NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD WONSER ADEEL i No. 19. 1883. I Twee en Twintigste Jaargang. DONDERDAG 10 MEI. VOOR BUITEADAA». SI 4 BIVMVB.AW. r 1 2. dat, ten een zesjarig ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. „Zult gij inderdaad de Bisschoppen, die de lijst der door de Kerk verboden school boeken openbaar maakten, disciplinair straf fen en hebt gij daartoe het regt Die vragen werden in de Kamer gerigt tot den Franschen Minister van Justitie. ’t Antwoord was„de Regeering heeft altijd dat regt gehad en ook onder het 1ste en 2de Keizerrijk maakte zij er gebruik van. „Napoleon I liet weerbarstige geestelij ken door de gendarmen naar de vesting brengen. „Ik zal de bisschoppen straffen, als de Bisschoppen het er naar maken. „’t Hangt van hen zelven af. „Zekere Prelaten zetten het volk op te gen de onderwijs-wet, de schurken-wet, zeg gen zij. „Ik zal mijn plicht doen en de wet doen eerbiedigen.” jegenen met het vertrouwen waarop gij door uwe aan Egypte bewezen diensten aanspraak hebt”. Hij eindigde met de verklaring dat men zijne krachten aan geen edeler doel kan wijden dan aan de opbeuring van een door het despotisme geruïneerd land. Wat een sterkte misbruikt, Wat een waarheid verkracht, In het jagen naar goud, In het streven naar macht! Sedert jl Zondagavond halftien wordt te Zutphen vermist de persoon De B., stoker op een sleepboot. Waarschijnlijk is de man verdronken in den IJsel. Een paar schip pers, die bij de boot lagen om hooi te los sen, hoorden juist om dien tjjd een zwaren val in het water. Toen zij zich naar de plaats spoedden, vonden ze op de loopplank een zak met geheel platgedrukte eieren, doch ontdekte niets van den stokerdie vermoedelijk, door de duisternis misleid, de plank is misgeloopen. Tot nog toe is het niet gelukt het lijk van den ongelukkige op te visschen. - Achter de terreinen der Koloniale Ten toonstelling is thans ter bezichtiging gesteld de Zuiderzeeof liever de streek waar nu de Zuiderzee iswanneer deze zal zijn drooggemaakt. Zij is afgebeeld op 1/10,000 der ware grootte en elk perceel land door een begroeid stukje grond, met inachtneming van de verschillende gesteldheid van den bodem. In de kanalen is stroomend water. Een van de zestien polders is nog niet drooggemaakt en van de uitmaling wordt een denkbeeld gegeven door de werktuigen welke daarvoor noodig zijn in miniatuur weergegeven te doen werken. - In sommige bladen is medegedeeld dat verleden week de klomp gouddie door den heer Bell is medegebracht naar Nederlandom namens de Transvaalsche Regeering door prof. Harting aan onzen Koning ten geschenke te worden aange boden, door den heer Cordes aan Z M. is overhandigd. Dit is volgens Holl. Afr. on juist. De klomp goud bevindt zich echter nog altijd in het bezit van den heer Cordes die nog niet in de gelegenheid is geweest hem aan den Koning te overhandigen. De ongesteldheid van prof. Harting is oorzaak geweest dat, op zijn verzoekde heer Cor des de opdracht heeft overgenomen. De volvoering van die opdracht moet echter op dit oogenblik nog geschieden. De ontvangst, die Z. M. den Koning Groothertog in het groothertogdom Luxem burg bereid was, droeg geenerlei officiéél karakter en onderscheidde zich, op H. D. uitdrukkelijken wenscb, door eenvoud. Niet temin was zij recht hartelijk. Aan alle stations, die met groen en vlaggen versierd waren en waar muziekcorpsen zich deden hooren, was eene menigte volks samenge stroomd, welke niet ophield de levendigste toejuichingen aan te heffen. Aan het sta tion van Trois-Vierges werden HH. MM. door de autoriteiten ontvangen en toege sproken. In alle plaatsen, welke de trein voorbij kwam, luidden de klokken, en op het oude, onlangs gerestaureerde kasteel van Elperdonge deed de eigenaar kanon schoten lossen. Te Ettelbruck, waar men het station met veel smaak versierd had, was het enthousiasme bijzonder groot. Te Colmor-Berg eindelijk heette de minister Von Blochausen het vorstelijk echtpaar in korte woorden welkom, betuigende, hoe ge lukkig het land zich gevoelde, het koninklijk gezin in zijn midden te zien. Z. M. ant woordde dat in goede zoowel als in kwade dagen de Luxemburgers het Koninklijk Huis steeds getrouw waren geweest, en voegde er bij, dat zijn eigen hart warm voor Luxemburg klopte. Voorts betuigde Z. M. zijnen dank voor de trouw en gehechtheid des volks, waarvan dit zoovele blijken ge geven had.. Door de ingezetenen van Berg was een zegeboog opgericht. HH.MM. hebben zonder eenig gevolg een uitstapje gedaan naar het kasteel Schön- fels. „Welk een misbaar maakt de liberale partij in Oostentijk over de wijzigingen in de schoolwet uitgevoerd zegt een Ultra- montaansch Dagblad. „Zij bevat immers maar eene zeer kleine consessie aan de Catholieken, in mindering op het vele dat nog goed te maken valt na gedurende 18, jaren door de liberalen stelselmatig bedorven te zijn. De voornaam ste bepalingen der nieuwe wet zijn1. dat het hoofd eener openbare volksschool steeds den godsdienst moet belijden van de meer derheid zijner scholieren, en 2 31 plattelande, de kinderen, na getrouw schoolbezoek, door de regering, op voorstel der locale overheid, kunnen gedis penseerd worden van een gedeelte der twee nog o verschietende jaren van den achtjari gen schooldwang. Geen Joden zullen dus meer als onderwijzers in Christen scholen worden aangesteld, gelijk tot heden zoo dikwijls het geval was, en de kinderen van het 7e en 8e schooljaar zullen des zomers, in de drukte van oogst en landbouw, eeni- ge dagen vacantie kunnen krijgen om hun ouderg bij den handen-arbeid behulpzaam te zijn. „Ziedaar alles! ’tls dus nog verre van een confessioneele school of van opheffing der leerverplichting Nog altijd hebben er correspondenten plaats tusschen von Bismarck en het Va- ticaan. ’t Gaat er mee als op de veemarkt. Onder wederzijdsch handgeklap doet de eene van zijne vraag wat af en maakt de andere gedurig zijn bod wat hooger. Zullen zij bij elkander komen Afschaffing der kerkelijke Mei-wetten, dit is en blijft de eisch van von Windhorst. „Maar von Windhorst is het Vaticaan niet” zegt men. Wij zeggen dit niet na. Een lersch Dagblad zegt Het is goed, dat zij, die zich laten over halen tot die schandelijke complotten, weten, dat er te New-York even goed verraders zijn als te Dublin. Het dynamiet-complot was te New-York verraden aan den en- gelschen consul en door hem naar Dow ningstreet overgeseind en voordat één agent der samenzweerders was scheep gegaan waren zijn naam, de naam van het schip en de plaats van zijn bestemming te Lon den hij de politie bekend. Zij werden al len opgewacht, toen zij aan wal stapten en van dat oogenblik overal nagegaan. Het blad houdt het er voor, dat zulke uitvoerige inlichtingen alleen door een der leiders van het complot kunnen zijn gegeven. Lord Dufferin is een geslepen diplomaat, hij kan heel brutaal wezen, maar ook de stroopkwast aardig hanteeren. Voor zijn vertrek uit Caïro heeft hij de Europeesche officieren en ambtenaren, in dienst van den onderkoning, op een diner genoodigd, bij welke gelegenheid hij een toespraak hield, waarin hij zijne gasten verzocht hunne be trekkingen met evenveel trouw en dezelfde nauwgezetheid te vervullen, als waren zij werkzaam voor hun vaderland. Hij zeide oa.: „In den persoon van den Khedive zult gij een inschikkelijken toegevenden mees ter vinden die sympathie weet te verwer ven en bewezen diensten weet te erkennen. Uw onmiddelijk opperhoofd is Sjerif-pacha, een der achtenswaardigsteeen der ver standigste en gemoedelijkste mannen welke mij bekend zijn. De taak, welke gij op u neemt, is volstrekt niet gemakkelijk, maar belooft veel voor de toekomst, en het corps ambtenaren, hier tegenwoordig, bestaat uit mannen even bekwaam en even aanzienlijk als zij in eenige Staat van Europa wor den aangetroffen. Onder deze omstandighe den is het ónmogelijk te denken dat onze pogingen zullen mislukken. „Onze betrekkingen met de hoofden der departementen van algemeen bestuur eischen zekeren tactbescheidenheid en geduld. Maar de Engelsche civiele ambtenaren zijn beroemd door de eerlijkheid, waar mede zij hunne persoonlijke meeningen achterstellen bij de belangen van den Staat. Gij moet vooral niet vergeten dat gij ondergeschikten zijt, maar tevens een voorbeeld nemen aan uwe vrouwendiein weerwil van allen schijn van onderworpenheidu leiden op den goeden weg en u een goeden uitslag verzekerendien gij nooit zoudt kunnen verkrijgen indien gij alleen als mannen denkt en handelt”. Vervolgens richtte hij het woord tot zijne Egyptische gasten. „Mijne landgenooten en ik zelf zullen gaarne”, zeide hijuwe medewerking aannemenen u altoos be- Voor zich uit slechts de blik Van het fonkelend oog Wie verkwistte er den tijd Met het zien naar omhoog Vraag Wie verlangt niet naar het tijdstip dat bij alle regeeringen de wil steeds en onver anderlijk zal voorzitten om ieders recht te erkennen en te eerbiedigen? Uit de hoogte op eenige minderheid neêr te zien is dwaas, onstaatkundig. Zietna één oogenblik slechts wordt die minderheid de meerdere. Wat verwacht ge dan? of hoe verklaart zich uwe vrees? Denkt aan de Vos en de Ooijevaar. Uit het aanteekeningsboek van uwen lezer Z. Wij zijn verzocht de volgende beharti- gingswaardige woorden onder de oogen on zer lezers te brengen op het oogenblik dat ze hunnen kiezersplicht hebben volbracht. Professor W. Moll sprak in 1874 tot zij ne studenten: „Wie gij ook zijtacht de dagen die gij beleeft, hoog ernstig, en woest overtuigd dat nog veel ernstiger tijden U naderen. Die de geschiedenis der volken kennen en de oorzaken van hun opkomst en onder gang, spreken ook van de kenmerken, waar door het verval der natiën zich pleegt aan te kondigen, en de teekenen die zij vooral noemen zijn deze: In het staatsleven óf des potisme öf volkspartijen elkander in alles ongelijk behalve in dienstbaarheid aan harts tochtelijk egoïsmeIn de kunstgladge schaafde vormen zonder krachtvollen inhoud; In den Godsdienstaan de eene zij hard nekkig vasthouden aan ’t onhoudbaar ge worden oude, aan de andere zij lichtzinnige of pedante loslating van het eeuwig, ware In de zedelijkheiduitwendige schijn van het eerbare bij inwendig verderf van be ginselen en moreele bandeloosheid. O! zoo iemand uwer sommige van die kenmerken, j a, maar een enkele, in den tegenwoordigen toestand van ons vaderland, meent te moe ten aan wij zen, noemt hem geen pessimist voor dat gij zijne beweringen hebt beproefd en in alle geval, rust U zelven toeom te uwen tijde als ridders van goeden geest voor de hoogste belangen van uw vaderland in de bres te springenwaar eenige ver- achtering ook maar in de verte voor erger doet vreezen. Voorzeker, ik geloof ’tvast daar zijn jongelieden onder U, die de bestemming hebbenom na weinige jaren in staat en kerk, in het rijk van wetenschap en de praktijk des levens de eersten te wezen de leidslieden en aanvoeders van hun ge slacht. Weet dat het niemand uwer ver boden is voor zich zelven eene plaats te begeeren onder die uitverkorenen. Zoo gij dan arbeid meer bemint dan de uitspanningen der jeugd. Zoo gij streeft naar evenmatige ontwikkeling van al uwe krachten. Zoo gij het kennenkunnen en willen in U leert zamenvoegen tot den vollen drieklank van een harmonischeen waarachtig menscbenleven, dan staat het U vrij, voor U zelven een groote toekomst te wenschen, ja te verwachten.” Is het nu nog Het egoïsme op den troon. In groote steden het familieleven verstoord. In de industrie de band tusschen patroon en knecht verslapt. Het geld of de macht afgod. Met recht schreef Schimmel Want de sterkste gebiedt Overwint in den drang Voor hen allen één wet Die van ’t eigenbelang. Wat een zwakheid vertrapt Wat een onschuld gehoond Wat een laagheid gevleid, Wat een misdaad gekroond Kan Frankrijk weder eene Monarchie worden Ja, wat kan Frankrijk niet worden Maak er een Keizerrijk, een Koningrijk, eene Republiek van, ’t is eerst altijd Ho sannah Maar de geestdrift bij dat kwikzilver achtig volk is niet bestendig. Het„weg er meevolgde wel eens spoedig op den welkomsgroet. Om iets te verkrijgen geeft, men zich groote moeite om het verkregene weder kwijt te raken, verspeelt men geld en bloed. Nu is de leus van zekere partij weer een Koningrijk en de Graaf van Chambord is de pretendent. Maar welk soort van Monarchie Ziehier wat het Dagblad Soleil daarvan zegt „Het is zeker, dat indien in Frankrijk nog mogelijkheid bestaat voor een monar chie, deze alleen mogelijk is op de wijze zoo als de gematigde rechterzijde en het rechter-centrum ze begrijpen. Geen monar chie of een constitutioneele monarchie. Geen monarchie of een moderne monarchie. Geen monarchie of een populaire monarchie. Met andere woorden, er moet een doel zijn, er moet een plan bestaan. Het onbestemde verlangen naar het herstel der monarchie noem ik niet een doelde onbestemde ge dachte zich in beweging te zetten en op schudding te verwekken, noem ik niet een plan. Wij moeten een duidelijk aangewe zen doel, een goed overlegd, onderzocht en vastgesteld plan hebben.” De Petit Marseilais meldt dat te Marseille op een enkelen dag 300,000 fr. van de spaarbank opgevraagd zijn en dat het cij fer in den loop der week geklommen was tot een millioen. „Men weet, schrijft le XIX ciécle, hoe zeer de spaarbank in Frankrijk, evenals in andere landen, bevorderlijk is aan de open bare zedelijkheid, doordien zij, vooral de lagere volksklasse, tot spaarzaamheid, tot orde, tot begrippen van goeden levenswan del brengt. Met ieder j aar neemt het aan tal spaarbanken toeal meer en meer ontvangt zij aanzienlijke inleggelden. De uitmuntende wet van 1881 (die de post spaarbanken gevestigd heeft) heeft hare ontwikkeling nog verder in de hand gewerkt. Men zou dus hebben moeten denken, dat de spaarbanken konden rekenen op al wat redelijk denkt. Ongelukkiglyk kent de po lemiek in den tijd dien wij beleven geen scrupules meer. Alle wapenen tegen de republiek zijn goed, zoodra men maar denkt, dat zij haar kunnen benadeelen. 3 I I BOLSH AHDSCHE COERAAT I ll

Bolswards Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1