NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWABD WOTSBBAOSE1 Twee en Twintigste Jaargang. 1883. No. 22. VOOR „BOLSWARDS ROEM” y DONDERDAG 31 MEI. ZITTINGGEMEENTE-ONTVANGER. Een blik rechts en links. i i BI^yEVLAl». s,. 7 zelve an- i l - ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. 6 door J. van der Veen Az. des vaderlands bevorderd en de liberale partij kome gelouterd te voorschün uit de beproeving, waarvan zij grootendeels zelve de schuld draagt. M. E. van der MEULEN. Dit nummer der Bolswardsche Courant bevat als Feuilleton: Als ik voor mijn schrijftafel zit, dan zie ik rechts in de schepping, in de heerlijke natuur, 't Is daar alles bloemen eri groen, kleuren en geuren, planten- en dierlijk le ven, harmonie. De prachtige pirus japonica met haar forsche roode bloemen, het blanke in ’t groen verscholen lelietje van dalen, de diëcletra met haar sierlijke bloemtrossen, de varens met haar zoo gracelijk zich ont plooiende bladeren, de bonte eik en de don kerbruine buik, het welige elzenblad en de dichte iepenkruinen, het witte bloemendek der peren en de zachtroode bloesems der appelen, de paarsche sering en de gouden regende sjilpende musch en de statige ekster, het fluitend spreeuwenkoor met de fladderende jongen, het onvermoeide hof- zangertje dat nevens ons in het seringen en jasmijnenboschje rustig zijn liefelijk lied zit te zingen, ’t is alles harmonie, ’t Is alles nieuw leven, door den zonnegloed verwekt, door dauw en regen gevoed, door den adem des winds gestaald en gesterkt. Adem de frische morgenlucht in, verkwik u in de koe le schaduw, geniet een stillen avond met een onbe^olkten hemel, waarin de zilve ren maan u vriendelijk tegenlacht en in dien er hooger zieleleven in u ontwaakt is, dan klimt uw geest op tot de onbekende oor zaak van al deze heerlijkheid, dan ziet gij den onzienlijke, dan doorstroomt reine vreugd uw gemoed. Hier adem ik rust en vrede, maar zie ik links dan breidt zich het woelige stadsleven uit, dan zie ik de menschenwereld en met mijn rust is ’t gedaan. Zooveel hooger als de mensch staat boven dier en plant, bloem en kruid, zooveel heerlijker zielstemming moest in ons gewekt worden, als wij den ken aan ons verkeer te midden dier hoo gelijk bevoorrechten. Doch juist het tegen overgestelde heeft plaats. Voorzeker er zijn engelen van goedheid onder de men- schen, er zijn zalige plekjes en er is menig vriendelijk tehuis, maar ’t zijn schuilhoeken die men opzoeken en daarom ook dubbel waardeeren moet. Doch wie daarbuiten zich waagt en met zijn medemenschen in aanraking komt, kan verzekerd wezen, dat deze aanraking hem dikwijls wonden zal. Dat geldt in algemeenen zin en dat geldt in deze dagen in bijzondere mate, ’t Is daar ook, in ons lieve vaderland en in deze len te vooral, overal nieuw leven. De bodem der verkiezingen voor onze gemeenten, onze gewesten, ons geheele land wordt, omge ploegd, goed zaad wordt er in gezaaid, ’t onkruid wordt uitgewied. Hoe staat ’t er met de nieuwe planten, de nieuwe loten voor onze besturen Met de nieuwe staat ’t gelukkig heel goed, maar er is ontzach- lijk veel onkruid. Een menigte van dag- en weekbladen slaat een scherpe toon aan, een De millitaire eer Frankrijk’s roem kwam in ’t spel Te midden van kronings-gejubel en ko loniaal krijgsrumoer, werd op den Alge meenen Duitschen Handwerks-dag op voor stel van baron Tegenbach een besluit ge nomen, waarin ook het volgende wordt ge zegd „de weinige vertegenwoordigers der geld-aristocratie beheerschen de werkende klasse, overweldigen hare rechten en nexeeren hare winst. „Zoo staat men op het keerpunt: of re organisatie of revolutie.” In Frankrijk wijst men op een ander mid del tot bevordering van de stoffelijke volks gezondheid. In de stad Saumur vond men op de mu ren der stad eene proclamatie aangeplakt luidende „staat op brave lieden De Ho ning roept u! Vooruit voor God, het vrije Frankrijk en den Honing De een wil onder de plak weg de an dere houdt haar zijn rug toe 1 Het Engelsche Parlement heeft eene hem waardige hulde ontvangen. Een tweehonderdtal oude juffrouwen uit eene plattelandsgemeente hebben aan den leider der oppositie, lord Stafford. Northcote, een adres van gelukwensching gericht we gens het weren van Bradlaugh uit de Volks vertegenwoordiging. Geen enkele oude juffrouw heeft Glad stone geluk gewenscht met zijne rede over den eed. Die onderscheiding is nóg grooter. Tynan de beruchte No. 1 of de gene raal der lersche „onoverwinnelijken” die bekend maakte, waar hij in N.-Amerika woont, ontvangt dagelijks bezoek van dag- blad-correspondenten, die ambtshalve nieuws gierig en van andere lieden, die van nature nieuwsgierig zijn hun getal is niet gering! ten einde te weten te komen wat hij weetmaar Tynan ontvangt allen heel vriendelijk en zegt aan niemand iets. De Honing van Pruisen heeft, als hoofd der Evangelische kerk, ten opzichte van het Luther-feest o.a. het volgende bepaald Den 9 November worden ’s morgens, ter inleiding der kerkelijke viering, de kerk klokken geluid. Waar het bij zulke gele genheden gebruikelijk is, op den toren of voor den deur der kerk bazuingeschal te doen hooien, kan dit, onder goedkeuring van het kerkbestuur, ook op den dag plaats hebben. De viering in de Evangelische scholen wordt gehouden 10 November. Zij kan plaats hebben in de school of in een kerk. In den namiddag en avond van dien dag worden er, voor zoover het naar de plaat selijke omstandigheden doenlijk is, liturgi sche en andere voorbereidende godsdienst oefeningen gehouden. De kerkelijke groote godsdienstoefening wordt gehouden op Zondag 11 November, des voormiddags. Aan de daartoe bevoegde kerkelijke auto riteiten blijft het overgelaten, de liturgie, den prediktekst en de dankzegging voor de godsdienstoefeningen voor te schrijven. De Koning acht het wenschelijk, dat in boven genoemde groote godsdienstoefening het lied „Ein feste Burg ist unser God” worde ge zongen, en het in de dankzegging blijke, dat het feest niet ten doel heeft den lof van een mensch te verkondigen, maar God te loven voor de genade, die in de Hervorming aan het Duitsche volk is ten deel gevallen. Aan de kerkelijke autoriteiten wordt het overgelaten, te bepalen of er bij deze gele genheid kerkelijke collecten zullen worden gehouden en welks bestemming aan de op brengst daarvan zal worden gegeven. ’s HAGE 29 Mei. Heden morgen te 5% uur is Prinses Marianna der Nederlanden te Erbach (Hes sen Darmstad) overleden. Zij was geboren 9 Mei 1810. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. storm steekt op, maar ’t is, als in de schep ping, een zuiveringsstorm. Gelukkig is het groote kwaad ontdekt, 't Zit in het libe ralisme en daarom moet er een strijd op leven en dood gevoerd worden tegen de li beralen. De eerste en tweede kamer, de staten onzer provinciën, vooral ook de ge deputeerde staten, de gemeenteraden, alles moet gezuiverd worden. Wonden moeten geslagen worden, schijnbaar degelijke man nen moeten uit onderscheiden besturen uit gebannen worden, dat moge pijn doen, maar ’t kan niet anders, de nood is opgelegd. Een schoon verbond is gesloten, de antire volutionairen en Roomsch-Katholieken heb ben alle onderlinge veeten ter zijde gezet gelijk nog onlangs leerrijk in „eene fabel” werd aangetoond en gezamenlijk doen zij den storm opsteken, binden zij den strijd aan, tegen het vreeselijk monster, genaamd „li beralisme.” Is diens kop eenmaal vermor- seld, is dat na feilen strijd gedood, dan zal er, althans op het kleine plekje, dat Neer land inneemt op den aardbodem, een nieuwe schoone lente aanbreken, de boom des vre- des zal geplant worden, zijn kruin met lie felijke bloemen getooid, zal een heerlijke belofte voor de toekomst bevatten en de vruchten van vrede en eendracht worden ter zijner tijd geplukt. Dan zal er harmo nie wezen, ook in dit deel der schepping, waar menschen als broeders samen wonen, van hoe uiteenloopende richting zij ook we zen mogen op menig gebied. Vraagt gij, wat er dan geschied zal zijn? Wel, hoort het en leest het bij de woord en penvoerders der verbonden mogendheden. En vergenoegt U voor ditmaal met enkele mededeelingen. Welnu, allereerst en allermeest zal het dit wezen, dat aan de ondragelijke tyrannie van het liberalisme een einde zal gemaakt zijn, de Staatsalmacht zal gefnuikt zijn, aan alle gemoedsbezwaren zal een einde komen. Geen dwang meer in Staat en Kerk, in huisgezin of school, ’t Kind zal aan de ouders toebehooren in waarheid. Geen vaccine meer, dan voor wie het begeeren. Geen leerplicht, die vermomde slavernij. De centralisatie d. i. zelfregering overal. Geen staatsonderwijs meer, dan als aanvulling hoogstens. Maar daartegenover, niet alleen een „vrije universiteit” maar in heel Ne derland de „vrije school”, voor lager, mid delbaar en hooger onderwijs. De meest onderscheiden richtingen zullen hun scho len hebben, want de echte vrijzinnigheid der anti-revolutionairen en Roomsch-Ka- tbolieken zal daardoor zich van de valsche der nu zoogenaamde vrijzinnigen onder scheiden, dat zij alle partijen en richtingen zullen eerbiedigen waardeeren tegemoet komen. De meest tegenstrijdige voorstel lingen zullen gegeven worden van de ge schiedenis onzes vaderlands, van de geschie denis der kerken en godsdienstengeen algemeen godsdienstige en christelijke be ginselen zullen den kinderen ingeprent wor den, ontleend aan dien onzin, die een Chris tendom boven geloofsverdeeldheid wordt ge noemd en juist uit al dat tegenstrijdige zal de heerlijkste harmonie geboren worden. Zij die nu nog in hun onnoozelheid bewe ren, dat het zoo dringend noodig is dat al onze kinderen op de schoolbanken leeren dat zij tot één volk behooren, die met elkander spelen en later met elkander blijven verkeeren en samen den harden levensstrijd strijden, die samen opgevoed worden en steeds hooren, dat liefde ’t hoofd gebod is van Jezus’ godsdienst en van die van Israël evenzeer, ze zullen genezen wor den van bun dwaling en de dwaasheid, de oppervlakkigheid van hun beweren leeren in zien. Wat mij betreft, ik kan niet zeggen dat ik geloof in de schoone beloften, die ons gedaan worden, ik erken de zonden van vele liberalen, hun overmoed, hun onver schilligheid, hun gebrek aan eenheid, hun gemis aan heiligen ernst vaak en als ’t we zen moet, dat zij voor korter of langer tijd de macht in de handen der verbonden te genpartij zullen moeten overgeven, dan mo ge mijn vrees beschaamd worden, het heil De Kroning van den Czaar is in volkomen orde afgeloopen. Alle booze voorspellingen zijn dus geluk kig beschaamd geworden. Dat er waren die geloofden aan den vas ten toeleg der Nihilisten om, op welke wijze dan ook, het groote feest te verstoren, is zeker en er was reden toe. Door de pers hadden zij in der tijd ver kondigd „de Czaar zal niet gekroond wor den” en die aanzegging, hoe vermetel ook, was geenszins belagehelijk, immers wat de Nihilisten durven hebben zij getoond. Maar laten wij er geen bespiegelingen over maken, niet vragenom welke rede nen onthielden zich de Nihilisten van elke poging tot stoornis van het groote feest laten wij ons verheugen dat de Czaar, nu voor het Russische volk de gezalfde des Heeren, nu door Gods gunst ook het Hoofd eener Kerk, die liefde predikt, eens tot zich zelven inkeere en er op peinzehoe zal ik voortaan te midden mijns volks gerust kun nen verkeeren, zonder de Ignatieff’s en consorten en de sabels der kozakken en de karwatsen van politie-agenten, openbare en geheime. Nieuwsgierig zijn wij of de Czaar die nu als Allerheerscher uit zijn Kremlin treden mocht, ook in een manifest aan den volke getuigenis zal geven, dat hij die sterk is, edelmoedig en vergevensgezind kan zijn. Dan zou hij ook verstandig wezen, en die verklaring is nog niet vernomen, trouwens het is ook moeijelijk gewaar te worden, wat een monarch weet. Meest altijd is hij een werktuig, dikwerf een speelbal in de handen van hen, die hij vertrouwt en helaasdoor het volk worden gewantrouwd. Men vreest, en zijn er luchthartigen, ook wandelen er onder de menschenkinderen zwaarmoedigen rond men vreest dat de Fransche expeditie naar Tongkin aanleiding zal geven tot onaangenaamheden met China. Geen der Europeesche Mogendheden pro testeert tegen die militaire wandeling naar Tongkin en Amman de Engelschen wrij ven zich misschien van pleizier in de han den, want volgens hen steken de Franschen de handen in een wespennest en zelfs von Bismarck lacht in weerwil van rumathiek- en aangezichtspijn, maar Ammon is het voorportaal van China en dat de Chineezen daar den Franschman gaarne in vrijheid en in glorie zouden zien huishouden zou wel wat vreemd zijn. De Franschen ondervinden reeds, dat ko loniale lusten niet zoo heel gemakkelijk zijn te bevredigen. Zoo waren zij reeds verplicht om op Ma dagaskar de stad Majanga te bombardeeren, zoo wat op de manier als Engeland dat op Alexandrie uitvoerde. De Hova’s verloren hierbij veel volk de Franschen geen enkel man. Was het dus slachten? En wat de kennismaking met dat Am- mansche voorportaal betreft, bij eene poging van den Franschen commandant Rivière, om in Tongkin een fort te verlaten, waarin hij opgesloten zat, verloor die krijgsman, na met moed tegen de overmagt te hebben ge streden, zijn leven. Met liem vielen Perirn en Delafosse, wiens kwaliteiten niet gemeld worden. De bataillons-commandant de Villers werd gevaarlijk gewond. Die Jobs-tij dingen, door de Regeering in de Kamer medegedeeld, werden in stilte aangehoord, maar veroorzaakten toch eene onaangename stemming. Werd er niet gesproken men dacht ernstig over die tijdingen. Dat de Kamer het geld toestond, voor de expeditie gevraagd, spreekt van zelven. De BURGEMEESTER van Wonseradeel herinnert de ingezetenen, dat de Gemeente ontvanger dit jaar zitting houdt op den eersten Vrijdag inde maanden Junij Julij, September en October te Arum ’s voorm. van 1012 uur; Kimswerd ’s nam. 12 Pingjum 4— 6 Witmarsum, 26 Mei 1883. De Burgemeester, C. W. C. T. VISSER Fzn. •t BOLSWARDSCHE COURANT 8

Bolswards Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1