NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD WONSERADEEL *2 Twee en Twintigste Jaargang. No. 32. 1883. VOOR DONDERDAG S ADOÜSTÜS, DONDERDAG 9 AUGUSTUS. BITITEMIiAlVO. plaatst. 1 rd .af or Ier iek ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ot. per regel. Overigens naar plaatsruimte. an 00 iet :er de ng in- ret ler ht- 1 t i n g 90 Il in in lit ib n. 10 ik Te Parijs loopen geruchten rond van'eene royalistische samenzweering. Zeker is het, dat er huiszoekingen heb ben plaats gehad en ook eenige personen in verzekerde bewaring zijn genomen. De Pruissische Bisschoppen zouden dezer dagen eene bijeenkomst houden of elkander schriftelijk raadplegen over de vraag: welke houding hebben wij aan te nemen tegen over de gewijzigde kerkelijk-politieke wet ten Men zegt, dat keizer "Wilhelm die wetten met opmerkelijken weerzien heeft geteekend. Het Oostenrijksche Ministerie heeft de begrooting van oorlog opgemaakt en meent het publiek te verrassen met de mededeeling dat zij niet hooger is dan de vorige. Er zou alleen van verrassing sprake kun nen zijn, als zij aanmerkelijk lager was. Men meldt nu, dat O’Donnell te Port- Elisabeth zal terecht staanmaar anderen blijven verzekeren, dat het rechtsgeding in Engeland moet gevoerd worden, omdat de moord plaats had in volle zee. De engelsche regeering, die in ’t belang der justitie veel dienst had van de lersche verklikkers, heeft het er nu druk mee om hen in veiligheid te brengen. Dat er een complot bestaat, ’t welk ten doel heeft hen te straffen voor ’t gepleegde verraad, schijnt zeker en het zijn de ver klikkers Kavanagh, Hantow en Smith wier namen op de doodenlijst der saamgezwore- nen staan aangeschreven. Volgens berichten uit N.-Amerika is de hoedenmaker Mottley, die verrader was van het dynamietcomplot te Cork, op straat doodgeschoten. „Ik heb 3000 mijlen afgelegd om u te doodenhoorde hij zich toeroepen en on- middelijk werd zijn hoofd door een kogel getroffen en viel hij levenloos op den grond. De dader werd gearresteerd. Ook te Philadelphia zou een der man nen, die getuigenis gaf van den moord in het Phoenix-park te Dublin, den dood ge vonden hebben. Hij was eigenlijk geen verklikker of zoo genaamde kroongetuige maar, als anderen door de justitie geroepen, om gehoord te worden over ’t geen hij had gezien of ver nomen. te bestaan, dat de waarde van ons land nog in ontrustende mate zal dalen; daaren tegen zullen de nog loopende, opgedreven huren terug gebracht worden tot een re delijker cijfer, gelijk reeds met zeer vele heeft plaats gehad. Belemmert Engeland tot eigen schade onzen veehandel, Duitsch- land, België, Amerika zenden hun gezanten en deze zoeken en koopen ons beste vee tot eiken prijs bijna. Ik begroet de boter en kaasfabrieken met welgevallen, zij kun nen voor sommige jonge boeren een aan leiding worden, waardoor zij tot lager prijs en met wat minder kapitaal kunnen huren, zij zijn, evenals wat Denemarken zendt, een uitstekende prikkel voor de echte boter- boerin, om juist nu, niet alleen den moed niet op te geven, maar niet te rusten voor zij in dezen moeilijken strijdeen schitte rende zege behaalt. Voor den bouwboer moge in eenige opzichten de toekomst nog niet zoo bemoedigend zijn, misschien zal hij zichwaar de bodem daartoe geschikt is meer op tuinbouw en vruchtenteelt moeten toeleggenzal ook hij aan de veredeling van het rundvee en het paardenras niet minder, zijne studie moeten wijden, het kan niet missen, of onze vruchtbare kleigronden en wel toebereide zandgronden zullen zijn inspanning loonen en nieuwe voorspoed zal op tijdelijken tegenspoed volgen. Het Bols ward van 1883 kan gerust de vergelijking met dat van 1868 doorstaan. Wel is het bolwerk met zijn eenmaal zoo statige boomenrei grootendeels verdwenen en heeft moeten plaats maken voor een plantsoen, waar het jonge geboomte met allerlei tegenspoed heeft te worstelen en waar nergens een bloemperk is te ontdek ken, toch is de verbetering vooral voor de schipperij niet te loochenen en lachen ons uit tal van vensters een menigte van wer kelijk schoone bloemen tegen, als willen ons de burgers in hun nette, niet on aardige woningen, vergoeding schenken voor wat het Gemeentebestuur ons tot nog toe onthoudt. Bovenal echter is de stoomboot- kade met het zoo flink verbreede kruis wa ter een zeer groote verbetering en munt Bolsward daardoor uit boven menige stad in ons gewest. Eene wandeling voorts door de stad zal de vreemde bezoekers overtui gen, dat niet alleen tal van hooge „pijpen” door doelmatige en breede bruggen zijn vervangen, maar met welgevallen zal men het oog vestigen op menige rei nieuw ge bouwde huizen en het welvarend aanzien der gansche stad. Moge maar het bezoek van eenige leden der Gedeputeerde Staten er toe leiden, dat eene schikking getroffen worde omtrent den aankoop der woning naast ons stadhuis en alzoo een wensch vervuld worden der gansche burgerij, zoodat eerlang dit schoone gebouw verlost worde, althans zooveel mogelijk, van de wanstaltige luifels, die het nu zoo treurig ontsieren, terwijl zij vooral op marktdagen het verkeer zeer hinderlijk belemmeren. De aanvoer van zuivelproducten is aanzienlijk foegeno- men, de bevolking vermeerdert ieder jaar, door stoom zijn wij nu per boot en tram met de buitenwereld in verbinding gekomen, i. e. w. als ’t geen in 15 jaren is geschied een profetie voor de toekomst mag heeten, dan gaat de stad onzer inwoning een tijd perk van bloei tegemoet. Wij hebben dan ook het hoofdbestuur der maatschappij van landbouw en veeteelt en de talrijke vreemdelingen met vrijmoedig heid welkom geheetenons verblijd in het aanschouwen van zoo menig prachtig stuk veevan hengsten en paardendie recht hebben op onze bewondering. Wij verheu gen ons in het vriendelijke zonlicht dat de terreinen vervroohjkt, wij sprekenden wensch uit, dat de beraadslagingen in de algemeene vergadering tot vruchtbare daden mogen leiden en brengen gaarne een woord van hulde aan de feestcommissiedie op dege lijke en smaakvolle wijze alles heeft ge rangschikt, een woord van dank aan de par ticulieren van hier en elders, die door me nige inzending de tentoonstelling in waar heid opgeluisterd hebben. M. E. van der MEULEN. Alweder een aanval op de Joden te Je- katerinoslaw in Rusland. ’t Gerucht liep, dat zij eene boerin had den beleedigd en ’t volk, waaronder vele vreemde spoorwegarbeiders, liep samen en mishandelde de Joodsche bevolking. Eindelijk rukte de militaire magt aan en zoo ernstig werd het tumult dat 10 van de oproermakers gedood en 13 gekwetst werden. De gemeenteraad stelde dadelijk 5000 roebels beschikbaar tot vergoeding van de schade door velen geleden. Er zijn zelfs huizen verwoest, zoodat er Joden in stedelijke gebouwen onder dak zijn gebracht. altijd nog het meeste te lijden hebben, zijn Kaïro Gizeh, Tantah, Mehallet, Zagazig en Minieh. De toestand der Engelsche troepen is be vredigend. De booten der Peninsular and Oriental Cy. zullen voorloopig niet meer te Alexandrië aanleggen maar rechtstreek- van Port Said naar Italië gaan en omge keerd gaan. Het overbrengen van de Indi sche mails op de kust van Mexzooals in den laatsten tijd geschiedde, was te gevaar lijk en te omslachtig. Onder de nog geredden uit de puinhoo- pen van Cassamicciola zijn een vader met zijn vier kinderen, die onlangs bevrijd wer den en dus vier dagen en vijf nachten in een kleine besloten ruimte tusschen de in gestorte muren hadden doorgebracht. Zij waren allen ongedeerd, maar uitgeput door gebrek aan voedsel. Ook werden uit de puinhoopen van een huis twee jongelieden gered. De een was geheel ongedeerd. Hij stapte zelf er uit en bleek zoo krachtig dat hij, na eenige versterkende middelen gebruikt te hebben, te voet heenging en anderhalf uur daarna weer in de nabijheid van het huis, waar onder hij begraven was geweest, kwam wandelen. Zijn neef, de andere jonkman, was er erger aan toe. Hij lag met de beenen tusschen planken en balken beklemd en kon eerst nadat men met levensgevaar die balken doorgezaagd hadbevrijd wor den. De lucht was zoo verpestend, dat een der helpers, een brigadier, er van flauw viel. De soldaten, die hen bevrijdden betuig den zoo blijde te zijn, alsof zij honderd veld slagen gewonnen hadden; die mannen wer ken allen met ijver en helpen waar zij kun nen. Donderdagavond j.l. werd nog een 80- jarig grijsaard levend uit het puin gehaald. De geredden hebben ontzettende uren of dagen doorgebracht. Zoo heeft o.a. een Grieksche heer, die tot aan de borst in het puin beklemd was, zijn vrouw, die tot boven hem op een balk hing, voor zijn oogen lang zaam zien sterven. Verscheidene gebouwen schijnen door den eersten schok niet geheel ingestort te zijn. In het hotel Picolla Sentinella konden daar door nog eenige personen bijtijds ontsnap pen, Een dame en haar zoon bleven op merkwaardige wijze gespaard. De zoldering en muren stortten naar beneden, maar zoo danig dat zij ongedeerd bleven en als in een gewelf waren opgesloten. In een eethuis te Cassamicciola vluchtte een gezelschap dat er het avondmaal ge bruikte in de nis van een der vensters op het oogenblik van den schok, toen het huis rondom hen instortte. Zij klemden zich eerst in de duisternis aan elkander vast maar zochten, toen alles stil was geworden, in verschillende richtingen langs de over blijfsels der muren een uitweg, en kwamen allen, hoe weten zij zelven niet, ongedeerd buiten, waar zij bij het redden van anderen konden helpen. Onder hen die zich bij het reddingswerk verdienstelijk maakten is ook een pastoor van Ischia, die zich op het eerste bericht van de ramp alleen naar Cassamicciola be gaf, daar zoo hard werkte als iemand anders en ontelbare malen zijn leven waagde om slachtoffers in zijn armen uit het puin te dragen. Te midden van zooveel ellende, van de aangrijpende toestanden, hebben er ook ver scheidene koddige tooneelen plaats gehad. De persoon, die in den schouwburg voor Paillas gespeeld had, en in zijn arlekijnspak gevlucht waskwam in hetzelfde pak te Napels; een priester, die dun gekleed was had zich ter verwarming het pak van een tooneelheld omgeworpen. Eene vrouw, die men van onder een hoop puin had wegge haald wilde de plek niet verlatenomdat haar hondje daar nog moest liggen. Eene andere vrouw, uit de armen des doods ge red, hield eene kooi met een kanarie in de hand. Weer een andere vrouw stak, toen er eene opening was gemaakt, groot genoeg om haar een doorgang te verschaffen, hare handen vooruit, zeggende„Daar pak dit In Oud-Caïro is de sterfte aan cholera nog groot, maar te Cairo neemt zij af. Over het algemeen is het karakter der ziekte minder kwaadaardig geworden. De hulp en de juiste middelen, door de Engelsche doc toren gekozenhebben daartoe veel bijge bracht. Vooral in verband met het wassen van den Nijl hoopt men dat de ziekte nu overal zal verminderen. Intusschen schijnt er weinig kans dat Alexandrië geheel on besmet zal blijven. Er zijn daar reeds, vol gens een der laatste telegrammen aan Daily Newsdrie gevallen geconstateerd terwijl eenige dames uit den gegoeden stand vrij plotseling en onder een hevig lijden stier ven en ook onder de Arabieren en Grieken ■iEWISGEVIW. De Burgemeester van Wonseradeel brengt ter algemeene kennis, dat op Don derdag 9 Augustus e.k. van wege het ka daster zal worden begonnen met de herme- ting van een gedeelte der kadastrale ge meente Makkum, ten noorden van Makkum in de „Hemmen”, en dat tot dat einde eenige bakens zullen moeten worden ge plaatst, Hij verzoekt de ingezetenen die bakens niet wegtenemen of te verplaatsen. Witmarsum, 4 Augustus 1883. De Burgemeester van Wonseradeel, R. H. ZIJSLING L.-B. ■Bolsward hij de Algemeene vergadering der Maatschap pij van Landbouw en Vee teelt in Friesland, de Ten toonstelling en de Feeste lijkheden op 9 en S Augustus. Nog zal het bij velen in herinnering zijn hoe kaal en rood de weiden waren, toen in 1868 de algemeene vergadering ook te dezer stede werd gehouden en werkelijk enkele weken geleden scheen het dat onze schoone weiden weer even doodsch en dor zouden zijn en het ook nu groote moeite zou kosten, om het vee een malsche bete gras aan te bieden. Doch gelukkig hebben milde, overvloedige regens ook onze beem den gedrenkt en verkwikt en een lust is het, het frissche groen te zien, het klaver blad weer tusschen het gras te zien door schieten, de roode en witte bloemen dier plant zich te zien ontplooien. Ongetwijfeld zal de aanschouwing van dat vernieuwde gelaat des aardrijks gunstig werken op de stemming van inzenders en bezoekers. Im mers die met nieuw voedsel voorziene weiden voor ons kostelijk vee die nieuwe voorraad van versch drinkwater voor mensch en beest, is voor ons allen een heerlijke verkwik king, de vervulling eener dringende be hoefte, die tot dankbaarheid stemt, maar voor den landman vooral eene liefelijke vertroosting als hij denkt aan den kleinen voorraad, zij ’t dan ook van kostelijk ge wonnen hooi, dat in zijn schuren gewonnen is, want het uitzicht is hem geopend op een rijke tweede snede, die het ontbrekende aanvullen zal en menigen arbeider voor eenige weken werk verschaffen zal. Het tijdperk dat achter ons ligt sints de vorige vergadering is in velerlei opzicht merk waardig geweest. Toen was het nog voor bouw-en greidboer, voor huurboeren eige naar als een gouden eeuw. De koopprijzen stegen steeds en ’t was alsof er geen zekerder geldbelegging was dan landbezit. Als er ver huringen waren, dan stroomden borden en briefjes den verhuurders toe en ’t was alsof er goud te delven was in iedere hectare land, zoo betwistten belanghebbenden elkander de zege. Doch sedert is de crisis gekomen. Dat opdrijven der koopprijzen en huren rustte niet op een gezonden grondslag. Daarbij nam de weelde toe in volstrekt onevenre dige verhouding tot de verdiensten en ging als gewoonlijk gepaard met verslapping van den lust tot den arbeid. Amerika opende telkens wijder de deuren van zijne steeds meer gevulde graanschuren, Engeland sloot zijn grenzen telkens strenger af, om den invoer van ons vee te beletten. Denemar ken trad op als een hoogst ernstige mede dinger tegenover onze zuivelproducten, wier roem toch reeds op de wereldmarkten een weinig aan ’t tanen was. De waarde der landerijen verminderde zekerlijk met een derdekapitalen zijn door velen verloren een zeer verklaarbare gedruktheid had zich van niet weinigen meester gemaakt. Doch ook hier heeft de tegenspoed louterend ge werkt de mededinging tot nieuwe inspan ning geprikkeld. Mij dunktook in dit opzicht zijn er teekenen van nieuw leven is er aanleiding om voor geen verderen achteruitgang te vreezenkan door zeer velen met opgewektheid zijn deelgenomen aan de werkzaamheden der vergadering en de feestelijkheden daarmee verbonden. Want ik geloof niet dat er ernstige vrees behoeft 6 ROL8WARDSCHE COURANT n i i 5 1 it n i. la )D m m in is

Bolswards Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1