NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOESWARO WONSERAOEEÏ, E I It 1883. i Twee en Twintigste Jaargang. No. 21. 'f DONDERDAG 24 MEI. VOOR BITITEMLAJVI». M Het nieuwe Ministerie. ■4 3 - 1 ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. me 1 lastig gevallen wordt met eenigen aandrang op grondwetsherziening, kieswetherziening etc, dat inmiddels tijd gewonnen en het le ven verlengd wordt en dat eindelijk deze Ministers zullen kunnen zeggen wij hebben beproefd, waartoe vorige Ministers zelfs geene poging gedaan hebben, nl. grondwets herziening, maar zij is ons niet gelukt. A. Crt. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Wonseradeel brengen bij deze ter openbare kennisdat het onderzoek van de Verlofgangers der Militie te land, voor deze Gemeente, zal plaats hebben te Wit marsum den 12en Junij 1883des voor- middags ten 9y2 ure dat aan dit onderzoek moeten deelnemen de milicien-verlofgangers van de vier oud ste ligtingenvoor zooverre zij vóór den Isten April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld dat de verlofgangers bij het onderzoek moeten verschijnen in uniform gekleed en voorzien van het zakboekje en den verlof pas en van de kleeding- en uitrustingstuk ken, welke hun bij het vertrek met verlof zijn medegegeven dat de strafbepalingen van art. 144 der wet zullen worden toegepast op de zooda- nigen, die zonder geldige reden niet ver schijnen. Witmarsum, den 19 Mei 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. W. C. T. VISSER Fz. De Secretaris, E. JANSEN. Naar ons inzien, moet de liberale partij het niet bejegenen met sympathie, maar ook niet met antipathiezij dient af te keuren al wat het doet tegen het belang zoo van het vaderland als van de liberale beginselen, en daarentegen goed te keuren wat in het belang van beide is. De Ministerrede, door den heer Heems kerk bij de eerste ontmoeting met de Twee de Kamer uitgesproken, is evenals gewoon- hjk dergelijke stukken, vol van goede voor nemens en schoone plannen, van welker ten uitvoerlegging in den regel weinig komt. Uit die rede blijkt, dat het niet bloot wil optreden als een Ministerie van zaken dat het schip van staat zeilende en drij vende houdt, maar ook als een Ministerie van hervorming, dat zelfs de hervorming van de wet der wetten, van onze Grondwet wil onder handen nemen. Met groote voortvarendheid heeft de heer Heemskerk de benoeming van eene com missie uitgelokt, die zal hebben te onder zoeken, van welke bepalingen in de Grond wet de herziening noodzakelijk en thans raadzaam is. Dit Ministerie heeft dus de belofte vervuld, door het vorig Ministerie in de Troonrede gedaan. De benoeming dezer Commissie, uit 16 leden bestaande, zal echter vreezen wij wei nig gevolg hebben. Bij alle partijen in den lande wordt de noodzakelijkheid van de herziening der Grondwet op onderscheidene punten gevoeld. Over de andere punten zullen de partijen welligt tot overeenstemming komen, maar over het punt van het openbaar lager staats onderwijs is deze niet mogelijk. De clericalen willen art. 194 omtrent het lager onderwijs laten vervallen of zoodanig wijzigen, dat het staatsonderwijs slechts aan vulling is van het bizonder onderwijs. Zoo dit niet gebeurt, willen zij zich tegen iedere verandering verzetten. De liberalen willen art. 194 ongeschon den behouden of slechts geringe wijzigin gen toestaan, die aan de eischen der cleri calen in het geheel niet voldoen. Daar er, voor het tot stand komen van veranderingen in de Grondwet, eene meer derheid van der stemmen van de beide Kamers der Staten Generaal vereischt wordt en noch de liberalen noch de clericalen deze waarschijnlijk bij elkander zullen kun nen brengen, bestaat er groote kans, dat van verandering niets zal komen. Ook onder de leden der commissie zal bezwaarlijk eenstemmigheid verkregen kun nen worden. De eischen der clericalen in zake het lager onderwijs gaan zoo ver, dat de liberalen daarmede nimmer zullen kun nen medegaan. Onder de leden der commissie zijn de voorstanders van de openbare neutrale Staatsschool het sterkst vertegenwoordigd. De professoren Buys, Tellegen en Asser, de leden der Tweede Kamer Cremers en Roëll en de heer Farncombe Sanders, zijn liberaal, terwijl de heeren van Naamen en Verheijen, hoewel als conservatief opgege ven, bekend staan als voorstanders der openbare school. Hoe de heeren Binkes en van der Star over de schoolkwestie den ken is ons niet bekend. De voorzitter de heer Heemskerk is conservatief, maar niet tegen de openbare school; er blijven dus slechts 5 clericalen, de antirevolutionairen Lohman prof, de Geer en Belaerts van Blokland en de Catholieken Verheijen en van Nispen over, die bekentelijk tegen de openbare school zijn. Het praktisch resultaat voor de Natie, dat de benoeming der commissie zal ople veren, zal waarschijnlijk geen ander zijn, dan het bekomen van uitgebreide adviezen, zoo van liberale als van clericale zijde over de punten, waarin de Grondwet, naar het inzien dier beide partijen, herziening noodig heeft. Voor het Ministerie zal deze benoeming echter dit gunstig gevolg hebben, dat de aandacht der Natie niet uitsluitend op het zelve gevestigd zal zijn, maar afgeleid wordt naar de staatscommissie, dat hetzelve niet In Moscou verschijnende dagbladen heb ben Duitsche ingenieurs ter openbare ken nis gebracht, dat eenige der grootste feest- tribunes niet te vertrouwen zijn, omdat zij uit vermolmd hout zijn vervaardigd. De Keizerlijke familie heeft reeds heden te Petersburg de gebruikelijke afscheidsge- beden vóór de reis naar Moskou in de open bare kerk verricht, zoodat een spoediger aankomst van den Czaar verwacht wordt, dan aanvankelijk bepaald was. Voor de grootsche verlichting van Mos kou zijn bestemdeen half millioen talk- kaarsen, 350Ü electrische lampen en acht electrische zonnen (elke zon met een licht- kracht van 40,000 kaarsen). Verder tien kleine electrische zonnen, van te zamen 70,000 kaarsen. Reusachtige reflectors zul len buitendien op de openbare gebouwen de kracht van het electrish licht veertien- voudigen, zoodat het in de geheele omge ving van Moskou als klaarlichte dag zal zijn. Daniel Curleyde tweede ter dood ver oordeelde wegens den moord in het Phoe- nixpark te Dublin, heeft voor eenige dagen zijn lot ondergaan met evenveel kalmte en geestkracht, als zijn voorganger Joe Brady. Hij stierf zonder éénige verklaring te heb ben afgelegd. Curley was de aanvoerder van het moord complot. Hij was het, die den eedgenooten in het park hunne plaatsen aanwees en hunne rol toebedeelde. Na den moord poog de hij ook Kavanagh, den voerman, en nog iemand anders die te veel wistuit den weg te ruimen. Hij was timmerman van beroepmatig en vlijtig, en had een tal van vrienden. In den afscheidsbrief aan zijne vrouw verklaart hij dat hij als Fenian heeft geleefd en a Is Fenian heeft willen sterven, getrouw aan zijnen eed. Het is intusschen bewezen dat hij kort na zijne aanhouding zich als verklikker heeft aangeboden, waarbij James Carey hem echter was vóór geweest. Baccarini, Zavandelli en Depretis, Minis ters van het Koningrijk Italië, hebben in de Kamer van Afgevaardigden verklaard dat zij de portefeuilles niet willen behouden als de Regeering geen votum van vertrou wen verkreeg en wanneer dat votum niet zeer duidelijk sprak. ’t Gold eene motie door het Gouverne ment bestreden. In stemming gebracht, werd die motie verworpen met 301 tegen 54 stemmen. 55 leden brachten hunne stem niet uit. Zij luidde„de Kamer, vasthoudende aan het programma der linkerzijde, keurt de politieke gedragslijn der Regeering goed.” Daarne werd in stemming gebracht deze motie„de Kamer hecht hare goedkeuring aan de politieke gedragslijn der Regeering en gaat over tot de orde van den dag.” Zij werd aangenomen met 348 tegen 29 stemmen. De laatsten behoorden allen tot de uiterste linkerzijde. Te Neustadt aan de Haardt is jl. Vrijdag de 14de Duitsche Protestantendag geopend. Er waren afgevaardigden uit alle Duitsche staten, als ook uit Zwiterland, Nederland Engelandenz. Wegens deze vergadering verbonden met het Luther-feest, was de stad feestelijk getooid. Den eersten dag werden de afgevaardigden in de rijk versierde kerk door den deken dr. Leyser begroet. Na een daarop gevolgden koorzang werd door prof. Schmidt uit Bazel, eene feestpredikatie gehoudenwaarna in de groote zaal de zitting werd geopend onder voorzitterschap van den Kammergerichtsrath Schröder uit Berlijn. Na diens openingsrede voerde ds. Ziegleruit Liegnitz het woord over „Luther’s beteekenis als christen.” De tweede zittingden volgenden dagwerd insgelijks met koraalgezang geopend. Na verschillende toespraken schetste ds. Höpf- ner uit Neustadt, het onderscheid tusschen het jaar 1858waarin het Dnitsche Prote stantenbond werd opgericht en het jaar 1883, waarbij hij tot de slotsom kwam, dat Het Ministerie-Heemskerk is aan het werk. Het heeftals geboren uit de noodzake lijkheid dat het land een Ministerie moest hebben en de liberalen, aan wie de regee- ringstaak toekwam, dien niet wilden aan vaarden, meer nog dan ieder ander Minis terie, het recht om te vorderenoordeel ons niet, veroordeel ons veel minder, maar wacht op onze daden. Wij gelooven, dat het, inzonderheid te genover de liberalen, het recht heeft dien eisch te doen. VERGADERING van den Raad der Gemeente Wonseradeel op Zater dag den 26 Mei 1883, ’s voor- middags 11 uur. Punten van behandeling 1. Verzoek van den onderwijzer M. Hoek stra om uitbetaling van de verhooging van jaarwedde wegens driejarigen diensttijd. 2. Voorstel van burgemeester en wet houders tot het opmaken van eene acte van redres met W. B. Unia te Kimswerd in zake verkeerde te naamstelling van een perceel grond. 3. Benoeming van eene Commissie tot onderzoek van de armvoogdij-rekeningen. 4. Rekening wegens het beheer van den kunstweg Bolsward-Harlingen. 5. Staten van oninbare posten in den hoofdelijken omslag en de honden belasting over 1882. 6. Voorstel van burgemeester en wet houders tot het doen van af- en overschrij vingen op de begrooting, dienst 1882. 7. Voorstel van den heer Ledeboer om de reclames tegen aanslagen in den hoof- delijken omslag in handen van eene com missie te stellen. 8. Adres van eenige schippers te Mak- kum, verzoekende maatregelen te nemen tot verbetering van het vaarwater in zee. 9. Voorstel van burgemeester en wet houders tot overdragt van het perceel Burgwerd B. no. 825 aan Mej. N. Dorhout. 10. Plan voor den verbouw van het schoolgebouw te Dedgum. 11. Benoeming van een onderwijzer aan de school te Exmorra. 12. Missive van den Minister van Wa terstaat, betreffende de continuatie van de huur van het postkantoor te Makkum. 13. Voorstel tot betere regeling der ge meentepolitie. 14. Voorstel van burgemeester en wet houders naar aanleiding van het verzoek van ingezetenen van Greonterp tot verbe tering van den weg naar dat dorp. Witmarsum, 19 Mei 1883- De Burgemeester, C. W. C. T. VISSER Fzn. De ijdelheid zit toch den sterveling in ’t bloed. Victor Hugo, die bijna bezwijken zou on der de eer hem bij tallooze gelegenheden geschonken, was dat nog niet genoeg. Hij wil ook zoogenaamd adelijk bloed, ’t welk van andere kwaliteit zou zijn dan dat van ordinaire menschen, in zijne aderen hebben. ’t Was zestiende-eeuwsch bloed! Maar ziet als iemand op een berg klimt en de menschen in ’t dal klein vindt veel kleiner dan hij, dan komt er ligt een ander, die hem uit de laagte toeroept„kom beneden, lilliputter, en gij zult aan ons ge lijk zijn Dat is nog al beleefd en dat zijn niet allen tegen hen, die zich zei ven op blazen, „Gij van adel!” roept er een Victor Hugo toe. „Uw vader ik heb hier uw geslachts register was kolonel onder Napoleon I, generaal onder de Monarchie uw groot vader was schrijnwerker, uw overgrootva der en uw bed-overgrootvader waren boeren. „Hier houdt uw Familie-register op „Een van uwe waarde Tantes was gehuwd met een bakker, eene andere met een pruike- maker, heele beste brave menschen, en uwe grootmoeder wandelde vóór haar huwelijk met „klein-goed” op ’s Heeren wegen als kinderjuffrouw.” Geen verstandig mensch zal Victor Hugo om die doopceel-ligting minder achten, maar hij zelfs, die zoo gaarne buiten de groote Orde der gewone menschen wilde staan, moet bij die onthullingen onpleizierig ge stemd zijn. „Ik ben de 32ste van mijn geslacht en daar ben ik trots opzei een jonker, die geen last van zijne hersens hebbende, op ’t verstand van sommigen zijner voor ouders teerde. „Ik ben liever de eerste van mijn geslacht” zei een heel verstandig man. „De allerdoorluchtigste en allerverheven- ste groote heer en Keizer Alexander Alexan- drowitsch heeft, bij bet bestijgen van den door zijne voorvaderen hem nagelaten troon des Russischen Rijks, en de daaraan onaf scheidelijk verbonden tronen van het Czaar- dom Polen en het grootvorstendom Fin land het voorbeeld der zeer godvreezende heerschers, zijne voorvaderen, gevolgd, en dus goedgevonden ter openbare kennis te brengen „De allerheiligste kroning van zijne Keizerlijke Majesteit en de heilige zalving zal, onder Gods bescherming op Mei plaats vinden, welke gehei ligde handeling op zijne gemalin, de groote Keizerin Maria Feodorowna, zal worden overgedragen. Van deze plechtigheid wordt aan alle trouwe onderdanen bij deze ken nis gegeven, opdat zij op den genoemden dag tot den Koning aller Koningen het vu rig gebed kunnen opzenden, dat hij in zijne onuitputtelijke genade de regeering van Zijne Majesteit moge zegenendat hij vrede en rust vestige tot zijn heiligen roem en voor de onveranderlijke welvaart en den bloei des Rijks.” Dit Manifest wordt in alle steden van Rusland door Keizerlijke herouten afge- kondigd. Naar men beweert, heeft de Czaar op nieuw een nihilistisch adres ontvangen, waarin het revolutionair comité mededeelt, dat de kroning „zonder incident” zal afioo- pen, doch dat de nihilisten kwijtschelding van straf voor de veroordeelden en omvang rijke strafvermindering voor de reeds ver- bannenen verwachten. 'CL 6 BOLSWARDSCHE COURANT -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1