning van den czaar tegenwoordig te zijn. In verband hiermede is de regeering voornemens bij de kamers een voorstel in te dienen, strek kende om het regentschap aan den heer Tricopis op te dragen. De uitbarstingen van den Etna houden aan. Een duizend meter breede lavastroom dringt verder door naar Santa Lucia en bedreigt andere plaatsen. Tengevolge van de aanhoudende aardbevingen zijn verschei dene kerkgebouwen ingestort. In het ge heel zijn negen nieuwe kraters ontstaan waaronder vier vuurspuwende. Te Catania maakt de bevolking zich tot de vlucht ge reed. BOLSWARD, 28 Maart 1883. Over de giften toegezegd voor het nieuw te bouwen instituut tot onderwijs van blin den te Amsterdam werd tot heden niet be schikt. Wij vernemen dat dit eerst dan zal ge schieden, wanneer het resultaat van de po gingen van bestuurders en correspondenten, het bestuur doet besluiten, de zaak door te zetten. Het spreekt van zelf dat eenigen tijd noodig is, om dit resultaat met zeker heid op te maken, en de gegevens daarvoor te verzamelen. BOLSWARD. Maandag gaf de Rederijkerskamer „Gijs- bert Japicx” de laatste voorstelling in dezen winter voor hare kunstlievende leden, met entrée voor vreemdelingen. De keuze van het opgevoerde stuk, „Verzoening of Broe dertwist” door A. von Kotzebue, mag zeker gelukkig genoemd worden, al is het wel wat uitgebreid, toch zoude er niets uit gemist kunnen worden. Het talrijk opgekomen pu bliek was zeer tevreden met de uitvoering, een ieder der spelenden deed zijn best het voor te stellen karakter zoo goed mogelijk weder te geven, enkelen muntten zelfs zeer uit, in één woord de uitvoering kan goed geslaagd worden genoemd en gaf algemeen genoegen. Te 12% uur was de voorstelling afgeloopen en werd besloten met een zeer geanimeerd bal. Heden Donderdag treedt de Kamer weder op met hetzelfde stuk in een volksvoorstelling, waarvoor bereids ruim 200 toegangskaarten zijn uitgereikt. Naar wij vernemen, denkt het bestuur der Kamer er ernstig over, die voorstelling een uur vroeger dan gewoonlijk te doen aanvangen, mogt zij hierin slagen (we erkennen de be zwaren hiertegen) dan zouden zij zeker vele huisgezinnen zeer verpligten. PINGJÜM. Zondag 25 en Maandag 26 Maart 1.1. gaf onze Rederijkerskamer „Klimop” ten huize van R. D. IJNTEMA hare geannonceerde voorstellingen. Het talrijk opgekomen pu bliek op die beide avonden, was zeer te vreden over de uitvoering. De werkende leden van „Klimop”, waaronder vooral de familie IJntema uitmuntte, waren dan ook goed in hunne rollen, op de regte plaats. Zij gaven weder blijk van vooruitgang in de tooneelspeelkunst. De voorstelling was ruchten betreffende eene ophanden zijnde conversie „Wij meenen te weten, dat de minister Tirard al die geruchten ten stel ligste tegenspreekt. Hij laat geene gelegen heid voorbijgaan, om de ongegrondheid daarvan aan te toonen en heeft in ’t bij zonder den specialen beurscommissaris ge machtigd tot de verklaring, dat de plannen welke men hem in dit opschrift toeschrijft, onjuist zijn.” OOSTENRIJK. Dat van de 29 beschuldigden in het so- cialisten-proces te Weenen 26 zijn vrijge sproken, heeft een zeer slechten indruk ge maakt. Die 26 zijn zeven maanden pre ventief gevangen gehouden. Scherpe aan merkingen worden er over gehoord, dat de politie met alle geweld een systematisch verband heeft willen aantooneu tusschen den diefstal van een paar socialisten en de socialistische werklieden-vereenigingen in het algemeen. Geld wordt bijeengebracht voor de arme lieden, die zoolang onschul dig zijn gevangen gehouden. Zoo kweekt men een oproerigen geest, zegt de Pali Mall Gazette. De Weener politie, die zich in het hoofd had gezet, dat de diefstal bij den schoenmaker Merstallinger niet een daad van individueele hebzucht, maar de vrucht van een politiek complot was, ar resteerde ieder bekenden of vermoedelijken socialist, dien zij meende, dat in zulk een complot kon zijn betrokken en hield hen zeven maanden achter slot, om bewijzen van hoogverraad te kunnen zoeken. De zesentwintig vrijgesprokenen zijn allen werklieden en ofschoon de preventieve ge vangenschap niet streng is, hebben hunne gezinnen toch al dien tijd gebrek moeten lijden. Wat die lieden, toen zij ge rangen werden genomen van de staatsinstellingen mogen hebben gedacht, hun opinie, bij het verlaten der gevangenis, over een systeem, dat zulk een barbaarschheid toelaat, kan niet twijfelachtig zijn. En dat alles, omdat sommige autoriteiten met niet ongewone domheid hadden geredeneerd, dat wijl in een zekere afdeeling der maatschappij po litieke ontevredenheid en misdaad te gelijk voorkwamen, de misdaad een gevolg van de ontevredenheid moest zijn. Een Wagner-Festmal te Weenen, door de studenten der „Duitsche nationale club” op touw gezet, heeft tot niet minder dan een twintigtal tweegevechten geleid tusschen genoemde club en andere studentenkorpsen. Een dier duels tusschen 2 korpsen had in den namiddag van den 20sten plaats in het Hotel l’ünion, in tegenwoordigheid van tal van studenten. ’tWas een tweegevecht op den rabel en moest duren tot een der strijders zich niet meer verdedigen kon. De anta gonisten waren een lid van het korps Da- nubia en een van de Burschenschaf ,.Li- bertas.” Het duel duurde 22 minuten en eindigde met de ernstige verwonding van eerstgenoemde. SPANJE. Don Carlos heeft uit Venetië een schrij ven gericht tot den heer Nocedal1 zijn ver tegenwoordiger in Spanje. Daarin betreurt hij de tegenwoordige socialistische woelin gen in zijn vaderland welke met de cos- mopolische Internationale in verband schij nen te staan en hem, Carlos, in den vreemde „dubbel smartelijk zijn als het leed eener moeder, want Spanje is en blijft voor hem eene moeder op wie hij fier is.” In deze omstandigheden meent hij zijn instructiën aan Nocedal te moeten vernieuwen, om te zorgen voor de eensgezindheid zijner „groe pen”. welkevolgens hemnog steeds „de meerderheid in Spanje uitmaken en bij een socialistische losbarsting de borstwering voor alle legitime belangen zullen zijn.” Eergisteren werd in de Sint Sebastiaan- kerk te Madrid een Italiaan gevangen ge nomen, die verdacht werd den kreet: „dood aan den prediker!” aangeheven te hebben. De prediker had namelijk gezegd dat de misdaden, door de „Zwarte Hand” gepleegd, moesten beschouwd worden als eene straf, welke aan Spanje werd opgelegd, omdat het de wereldlijke macht van den paus niet had ondersteund. De Italiaan heeft ar rtfc BOLSIV ARDSCIIE COLIIAVI Hl in et ‘g e- K I li le

Bolswards Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1