NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD WONSERADEEL Twee en Twin tig ste Jaargang. 1883. No. 14. VOOR 3’ DONDERDAG 5 APRIL. g IIIITK’IBaIXII. Prof, van Creveld Pedicure. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Dr. C. J. van Duul. M. t. d. K. dat >cht (ra ven va- zou len ren e kt od is, n- ist de tel lie ’8 or- n 10- let n- m fi st ik m it- le is >t if d d n ont in ien aec ri- m- het rté nst rei- e- e; t- te an id- en nd ar ste ;r- 35 e, dn k. Is n- m o" e 1- Is 1. t De Engelsche politie meent op het spoor te zijn tot het ontdekken van eene Feni- ansche zamenZweering, die het plan had openbare gebouwen te Liverpool en te Manchester te vernielen. De .verdichter is uit zijne betrekking ont slagen want hij was al te handig. Louise heeft zich eenige dagen schuil gehouden bij den redacteur van de Intran- sigeant. Toen zij haar vriend verliet, kwa men haar twee politie-mannen op zij, die haar verzochten mee te gaan naar het naast- bijzijnde commissariaat van politie. Van daar werd zij naar de voorloopige gevangenis gebragt. Zooals men weet wordt Louise Michell beschuldigd van het plunderen van een bak kerswinkel, aan ’t hoofd eener gewapende bende. Prins Krapotkine, die ook achter de gren dels zit, klaagt over zijn vertrek, omdat hij er niet werken kan. „’tls hard voor mij schreef hij ineen brief in de noodzakelijkheid te zijn de wetenschap vaarwel te zeggen, maar de Fransche Regeering wil het zoo. Gij hebt mij in mijn huis aan ’t werk gezien, en gij weet hoe weinig ik noodig heb een klein hoekje voor mijne tafel en een wei- nigje lucht. Ziedaar alles maar ook dat weigert men mij hier.” ’t Gerucht, dat Gladstone de Ministerieele portefeuille wil nederleggen, houdt aan. De liberale partij zal veel in dezen be kwamen woordvoerder verliezen. Uit de hoofdstad van Noorwegen wordt gemeld da t in de Zaterdag gehouden zit ting van don Odelsthing het protocol is in gediend der commissiewelke de quaestie der grondwetschennis door het Ministerie heeft onderzocht, en waarbij alle leden van den Staatsraad, samengesteld uit twee Mi nisters van Staat en zeven Staatsraden, in staat van beschuldiging worden gesteld. De constructie van Eidsvold gewijzigd in verband met het Traktaat van Kiel, door den Storthing (Nationale Vergadering) is de grondwet van Noorwegen, die het Rijk tot een vrijen onafhankelijken en ondeel- baren Staat verklaart, welke met Zweden slechts denzelfden constitutioneelen Vorst gemeen heeft. Als de Storthing bijeenkomst kiest hij uit zijn midden een vierde der leden, om den Lagthing (Eerste Kamer) uit te maken; de overige leden vormen dan den Odelsthing (Tweede Kamer). Reeds meermalen is er over de aan leiding van het conflict gesproken tusschen de Noorweegsche Volksvertegenwoordiging en de Regeering er behoeft ter verduide- zijne eerste advertentie niet ontziet kunst bewerkingen te verrigten, die volstrekt niet zoo eenvoudig zijn of altijd zonder gevaar of schade voor de betrokken lijders kunnen geschieden, als men allicht geneigd is te meenen. Op andere plaatsen, zooals te ’s Hertogen- bosch, gaat de man trouwens voort zijne aankondigingen te doen in den eerstaan- gegeven vorm. Nijmegen. lijking van de nog altijd naar een uitweg zoekende houding, die de eerste aanneemt, nog slechts gewezen te worden op de vol gende beschouwing van het Dagbladet, slaande op de te verwachten beslissing: „Een vonnis van het Rijksgericht treft, terwijl het een einde maakt aan het regee- ringssysteem, te gelijk meer of minder hard de personen, die de scheppers of de uitvoer ders van dat systeem zijn geweest. Er zal wel geen lid van de Storthing zijn die wenscht, dat de gevolgen van het tegen woordig regeeringssysteem met al zijne con sequenties op de hoofden der tegenwoordige Ministers zullen neerkomen. Men heeft trou wens niet met de scheppers van het systeem te doende tegenwoordige Ministers zijn slechts de handlangers eener kliek, die oor zaak is van het conflict. Ongelukkig heeft het Ministerie door zijne handelingen den Storthing gedwongen het aan te klagen. Door de competentie van den Storthing op ieder gebied te bestrijden, dat hem door de grondwet is aangewezen, is het Ministerie onder de termen van de wet over de ver antwoordelijkheid gevallen. Slechts onder éene voorwaarde kan het nog het proces ontgaan, namelijk als de Ministers den Ko- ning den raad geven den tot nog toe ge- volgden weg te verlaten en in overeen stemming met de vertegenwoordiging des volks te regeeren.” Te Brussel is men bezig een stuk in te studeeren: „Le drama de la rue de la Loi,” waarin de geheele geschiedenis derPeltzers ten tooneele gebracht wordt. In de Russische hoofdstad moet in de vorige week weder een club van zamen- zweerders zijn ontdekt, die in een der voor steden hun vergaderplaats hadden en daar overvallen werden. Na eene bloedige bot sing met de politie, werden alle aanwezigen gearresteerd. Van de gearresteerde garde-oflicieren zijn er zestien wegens onvoldoende bewijzen van schuld op vrije voeten gesteld. In arrest gebleven zijn er echter 35, van welke 15 tot het Finlandsche garde-regiment, 8 tot de garde-grenadiers en 12 tot de 2e artil lerie-brigade behooren. De luitenants zijn onder hen het talrijkst vertegenwoordigd, namelijk 24, terwijl de overigen een luite- nant-kolonel, 4 kapiteins en 6 stafofficieren zijn. Men zegt dat de politie in de wonin gen van deze officieren zeer compromittee- rende papieren heeft gevonden, welke haar den draad in handen geven, om eene wijd vertakte samanzwering op het spoor te komen. LONDEN, 3 April. Nadat H.H. Nederlandsche Majesteiten met gevolg heden morgen met de „Valk” te Queensborough waren aangekomen, zijn zij onmiddelijk met een specialen trein naar hier doorgereisd. ’s HAGE, 1 April. De Koning en de Koningin hebben met het Prinsesje Wilhelmina te 1 u. 40 min. per Hollandsche spoor de residentie verla ten tot het aannemen van de reis naar En geland. Het gevolg bestaat uit jonkvrouwe van de Poll, Hofdame graaf Dumonceau, adjudant; baron Taets van Amerongen van Natenisch, kamerheer; jhr. de Ranetz, or- donuance officier; jhr. Gevers Deynoot, Kabinetsreferendaris. ’s HAGE, 2 April. De Erfprins van Waldeck bragt HH. M.M. een afscheidsgroet aan het station, alwaar tot uitgeleide aanwezig waren de Minister van Lijnden, de grootmeester Schimmelpen- ninck en de burgemeester der residentie Patijn. De Prins van Waldeck vertrok per trein 1,47 naar Amsterdam, vergezeld van zijn gouverneur. De Haagsche kermis zal dit jaar weder om op hare oude en meest gewilde stand plaats gehouden worden, nl. op het Plein, Buitenhof en langs het Lange Voorhout. J* I Reeds een enkele maal vestigden wij de aandacht op de wanverhouding der patent wet met de geneeskundige wetten. Waartoe dit aanleiding kan geven kwam juist dezer dagen te Nijmegen aan ’t licht. Iemand zonder eenige genees- of heelkun dige bevoegdheiddoch met een patent als eksteroogenverdrijver gewapend, plaatste in de lokale bladen de volgende advertentie met groote letters „Professor Van Creveld Pedicure „te Breda zal aanstaanden Dingsdag „en Woensdag te consulteeren zijn van „10 tot 6 ure, in het Hotel Ariëns al- „hier, om eksteroogen weg te nemen „en toonnagels uit het vleesch te ne- „men zonder de minste pijn. Is ook „aan huis te ontbieden.” Een lid van den Geneesk. Raad van Utrecht en Gelderland zag hierin, onzes in ziens zeer te recht, een overtreding van art. 3 der wet van 1865, regelende de uit oefening der geneeskunst, waarbij het voe ren van een „titel, die hem als geneeskun dige aanwijst” aan elk onbevoegde verbo den wordt. Al nemen goochelaars en kun stenaars ook menigwerf den titel aan van „Professor”, in verband met het overige ge deelte der advertentie kan hier slechts ge dacht worden aan een Professer in Chirur gie of Geneeskunst in ’t algemeen. Toen dit den bewusten persoon onder de oogen werd gebragt, beweerde hij stoutweg dat hij recht had tot de uitoefening der aangekondigde praktijk, terwijl hij zich zelf dien titel had gegeven, omdat hij zoo knap was in zijn vak. Hoewel hij ook vol hield zich aan niets te zullen storen en dat het geheele geneesk. staatstoezicht hem niet uit Nijmegen zou verjagen, werd de advertentie toch een vol gende maal voorzigtigheidshalve veranderd, als volgt DE HEER VAN CREVELD, Pedicure van Breda zal a. s. Dingsdag en Woensdag in het hotel Ariëns te spreken zijn tot het wegnemen van Eksteroogen en Lik doorns zonder de minste pijn. Is ook aan huis te ontbieden. Moge hierdoor ook het voeren van een onwettigen titel zijn vervallen, overtreding van het eerste artikel der zooevengenoemde wet, nl. het verleenen van heelkundigen bijstand door een onbevoegde blijft bestaan en het is te eerder wenschelijk dat op de handelingen van dezen nauwlettend toezicht worde uitgeoefend, daar hij zich blijkens De correspondent der N. Rotterd. Courant te Londen, diezooals reeds gemeld is, een onderhoud had met onzen land genoot den heer Jorissen, advocaat-generaal der Transvaalsche Republiek, deelt nog het volgende mede „Heb ik de taak des heeren Jorrissen goed opgevat, dan zal zij tweeledig wezen eene officieus politieke in Engeland, en eene officieus oeconomische in Nederland, wel- ligt ook elders. „De politieke toestand in de Transvaal is, dat geeft de heer Jorissen gewonnen, door de houding van Engeland en door de kuiperijen der Engelschen onhoudbaar. Zon der die kuiperijen zou de rust verzekerd, de welvaart der Republiek gevestigd wezen; maar zij brengen thans beiden in gevaar. Daaraan moet een einde komen. Engeland moet toegeven aan de billijke wenschen, wegnemen de regtmatige grieven der Trans valere. Geschiedt dat niet, dan bestaat er slechts éen uitweghet opzeggen der suze- reiniteitStrikt genomen zouden zij dat reeds nu kunnen doen, want Engeland heeft de conventie herhaaldelijk geschonden. Ook bestaan er andere gronden, die de heer Jorissen mij niet kon mededeelen, en die de Boerenregeering zouden regtvaardigen reeds nu tot dien uitersten stap over te gaan. Wil Engeland oorlog? Welnu, de Boeren staan gereed. Von Bismarck, die nog altijd aangezigts- pjjn en rumatiek en het erg met de zenu wen te doen heeft, peinst er steeds op hoe hij drie lievelingsplannen ten uitvoer zal brengen 1. een belastingstelsel op ouderwetschen voet 2. eene verzoening met het Zwarte Cen trum, teneinde bevrijd te worden van een vijand in eigen Land; 3. vermindering of volkomen genezing der maatschappelijke kwalen. Het is een vreemd berigt. Die groote dingen wil, mogt zich daar over wel wat duidelijker verklaren. En dat No. 3 Als von Bismarck het leest, zal hij er zelf wel om lagchen. De Orleanistische partij in Frankrijk heeft zich nog niet te slapen gelegd op de Pretendenten-wet. 53 harer dagbladen, die onder dezelfde leiding staan, hebben een programma ge maakt onder het opschrift: „het Regent schap van den Hertog van Aumale” en luidende aldus „De eenige hinderpaal, die onze bevrijding van de Republiek in de weg staat, is de graaf van Chambord. Sedert het bezoek van den graaf te Parijs te Frohsdorf, beschouwt de graaf van Chambord zich als de eenige mogelijke oplossing en wacht hij den dag af, waarop het uitgezogen Frankrijk komen zal, om onverwaardelijk zijne hulp in te roepen en zich aan zijne voeten te werpen. „De graaf van Chambord verkeert echter in dwaling, er zijn meer oplossingen, ook buiten zijn persoon. Dit blad werd opgerigt, om naar zulk eene oplossing te streven, als, naar onze wijze van zien, met het temperament, de liberale en conservatieve behoeften en aspiratiën van het Fransche volk overeenstemt. „Wij willen met behulp van het algemeen stemregt de regeering der republiekdie ons benadeelt en verzwakt, door de consti- tutioneele monarchie vervangen, de liberale en parlementaire monarchiedie ons ver sterken en die ons den rang, welke ons on der de volken toekomtteruggeven zal. Wij willen middelerwijl, terwijl wij op de monarchie wachten het regentschap van den hertog van Aumale tot den dood van den graaf van Chambord en dan de graaf van Parijs Koning der Franschendat is ons doel.” „Wij verbreken daarom voor altijd eiken band met Legitimistische partij, en wij zul len met alle middelen, met alle krachten, bij de verkiezingen voor de wetgevende en provinciale ligchamen, die candidaten onder steunen die ons programma aannemen en zich bij onze oplossing aansluiten.” De grootste „beweger” van die Orleanis tische beweging is zekere Hippolyte Olivier, een man die eene drukkerij heeftwelke druk werkt tegen de republiek en weinige maanden geleden de vlag uitstak ten be hoeve van de dynastie Bonaparte. Of de verstandige Hertog van Aumale gediend is van de diensten van Hippolyte Olivier? Dat zal spoedig blijken. Na onderzoek is nu gebleken, dat de verslaggever van de Voltaire, het verhaal van een gesprek met Louise Michell van A tot Z verzonnen heeft. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. BEKENTDMAKI1TG- De BURGEMEESTER van WONSE- RADEEL brengtter voldoening aan het bepaalde in art. 41 der gemeentewetter algemeene kennisdat door hem op Zatur- dag den 7 April 1883 des voormiddags om 11 uur, in het gemeentehuis te Wit- marsum, vergadering van den gemeenteraad is belegd, ten einde te beraadslagen en be sluiten over de hieronder vermelde punten. De Burgemeester van Wonseradeel, VISSER. 1. Benoeming van: a. een ambtenaar van den burgerlijken stand b. een lid van de commissie van beheer over den kunstweg BolswardHarlingen c. idem over den mac-adamweg Bols wardSneek. 2. Adres van het armbestuur der chris telijk gereformeerde gemeente te Arum verzoekende subsidie uit de gemeentekas of onderstand voor de leden dier gemeente uit de fondsen van het burgerlijk armbe stuur. 3. Voorstel van burgemeester en wet houders tot afstand van stukken rakende de Sens- en Atzebuurstermeerpoldersaan het Provinciaal bestuur. 4. Kohieren van den Hoofdelijken Om slag, over 1883. 7' BOLSWARDSCHE COURANT I. it a’ 0 e s 3r n’ ’S I T4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1