NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOI.SWARP WONSERADEEL DING5DAG12 JUNIJ 1883. Mr. Ph. van BLOM, 1883. Twee en Twintigste Jaargang. No. 23. VOOR IVKPH. VAN BLOM, een man, zoo boven velen geschikt als onze Friesche volksvertegen- woordiger, een bekwaam, onaf hankelijk, rechtvaardig, man. BIIVIVKJVIjAIV b. BUITEJWDAJV». liberaal - 7. ABONNEMENTSPRIJS; 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. $XXXXXXXXXXXXXXXXXX$ DONDERDAG 7 JUNIJ. ^XXXXXXXXXXXXXXXXXX^ Verkiezing Lid 2de Kamer. S C H u T T E R IJ. Advertentie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WONSERADEEL brengen ter alge- meene kennisdat de alphabetische naam lijst van al de personen, die aan de loting voor de Schutterij in dit jaar moeten deel nemen, ter visie zal liggen op de Secretarie dezer Gemeente van Zaturdag den 9den tot en met Zaturdag den Wden Junij e. k., van ’s voormiddags 9 tot ’s middags 12 uur, en dat de loting zal worden gehouden op Dingsdag den 19rfe» Junij e. k.des mid dags ten 12 ure in het Gemeentehui s. Witmarsum, den 7 Junij 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. W. C. T. VISSER Fzn. De Secretaris, E. JANSEN. Tongkin is reeds het terrein geworden waarop zich ook de Fransche Kamer be weegt. De heer Challewel-Lacour verklaarde, dat de Regeering alle maatregelen heeft geno men welke- het welslagen der Tonkin-expe- ditie kunnen verzekeren. Versterkingstroe- pen worden met de snelste gelegenheid over gevoerd. De gouverneur van Cochin-china zond reeds troepen af, en tegen het einde der maand zou in Tonkin een klein leger bij een zijn, sterk genoeg om aan de moeie- lijkheden het hoofd te bieden. De Minis ter verkondigde daarop den lof van com mandant Rivière. „Het gebeurde brengt ons besluit niet aan het wankelen”, zeide hij, „en wij rekenen op uwe medewerking.” De Minister onderzocht daarna het met China gesloten tractaat, doch achtte dit trac- taat onaannemelijk, omdat het zonder mach tiging aangegaan en voor Frankrijk’s be langen nadeelig is. „Toch (zeide hij) moe ten wij trachtten de moeilijkheden met Chi na, zoowel als die met andere natiën, uit den weg te ruimen. Er bestaat geenerlei redenen om te gelooven, dat China voorne mens is met Frankrijk te breken. De Chi- neesche Regeering zal zich niet laten mede slepen door aanzoeken, welke uit ijverzucht en eigenbelang voortspruiten. De Regee ring kan niet aannemen dat China tusschen beiden zal komen in eene zaak, waarbij het recht noch belang heeft. De commissie van rapporteurs in den Duitschen Rijksdag over het wetsontwerp betreffende de werkliedenverzekering ter zake van ongelukken enz. heeft alle voor stellen en ook alle artikelen aangaande het bijeenbrengen der verzekeringsgelden ver worpen. Een telegram aan The Times uit Alexan- drie meldt dat het Ministerie ter verkoop aan biedt niet minder dan 149 kanonnen, lil mitrailleuses, 9000 zadels, 9000 zwaarden en meer dan 52000 geweren, van welke 10.000 Remmingstons. Wij beleven een tijd van vragen naar het waarom en waartoe. ’t Blindelings gehoorzamen dat raakt uit de mode en ook de geringste vraagt redenen als men iets van hem eischt. Zoo zegt thans de Engelsche werkman waarom is het mij niet vergund naar de herberg, naar mijne club te gaan, als voor den rijke de sociëteit, zijne club, altijd open staat. Die vraag doet hij naar aanleiding van het voorstel om te Durham op Zondag de herbergen te sluiten en hij vindt in den heer Philip Callan in het parlement een man die sociëteiten of clubswelke als padde stoelen oprijzen, in zake matigheid met de herbergen op één lijn wil zien gesteld hebben. De heer Callan zal in ’t parlement een amendement op de Zondag-sluitingswet in dienen, waarbij het tappen van sterken drank ook in de sociëteiten op Zondag met boete en gevangenis wordt bedreigd. ’t Is niet zeer waarschijnlijkdat het amendenrent de goedkeuring van het co- mité-generaal zal wegdragen de heer Callan is doorgaans niet bijster gelukkig met zijne voorstellenInderdaad wordt reeds van „bevoegde zijde” verzekerd, dat het in het geheel niet in stemming zal kun nen worden gebracht. Het zouvolgens parlementaire regelenbuiten aanmerking moeten blijven. Hoe dat ook zij, Callan’s voorstel is een eigenaardig verschijnsel van den toenemen den geest van verzet tegen de clubs. De kwakers en puriteinen dragen schuld daaraan. Door hun stelsel van matigheid door dwangdrijven zij de menschendie niet gedwongen willen wordennaar de clubs. Te Cardiff alleen bestaan thans, naar een officiéél rapportviermaal meer socië teiten dan voor het inwerkingtreding der wet, waarbij kroegsluiting op Zondag, door geheel Wales, bevolen werd. Natuurlijk klagen de herbergiers steen en been over dergelijken stand van zaken. De wet verbiedt hun het tappen op den Zondag, maar komt niet tussehenbeide waar in clubs geschonken en gedronken wordt. Dit is, zeggen ze, hoogst onbillijk. Te Shef field hebben zij besloten de regeering te pe- titioneeren, dat zij clubs aan dezelfde rege len en voorwaarden onderwerpe als de her bergen. De Regeering heeft beloofd de zaak te zullen overwegen. De tappers zijn niet de eenige mopperaars tegen de sociëteiten. Zij, die buiten de her bergen gesloten worden door kwakers en puriteinen, klagen minstens even hard. Niet iedereen kan lid wezen van de club, en waarom zou een societeitslid andere en meer dere rechten hebben dan een ander burger? Zulke vragen zijn gemakkelijker te stel len dan te beantwoorden! Jaren lang heeft deze clubquaestie gesluimerd, maar het drin gen en drijven der puriteinsche partij brengt haar plotseling op lastige wijze naar den voorgrond. De Regeering kan beloven haar te zullen overwegen, maar hoe de overweging tot eenige andere uitkomst voeren kan, dan dat eigenlijke clubs nooit aan dezelfde be- Alexander III heeft zich op 27 Mei j.l. de keizerskroon op ’t hoofd gezet. Evenals een Koning van Pruissen de kroon op ’t hoofd plaatste, zeggende„ik ontvang die onmiddelijk van God en daarom mag de hand van een derde niet dat ge wijde voorwerp raken”, zoo is ook de Rus sische Czaar van meening, dat de hulp of beleefdheid van een zijner onderdanen, ook al was hij de gevolmachtigde van het ge- heele volk, bij deze plechtigheid niet noo- dig, niet gepastwas. Zoo heeft dan de Rus den zich zelf kroo- nenden Czaar gezien en was hij op dat oo- genblik bereid om Hem als een God te aan bidden. Maar de jubel en het kanongebulder sterven weg en de mensch, door pracht en weelde en ceremoniën als ’t ware betoo- verd, wordt weer nuchter. Dan komen de zorgen, de ellenden des levens weder te voorschijn en dan hoort men van zijne lip pen de verstandige vraag„waartoe dien de toch eigenlijk al de verkwisting, de schat die als ’t ware is weggeworpen, terwijl het volk honger lijdt?” En ’t gebrek drukt, na het tot verzadi- gings toe aanschouwen van paarlen en ju- weelen en goud dat een ander behoort te zwaarder op den man die hard moet wer ken en daarvoor ter naauwernood het da- gelijksch brood ontvangt. De Italiaansche Wetgevende Vergade ring heeft bepaald, dat de schatkist een perkingen kunnen worden onderworpen als tapperijen is verre van duidelijk. Het is klaar als de dag dat, indien clubs op ééne lijn werden gesteld met herbergen, zij zouden ophouden sociëteiten te zijn, ’t Is ook de vraag, of beperkende maatregelen tegenover clubs zouden baten, tenware zij mochten werden vergezeld van inquisioriale bepalin gen voor alle burgers. Immers, hebben de ingezetenen onder hen geen gelegenheid meer om elkaar in de sociëteit te ontmoe ten en te onthalen, dan zullen zij aldra be sluiten in eikaars woningen bijeenkomsten te houden op de uren, dat kroeg en sociëteit gesloten moeten zijn. En hoe is dat te be letten, zonder een verbod aan ingezetenen om geene partijen te houden gedurende den gesloten tijd Het zou hoe langer hoe fraaier worden in dit zoogenaamde vaderland der vrijheid. De puriteinen hebben het vèr gebragt, maar of zij er in zullen slagen den stelregel „het huis van een Engelschman is zijn on schendbaar kasteel”, op te heffen, is toch te betwijfelen. De vierde der ter dood veroordeelden we gens deu moord in het Phoenix park, Tho mas Caffrey stierf Vrijdag aan de galg. Zijne terechtstelling baarde slechts luttel deelneming. Men gewent aan alles, ook aan wekelijksche hangpartij. Ook Caffrey betuigde plegtig dat hij, tot op een half uur voor den moord, niet ge weten had wat er gebeuren moest en tot welk werk de broederschap hem besteld had. millioen francs zal bijdragen tot het stand beeld, op te rigten voor Garribaldi, die met „de duizend vrijwilligers” aan Italië de vrij heid schonk. Hij was niet, als de Czaar van Rusland, in goud geharnast en hij trok te velde zon der oorlogskas en met een hoed, die zijn naam droeg, een rooden mantel om de schouders, een goed zwaard in de hand en een hart, waaronder geen riem behoefde gestoken te worden, voerde hij een schare van mannen aan, die met de Apostelen konden zeggen: „goud en zilver hebben wij niet, maar die ons vijandig tegemoet treedt zullen wij staan” en waar zij verschenen, die dappe ren, was het een hoerahwant zij bragten de vrijheid van spreken en handelen door de wet. ’t Zal een ander, maar een gloeijend feest wordenals het standbeeld voor den man die eene kroon weigerde en zich verge noegde met het stil-leven op een eilandje wordt onthuld. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. zaak van. geleidelijke ontwikkeling en bedaarde vooruitgang des volks zeer zou benadeelen. Welaan dan, de uiterste krachts inspanning aangewend. Wij mo gen niet terug tot de dagen van 1618 en 1619 wij moeten zijn en blijven vrije Nederlanders Nog eens, het gansche vrije Nederland verwacht ieder Uwer aan de stembus. Niet één mag ontbreken. Eén stem kan be slissen. Het zal over uwe overwinning jubelen, want Uwe zegepraal is ook die van het geheele liberale vaderland. Daar het Israëlitische Pinksterfeest op den dag der ver kiezing invalt, zult ge misschien eenige stemmen van uwe Israëliti sche geestverwanten missen. Dit kan de tegenpartij voordeel aan brengen. Die door omstandigheden ver loren stemmen worden aangevuld door de helaas nog altijd voor komende onverschillige kiezers. Dat dan niemand zegge „het zal buiten mijne stem wel in orde komen”, maar allen 12 Junij a.s. als één man ter stembus gaan en hunne stem uitbrengen op den Heer AFTREDEND LID. BOLSWARD. Naar wij met genoegen vernemen is het der feestcommissie van de landbouwtentoon stelling op 7 en 8 Augustus a. s. gelukt het hier en overal zoo gunstig bekende muziekkorps van het 1ste regiment infan terie uit Leeuwarden te engageeren om zich op die beide dagenzoo wel op het Dat niemand t’huis blijve Het is hier niet„eendracht maakt macht”, maar eendracht en ijver maken macht. Bedenk, dat het geheele vrije Nederland het oog op Friesland vestigt, wetende dat daar het meeste gevaar dreigt. Laat dit uw ijver verdubbelen, daar uwe overwinning het geheele liberale vaderland ten goede komt. Bedenk, dat uwe nederlaag de Wie zal ontkennen, dat er groot gevaar bestaat, dat een of meer der drie liberale afgevaardigden uit Friesland, die dit jaar aftreden door een anti-revolutionair vervan gen zullen worden. De vereenigde tegenpartij doet alle moeite om hunne kiezers tot eene getrouwe opkomst ter stem bus te bewegen. Dat de libera len dit ook met alle kracht zullen doen, mogen wij van hunne onaf hankelijkheidszin verwachten. Dat zij dan ook hunne medekiezers, die oprecht wenschen te doen wat goed is, en onafhankelijk genoeg zijn om te durven beoordeelen, wat hunne hoofdleiders leeren en wer ken, verzoeken om dit vooral zorg vuldig te overwegen. Brengt als één man dan, vrije onafhankelijke kiezers in het kies district Sneek, uwe stem uit op den Heer *7 jr BOLSWARÜSCHE COURANT I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1