NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BODSWARD WWSSBAMlï, Twee en Twintigste Jaargang. 1883. No. 28. DONDERDAG 12 JULIJ. L« VOOR ■II VVILVIjAAII. BITITE1ADA1A». De Gemeenteraadsver kiezingen. be- het ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. zijn meer ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Karel IIIvorst van Monaco heeft zijn vorstendom te koop aangeboden. Twintig jaar geleden verkocht hij het grondgebied van Ment one en Roccabruna voor fr. 200.000 3pct. rente aan Keizer Napoleon IIIen toen behield hij voor zich slechts de rots van Monacowelke hij door Blanc, den speelbankpachter, zeer voordeelig wist te doen exploiteeren. De oude spreuk van zijn huis„Deo juvante” (met de hulpe Gods) werd practisch toegepast. Thans vraagt Karel III van de Fransche Repu bliek tien millioen als koopprijs, benevens de verplichting, voor de erfgenamen van Blanc te zorgen, wier concessie nog loopt tot het jaar 1910. ■BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Wonseradeel Ontvangen hebbende een verzoek van Hen drik Bus te Arum, om vergunning tot het oprigten van een rog- en korenmolen op het kadastraal perceel Gemeente Arum Sectie B, no. 141; Gelet op het bepaalde in art. 6 der wet van 2 Jumj 1875 (Staatsblad N. 95) Brengt bij deze ter algemeene kennis dat gemeld verzoek met de bijlagen in de Secretarie van de gemeente ter inzage ligt, en dat in eene op Xaturdag den *21 Julii, des voormiddags ten lO1/^ ure in het Gemeentehuis te houden vergadering gelegenheid zal worden gegeven tot het in brengen van bezwaren tegen het verleenen der gevraagde vergunning. WITMARSUM, den 7 Julij 1883. Het Gemeentebestuur voornoemd, C. W. C. T. VISSER Fzn. De Secretaris, E. JANSEN. De graaf van Chambord is aan de be terende hand. Volgens de jongste dépêche uit Frohs- dorf hebben de brakingen opgehouden, werd hij iets sterker en had hij wat bouillon gebruikt. De hertog van Aumale heeft van den BOLSWARD. Wegens den buitengewoon lagen water stand, heeft het Gemeentebestuur alhier, al de vaartuigen uit de stad doen verwij deren en de toegangen door middel van balken voor de bruggen, afgesloten. Geen melkbootje mag meer door de stad varen. Deze maatregel is genomen, om den voor de gezondheid nadeeligen stank, die door het schuren der vaartuigen langs den bo dem ontstond, te voorkomen, ’t Is, te ho pen, dat het water maar spoedig zóó rijst, dat het varen door de stad weer kan toe gelaten worden, wijl de handel vooral Don derdags, nu groot ongerief ondervindt. BOLSWARD, 8 Julij 1883. De uitvoering van de muziek der d. d. Schutterij op heden namiddag in de Sociëteit „Amicitia” alhier, heeft het zeer talrijk op gekomen publiek veel genoegen verschaft. Het prachtige zomerweder bragt daar zeker Zij worden immers niet opgeroepen tot verdedigers des Vaderlands, staan niet op schildwacht op binnenlandsche posten, wor den niet tot jury-plichten geroepen, in ’t kort, van mannelijke corvees, die kracht, stilzwijgendheid enz. vereischen, blijven zij vrij. „Ware ik eene vrouwzegt zeker poli tiek manik zou geen oogenblik van vrou wen afhankelijk willen zijn, wat „wetgeving” betreftwant zij zouden elkander meer benadeelen, dan de mannen ooit deden.” Als die man getrouwd ismag hij wel zorgen, dat zijn vrouw niet te weten komt wat hij zooeven sprak. Engeland wordt weer bezocht door werk staking op groote schaal. Men berekent het aantal ijzerwerkers, die ledig loopenop 50,000, en verzekertdat op eene vergadering, te Wolverhampton gehouden 20,000 arbeiders present waren. Daar zijn hevige toespraken gehouden en werd besloten de werkstaking vol te hou den tot dat aan hunnne eischen is voldaan. Nog éénmaal worden de kiezers in den lande opgeroepen, en nu in het grootste ge tal, om deel te nemen aan eene verkiezing. Zij zijn begonnen met de keuze van leden voor het bestuur der provinciën, daarop is gevolgd de verkiezing van de helft der le den voor de tweede kamer der Staten-Ge- neraal en nu zijn die voor do gemeentera den aan de beurt. Met klimmende belang stelling, we kunnen zeggen, met stijgenden hartstocht is aan de verschillende verkie zingen deel genomen. Rome dat den Bij bel op de school niet wil en de Confessio nelen die den Bijbel op de school wel wil len, hebben broederlijk samengewerkt, als of zij éénes geestes kinderen zijn. Ook bij deze verkiezingen zal weer het vóór of te gen de schoolwet een grooten invloed uit oefenen op de keuze of herkiezing van raadsleden. Wat den raad onzer stad be treft, kunnen wij met voldoening getuigen dat hij de wet eerlijk uitvoert en in dit op zicht zijn plicht vervult, doch dit is in tal van gemeenten volstrekt niet het geval. Ieder moet weten, of hij met zijn geweten kan overeenbrengen om raadslid te worden, maar dit eenmaal zijnde, moet men de wet ten, die men bezworen heeft of aan welke men trouw heeft beloofd, onpartijdig uitvoe- ren. Wie de uitvoering bemoeilijkt of op zettelijk tegenwerkt maakt zich schuldig aan schandelijke eed- of woordbreuk. Dat mochten vele raadsleden wel wat meer be denken en iedere kiesvereeniging zij door drongen van haar verplichting, om toe te zien bij het stellen barer candidaten, dat zij mannen kieze, die eerljjk ook de school wet zullen toepassen, al zijn zij persoonlijk er tegen. Buiten den raad is ieder vrij, om te trachten verandering in of afschaffing van eene wet en vervanging door eene an dere te verkrijgen, maar het staat geen raadslid vrij, als zoodanig te revolutioneren. Toch geschiedt dit niet zelden, door anti revolutionairen en katholieken en door som mige liberalen, die traag zijn van geest en bekrompen in hun opvatting. Toch wil dit niet zeggen, dat alle, ook overdreven uitga ven moeten worden goedgekeurd. Bij de beschikking der leermiddelen ga men on bekrompen te werk, bij de vaststelling van de jaarwedden der onderwijzers ga men te rade met de behoeften des tij ds en der streek waar men woont, maar waar het de school gebouwen betreft en de onderwijzerswonin- gen, daar lette men op degelijkheid van in richting, maar worde alle weelde geweerd, die de gemeenteleden noodeloos drukt omdat zij niet ten goede komt aan de leerlingen en hunne onderwijzers. Een iegelijk verzette zich hiertegen, wederom van wat richting hij zij. Ik bracht allereerst dit punt ter sprake, omdat als vanzelf hierop ieders aandacht is gevestigd en omdat voortdurend velen, die er niet aan denken zouden andere wetten minister van oorlog verlof gevraagd om naar Frohsdorf te gaan en dat verlof ver kregen. ’t Schijnt, dat de hertogin van Nemours en van Alengon door den graaf zijn ont vangen en dat in den middag van 7 Julij de graaf van Parijs bij den zieke een kort gehoor had. De ontmoeting zou zeer hartelijk geweest zijn. Prins Jeróme Bonaparte zat druk te schrijven aan een manifest, ’t welk hij on- middelijk na den dood van den graaf van Chambord tot het fransche volk zou rich ten maar heeft op de jongste bulletins uit Frohsdorf de pen neergelegd. De Egyptische berichten blijven treurig. Nog altijd neemt de cholera toe, vooral te Mansurah. Te Cairo zoudenvolgens de verklaring der doctorengevallen van cholera zijn voorgekomen in het Arabisch hospitaal. De Europeanen verlaten Egypte als ze daartoe maar de gelegenheid hebben. Dat de handel stil staatis wel te grijpen. Er zijn nog meer Jobs-tij dingen uit land der Pharao’s. De vooruitzichten nopens den oogst slecht en de veeziekte verspreidt zich i en meer. De Protestantsche bevolking van Berlijn heeft het plan om aldaar een standbeeld op te richten voor Luther. De voorzitter der Berlijnsche stads Syno de betoogde, dat Berlijn zonder eenige hulp van buiten dat standbeeld behoorde op te richten en dat met geestdrift behoorde te doen tegenover den hoon en den smaad, waarmee de ultramontanen van den moe digen hervormer spreken. De heer Geheimraad Roye, President- Minister in Saksen-Coburg, vierde op 1 Julij jl. zijn zilveren jubilé als Minister. Geheel Europa hoorde met verwondering dat er iemand op de wereld in die 25 j aren achtereen op een Minister-stoel zat. Zelfs in Rusland had men eerst moeite om het te gelooven. Moet de vrouw ook het politieke stem recht hebben het huiselijke wordt haar ruimschoots gegeven en, zoo niet, dan zijn er genoeg, die zoo vrij zijn het te nemen en wel in gelijke mate als dat aan de mannen is toegekend Die vraag werd in eene vergadering te Londen gehouden behandeld en ontkennend beantwoord met eene meerderheid van slechts zestien stemmen. „Slechts weinige vrouwen, die meer ijdel heid dan verstand bezitten zeide de advo- caat-generaal verlangen het parlemen tair stemrecht. De nadenkenden onder de schoone sexe zijn van oordeel, dat, hoe meer de vrouw zich op ééne lijn plaatst met den man, hoe sterker het zal uitkomen, dat zij de zwakste is. De macht der vrouw te huis is groot, maar als zij die macht ook wil overbren gen naar het Parlement, dan wordt zij minder. ’t Is vooral haar zedelijken invloed, die daardoor zou lijden. Uit het oogpunt van logische welspre kendheid zou de vrouw geen succes beha len, omdat ze zelden een zin volmaakt en het groote hulpmiddeltranen, niet veel invloed zou uitoefenen in het Parlement. Onder de verdedigers van het stemrecht voor de vrouw vindt men ettelijke radica le mannen, die eene gaarne redeneerende en declamerende vrouw hebben. Zij willen die er op uitzenden, als hun de gelegenheid ontbreekt om zelf het woord te voeren. Overigens hebben de verstandigste vrou wen in Engeland de overtuiging, dat zij het regeeren, buitenshuis namelijk, gerust aan de mannen kunnen overlaten en, missen zij daardoor enkele rechten, men legt haar ook geen plichten op, die zelfs voor den man nog al lastig kunnen zijn. te schenden of de uitvoering tegen te wer ken, misleid worden door vele blinde leids lieden en zich zelve misleiden, zoodra het onze schoolwet betreft. Immers het moest zoo zijn, dat in iedere gemeente slechts ééne kiesvereeniging behoefde te bestaan, die on partijdig kan zoeken, naar de kundigste en onafhankelijkste burgers, om deze als aller vertegenwoordigers af te vaardigen. Hoe vaak toch moet nu de geschiktheid voor de richting wijken. Men verwijt den libera len wel, dat ook zij overigens zeer geschik te Candidaten niet kiezen, alleen omdat zij tegenstanders zijn der schoolwet. Doch zoo lang het blijkt, dat deze als tegenstanders optreden in de gemeenteraden in onderschei den plaatsen, moet men hen weren, evenzeer als ik ieder zou weren, die welke wet ook niet toepassen zou. Doch zij dit een voor naam punt, dat bij deze verkiezingen op den voorgrond treedt, het is voorwaar het eeni ge niet. Al te lichtvaardig kiest men ook in andere opzichten candidaten en laten de ze zich die keuze welgevallen. Men kan toch een zeer degelijk burger zijn en een zeer ongeschikt raadslid. Het kan iemand haperen aan algemeene ontwikkeling, aan onmisbare wetskennis, ten eenenmale aan de gave om zijne gedachten uit te drukken op duidelijke wijze. Een zoodanige zal ik achten, als hij, gekozen wordende begrijpt dat zijn plaats daar niet is, maar ik zal het ernstig afkeuren, indien hoogmoed hem drijft naar den zetel, dien hij niet waardig lijk vervullen kan, of indien hij zich ge bruiken laat, als leem in de hand des pot- tebakkers en als stemmachine zitting neemt. Ruim toch moet de blik wezen van een raadslid, zelfstandig zijn karakter, beschaafd zijn taal, wat men niet verwarre met wel sprekend, ’t geen volstrekt geen vereischte is. Men zoeke zijn kracht niet in het „zitten” als raadslid, maar men zorge op de hoogte te zijn van de behoeften der gemeente in al hare onderdeelen, men helpe mede om wegen voor den handel te openen en lokke de nijverheid, men neme maat regelen om den gezondheidstoestand te ver beteren, men durve geld uit te geven voor noodige verbeteringen, maar gebruike den hoofdelijken omslag of andere inkomsten niet, om de gemeentewerken op weelderige wijze uit te voeren of hare huishouding in te richten. I. e. w. iedere vereeniging zie toe bij de keuze der candidaten en ieder raadslid vatte zijn taak op ernstige wijze op of aanvaarde ze niet. En wat de kiezers betreft, ik kan mij voorstellen, dat er zijn, die des stemmens moede, een neiging in zich voelen opkomen, om nn niet meer naar de stembus te gaan vooral als zij er misschien eenigen tijd voor opofferen moeten of zich eenige moeite ge troosten. Toch zou dat nu vooral verkeerd zijn. Ik wil niets ontnemen aan het ge wicht van stemmingen voor gewest en land, maar op deze legge ieder allen nadruk, want zij betreft de gemeentehuishouding voor iederen kiezer, de plaats zijner inwo ning, zijn persoonlijk belang in stoffelijk en zedelijk opzicht. Elke stem kan de beslis sende zijn. Niemand mag thuis blijven zonder overwegende reden. En bij het be- oordeelen der candidaten raadplege men niet al te veel persoonlijke neiging of de betrekking waarin men staat tot den een of anderen candidaat. Het kan zijn, dat iemand ons minder aangenaam bejegend heeft, dat wij een anderen candidaat zou den wenschen, om welke redenen ook, dit mag ons van de keuze niét terughouden. Ook de kiezer leere zich zelf verloochenen en doe zijn plicht. M. E. van der MEULEN. Volgens de jongste berichten uit N.-Ame rika zal de graanoogst aldaar even over vloedig zijn als in ’t vorige jaar. Alleen de rogge zou minder opleveren. LONDEN, 10 Julij. Volgens gerucht zal de Engelsche regee- ring het protectoraat over Egypte op zich nemen. Tengevolge dit gerucht stegen de Egyptische fondsen. De cholera in Egypte is afnemend. Gis teren kwamen te Damiette 52 gevallen voor met doodelijken afloop. ’t Voorstel Janson c. s. tot herziening van de constitutie is door de Belgische Kamer verworpen. Men achtte dat voorstel in ’t geheel niet verwerpelijk maar ontijdig. De heer Janson heeft het met groot talent en zeer kalm verdedigd. De studenten hebben na de zitting den redenaar eene ovatie gebracht. Bij die gelegenheid riep er een „Weg met Buis Was het, omdat de burgemeester tegen het voorstel stemde BÜLSII AliüSCIli: COUIAXT

Bolswards Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1