BOISWARO WONSERADEEI. w NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Ja 3 No. 29. bio DONDERDAG 19 JULIJ. «1 1883. Twee en Twintigste Jaargang. ■11 VOOR STEMMEN. 'Hl /'•'J het K Hier 3 ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. In plaats van de handen ineen te slaan tot het bestrijden van den voortgang van de cholera, twisten collegiën van toezicht op den gezondheidstoestand te Constanti- nopel over de vraag: „hoe verre elks be- „voegdheid in dezen gaat.” w" BOLSWARD, 17 Juhj 1883. Heden over drie weken wacht ons een eigenaardig genot. Ofschoon het programma van regeling der tentoonstelling en der feestelijkheden, te houden op Dingsdag en Woensdag den 7 en 8 Augustus nog niet bekend is, kan men toch zoo wat berekenen wat het zal zijn. Wie gevoel heeft voor natuurschoon, wie den invloed erkent, die de menschelijke geest door verschillende middelen weet uit te oefenen, om dat schoon te verhoogen en de natuurkrachten op de doelmatigste wijze te doen werken, die kan op eene tentoonstelling van uitstekende pro ducten zijne oogen vergasten. Er zullen zeker ook volksvermakelijkheden op een dier dagen worden gehouden, waarin die zullen bestaan dat moet men afwachten, maar waar de strekking van geheel de ten toonstelling is om te doen zien en te lee- ren kennen, voor welke veredeling vele producten uit het planten- en dierenrijk vat baar zijn, daar zullen ongetwijfeld ook de volksvermaken menschverheffend en ver edelend zijn. Een prachtig vuurwerk zal er ook wor den ontstoken, waartoe zeker geen opwek king tot belangstelling noodig is, evenmin als voor een diner tegen f3 het couvert, hetwelk minstens 3 uren zal duren. Verder een Harddraverij, zij zal zeker bijdragen ons tal van bezoekers te brengen te meer daar zij even, als al het genoemde opgeluisterd zal worden door muziek, en wel door het geheele Korps der Infanterie» muziek uit Leeuwarden. Tegenwoordig een der beste Korpsen uit ons land. Na afloop van dat alles, wacht den be zoekers de uitspraak der jury over de be- krooningen en de prijsuitdeeling aan den overwinnaar van de Harddraverij; en is men dan nog niet voldaan, dan profitere men van het Concert en Bal in de Socië teit „de Doele”, welks zalen en tuin daar voor extra zullen worden versierd en ver licht. Als het weder die dagen maar gunstig is, dan zal zeker een druk bezoek onze stad ten deel vallen, bij het nuttige veel aangenaams zijn te genieten en voordeel aanbrengen aan tal van zaken. BOLSWARD, 18 Juhj 1883. De vergadering op Vrijdag 13 Julij jl. gehouden tot het bespreken over de op richting eener Zwem- en Badinrichting al hier, getuigde hoewel niet druk bezocht, van veel belangstelling in eene zoo nuttige instelling, welke we al voor jaren hier ge had moesten hebben. We brengen hulde aan hen, die eindelijk het initiatief namen om die vergadering te houden, en hopen dat de Commissie dien avond benoemd, zal De uitslag der Gemeenteraadsverkiezin gen in de verschillende gemeenten van ons land is nu bekend. Goddank roepen velen uit, het is voorbij, het werd vervelend, eerst voor de provinciale staten, toen voor de 2e kamer en thans voor den gemeenteraad. In onze gemeente hebben we gelukkig geen herstemming, het is in eens beslist, nu dit mogt ook wel, we hebben nog in herinne ring de onaangename verkiezing van dit voorjaar, door bet bedanken van twee raads leden, en de daardoor ontstane buitenge wone vacatures. Wat moét men al niet vooraf lezen in couranten en strooibilletten, waarom deze de beste candidaat is, en waarom gene niet moet benoemd wordt, het walgt eenmaal, terwijl men bij onder vinding leert, dat door al dat geschrijf, de eene partij de andere toch niet overtuigt de kiesvereenigingen stellen de candidaten en die worden op de stembriefjes ingevuld. Een ieder houdt zich aan zijne partij, veelal zonder dat hij zelf overtuigd is de beste te kiezen. Een enkele twijfelaar besluit dan maar om in het geheel niet te stemmen, hetwelk echter toch niet goed is. Stemmen moet men, al is er niet veel van te verwachten, vermakelijk is het ook niet. Het is zoo geheel anders als bij de gewone stem mingen in het dagelijksche leven, daarover behoeft men vooraf zooveel niet te lezen en te hooren. Ik bedoel stemmen bij verga deringen van alle mogelijke vereenigingen, waarvan in onzen tijd alle mogelijke men- schen leden zijn. Wie kan het tellen als een jaar voorbij is, hoe vele malen ieder gestemd heeft. Ieder is lid van minstens twee vereenigingen, velen wel van tiental len, daar moet altijd gestemd worden, met regt dus is ieder mensch een stemmachine te noemen, hetzij bewust of onbewust. In het dagelijksch leven toch is stemmen aan de orde van den dag, als kind stemt men al mee in den huishoudelijken raad. Ouders die eens voor hun genoegen uit willen, moeten dikwijls thuis blijven, om dat de kleine tegen stemt, zonder het zelf te weten. Lang duurt dit echter niet, want zoodra het kind met anderen kan spelen, dan begint ook het zelfstandig stemmen; wat zullen we spelen is de vraag en na veel gehaspel, zegt een van hen de meeste stem men gelden. En zoo gaat het door het ge heele leven, stemmen voor en tegen, wil men iets, voor men onafhankelijk is, en wie is „Beschermende rechten op den invoer uit het Buitenland van voorbrengselen van tuinbouw” dat is in Pruisen nu aan de orde. In eene vergadering, daarover te Berlijn gehouden, verklaarden 38 der aanwezigen dat zij geen bescherming wenschten. Elf daarentegen riepen die van ganscher harte in. Van hen, die de voortbrengselen van den tuin en van den boomgaard opeten, werd niet gesproken. Ook von Bismarck heeft tijd noch lust om aan die lieden te denken, De Pruissische tuiniers denken als de En- gelsche veefokkers: „als er niets van buiten komtloopt onze zaak op een klei-wegje. Die goed en lekker wil eten, moet ook be talen.” En de kleine burger en de arbeider „O, die redden zich wel.” Zelfs onder de zoogenaamde economen zijn groote eigenbelang-zoekers. V reemd en droevig tevens is het, dat de geavanceerde liberalen in Frankrijk in ieder Regeeringspersoon een eigenbelangzoeker, wij zouden haast zeggen, een schurk zien. Al de ondernemingen in het Buitenland uitgevoerd, heeten op het touw gezet te zijn, door ambtelijke speculanten, die alleen hun eigen zak op ’t oog hebben. De expeditie naar Tunis had ten doel om er mijnen in ’t bezit van een der Fransche Ministers te brengen de expeditie naar Tongkin wordt ondernomen om eenige han- delshuizen te begunstigen De natie kan daartoe ettelijke millioenen betalen De man, die nog niet lang geleden eerlijk was, wordt met eene portefeuille in handen dadelijk een schurk. Den dood van den graaf van Chambord vooruit loopende, deelt de Parijsche Gaulois alvast zijn testament mede. Het zou de volgende bepalingen inhouden „1. De Graaf van Chambord verlangt bepaald gehoorzaamheid aan den erfgenaam van den troon van Frankrijk den graaf van Parijs. „2. De gravin van Chambord is univer- seele erfgenaam, onder de hieronder ge noemde lasten. „3. De graaf van Parijs erft de kunst verzamelingen en de bibliotheek, eveneens de papieren, die betrekking hebben op het huis van Frankrijk, en komt in het bezit van de noodige fondsen, om voort te gaan met het uitbetalen van de pensioenen, die door Karel X, den hertog en de hertogin van Angoulême, de hertogin van Berry en den graaf van Chambord zelven aan hunne gewezen bedienden toegekend zijn. (Men zegt dat deze pensioenen meer dan fr. 250.000 jaarlijksche rente bedragen). „4. De kinderen der zuster van den graaf van Chambord, madame Louise van Frank rijk overleden als hertogin van Parma welke zijn hertog Robert van Parma de graaf van Berdie, de hertogin van Madrid, gemalin van don Carlos en de groot-hertogin van Toscanen, ontvangen ieder fr. 50,000 rente en bij het overlijden der gravin van Chambord het kapitaal van deze rente. „5. Koning Frans II der beide Siciliën krijgt een legaat, gelijk aan dat der neven en nichten van den graaf van Chambord. „6. Ieder der prinsen van het huis van Frankrijk ontvangt als aandenken een der historische voorwerpendie het eigendom VERGADERING van den raad der Gemeente Wonseradeel op Za- turdag den 21 Julij 1883, ’s voorm. 11 uur. Punten van behandeling 1. Rapport van het onderzoek der reke ning van het beheer van den kunstweg BolswardHarlingen. 2. Idem van de rekeningen der armbe sturen. 3. Idem over het voorstel tot betere regeling van de politie. 4. Verzoek van de onderwijzeres P. de Jong te Pingjum om eervol ontslag. 5. Voorstel van burgemeester en wet houders tot intrekking der bepaling volgens welke de verhooging van bezoldiging we gens driejarigen diensttijd voor de in de gemeente fungerende onderwijzers eerst 1 Junij 1885 ingaat. 6. Benoeming van eene commissie tot onderzoek van de gemeente- en dorpsreke- ningen over 1882. 7. Adres van belanghebbenden bij de bevaarbaarheid der Schraardervaart, ver zoekende die vaart te willen uitdiepen. 8. Voorstel van burgemeester en wet houders naar aanleiding van een verzoek van de kasteleins te Witmarsum, om de kermis eene week later te doen aanvangen. 9. Idem om in den weg naar Greonterp in plaats van eene vaste- een beweegbare brug te maken. Witmarsum, 14 Julij 1883. De Burgemeester, C. W. C. T. VISSER Fz. dit zoo spoedig, of wel ooit, dan is er toe stemming noodig, soms van een, meest van meerderen, dikwijls van onze geheele omge ving, en al is men eenmaal van niemand meer afhankelijk dan heeft men toestem ming noodig van het groote publiek. Hoe zou die er over stemmen voor of tegen, en stoort men zich daar niet aan, toch doet de mensch niets zonder de stem te vragen van zijn geweten. Stemmen dus van de wieg tot aan graf. Gelukkig de mensch die bij al zijn stemmen in het leven, aan het einde daarvan vrij kan terug zien op zijn enorm getal uitge- bragte stemmen. Gelukkig als hij zich zelf niet kan beschuldigen voor te hebben ge stemd, toen zijn zoon of zijne dochter in dertijd zijne stem vroegen voor een of an der plan, waarvan later bleek, dat hij in plaats van voor, tegen had moeten stemmen en meer dergelijke ontelbare, in ieders le ven voorkomende gelegenheden. Gelukkig als hij dan immer kan zeggen ik heb met de beste bedoeling uit volle overtuiging gestemd, al is de uitkomst dan ook treurig geweest. Daarom dan niet al leen in het huishoudelijk of privaat leven, maar ook in het maatschappelijke vooral, steeds uit overtuiging voor of tegen ge stemd, overal waar men geroepen wordt. Komt dan eenmaal de dood onze laatste stem vragen, dan geven we die, overtuigd, dat we steeds hebben gestemd in het al gemeen belang. Zal Gladstone eene Ministeriëele schip breuk lijden in het tweede kanaal van Suez, eer dat gegraven is Men voorspelt het, maar men kan val- schelijk profeteeren. Gladstone zegtde Lesseps is, wat de doorvaartkwestie in Egypte betreft, mees ter en de rechten, die hij heeft, behooren wij te eerbiedigen. „Wij hebben, wat het tweede Suez-ka- naal betreft, van hem voor Engeland ver kregen wat mogelijk was en dit is zeer veel, maar er komt aan des vragens een einde en de Lesseps zal ook niet meer toe staan. „Wil men meer dan komt er geen twee de kanaal. „De controle die Engeland over den nieu wen waterweg is toegestaan, mag over onze belangen voldoende geacht worden.” Blijft de publieke opinie in Engeland on gunstig gestemd ten aanzien van de door het Ministerie ontworpen overeenkomst met de Lesseps, vindt die opinie weerklank in de Wetgevende Vergadering, dan zal Glad stone die overeenkomst als ongedaan be schouwen en alle onderhandelingen doen staken. - Te Londen is eene groote vergadering gehouden, in welke gehandeld werd over voorzorgmaatregelen, teneinde het insluipen der cholera in Engeland te beletten. Professor Haenelcandidaat voor den Rijksdag te Kiel richtte een manifest tot de kiezers, waarin hij zegt„dat de liberalen zich aaneensluiten is wenschelijk en zal ook geschieden, maar op dit oogenblik is de eisch: trouw, onwrikbare trouw aan de libe rale beginselen, tegenover eene reactionaire regeering. „De toekomst is aan ons en de tijd is niet ver meer af, op welken alle liberalen vereenigd zullen optreden.” Professor Haenel heeft goeden moed, maar zijn geloof is niet dat van alle liberalen. Velen zien de toekomst duister in. zijn geweest van den graaf van Chambord.” De toestand van den graaf van Cham bord was op 14 Julij nog al dezelfde. Docter Vulpian te Parijs is naar Frohs- dorff op reis gegaan. „Het standbeeld der tegenwoordige repu bliek houdt een olijftak in de hand, als „zinnebeeld dat de tijd van gewelddadigheid „voorbij is. „Het algemeen stemrecht vervangt elke „revolutionaire handeling. „De tegenwoordige republiek moet hare „kracht putten in hetgeen recht en billijk „is. „Aldus opgevat en in practijk gebracht, „zal de republiek op vredelievenden weg „hare taak voortzetten en met medelijden „neerzien op de machtelooze bedreigingen „harer tegenstanders. „De Fransche natie wenscht haar wil „aan geen ander volk op te dringen zij „vraagt alleen vrij en geëerbiedigd te zijn. „Geen offer zal te zwaar wezen, om hare „onafhankelijkheid te handhaven.” Zoo sprak onlangs de Prefect der Seine, bij de onthulling van het standbeeld der republiek op het plein van het Chateau d’ eau, in tegenwoordigheid van den ge meenteraad, van de senatoren en de afge vaardigden van de kamer, door de hoofd stad gekozen. Eene ontzettende menigte was bij die plechtigheid tegenwoordig en onder haar was groote geestdrift. Na den Prefect, voerde de voorzitter van den Parijschen gemeenteraad het woord. Hij sprak over het recht der hoofdstad op hare gemeentelijke vrijdommen en zin speelde ook op de amnestie en nauwelijks had hij geëindigd of het beeld werd ont huld onder den kreet des volks „leve de „Republiek Hier en daar hoorde men ook„vive 1’ amnestie De stad was feestelijk getooid en er heerschte groote opgewektheid. Het weder was wankelend. 6 HJ SF 8 B ■A o -1 BOLS»AlihSCIIE COIRAAT.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1