NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARB WGNSERADEEÏ. 1 1 1 J AMSTERDAM. No. 18. 1883. ONZE KIESVEREENIGINGEN, Twee en Twi ntigste Jaargang. DONDERDAG 3 MEI. VOOR J 1 MEI 1883. van ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. VACCINATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Wonseradeel brengen ter algemeene kennis, dat op Zaterdag 5 Mei e. k. ’s v.m. IO1/, uur in het schoolgebouw te Parrega aan de ingezetenen van de dorpen ten zuiden van Bolsward gelegenheid tot kostelooze inenting zal worden gegeven. Witmarsum, 28 April 1883. De Burgemeester, C. W. C. T. VISSER Fzn. De Secretaris, E. JANSEN. I j hoogst noodig. Het kan anders gebeuren, dat de stemmen der liberalen op zeer vele personen verdeeld worden terwijl die der anderen op gelijke personen zullen voorko men, versterkt door een getrouwe opkomst en waardoor alleen hunne candidaten kun nen zegevieren. Zij zijn met een verbazenden ijver werkzaam. Dat dan de liberalen hier aan een voorbeeld nemen, en het hun aan- spore om zich ook ijverig en tevens voor- zigtig te betoonen. Nog eens, eene overeen stemming tusschen de liberale kiesvereeni gingen in dit gewest, is ook wel degelijk noodig voor de verkiezingen voor leden der Provinciale Staten. Ieder Nederlander heeft het recht en is verplicht op dezen dag trotsch te zijn op de hoofdstad zijns lands. Heel het volk is er vertegenwoordigd. De Koning en Koningin, de vertegenwoordigers des volks uit de Staten-Generaal, de groothandelaars, die met hun zeekastelen, hun koopwaren ver zenden naar en ontvangen uit alle werelddeelen, de winkelier die in het klein evenzeer zich inspant en mee werkt tot de welvaart zijns volks, de industriëel in den ruim- sten zin des woords, die proeven geeft van zijn vindingrijk vernuft, zijn wetenschappelijke vorming zijn volhardenden ijver, de arbei ders die uit alle gewesten de bevolking der hoofdstad zijn ko men vermeerderen de mannen en vrouwen, die zich wijden aan wetenschap en kunst; de vertegen woordigers der pers. Niet deze alleen zijn er. Uit onze Oost- en Westindische bezittingen vindt gij heden daar de meest verschillen de volken en rassen, allerlei na tiën zijn er allerlei talen hoort men en het kleine Nederland kan met rechtmatigen trots zeggen deze allen behooren tot de milli- oenen, over welke onze Koning den schep ter voert, want wij zijn de tweede koloniale mogendheid der wereld. Deze dag stempelt Amsterdam tot eene wereldstad. Het is her boren. Het is weer de hartader des lands geworden, het heeft zijn De meeste dezer vereenigingen in onze provincie zijn liberaal. Gewoonlijk is de pu blieke geest zoowat slapende, alleen als buitengewone omstandigheden voorkomen, wekken ze ook extra belangstelling op, het welk dan blijkt uit het aantal uitgebrachte stemmen bij verkiezingen. De kiesvereni gingen zijn bepaald nuttig, hun aantal is daarom nog niet groot genoeg, en moesten in iedere gemeente, ja in ieder dorp bestaan. Zij toch houden de belangstelling gaande, door candidaten te stellen, waarover ieder kiezer zijn oordeel kan laten gaan zij doen het voorbereidend werk voor de verkiezin gen zij wijzen de mannen aan, die voor namelijk in aanmerking komen, en tusschen wie de keuze zal moeten geschieden. Vele kiezers en vooral zij, die weinig met anderen in aanraking komen, zouden anders zeer verlegen zijn, aan wien hunne stem te geven. Zonder kiesvereenigingen zouden bij de eerste stemming althans, de stemmen nog meer uiteen loopen dan nu meest al het geval is. Nog veel meer nut zouden de vereenigingen kunnen doen, als zij de kiezers meer konden voorlichten zoo er meer debat plaats vond over de vraag, waarom de een boven den ander is te verkiezen, en de redenen waarom de gekozen candidaat boven anderen wordt aanbevolen, openlijk werd bekend gemaakt. Het is echter zeer goed te verklaren, dat vooral in kleine plaatseneen debat over het al of niet bezitten van verdiensten bij den persoon, die in aanmerking komt, zeer moeijelijk is; men komt dan alligt in beoor- deeling van personendieal zijn ze zelf niet in de vergadering toch hooren wat er en door wien van hen is gezegd, het welk dan wel eens aanleiding kan geven, tot verwij dering of vijandschap tusschen den beoor- deelaar en den beoordeelde zelfs in het erg ste, doch mogelijke geval, tusschen de we- derzijdsche familiën. Dat de meeste leden van kiesvereenigingen zich hier voor wachten, ondervindt men in de vergaderingen, alwaar niet uitgesproken wordt, wat men later wel entre-nous over deze of gene hoort. Zoo als nu de kiesvereenigingen bestaan kan er zeker dan ook weinig meer van verwacht worden, namelijk het bij geheime stemming stellen van candidaten. Maar zoo als we zagen, dit alleen is toch reeds zeer nuttig. Veel grooternut zouden deze vereenigingen kunnen doenals tusschen hen meer aan sluiting, overeenstemming en samenwerking bestond. Het behoeft toch zeker geen be toog dat het genoemde niet anders dan heil zaam voor de zaak der liberalen kan zijn. Die noodige aaneensluiting vindt men bij de andere gecombineerde partijen in groote mate en daaraan is zeker voor een groot deel de kracht te dankenwelke van die zijde wordt ontwikkeld Het middel om van de stemmen waarover eene partij be schikt geene verloren te doen gaanmaar alle op een en denzelfden persoon te doen uitbrengen is aansluiting. Waarom zou den de liberalen dat middel verwaarloozen? In Friesland is het liberaal element bij verkiezing van leden van Provinciale Staten wel sterk, maar toch is met het oog op de vereenigde tegenpartijen aaneensluiting K.ENNIS€JEVIIWC1. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Wonseradeel brengen ter algemeene kennis, dat bij hen is ingekomen eene aan vrage van Al>e Wallinga te Makkum, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein in het pand No. 131 te Makkum. Witmarsum, 28 April 1883. De Burgemeester, c. w. o. t. Visser Fzn. De Secretaris, E. JANSEN. Amsterdam schatte zijn voor rechten hoog en voele zijn ver plichtingen diep. Het rust heden van den arbeid en viere met op gewektheid feest, maar ’t zij de rust die tot nieuwe, verdubbelde inspanning prikkelt en het feest zij geen zege, om ’t geen reeds verkregen is, maar een prikkel om te jagen naar een doel dat nog in een verre toekomst ligt. M. E. VAN DER MEULEN. grenzen ontzachlijk uitgebreid het strekt zijn armen uit naar alle deelen der wereldde geestkracht is herleefd en het kapitaal is uit de porte-feuille, het graf des doods, voor een deel althans opgestaan en brengt nieuw leven aan. Heel de wereld erkent het, want ziet, een breede schare van gezan ten is uit alle landen van Europa, uit alle deelen der wereld daar en staat om onzen Koning geschaard. Er komt geen einde aan den toe voer van ’t geen de besten te leve ren hebben, op ’t gebied van han del nijverheidwetenschap en kunst. Duizenden begrijpen, dat zij niet mogen wegblijven uit het strijdperk dat heden is geopend dat het eene eere isom het beste te zenden wat zij hebbennaar de hoofdstad van ons klein en toch zoo veel beteekenend land. Want ieder weet het, heden is de „Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstellmg’ te Amsterdam geopend, met alles wat daaraan latei’ nog is toege voegd. Hoog uit den top van de prachtige mast, op het terrein geplaatst, wappert de Nederland- sche driekleur en verkondigt den volke, dat de ure der opening geslagen is. In het schitterend zonlicht en bij den frisschen wind, golven duizende vlaggen en wim pels. Voor heden geen klacht, omdat zooveel nog niet is vol tooid, alleen het feit, dat zooveel reeds is tot stand gebracht, dat zoo ontzachlijk veel meer nog wordt verwacht, dat heel de we reld onze hoofdstad, ons land heeft waardig gekeurd, om zoo veel schoons en schitterends te ontvangen, zij ons stoffe van blijdschap en roem. Deed het ons goed te vernemen, dat onze Vorst, Nederlander in hart en nieren, zijn weerzin niet onderdrukken kon, omdat niet een zoon onzes volks de eerste gedachte voor deze grootsche zaak heeft uitgesproken, laat ons met schaamte dit be treuren, maar aan Agostini de eere gunnen die hem toekomt en ons verheugen, dat hij daar door toch getoond heeft, ons volk, welks geschiedenis hij bewondert, ook in den toestand waarin het nu zich bevindt, tot groote dingen in staat te achten. Het Duitsche vrijdenkers-verbond zou op 17 Mei eene algemeene vergadering houden te Leipzig. ’t Doel van dat verbond is: „Het bestrijden van bijgeloof en voor oordeel. „Hulp te verleenen aan personendie wegens het werken aan die taak in nood geraken of vervolgd worden.” De Saksische politie stak den neus in den wind of zij ook politiek rook en of het doel ook eene bedekte poging was tot ver spreiding van de zoo verschrikkelijke soci alistische denkbeelden. Zij ontdekte nietsmaar hield zich alsof er reden was om onraad te duchten en zij verbood aan de leiders van den bond, pro fessor Buchner en dr. Specht te Gotha om de beraamde vergadering te Leipzig te houden. Dr. Specht wilde te Plauen spreken over den toestand der hemel-ligchamenmaar dat mocht in ’t geheel niet. De commissaris van politie vermoedde geheime betrekkingen met socialisten in ge westen waarop hij geen toezigt kon houden en ook in eene redevoering over het dieren en plantenrijk zag hij gevaar. Die familiariteit van dr. Specht met leeu wen en tijgers en krokodillen had redenen, die gevaarlijk konden worden voor den Sak- sischen Staat en toen hij te Chemnitz het woord wilde voeren over „oude en nieuwe wereldbeschouwing” verklaarde de politie kortaf dat zoodanige voordragt anderen zou kunnen overhalen tot onzedelijke handelin gen of hen daartoe kon prepareeren. Zoo is Saksen voor de verspreiding socialistische denkbeelden gesloten Wat zijn er toch domme menscheninde wereld Ook te Bremen houdt de politie scherp toezicht. De vereeniging voor geschiedenis en het dramatisch leesgezelschap, zijn er, op grond van de socialisten-wet, ontbonden. Konden Schiller en Götheen Lessing nu in Duitschland te midden ook van de poli tie eens rondwandelen! De minister Gladstone heeft in het Engelsche Lagerhuis een uitvoerige rede gehouden, ter verdediging van de wij ziging van den parlementairen eed. In zijne inleiding wees hij er op, dat allerlei argu menten waren gebruikt die vreemd waren aan de kwestie. Men had gezegd, dat geen atheïst zitting mogt nemen in het Lagerhuis, „maar er is geen wettelijke macht die een behoorlijk gekozen atheïst kan ver hinderen zitting te nemen, als hij bereid is een eed af te leggen.” Volgens de wet zijn uit het Lagerhuis alleen uitgesloten vreem delingen, pairs en gevonnisde misdadigers. De uitsluiting van den heer Bradlaugh was het gevolg van een incident en wat het ver wijt betrof, dat deze bill niet was aange- kondigd in de troonrede, zeide Gladstone, dat het geene gewoonte was, dergelijke maatregelen op die wijze aan te kondigen. Op het verwijt van sir R. Cross, dat het onwaardig was, aan dezen maatregel zijn terugwerkende kracht te ontnemen, ant woordde hij, dat toen de oorspronkelijke wet in 1880 werd ingediend, de kiezers van Northampton niet waren verwittigd, dat de heer Bradlaugh niet met eene gelofte kon volstaan. Na dien tijd was de wet op dit BOLSWARDSCHE COÏJRAINT 1 l 1 II JW»—— I- 1 t 3 J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1