NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD WOKSgROSBI. Twee en Twintigste Jaargang. 1883. No. 33. VOOR DONDERDAG 16 AUGUSTUS, n BHTEvityi). BIOENLANTD. N M ff en rijk, voor oud per- de po- De VergaderingenTentoon stellingen en Feesten op 9 en 8 Augustus. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. De Belgische kamer, tijdens de discussie over het wetsontwerp tot hervorming van het kiesrecht een volmaakt parlementair Babel, heeft het eerste artikel van dit ont werp aangenomen met 72 tegen 57 stemmen. BOLSWARD, 13 Aug. 1883. Woensdag 22 Augustus belooft weer een aangename dag te worden voor allen, die belangstellen in het kweeken van bloemen. De Vereeniging „Floralia” zal dan weer in de Sociëteit „de Doele” hare jaarlijksche bloemententoonstelling houden. Ieder lid heeft natuurlijk den ganschen dag vrijen toegang, iedere inzender evenzeer. Maar ook voor niet-leden, voor iedereen wenscht het Bestuur den toegang open te stellen en wel van ’s nam. 1—5 uur tegen betaling van 25 ets., des avonds van 710 uur tegen betaling van 10 ets. Door de kleine con tributie, 50 ets. ’s jaars, is de kas schraal voorzien. Wel heeft het Bestuur van het St. Anthoniegasthuis ook dit jaar ons eene subsidie verleend van f 50 maar er zijn 600 potten met stekken uitgereikt en de ten toonstelling vereischt eenige onvermijdelijke uitgaven, zoodat er voor prijzen geen geld beschikbaar blijft. Toch achten wij eene aanmoediging zeer wenschelijk en daarom zou het ’t Bestuur zeer aangenaam zijn, als deze en gene ons wilde verblijden met een of ander geschenk. De namen der Be stuursleden, die zich allen voor de ontvangst aanbevolen houden, zijn S. Lycklama a Nijeholt, M. E. van der Meulen, M. A. Jen- tink, P. Fennema, H. M. Brandsma, A. Bouma, S. T. Hiemstra, K. van Ringh en M. van der Feen. Even als het vorige jaar zal wel de een en ander eenige planten en bloemen ter opluistering willen zenden. Zij, die daartoe genegen zijn, worden vriendelijk verzocht, deze te laten bezorgen in den avond van den 21 Augustus of uiterlijk den 22sten vóór des morgens tien uur in „de Doele.” BOLSWARD. In de vergadering van de Afd. „Bolsward” van den Volksbond, gehouden op Donder dag 11. is de Heer G. A. Leverland be noemd tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Amsterdam op Dingsdag 21 Augustus a.s. Verder werd nog besloten een adres aan den Gemeenteraad te richten, met verzoek om afwijzend te beschikken op het adres van eenige kasteleins om verlaging van het „Vergunningsrecht” tot tappen van sterke drank, zoolang het doel der wet door deze belasting niet bereikt is. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. De geldmarkt in N.-Amerika is ook in onrustige beweging. Eene depêche uit New-York brengt de treurige tijding, dat twee finantiëele banken aldaar hare betalingen hebben gestaakt. De opstandelingen te Bajadoz hebben in Portugal een soort van Manifest publiek ge maakt, waarin zij zeggen wat zij begeeren, en dat is 1 de Republiek 2°. de staatsregeling van 1869; 3°. afschaffing der slavernij op Cuba; 4°. algemeene dienstplicht, en 5°. administratieve hervormingen. Om bloedstorting te voorkomen hadden zij, ziende dat uit andere oorden des Lands geen hulp kwam opdagen, Spanje verlaten. Hun getal wordt begroot op 900. Sommige berichten uit Madrid, te Weenen ontvangen, stellen den toestand van Spanje als zeer bedenkeliik voor. Weenen had oproer. Onder de socialistische werklieden heersch- te verbittering, omdat hun dagblad„de Zukunft elk oogenblik in beslag werd ge nomen en ook omdat hun leider, de heer Stevens, na vrij lang gevangen te zijn ge weest, door de politie over de grenzen ge- bragt werd en daar in handen viel van de Pruissische politie. Er is tusschen de werklieden en de po litie, en eindelijk kwam ook de militaire macht in actie, ernstig gevochten. Een 40tal personen werd gearresteerd. Men zegt, dat er wel 60 gewonden op straat lagen en ook zouden er lijken zijn gevonden. Juiste opgaven zijn er echter nog niet ingekomen. Ook te Pesth zijn opnieuw oproerige too- neelen voorgevallen. De militaire macht stormde met geveld geweer op de menigte los en ook daar zou den 50 a 60 werklieden gekwetst zijn. Te Jekaterinoslaw in Rusland zijn negen van de grootste straten letterlijk verwoest en vele huizen afgebroken. De Joden vlugtten uit de stad en zochten veiligheid in de bosschen. Te Reval hadden insgelijks ongeregeld heden plaats en te Wilna zou een moord aanslag zijn gepleegd op den R-Catholieken Bisschop. De wijze, waarop de werklieden in Oosten rijk en in Hongarije in verzet komen, ver raadt bitterheid en ook eene stoutheid, die de regeering tot nadenken moeten stemmen. Wat die mannen bezielt en drijft om een strijd te beginnen waarin hunne nederlaag zeker is en waarin zij hun leven op het spel zetten, heeft niets van eene brooddronken heid, die door het een of ander toeval ont staan buitensporigheden uitvoert zonder eenige gedachte of doel. Er is diepgaande ontevredenheid en wre vel in ’thart van mannen, die op de bajo net, welke zich tegen hen uitstrekt, inloopen en die niet vluchten als de cavallerie eene charge tegen hen uitvoert. Naar luid van bizondere berichten uit Weenen, hadden de inderdaad bloedige rust verstoringen aldaar geen anti-semitisch maar een socialistisch karakter en dit geeft aanleiding tot ernstige bezorgdheid. Blijft de Engelsche bezetting in Egypte Blijft zij er nog lang Komt zij spoedig terug Dat zijn de vragendie in en buiten het parlement John Bull in hooge mate bezig houden. De conservatieve partij wil, dat Engeland het bezettings-corps daar late en nog liever, dat het Egypte voor goed inlij ve. Zij zegt, als altijd hebben is houden en vooral in Egypte moet Engeland meester zijn. Van eene reis van Koning Alfonso naar het Buitenland, is geen sprake meer. De organen van de dynastische linkerzijde in de Spaansche Kamer heffen een jammer kreet aan over den terugkeer tot gewoonten, die zoolang eene bedreiging waren voor ’s lands rust en die zooveel bijgedragen hebben om van de parlementaire Regeering van 1840 tot 1868, onder Isabella II, louter eene fictie te maken, zoodat het constitutio- neele uithangbord slechts diende als scherm voor de heerschappij van het militarisme en van de Protoriaansche dictatuur. Voor het overige zijn de Spaansche Bla den van allerlei richting, natuurlijk de Ministeriëel-gezinde uitgezonderd, van mee- ning dat het gebeurde te Badajoz het aanzien zal doen dalen van het Kabinetdat zich aldus heeft laten verschalken. Zij vreezen dat het gebeurde zal leiden tot het weder - optreden van een conservatief Ministerie onder Canovas del Castillo, wien het gelukt was gedurende de vijf eerste jaren der Res tauratie de uitspattingen der kazerne tegen te gaan. Koning Alfonso en Zijne Gemalin zoo telegrafeert men zeggen tegen alle per sonen, aan wie zij audiëntie verleenen, dat de Bajadoz historie hen zeer hindert. Dat het eene militaire beweging was ergert de Majesteiten bizonder. Als het hun pleizier deed, zou de tele grafische depêche merkwaardiger zijn. Volgens de jongste tijdingen was Spanje nu volmaakt rustig Intusschen marcheeren hier en daar mi litaire corpsen en wordt er op sommige gar nizoenen een scherp oog gehouden. De twee dagen hierboven genoemd be- hooren reeds weder tot de geschiedenis. Zij laten echter een zeer aangename herinne ring na. In allerlei opzicht kunnen wij zeg gen, dat moeite en kosten beloond zijn, dat alles goed geslaagd is. De regelingscom- missie heeft eer van haar arbeid. Eenigen, die tot het geslacht der Nurkschen behoo- render altijd ontevredenen uitgezonderd is de tevredenheid algemeen. Het weer liep meevooral Dingsdag was het frisch en vroolijk, alleenlijk was het jammer, dat de bezoekers der harddraverij op ’t laatst door een flinke regenbui stadwaarts werden ge dreven. Met recht mocht de Voorzitter in zijne degelijke openingsrede zeggen, dat bij gelegenheden als dezehet aangename met het nuttige mocht en moest vereenigd worden. In de vergaderingen werden be langrijke onderwerpen behandeldniet te veel, doch genoeg en van practische strek king. Over het nut der afschaffing van verhooggelden bij openbare verhuringen wordt men het meer en meer eens. Of dit even zeker iswaar het openbare verkoo- pingen geldtis nog niet zoo uitgemaakt. Er zijn er, die meenen dat als de misbrui ken worden afgeschaft, de verhooggelden kunnen strekken om de onroerende goede ren meer te brengen tot hun werkelijke waarde. Anderen beweren juist het tegen deel. De heer Buma van Hindeloopen acht ze onzedelijk en aanleiding gevend tot een windhandel, zoowel ten nadeele van verkoo- pers als koopers. Notaris Peereboom ver klaart zich in beginsel voor de afschaffing, maar wijst op eenige bezwaren bij de uit voering, in verband met de wet en de plaat selijke gebruiken. De vergadering besloot het Hoofdbestuur op te dragen, te trachten een bond in ’t leven te roepen van eigenaars, die zich tegen de afschaffing verklaren. Het zal nu meer en meer blijken, hoe deze er overdenken; in elk geval is het van groote beteekenis dat deze zaak op zoo flinke wijze is ter sprake gebracht en besproken. Ik moet zeggen dat ’t mij verrast heeftdat de Heer Botma van Metslawier en met hem de geheele vergadering reeds zooveel waarde hecht aan de weerkundige waarnemingen van het Meteorologisch Instituut en het is te hopendat de pogingendie aangewend zullen wordenom dagelijks de telegraphi- sche berichten in landbouwstreken bekend te maken, met goeden uitslag mogen worden bekroond. Het zal dan blijken, of, in weerwil der vele onvermijdelijke teleurstellingen, die waarnemingen reeds nu ook bij den akker bouw van nut kunnen zijn, gelijk zij der scheepvaart reeds lang zeer groote diensten bewijzen. Zeer gaarne hadden zekerlijk meerderen met mij wat meer samenspreking gehad over de beste wijze van melkkelder- inrichting en vooral had ik daarover eene en andere der vrouwen willen hooren die zoo terecht deze zitting kwamen bijwonen, maar ik begrijp den schroom, die de meesten terughield, om na de inleiding van den Heer Kuperus van Marssum die zooveel blijken gaf van wetenschappelijken zin en ernstige waarneming, het woord te voeren over eene zaakdie nog eerst sints weinige jaren de algemeene aandacht trekt. Het was dan ook een bewijs van bedachtzame voorzich tigheid, dat de vergadering besloot zich hier over niet in beslissenden zin uit te laten maar het onderzoek ernstig voort te zetten. Eene wandeling over de ruime en zoo goed ingerichte tentoonstellingsterreinen was een waar genot voor ieder, die een oog heeft voor verscheidenheid en schoonheid van vee. Kenners verzekeren dat zij zelden zoovele exemplaren van werkelijk groote waarde bijeen gezien hebben. Een woord van lof verdient vooral ook het afgesloten terrein rondom den ingang der Broerekerk. Geen onbehagelijke schutting ontsierde den openbaren weg, maar vriendelijk noodigde het open rasterwerk van pieken, waarbo ven vlaggen en wimpels wapperden, de honderde voorbijgangers om binnen te gaan. Gladstone spreekt er gedurig over, maar zoo, dat niemand weet wat hij wil. Welligt weet hij het zelf niet en wacht hij op den loop der gebeurtenissen. Hij wil eerlijk blijven ten aanzien van zijne beloften, maar zal die overboord werpen als de noodzakelijkheid hem daartoe dwingt. Hoe uiterst weinig de politie in Egypte vermag, blijkt uit het geval, dat zich onlangs in een der voorsteden van Alexandrië voor deed. Er zou daar nl. eene inlandsche vrouw, aan cholera gestorven, worden begraven, en de doctor beval, dat alle gewone plechtig heden achterwege zouden blijven, Daarvan was intusschen de bevolking niet gediend die met alle geweld den gebruikelijken op tocht wilde houden. Met steenen en stokken werden de doctor en eenige weinige politie agenten verjaagd. Toen de prefect van politie met troepen kwam, werden zij op dezelfde wijze begroet en ten slotte waren de sol daten genoopt af te trekkenzoodat de processie naar de begraafplaats doorging. De Onderkoning van Egypte wordt weder te Cairo verwacht. Hij wil van daar het „heilige tapijt” naar Mekka verzenden en gaat, na die godsdienst ceremonie, terug naar Alexandrië. ALEXANDRIE, 13 Aug. In de laatste 24 uren zijn hier 21 sonen aan de cholera overleden. De Euro- peesche geneesheerenbelast met het con- troleeren van maatregelen voor de ontsmet ting bij begravingen, hebben ontslag geno men, terwijl zij verklaarden, daarin te zul len volharden, zoo niet de gouverneur van Alexandrië aan de inlandsche bevolking eerbied weet in te boezemen voor de uit voering van de gezondheidsmaatregelen. De gouverneur beloofde de zaak in overweging te zullen nemen. - De toestand van den graaf van Cham- bord is weer ongunstig. Hij lag dezer dagen op een bed in den tuin. - Eene belasting op de ongehuwde mannen het wetsontwerp daartoe is spoedig in de Fransche Kamer te verwachten en zal gewis aanleiding geven tot vermakelijke redevoeringen. De ijverige kampvechter voor zoodanige belasting wil echter meer dan geld van de anti-trouwgezinden en dat maakt de kwestie bedenkelijker. Hij wil van die lieden zonder wettige echtvrienden, een ban formeeren, die bij oorlog het eerst wordt opgeroepen, die een dubbelen diensttijd voor hen eischt en in vredes-tijd hen gedurig laat excerceeren en manoeuvreeren. De trouwlustige Volksvertegenwoordiger verwacht, bij het goedkeuren van zulk eene wet, groote drukte in de gemeente-trouw- kamer, en als gevolg daarvan, groote wel vaart in den lande. En moge het ook geschied zijn, dat vooral dames in de smaakvol ingerichte ruimte der kerk meer voorwerpen hebben gezocht van smaak, zij zullen wel hebben willen bedenken, dat ’t hier gold landbouw en zuivelbereiding en algemeen was de bewon dering die gewijd werd aan de heerlijke verzameling planten en bloemen, met welke Dr. Beekhuis in waarheid de tentoonstel ling ten zeerste versierd heeft en het pu bliek aan zich verplicht. Een aangenamen indruk laat het achter, niet alleen dat zoovelen in stoffelijken zin voordeel gehad hebben van dit tweetal da gen met hun voorbereiding en gevolgen, vooral niet minder dat heel de bevolking, op betamelijke wijze, zooveel heeft kunnen genieten. Ik behoef niet alles in bijzon derheden na te gaan, maar ’t is zekerlijk in veler geest, als ik eindig met een woord van dank aan allen, die zooveel hebben bij gedragen, om voor arm en rijk, voor oud en jong, alles zoo goed en zoo genoegelijk mogelijk interiehten. M. E. van der MEULEN. BOLSWARDSCHE COURANT I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1