NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD WONSERADEEL J 1 u Twee en Twintigste Jaargang. 1883. No. 20. VOOR 1 bioenland. DONDERDAG 17 MEI. ra 3 BITITEUVEiAW». 5,i De Internationale Tentoonstelling. R i ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. wachte nog eenige weken, totdat alles zoo veel mogelül -1 -1-J-J~ ling eene ki gebouwdat iedereen moet zien zijne op- of Westoude of nieuwe kunst, werktuig- i $xxxx:)ocx3ocxx:^^ Met dien korten naam duid ik de we reldtentoonstelling aan, die den Isten Mei te Amsterdam is geopend. Natuurlijk moe ten wij, die nu en dan in kleine bladen schrijven, welke slechts eens per week uit komen, ’t overlaten aan de redacties van groote bladen, die bovendien dagelijks man nen zenden, specialiteiten op allerlei ge bied, om een volledige beschrijving te geven, van al de verschillende afdeelingen, waarin de tentoonstelling is verdeeld. We kunnen niet anders dan eenige algemeene opmer kingen maken, enkele persoonlijke indruk ken weergeven, op sommige bijzonderheden wijzen. Misschien is dit niet ondienstig voor sommigen die ’t voornemen hebben, dezen zomer Amsterdam te bezoeken en niet on gevallig aan de velen, die hoe gaarne we elkeen het genot zouden gunnen van zoo’n tochtje, nochtans om allerlei redenen van dit voorrecht verstoken zullen moeten blij ven, terwijl zij ook de uitvoerige beschrij vingen in de groote bladen niet lezen. Al lereerst late niemand zich afschrikken, door de gewone vrees, dat een bezoek aan deze tentoonstelling niet anders zal achterlaten, dan een gevoel van onvoldaanheid, door overmatige vermoeienis, of dat dit een ge not is alleen weggelegd voor min of meer vermogenden, maar onbereikbaar voor den kleinen burger en eenigzins welgestelden werkman. Immers men gaat hier niet een aantal uren omdolen in de zalen van een reusachtig gebouw, waar het oog moede wordt van 't staren, de voet van ’t dren telen, de geest van ’t in zich opnemen van allerlei indrukken die elkaar weer verdringen en ten slotte ons duizelig maken en doen snakken naar versche lucht. We bewegen ons hier op een verbazend groot terrein van, ik meen 500,000 M2 uitgestrektheid. Langs zeer breede voetpaden, te midden van groote grasvlakten met bloemen en heesters, verheffen zich, ja, ook ontzettend groote gebouwen, lange loodsen, maar even zeer een menigte gebouwtjes van de sier lijkste en grilligste vormen, marmeren en arduinen gedenkteekenen, bevallige zomer- zitjes, statige grafgesteenten, allerliefste bierhuisjes met overdekte terrassen, groote restauratien, de Diogeneston, met haar vier openingen, waarin de groote wijsgeer zeker gezelliger zou wonen, dan in ’t onherberg zaam vat, dat de overlevering of geschie denis hem toegekend heeft. Wie hier komt om er een of twee keer te toeven, neme er een dag voor telkens. De toegangsprijs van 50 cts, hoogstens f 1,op sommige avonden 25 cts, behoeft niemand af te schrikken, die ten minste eenig geld be schikbaar heeft. De reis over zee is van uit deze streken zoo goedkoop mogelijk en wie als ik niet opziet tegen een reisje per nachtboot, heeft zelfs voor dure logementen niet te vreezen. En is men er eenmaal, welnu gij zijt er, ook in dit opzicht, als ia eene wereld in ’t klein. Daar is champagne, geurige bordeaux en fijne rijnwijn (echt of uit de fabriek) voor den rijke, maar daar is heerlijk bier voor iederen dorstige. Gij kunt smullen voor een aantal guldens, en gij kunt U te goed doen in de „vergulde Crakelingh” bij het lieve huisje dat de bak kerij „de Voorzorg” er bouwde in ouden trant, aan heerlijk voedzaam brood’en lek kere krakelingen of een kostelijk maal krijgen voor enkele stuivers. Alzoo ge ver deelt uw dag, ge maakt uw plan, evenals ieder verstandig mensch dat dagelijks doet, ge zorgt is ’t mogelyk, voor een platte grond of anders overziet ge uw terrein en begint uw wandeling Hebt ge nu u voorgenomen om, b. v. op één dag alles te willen zien en u boos te maken, als ’t blijken zal dat dit onmogelijk is, dan raad ik u, om der wille van den vrede uws gemoeds, om stil thuis te blijven. Men stelt aan tentoon stellingen zonderlinge eischen. In de stad uwer inwoning is vrij wat belangwekkends, dat gij nimmer gezien hebt en zoo is het met menige stad en streektoch leven de menschen hier en elders, wat deze zaken aangaat, tamelijk vergenoegd. Maar zoodra zij op een tentoonstelling zijn, dan moeten zij alles zien en is ook dit ideaal, evenals ieder ander, onbereikbaar, dan ligt dat, zeggen zij, niet aan hen zelve, want in den regel hebben wij zelve geen schuld, maar aan de tentoonstelling. Laat ons in dit op zicht wijzer zijn. Als de zon niet te veel brandt, want gij begrijpt, dat we op dezen met zand opgehoogden bodem, niet onder lommerrijk geboomte u kunnen geleiden, overzie dan eerst het terrein op een flinke wandeling en ge zult u verlustigen te mid den dier omstreeks 150 groote en kleine gebouwen. Ga b.v. als ge onder het rijks- museum zijt doorgegaan en U bevindt te genover den hoofdingang van het midden gebouw, rechtsaf. Laat de pracht die gij van binnen ziet, u niet verleiden. Neem een overzicht van het front, van de kolos sale olifanten, de torens die zij schijnbaar torschen, van de veelkleurige draperie die ze verbindt, maar ga dan in de aangewezen richting en laat uw oog weiden over het terrein dat zich voor u uitstrekt, in de rich ting van de Stadhouderskade en den P. C. Hooftstraat. Dat zal u aangenaam aandoen, ’t Lokt u tot wandelen uit’t drukt niet neer, ’t ontmoedigt niet. Daar zijn vooral die menigte bezienswaardige geveltjes, aar digheden, merkwaardigheden, kunststukken, van welke ik daar straks schreef. Ik weid er niet meer over uitmaar verzuim toch vooral niet, om die prachtige platen van wit marmer te zoeken, met haar keurig schrift en evenmin om te gaan zien wat kunst stuk men uit de gewone steenkool heeft weten te vervaardigen. Voor het paviljoen der stad Amsterdam staat ge natuurlijk eenige oogenblikken stil, om het schilder stuk dat boven den ingang u de stad aan IJ en Amstel geeft te aanschouwen, met welgevallen te bezien. Vervolg uw weg, u verlustigende in al wat uw oog zal aan schouwen totdat ge achter op het terrein gekomen, langs de Belgische kunstafdeeling ter linkerzijde afslaat. Daar ziet gij een reeks restauraties en een terrein met eenige honderden stoelen er voor. Als ge de allereerste deur ingaatdan zijt ge in de zeer goedkoope Duitschewaar ik tal van werklieden zich zag te goed doen en vervolgens hebt ge overvloedige keuze. Hebt gij de verzoeking weerstaan om de menigte zitjes voorbij te gaandie ge op uw tocht reeds hebt ontmoet en ook den muziektempel met de haast ontelbare stoel tjes, die voor de Nederlandsche restauratie staan, zet u dan hier ergens een wijle neder, voor ge den tocht aanvaardt langs de an dere zijde in de richting der Ruysdaelkade. Begint ge dien weerdan zult ge het meer massieve aanschouwen. Zie wat een reeks loodsendie men heeft moeten bij bouwen voor zoo onbegrijpelijk veel als men nog steeds bezig is aan te voeren. Voor enkele dagen immers lazen we, dat alleen aan het Rijnstation nog 181 waggons met goederen waren aangekomen. Zie voorts die reusachtige machinegalerij. Daar ziet gij wat het menschelijk genie vermag op het gebied der werktuigkunde met stoom en electriciteit als beweegkrachten. Trotsche gevaarten wisselen af met bevallige werk tuigjes locomotievenreuzen, met een aller liefste tramwagen uit Neurenberg, wier ma kers met onzen Beynes van Haarlem wed ijveren om het schoonste en geriefelijkste te leveren, wat het publiek verlangen kan, terwijl het prachtig gepolijste teakhout door een Amsterdamsche firma wordt geleverd. Als gij geen werktuigkundige zijt, kunt ge nam. in ’t voorbijgaan hier even een kijkje nemen en in elk geval zijt ge voorbij deze galerij spoedig aan de brug, die over de vrij breede sloot is geslagenwelke het terrein doorsnijdt en die uw aandacht trekken zal, om haar keurige leuningen uit stevig bamboesriet vervaardigd. Dat bamboes wijst ons naar Indië en werkelijk nu eindigen we onze wandeling weldra en zien ons als plotseling verplaatsteerst in een vreed zame desaeen Oost-Indisch dorpje waar wij de eenvoudige huisjes vriéndelijk naast elkander zien liggen^ moet ik haast zeggen, zoo laag zijn ze bij den grond, door de Ja vanen zelve daar gebouwd en gevlochten en RUSLAND. De kroning zal tot 29 of 31 Mei uitge steld worden, omdat de vroeger aangegeven datum, 27 Mei, de jaardag is van het over lijden van den czarowitch Dimitri, die door Boris Godounoff vermoord is. De czaar heeft besloten, naar aanleiding zijner kroning, drie weken te Moscou te verblijven. De bijzetting van Gortschakoff’s stoffelijk overschot, dat eerstdaags uit Ba den verwacht wordt, zal alsdan in het be roemde klooster Sergius plaats vinden. FRANKRIJK. De benoeming van graaf St. Vallier tot gezant der fransche regeering aan het Oos- tenrijksche hof, wordt hier algemeen be schouwd als een teeken, dat de fransche regeering zich meer van de radicale rich ting verwijderd houdt, dan indertijd toen de graaf zijn ontslag als gezant te Berlijn nam, omdat hij niet langer in dienst der regeering wilde staan. Het proces tegen Louise Michel zal ver moedelijk behandeld worden voor het hof van asisses, daar de aanklacht luidt, dat zij aangezet heeft tot samenscholing op den openbaren weg en tot plundering van bak kers. De rechter van instructie heeft de stukken aan den procureur-generaal doen toekomen. EGYPTE. De rechtskundige commissie, door het Egyptische gouvernement belast met het onderzoek der monopolie-quaestie ten op zichte van het Suez-Kanaal, heeft zich met algemeene stemmen voor het monopolie verklaard. De voordeelen van een zoetwaterkanaal van Alexandrie naar Cairo en vandaar langs Tel-el Kebir naar Suez worden door de Pall Mall Gazette als volgt opgegeven 1. Het zoete water zou de kielen der sche pen schoonmaken2. van de woestijn zouden 300,000 acres vruchtbaar land worden; de quaestie van het monopolie van de Les- seps zou kunnen worden vermeden3. door het gebruik van het water voor irrigatie zouden de tollen lager kunnen worden ge steld. Daartegen over staan de volgende nadeelen1. Het nieuwe kanaal zou hon derd Eng. mijlen langer zijn dan het oude in het gunstigste geval zou de reis nog een dag langer duren2. er moeten zooveel sluizen zijn, dat herhaalde stremming van het verkeer niet is te vermijden3. het passeeren van den Nijl en de strooming in het kanaal zouden zeer lastig zijn 4. een kanaal midden door Egypte zou meer ge vaar loopen wegens politieke oorzaken ge sloten te worden, dan een kanaal door de woestijn5. de kosten worden op 12 mil- lioen p. st. geraamd, maar zullen waar schijnlijk het dubbele bedragen. Een correspondent van de Standard heeft met de Lesseps een onderhoud gehad over het voorgestelde kanaal van Alexandrie naar Suez. De Lesseps noemde het een In de op den eersten Pinksterdag te Zwolle gehouden algemeene vergadering van het Werkliedenverbond, heeft de heer B. H. Heldt, als voorzitter, eene uitvoerige rede gehouden over het doel der vereeni- ging en de wijze om dit te bereiken. De secretaris Weelink bracht verslag uit over het jaar 18821883. Onder de genomen besluiten verdient vooral vermelding, dat het Werkliedenverbond eene grondwetsher ziening ondersteunen wil, ook dan wanneer het algemeen stemrecht daarbij niet wordt toegekend. Met algemeene stemmen ver klaarden zich de aanwezigen vóór het be houd tot eiken prijs van art. 194 der Grond wet (het onderwijs krachtens de tegenwoor dige bepalingen.) Nog werd in overweging gegeven door het besluit eener algemeene meeting, later te beleggen, aan de commis sie voor de grondwetsherziening te doen kennen wat de Nederlandsche werklieden verlangen. In de zitting op den tweeden Pinkster dag werden meer beginselen besproken. Besloten werd om aan den minister van justitie te verzoeken, de wet op den kin derarbeid weder in te dienen. Het bestuur werd herkozen. De vol gende vergadering zal te Leiden worden gehouden. - De Haagsche politie heeft op heeterdaad een paar personen betrapt op het bescha digen van hoornen en het afrukken en me- denemen van bloemen in de Schevening- sche boschjes. De kantonrechter van ’s-Hage is voor dergelijke lieden zeer streng; onlangs werd door hem iemand, die voor hetzelfde feit terecht stond, tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. - Terwijl de moeder voor eenige oogen- blikken de woning had verlaten, is in den Haag een jongetje van omstreeks twee ja- ren, dat tegen de waschkuip (waschtobbe) was opgeklommen, daarin gevallen en in bet zeepsop gestikt.-- n I id dwaas plan misschien zou het voor de irrigatie nut kunnen hebben, maar de schepen zouden er geen gebruik van maken. OOSTENRIJK. De Oostennjksche Kamer heeft vacantie genomen en als na storm de stilte aange naam is, dan kan zij die in de Pinkster- week genieten, immers de jongste zitting was in hooge mate onstuimig. Kan de Regeering met die kamer behoor lijk ’s Lands zaken bestieren ’t Antwoord moet ontkennend zijn, maar de Regeering ziet tegen eene ontbinding op en terecht. Onder kerkelijke- en nationa- liteits-leuzen zou de strijd bij den stembus gestreden worden. De ultramontaansche partij met de conservatieve roepen achter waarts en het Slavische element zou met slaande trom en vliegende vaandels tegen het Duitsche te velde trekken. ’t Deugt niet in Oostenrijk. En vooral Weenen, het anders zoo lusti ge Weenen is ziek en lijdt nog altijd aan de „Krach”, eene kwaal die 10 jaren gele den in de stad uitbrak en waarvan de spo ren nog niet zijn uitgewischt. ’t Was op een Vrijdag, die den bijnaam van de „zwarte” verkreeg, dat er 126 Fir ma’s te gelijk den sleutel op de kist legden. De beursklok, die luidt, als een der finan- ciëele grootwaardigheids-bekleeders wegbleef hield dien dag niet op met luiden. De echo hoort men nog. Abdul-Hamid is op 10 Mei gecomplimen teerd door Lord Dufferin. De een was beleefd en de andere wel willend. Ook een sultan weet de taal te gebruiken, om zijne gedachten te verbergen. De berichten uit Amerika N.-Amerika niet over de oproerige Ieren, maar over de tarwe en daarom zijn ze wel zoo goed melden dat de oogst bevredigend is. De lente-tarwe zou het tekort op de win tertarwe te berekenen, vergoeden. we wenschen die zonen en dochteren van Insulinde van harte een warmen zomer toe. Links van ons is de koloniale afdeeling met al haar schatten, daarvoor staat het kloeke beeld van Jan Pieterszoon Koen en daar verheft zich het Atjehmonumentdat aan den feilen krijg ons doet denkensints eeuwen gevoerdom die eilanden van den Indischen Archipel te bemachtigendie bronnen voor ons van zooveel rijkdom en macht, o! mocht ’t zijn voor de overwonnen volken meer en meer geen vloek maar een zegen. En hier eindigen wij voor ditmaal onze oppervlakkige terreinverkenning. Die slechts voor een enkele maal er komen kanhij k gereed is en doe na de wande- ;euzeom behalve het midden- merkzaamheid daarop te vestigen, hetzij Oost kunde of wetenschap hem ’t meeste trekt. M. E. van der MEULEN. BOLSWARDSCHE COL'ltAXT Ua>ipmiTii|!tlïl q 1 i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1